Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Оразбаева Ұлжалғас Темірханқызы |
|
Күні: |
14.02.2025 |
|
Сыныбы: 6 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.2.2.12 теңсіздіктердің шешімдерін координаталық түзуде кескіндеу; 6.2.2.13 теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығы арқылы және берілген сан аралығын теңсіздік түрінде жазу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
-теңсіздіктердің шешімдерін координаталық түзуде кескіндей алады; -теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығы арқылы және берілген сан аралығын теңсіздік түрінде жаза алады; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5- мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, түгендеу, оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру. Сыныпта психологиялық ахуал тудыру. Топқа бөлу. («Рандомус» - платформасында 3-топқа бөлу) «Кесінді», «Сәуле», «Интервал» Үй тапсырмасын тексеру: «ТЕЗ ойлан «ИЯ, ЖОҚ»» - тест әдісі арқылы 1. 2х > 5 теңсіздігі қатан болады ма? а) ия ә) жоқ 2. Белгілері бірдей теңсіздіктерді мүшелеп қосуға болады ма? а) ия ә) жоқ 3. [ -3,9; -3,2?] аралығына тиісті бүтін сан бар ма? а) ия ә) жоқ 4 х ≥ 3. жауабы: (3 ; + ∞ ). Аралық дұрыс жазылған ба? а) ия ә) жоқ 5. 17 саны ( - 9; 18) аралықтың ең үлкен бүтін саны бола ма? а) ия ә) жоқ 6. Дұрыс па: 7х – 5 < 0, егер х > 2? а) ия ә) жоқ 7. Дұрыс па: егер а< в, онда а – в = 0? а) ия ә) жоқ ------------------------------------------------------------------ 1. – 3х ≥ 6 теңсіздігі қатан бола ма? а) ия ә) жоқ 2. Белгілері бірдей теңсіздіктерді мүшелеп азайтуға болады ма? а) ия ә) жоқ 3. [ -11,1; -11,6] аралығына тиісті бүтін сан бар ма а) ия ә) жоқ 4 х ≤ 7. жауабы: [ 7; - ∞ ) Аралық дұрыс жазылған ба? а) ия ә) жоқ 5. – 7 саны [ - 7; 15 ) аралықтың ең кіші бүтін саны болама? а) ия ә) жоқ 6. Дұрыс па: егер 7 – 4х > 0, онда х > 3? а) ия ә) жоқ 7. Дұрыс па: егер а< в, онда а – в > 0? а) ия ә) жоқ |
Оқушылар мұғаліммен амандасып, оқу құралдарын дайындап, сыныпта психологиялық ахуал тудыру
«Joyteka» - платформасында тапсырмаларға үйде шығарылған жауаптар арқылы әр кім өз жауаптарын енгізе отырып жауап береді
|
Үй тапсырмасын дұрыс шығарған әрбір оқушы 3 баллмен бағаланады. Дескриптор: - санды теңсіздік қасиеттерін қолданады; - сан аралықтың түрлерін біледі, оларға қатысты сандарды салыстырып таба алады; - екі санды салыстыру қасиетін біледі. - берілген шарт бойынша шешімдерін таңдайды (бүтін шешімдері, ең үлкен(ең кіші) бүтін шешімі) |
Презентеция, «» платформасы Бағалау парақтары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың ортасы 37-мин |
«Joyteka» - платформасында квес ойынын ойнау арқылы есептер шығару № 1 – тапсырма Тік төртбұрыштың ұзындығы 11 см. Оның периметрі қабырғасы 8 см квадраттың периметрінен кем болуы үшін, ені неше сантиметрден кіші болу керек? Шешуі: 2(11+х) < 32 11+x < 16 x<5 Жауабы: 5 см-ден кіші. №2 – тапсырма
Жауаптар: 4>3 5>3 № 3 – тапсырма 3 жағдайда теңсіздіктің шешімдер жиынын түсіндіру 3(х+1)+2 > 3х+7 3х+3+2 > 3х+7 3х-3х >7-5 0х >2 Жауабы: Ø № 4 – тапсырмалар Айман екі дәптер және 50 теңгеге бір қаламсап сатып алған. Барлығына 170 тг-ден кем ақша төлеген. Дәптердің бағасын бағалаңыз? Шешімі: 2x+50 < 170 2x < 120 x < 60 Жауабы: ( - ∞; 60) №5 – тапсырмалар х-тің қандай мәндерінде 7,6 + 2х –(3х – 6,4) өрнегінің мәні оң сан болады? Шешуі: 7,6 + 2х –(3х – 6,4) > 0 7,6 + 2х –3х + 6,4 > 0 2х –3х > 6,4 - 7,6 -x > - 1,2 x < 1,2 Жауабы: ( - ∞; 1,2)
Ойлау дағдыларының деңгейі: Қолдану
Дұрыс жауабы: 1-С, 2-Ж, 3-А, 4-В, 5-Д, 6-Е. |
Қолдарындағы ұялы телефонмен «Joyteka» - платформасында квес бөлмесіндегі тапсырмаларды тауып , жасырылынған есепті дәптерге шығарады, бірінші шешімін тапқан оқушылар кезек кезек өз тапсырмаларын үлестірме қағазға жазады. Топпен тапсырмаларды орындар, шыққан шешімдерін үлестірме қағазға сызып,шешімдерін сәйкестендіреді. |
Дескриптор: Білім алушы -Есептің шарты бойынша теңсіздік құрастыра алады -Теңсіздіктің шешімдерін таба алады. Дескриптор:
Дескриптор: -Мәндес теңсіздікке түрлендіре алады. -Теңсіздік мүшелерін бір жақ бөлігінен екінші жаққа ауыстырғанда таңбаларын өзгертеді; -Ұқсас мүшелерді біріктіре алады -Шешімдерін тауып сан аралығында белгілейді. Үлестірме қағаздарына жазылған есептердің дұрыс жауабын таба отырып білім бөлмесінің есігін ашады. Дескриптор: -Теңсіздіктерді шешу алгоритмін қолдану арқылы мәндес теңсіздікке түрлендіре алады. -Жақша ашады және ұқсас мүшелерді біріктіреді -Теңсіздік мүшелерін бір жақ бөлігінен екінші жаққа ауыстырғанда таңбаларын өзгертіп мәндес теңсіздікке түрлендіре алады. -Шешімдерін тауып сан аралығында белгілейді. |
ДК экраны Есептер топтамасы. Үлестірмелі жұмыс қағаздары
Оқулық 6-сынып. Қима қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың соңы 3-мин |
Бағалау: жинаған баллдарына жеткен жетістіктеріне қарай бағаланады. Бағалау парағы
Үйге тапсырма: № 960 – есеп Кері байланыс : «Padlet.com» арқылы кері байланыс береді. Көңіл – күй рефлексиясы. «Аралда» әдісі
|
Бағалау парақтарындағы жинаған баллдарын ауызшы айтып шығады. Есікте ілініп тұрған аралдарға қалташаларына, өз ойлары жазылған қағаздарды салып, сыныптан шығып кетеді. |
Жинаған баллдары, жұмыс деңгейлеріне қарай бағаланады. Үй тапсырмасын жазып алады Кері байланыс беріледі. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік.
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Оразбаева Ұлжалғас Темірханқызы |
|
Күні: |
14.02.2025 |
|
Сыныбы: 6 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.2.2.12 теңсіздіктердің шешімдерін координаталық түзуде кескіндеу; 6.2.2.13 теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығы арқылы және берілген сан аралығын теңсіздік түрінде жазу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
-теңсіздіктердің шешімдерін координаталық түзуде кескіндей алады; -теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығы арқылы және берілген сан аралығын теңсіздік түрінде жаза алады; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5- мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, түгендеу, оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру. Сыныпта психологиялық ахуал тудыру. Топқа бөлу. («Рандомус» - платформасында 3-топқа бөлу) «Кесінді», «Сәуле», «Интервал» Үй тапсырмасын тексеру: «ТЕЗ ойлан «ИЯ, ЖОҚ»» - тест әдісі арқылы 1. 2х > 5 теңсіздігі қатан болады ма? а) ия ә) жоқ 2. Белгілері бірдей теңсіздіктерді мүшелеп қосуға болады ма? а) ия ә) жоқ 3. [ -3,9; -3,2?] аралығына тиісті бүтін сан бар ма? а) ия ә) жоқ 4 х ≥ 3. жауабы: (3 ; + ∞ ). Аралық дұрыс жазылған ба? а) ия ә) жоқ 5. 17 саны ( - 9; 18) аралықтың ең үлкен бүтін саны бола ма? а) ия ә) жоқ 6. Дұрыс па: 7х – 5 < 0, егер х > 2? а) ия ә) жоқ 7. Дұрыс па: егер а< в, онда а – в = 0? а) ия ә) жоқ ------------------------------------------------------------------ 1. – 3х ≥ 6 теңсіздігі қатан бола ма? а) ия ә) жоқ 2. Белгілері бірдей теңсіздіктерді мүшелеп азайтуға болады ма? а) ия ә) жоқ 3. [ -11,1; -11,6] аралығына тиісті бүтін сан бар ма а) ия ә) жоқ 4 х ≤ 7. жауабы: [ 7; - ∞ ) Аралық дұрыс жазылған ба? а) ия ә) жоқ 5. – 7 саны [ - 7; 15 ) аралықтың ең кіші бүтін саны болама? а) ия ә) жоқ 6. Дұрыс па: егер 7 – 4х > 0, онда х > 3? а) ия ә) жоқ 7. Дұрыс па: егер а< в, онда а – в > 0? а) ия ә) жоқ |
Оқушылар мұғаліммен амандасып, оқу құралдарын дайындап, сыныпта психологиялық ахуал тудыру
«Joyteka» - платформасында тапсырмаларға үйде шығарылған жауаптар арқылы әр кім өз жауаптарын енгізе отырып жауап береді
|
Үй тапсырмасын дұрыс шығарған әрбір оқушы 3 баллмен бағаланады. Дескриптор: - санды теңсіздік қасиеттерін қолданады; - сан аралықтың түрлерін біледі, оларға қатысты сандарды салыстырып таба алады; - екі санды салыстыру қасиетін біледі. - берілген шарт бойынша шешімдерін таңдайды (бүтін шешімдері, ең үлкен(ең кіші) бүтін шешімі) |
Презентеция, «» платформасы Бағалау парақтары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың ортасы 37-мин |
«Joyteka» - платформасында квес ойынын ойнау арқылы есептер шығару № 1 – тапсырма Тік төртбұрыштың ұзындығы 11 см. Оның периметрі қабырғасы 8 см квадраттың периметрінен кем болуы үшін, ені неше сантиметрден кіші болу керек? Шешуі: 2(11+х) < 32 11+x < 16 x<5 Жауабы: 5 см-ден кіші. №2 – тапсырма
Жауаптар: 4>3 5>3 № 3 – тапсырма 3 жағдайда теңсіздіктің шешімдер жиынын түсіндіру 3(х+1)+2 > 3х+7 3х+3+2 > 3х+7 3х-3х >7-5 0х >2 Жауабы: Ø № 4 – тапсырмалар Айман екі дәптер және 50 теңгеге бір қаламсап сатып алған. Барлығына 170 тг-ден кем ақша төлеген. Дәптердің бағасын бағалаңыз? Шешімі: 2x+50 < 170 2x < 120 x < 60 Жауабы: ( - ∞; 60) №5 – тапсырмалар х-тің қандай мәндерінде 7,6 + 2х –(3х – 6,4) өрнегінің мәні оң сан болады? Шешуі: 7,6 + 2х –(3х – 6,4) > 0 7,6 + 2х –3х + 6,4 > 0 2х –3х > 6,4 - 7,6 -x > - 1,2 x < 1,2 Жауабы: ( - ∞; 1,2)
Ойлау дағдыларының деңгейі: Қолдану
Дұрыс жауабы: 1-С, 2-Ж, 3-А, 4-В, 5-Д, 6-Е. |
Қолдарындағы ұялы телефонмен «Joyteka» - платформасында квес бөлмесіндегі тапсырмаларды тауып , жасырылынған есепті дәптерге шығарады, бірінші шешімін тапқан оқушылар кезек кезек өз тапсырмаларын үлестірме қағазға жазады. Топпен тапсырмаларды орындар, шыққан шешімдерін үлестірме қағазға сызып,шешімдерін сәйкестендіреді. |
Дескриптор: Білім алушы -Есептің шарты бойынша теңсіздік құрастыра алады -Теңсіздіктің шешімдерін таба алады. Дескриптор:
Дескриптор: -Мәндес теңсіздікке түрлендіре алады. -Теңсіздік мүшелерін бір жақ бөлігінен екінші жаққа ауыстырғанда таңбаларын өзгертеді; -Ұқсас мүшелерді біріктіре алады -Шешімдерін тауып сан аралығында белгілейді. Үлестірме қағаздарына жазылған есептердің дұрыс жауабын таба отырып білім бөлмесінің есігін ашады. Дескриптор: -Теңсіздіктерді шешу алгоритмін қолдану арқылы мәндес теңсіздікке түрлендіре алады. -Жақша ашады және ұқсас мүшелерді біріктіреді -Теңсіздік мүшелерін бір жақ бөлігінен екінші жаққа ауыстырғанда таңбаларын өзгертіп мәндес теңсіздікке түрлендіре алады. -Шешімдерін тауып сан аралығында белгілейді. |
ДК экраны Есептер топтамасы. Үлестірмелі жұмыс қағаздары
Оқулық 6-сынып. Қима қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың соңы 3-мин |
Бағалау: жинаған баллдарына жеткен жетістіктеріне қарай бағаланады. Бағалау парағы
Үйге тапсырма: № 960 – есеп Кері байланыс : «Padlet.com» арқылы кері байланыс береді. Көңіл – күй рефлексиясы. «Аралда» әдісі
|
Бағалау парақтарындағы жинаған баллдарын ауызшы айтып шығады. Есікте ілініп тұрған аралдарға қалташаларына, өз ойлары жазылған қағаздарды салып, сыныптан шығып кетеді. |
Жинаған баллдары, жұмыс деңгейлеріне қарай бағаланады. Үй тапсырмасын жазып алады Кері байланыс беріледі. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















