Сабақ жоспары
Оқу ісі меңгерушісі: С.Аксерикова
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Каукилова Дарига |
|
||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
Математика / 6 сынып |
|
||||||||||||||
|
Күні: |
|
|
||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәндес теңдеулер. |
|
||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
6.2.2.2бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің, мәндес теңдеулердің анықтамаларын білу; 6.2.2.3бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу; |
|
||||||||||||||
|
Сабақты
ң мақсаты |
-бір айнымалысы бар сызықтың теңдеу мен мәндес теңдеудің анықтамасын біледі - бір айнымалысы бар сызықтың теңдеуді шешеді |
|
||||||||||||||
|
Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
5 минут
|
Сәлеметсіздерме! Оқушылар кеше қандай тақырып өтіп есеп,шығарып едік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәндес теңдеулер тақырыбына есеп шығарамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - бір айнымалысы бар сызықтың теңдеу мен мәндес теңдеудің анықтамасы. - бір айнымалысы бар сызықтың теңдеуді шешу. Үй тапсырмасын тексеру. №776.
|
Амандасады, үй тапсырмасына жауап береді.
|
|
Оқулық
|
||||||||||||
|
10 мин |
ax = b түріндегі теңдеу бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп аталады, мұндағы x – айнымалы, a және b – қандай да бір сандар. Теңдеуді шешу деп айнымылының орнына қойғанда дұрыс санды теңдікке айналдыратын x (теңдеудің түбірі) белгісіз айнымалысының барлық мәнін табуды айтады. Теңдеуді шешу кезінде жақшаларды ашу, ұқсас мүшелерді біріктіру, өрнекті ықшамдау амалдары орындалады. Бірақ ықшамдалған кезде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді. Түбірлері бірдей теңдеулерді мәндес теңдеу деп атайды. Түбірлері жоқ теңдеулер де мәндес теңдеулер болады. Теңдеуді шешу кезінде оны қарапайым, бірақ мәндес теңдеумен алмастыру керек. Ол үшін теңдеулердің келесі қасиеттері қолданылады: 1-қасиет. Теңдеудің екі жағын да нөлден өзге бірдей санға көбейткенде немесе бөлгенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді. Мысалы, түбірі 4 болатын 0,2x – 0,3 = 0,5 теңдеуінің екі жағын да 10-ға көбейтсе, түбірі 4 болатын 2x – 3 = 5 теңдеуі шығады, демек, 0,2x – 0,3 = 0,5 және 2x – 3 = 5 теңдеулері мәндес теңдеулер. 2-қасиет. Теңдеудің екі жағына да бірдей көпмүшені, бірмүшені немесе санды қосқанда теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
Мысалдарды жазып, шығарады. |
ҚБ:мадақтау арқылы бағалау |
Презентация
|
||||||||||||
|
25 минут
|
Оқулықпен жұмыс №780
Теңдеуді шешіңіз:
Тапсырма 1 А1: Теңдеуді
шешіңдер: В1: Теңдеудің
түбірін табыңдар: С1: Теңдеуді
шешіңдер: Оқулықтан №793
|
Оқушылар тақырыпқа қатысты есептерді шығарады.
Таңбалар ережесін қолданады. +(+)=+ -(+)=- +(-)=- -(-)=+ (-)*(+)=- (+)*(-)=- (-)*(-)=+ (-)/(+)=- (+)/(-)=- (-)/(-)=+ Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. |
Дескриптор:
1. берілген
теңдеуді Дескриптор: 3.жақшаларды ашады-1балл 4.берілген
теңдеуді 5.теңдеулерді жауаптарымен сәйкестендіреді-1баллл ҚБ:бірінөбірі бағалау Дескриптор: 6.берілген
теңдеуді 7.ax=b түріне келтіреді-1балл 8.теңдеуді шешіп, түбірін т Дескриптор: 9.ax=b түріне келтіріп, теңдеуді шешіп, түбірін табады-1балл абады-1балл |
Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 ж
https://wordwall.net/ru/embed/6a14624c84174d5881bddfcf3ff390ca?themeId=23&templateId=5&fontStackId=0
Презентация
Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл
https://amansultan.kz/lesson/qozghalysqa_baylanysty_esepter_shygharu_kz/7
|
||||||||||||
|
|
Төменде берілген теңдеулерді шешіп, оларды кестедегі жауаптармен сәйкестендіріңіз:
|
Тапсырманы орындайды |
Дескриптор: 10.ax=b түріне келтіріп, теңдеуді шешіп, түбірін табады-1балл Сабақ он баллдық жүйемен бағаланды. |
https://wordwall.net/ru/embed/0e86f4c3a2e24592a8b1e9c896d47a83?themeId=1&templateId=3&fontStackId=0 |
||||||||||||
|
5 минут |
Бүгінгі сабақта: -бір айнымалысы бар сызықтың теңдеу мен мәндес теңдеудің анықтамасын біледі . - бір айнымалысы бар сызықтың теңдеуді шешеді. Рефлексия: Оқушылардан кері байланыс алу мақсатында mentimeter.com платформасын қолданамыз |
Бағалау. Classdojo платформасы бойынша Үйге тапсырма: №781. Амансұлтан платформасынан 2-тапсырмасы |
Кері байланыс |
|
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер
Сабақ жоспары
Оқу ісі меңгерушісі: С.Аксерикова
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Каукилова Дарига |
|
||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
Математика / 6 сынып |
|
||||||||||||||
|
Күні: |
|
|
||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәндес теңдеулер. |
|
||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
6.2.2.2бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің, мәндес теңдеулердің анықтамаларын білу; 6.2.2.3бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу; |
|
||||||||||||||
|
Сабақты
ң мақсаты |
-бір айнымалысы бар сызықтың теңдеу мен мәндес теңдеудің анықтамасын біледі - бір айнымалысы бар сызықтың теңдеуді шешеді |
|
||||||||||||||
|
Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
5 минут
|
Сәлеметсіздерме! Оқушылар кеше қандай тақырып өтіп есеп,шығарып едік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Мәндес теңдеулер тақырыбына есеп шығарамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - бір айнымалысы бар сызықтың теңдеу мен мәндес теңдеудің анықтамасы. - бір айнымалысы бар сызықтың теңдеуді шешу. Үй тапсырмасын тексеру. №776.
|
Амандасады, үй тапсырмасына жауап береді.
|
|
Оқулық
|
||||||||||||
|
10 мин |
ax = b түріндегі теңдеу бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп аталады, мұндағы x – айнымалы, a және b – қандай да бір сандар. Теңдеуді шешу деп айнымылының орнына қойғанда дұрыс санды теңдікке айналдыратын x (теңдеудің түбірі) белгісіз айнымалысының барлық мәнін табуды айтады. Теңдеуді шешу кезінде жақшаларды ашу, ұқсас мүшелерді біріктіру, өрнекті ықшамдау амалдары орындалады. Бірақ ықшамдалған кезде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді. Түбірлері бірдей теңдеулерді мәндес теңдеу деп атайды. Түбірлері жоқ теңдеулер де мәндес теңдеулер болады. Теңдеуді шешу кезінде оны қарапайым, бірақ мәндес теңдеумен алмастыру керек. Ол үшін теңдеулердің келесі қасиеттері қолданылады: 1-қасиет. Теңдеудің екі жағын да нөлден өзге бірдей санға көбейткенде немесе бөлгенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді. Мысалы, түбірі 4 болатын 0,2x – 0,3 = 0,5 теңдеуінің екі жағын да 10-ға көбейтсе, түбірі 4 болатын 2x – 3 = 5 теңдеуі шығады, демек, 0,2x – 0,3 = 0,5 және 2x – 3 = 5 теңдеулері мәндес теңдеулер. 2-қасиет. Теңдеудің екі жағына да бірдей көпмүшені, бірмүшені немесе санды қосқанда теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
Мысалдарды жазып, шығарады. |
ҚБ:мадақтау арқылы бағалау |
Презентация
|
||||||||||||
|
25 минут
|
Оқулықпен жұмыс №780
Теңдеуді шешіңіз:
Тапсырма 1 А1: Теңдеуді
шешіңдер: В1: Теңдеудің
түбірін табыңдар: С1: Теңдеуді
шешіңдер: Оқулықтан №793
|
Оқушылар тақырыпқа қатысты есептерді шығарады.
Таңбалар ережесін қолданады. +(+)=+ -(+)=- +(-)=- -(-)=+ (-)*(+)=- (+)*(-)=- (-)*(-)=+ (-)/(+)=- (+)/(-)=- (-)/(-)=+ Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. |
Дескриптор:
1. берілген
теңдеуді Дескриптор: 3.жақшаларды ашады-1балл 4.берілген
теңдеуді 5.теңдеулерді жауаптарымен сәйкестендіреді-1баллл ҚБ:бірінөбірі бағалау Дескриптор: 6.берілген
теңдеуді 7.ax=b түріне келтіреді-1балл 8.теңдеуді шешіп, түбірін т Дескриптор: 9.ax=b түріне келтіріп, теңдеуді шешіп, түбірін табады-1балл абады-1балл |
Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 ж
https://wordwall.net/ru/embed/6a14624c84174d5881bddfcf3ff390ca?themeId=23&templateId=5&fontStackId=0
Презентация
Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл
https://amansultan.kz/lesson/qozghalysqa_baylanysty_esepter_shygharu_kz/7
|
||||||||||||
|
|
Төменде берілген теңдеулерді шешіп, оларды кестедегі жауаптармен сәйкестендіріңіз:
|
Тапсырманы орындайды |
Дескриптор: 10.ax=b түріне келтіріп, теңдеуді шешіп, түбірін табады-1балл Сабақ он баллдық жүйемен бағаланды. |
https://wordwall.net/ru/embed/0e86f4c3a2e24592a8b1e9c896d47a83?themeId=1&templateId=3&fontStackId=0 |
||||||||||||
|
5 минут |
Бүгінгі сабақта: -бір айнымалысы бар сызықтың теңдеу мен мәндес теңдеудің анықтамасын біледі . - бір айнымалысы бар сызықтың теңдеуді шешеді. Рефлексия: Оқушылардан кері байланыс алу мақсатында mentimeter.com платформасын қолданамыз |
Бағалау. Classdojo платформасы бойынша Үйге тапсырма: №781. Амансұлтан платформасынан 2-тапсырмасы |
Кері байланыс |
|
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




Ж: 15,5
Ж: -2
















