Сабақжоспары
«Тексерілді»: ...........................
Сабақ № 33
|
Бөлім 3 Физикалық география Бөлімше: 3.4 Биосфера |
Мектеп: №49 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 10.01.2020 |
Мұғалімнің аты-жөні: Алишева Г.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 Ж |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Биосфера және оның құрамдас бөліктері. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.4.1 -биосфераның құрамын, құрылымын, шекаралары мен қасиеттерін анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Сызба және фотосуреттер арқылы биосфераның шекарасы, құрылымын атау Биосферадағы зат айналымын түсіндіру Биосферадағы ағзалардың көптүрлілігін сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Егер төмендегі бағалау критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар биосфераның құрамын, құрылымын, шекаралары мен қасиеттерін анықтайды және биосферадағы зат алмасуды түсіндіреді. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Биосфера............................... зат алмасу............................ продуеценттер, редуценттер, консументтер ........................... биоценоз .............................. биогеоценоз.......................... биогеография....................... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құндылықтарды дарыту топтық, жұптық жұмыстарды жүргізу барысында оқушылар бір - біріне құрмет көрсету арқылы жүзеге асырылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Биология. және Физика пәндерімен байланыс жасайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ дағдыларын дамыту өздеріне қажетті ақпараттарды іздеп табуда ғаламторды қолдануда және карталар мен презентация қолдану барысында жүзеге асады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Биосфера туралы 5-6 сыныптағы білімдері, |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-5 мин |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5-10 минут 10-15 минут 15-20 минут 20-25 минут 25-35минут |
Оқушыларға " Биосфера құрамы және құрылымы." жайында жаңа сабақ түсіндіру. Керекті ақпараттарды жаздырту.
Тапсырма бойынша оқушылар суретті қолдана отырып топпен биосфера шекарасына талдау жасайды:
1.В.И.Вернадский 2.Э.Зюсс 3.В.В.Докучаев 4.Ж.Б.Ламарк А. «Биосфера»терминінғылымғатұңғышретенгізгенғалым Ә. «Биосфера»туралыілімініңнегізінсалғанғалым. Б. «Биосфера»туралыалғашқы ой-пікірлерайтқанғалым. В. «Биосфера»терминін геология ғылымындакеңіненқолданғанғалым 1----------:2----------:3---------:4-------:5------:6------------
Табиғатта болатын биологиялық зат айналымын
сызбанұска арқылы көрсетуге
болады: Топтық сұрақтар:
Экожүйе тақырыбында бейнематериал тамашалайық.Экожүе = табиғи бірлестік + табиғи орта жағдайы (биогеоценоз) (биоценоз) (экотоп не биотоп)Экожүйе, биоценоз ұғымдарымен танысып, анықтамаларын дәптерлеріне жазып алады.
Тапсырма 4 Жеке жұмыс . Сәйкестендіру
Сәйкестендіру тапсырмасы
Жауабы 1-E, 2- B,3-A,4-F,5-G,6- Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Сабақжоспары «Тексерілді»:
........................... Сабақ №
33
Бөлім 3 Физикалық
география Бөлімше:
3.4 Биосфера
Мектеп:
№49
Күні:
10.01.2020
Мұғалімнің аты-жөні: Алишева
Г.
Сынып:
7
Ж
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақ
тақырыбы Биосфера және оның құрамдас
бөліктері. Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме) 7.3.4.1 -биосфераның құрамын,
құрылымын, шекаралары мен қасиеттерін
анықтайды. Сабақ
мақсаттары
Сызба және фотосуреттер арқылы
биосфераның шекарасы, құрылымын атау
Биосферадағы зат айналымын
түсіндіру Биосферадағы ағзалардың
көптүрлілігін сипаттау Бағалау
критерийлері
Егер төмендегі бағалау
критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына
жетеді Биосфера және оның
шекараларын біледі. Ағзалардың көптүрлілігін сипаттай
алады. Биосферадағы зат айналымын
сызбада көрсетіп, түсіндіре алады.
Тілдік
мақсаттар Оқушылар биосфераның құрамын,
құрылымын, шекаралары мен қасиеттерін анықтайды және биосферадағы
зат алмасуды түсіндіреді.
Диалог пен жазу үшін пайдалы
сөздер мен тіркестер:
Биосфера...............................
зат
алмасу............................
продуеценттер, редуценттер,
консументтер ...........................
биоценоз
..............................
биогеоценоз.......................... биогеография....................... Құндылықтарды
дарыту Құндылықтарды дарыту топтық,
жұптық жұмыстарды жүргізу барысында оқушылар бір - біріне құрмет
көрсету арқылы жүзеге асырылады. Пәнаралық
байланыстар Биология. және Физика
пәндерімен байланыс жасайды. АКТ қолдану
дағдылары АКТ дағдыларын дамыту өздеріне
қажетті ақпараттарды іздеп табуда ғаламторды қолдануда және
карталар мен презентация қолдану барысында жүзеге
асады.
Бастапқы
білім Биосфера туралы 5-6 сыныптағы
білімдері, Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Ресурстар Сабақтың
басы 0-5
мин Сәлемдесу "Миға
шабуыл" Биосфера дегеніміз
не? Биосфераның шекарасы
барма? 5-10
минут 10-15
минут 15-20
минут 20-25
минут 25-35минут Жаңа сабақты
түсіндіру
Оқушыларға " Биосфера құрамы
және құрылымы." жайында жаңа сабақ
түсіндіру.
Керекті ақпараттарды
жаздырту. 1 тапсырма.
топтық
жұмыс.Жұмысты орындауға 3 минут,
ал қорғауға әр топқа 1 минуттан уақыт
беріледі.
Тапсырма бойынша оқушылар
суретті қолдана отырып топпен биосфера шекарасына талдау
жасайды: Биосфераның жоғары және төменгі
шекарасын нақтылап
жазыңыздар Қорытынды
жасаңыздар Бағалау
критерийі р/с Дескрипторлар Биосфера шекарасын
нақтылау 1 Биофераның жоғары және төмені шекарасын
нақтылайды 2 Қорытынды
жасайды
Талдау
тапсырма 2.
топтық
жұмыс.Жұмысты орындауға 3 минут, 1
минутта мұғалім топтың жауабын
тексереді.
Тапсырма 2 Әрбір ғалымның
қосқан өзіндік еңбектерінің жауабын тауып,реттік санының тұсына
жауабының әріптерін жаз. 1.В.И.Вернадский 2.Э.Зюсс 3.В.В.Докучаев 4.Ж.Б.Ламарк А.
«Биосфера»терминінғылымғатұңғышретенгізгенғалым Ә.
«Биосфера»туралыілімініңнегізінсалғанғалым. Б. «Биосфера»туралыалғашқы
ой-пікірлерайтқанғалым. В. «Биосфера»терминін геология
ғылымындакеңіненқолданғанғалым
1----------:2----------:3---------:4-------:5------:6------------ Бағалау
критерийі р/с Дескрипторлар +/- Биосфера ғылымына үлес қосқан ғалымдарды
анықтау 1 Биосфера ғылымына ғалымдардың қосқан үлесін
біледі.
Талдау
тапсырма 3.
Жұптық
жұмыс.Жұмысты орындауға 3 минут,
ал қорғауға әр топқа 1 минуттан уақыт
беріледі.
Оқушыларға мәтін беріледі.
Осы мәтінді оқып сұрақтарға жауап жазуы
керек. Мәтін.
Табиғатта болатын биологиялық зат айналымын
сызбанұска арқылы көрсетуге
болады:
Топтық
сұрақтар:
Биосферадағы айналымның ерекшелігі
қандай?
Продуценттер, редуценттер, консументтер
дегеніміз не?
Олардың биологиялық зат айналымға қатысын
түсіндіріңіз. Экожүйе тақырыбында бейнематериал
тамашалайық.Экожүе = табиғи бірлестік +
табиғи орта жағдайы
(биогеоценоз) (биоценоз)
(экотоп не биотоп)Экожүйе, биоценоз ұғымдарымен
танысып, анықтамаларын дәптерлеріне жазып
алады. Бағалау
критерийі р/с Дескрипторлар +/- Биосферадағы зат айналымы туралы
оқу 1 Биоферадағы зат айналымның ағзалардың
қатысуымен жүретінін біледі. 2 Қорытынды
жасайды Тапсырма 4 Жеке
жұмыс .
Сәйкестендіру Бағалау
критерийі р/с Дескрипторлар +/- Биосфера тақырыбында өткен сөздердің
анықтамаларын білу 1 Анықтамаларды
біледі. Сәйкестендіру
тапсырмасы Терминдер Мағыналары
+/- 1.Биосфера А.органикалық заттарға
ыдыратушылар
2.Биоценоз В.Жер бетінің біртекті алқабын
мекендейтін өсімдіктер, жануарлар және майда ағзалар
бірлестігі 3.
редуценттер С. органикалық заттарды
түзушілер 4.
консументтер D. Биоценоздардың таралу
заңдылықтарын зерттейтін ғылым
5.экожүйе E. Жердің тірі ағзалар
мекендеген және олардың әсерінен өзгерген
қабығы
6.продуценттер F. Органикалық заттарды екінші
түрге айналдырушылар 7.
Биогеография G. Тірі ағзалар жиынтығының
қоректену, өсу және ұрпақ беру мақсатында, белгілі бір тіршілік ету
кеңістігін бірлесе пайдалануының тарихи қалыптасқан
жүйесі. Жауабы 1-E, 2- B,3-A,4-F,5-G,6- | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













