|
Бөлім: |
6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер |
||
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда |
|
||
|
Күні: 09.02.2024 |
|
||
|
Пән/Сынып: 6 Г |
Математика, 6 сынып. |
Қатысушылар саны: 19 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу. |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.2.10
6.2.2.11 алгебралық
түрлендірулердің көмегімен теңсіздіктерді
|
||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||
Сабақтың барысы
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
7 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Оқушыларды 3 топқа бөледі. Бүгін, Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу.тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - kx > b, kx ≥ b, kx < b, kx ≤ b түріндегі сызықтық теңсіздіктерді шешу алгоритмі. -kx > b, kx ≥ b, kx < b, kx ≤ b түріндегі сызықтық теңсіздіктерді шешу және теңсіздіктердің шешімдерін координаттық түзуде кескіндеу. Үй тапсырмасын тексеру. №932, №933. "Миға шабуыл" -Сан аралықтары дегеніміз не? -Сан аралығының қандай түрлерін білесіңдер? -Қатаң теңсіздіктің шешімдер жиыны координаталық түзуде қалай кескінделеді? -Қатаң емес теңсіздіктің сан аралығын жазу үшін қандай жақша қолданылады? -Неліктен кесіндіде координаталық түзуде көрсетілген сандар шешімдер жиынына кіреді? - деген жабық және ашық сұрақтар қоямын. |
Амандасады, топқа бөлінеді үй тапсырмасына жауап береді. Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд |
||||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
1. 2.
3.
4. 15
саны 1.
2. -7
саны 3. Дұрыс па: егер a<b, онда a-b>0 ? жок 4.
1. 17 саны (-9; 18) аралықтың ең үлкен бүтін саны болама? иа 2. Дұрыс па: егер a<b, онда a-b=0 ? жоқ 3. -3x<9 ; x>-3 иа 4.
|
Теңсіздіктің қасиетін қолданып ия, жоқ деп жауап береді |
|
слайд |
||||||||||
|
15 минут |
Бекіту тапсыр масы |
Топтық жұмыс. Топтарға «Домино» ойынын ойнатады. Домино тапсырмалары беріледі. Дискриптор: 1.Теңсіздікті шешіңдер:
x-тің қандай мәндерінде өрнектің мәні теріс сан болады: 2x-5 x-тің қандай мәндерінде 7,6+2x-(3x-6,4) өрнектің мәні оң сан болады?
|
Доминоға берілген тарсырмаларды орындайды Жауаптар: х < 3 х ≤5 х ≥ 4 х > −2 х ≥ 18 х < −5 х > −5 |
Дескриптор: - берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешеді. «Басбармақ» әдісімен бағалау алады жүргізіледі |
жұмыс дәптері |
||||||||||
|
|
|
Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырмалар. №992 Теңсіздікті шешіңіздер : A деңгей: а) 2х ≤ 10 б) х+3 ≥ 7 в) −4х < 8 г) -х< 5 В деңгей: №1001 Теңсіздікті шешіңдер: С деңгей: №1005 Теңсіздікті шешіңдер:
Сергіту сәті: Мұғалім оқушыларға су құйылған бутылканы қозғау арқылы бағыты бойынша оқушылар қозғалып, қимылдайды. |
Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. Жауаптар: №1 а) х ≤5 б) х ≥ 4 в) х > −2 г) х > −5 №2
|
Дескриптор: - алгебралық түрлендірулердің көмегімен қарапайым түріндегі теңсіздіктерге келтіреді; - теңсіздіктерді шешеді; - есептің шешімдерін координаталық түзуде кескіндейді; - есептің шешімдерін сан аралығында жазады. «Басбармақ» әдісімен бағалау алады жүргізіледі |
Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл |
||||||||||
|
7 минут |
Жеке жұмыс |
№1. Кестеде теңсіздіктер және оның шешімдері берілген. Шешімі дұрыс көрсетілген болса «+», ал шешімі қате көрсетілген болса «-» қойыңыз.
|
Тапсырманы орындайды |
Дескриптор: -Теңсіздіктің шешімдерінің дұрыс, бұрыстығын тексереді. |
жұмыс дәптері
|
||||||||||
|
5 минут
|
|
Сабақты қорытындылауға Wordwall платформасында тапсырма орындайды
Рефлексия: Padlet сайтында сабақтан алған әсерлерін жазады. Үйге тапсырма. №940, №943. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс
|
Тақта слайд |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу.
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу.
|
Бөлім: |
6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер |
||
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда |
|
||
|
Күні: 09.02.2024 |
|
||
|
Пән/Сынып: 6 Г |
Математика, 6 сынып. |
Қатысушылар саны: 19 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу. |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.2.10
6.2.2.11 алгебралық
түрлендірулердің көмегімен теңсіздіктерді
|
||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||
Сабақтың барысы
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
7 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Оқушыларды 3 топқа бөледі. Бүгін, Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу.тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - kx > b, kx ≥ b, kx < b, kx ≤ b түріндегі сызықтық теңсіздіктерді шешу алгоритмі. -kx > b, kx ≥ b, kx < b, kx ≤ b түріндегі сызықтық теңсіздіктерді шешу және теңсіздіктердің шешімдерін координаттық түзуде кескіндеу. Үй тапсырмасын тексеру. №932, №933. "Миға шабуыл" -Сан аралықтары дегеніміз не? -Сан аралығының қандай түрлерін білесіңдер? -Қатаң теңсіздіктің шешімдер жиыны координаталық түзуде қалай кескінделеді? -Қатаң емес теңсіздіктің сан аралығын жазу үшін қандай жақша қолданылады? -Неліктен кесіндіде координаталық түзуде көрсетілген сандар шешімдер жиынына кіреді? - деген жабық және ашық сұрақтар қоямын. |
Амандасады, топқа бөлінеді үй тапсырмасына жауап береді. Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд |
||||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
1. 2.
3.
4. 15
саны 1.
2. -7
саны 3. Дұрыс па: егер a<b, онда a-b>0 ? жок 4.
1. 17 саны (-9; 18) аралықтың ең үлкен бүтін саны болама? иа 2. Дұрыс па: егер a<b, онда a-b=0 ? жоқ 3. -3x<9 ; x>-3 иа 4.
|
Теңсіздіктің қасиетін қолданып ия, жоқ деп жауап береді |
|
слайд |
||||||||||
|
15 минут |
Бекіту тапсыр масы |
Топтық жұмыс. Топтарға «Домино» ойынын ойнатады. Домино тапсырмалары беріледі. Дискриптор: 1.Теңсіздікті шешіңдер:
x-тің қандай мәндерінде өрнектің мәні теріс сан болады: 2x-5 x-тің қандай мәндерінде 7,6+2x-(3x-6,4) өрнектің мәні оң сан болады?
|
Доминоға берілген тарсырмаларды орындайды Жауаптар: х < 3 х ≤5 х ≥ 4 х > −2 х ≥ 18 х < −5 х > −5 |
Дескриптор: - берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешеді. «Басбармақ» әдісімен бағалау алады жүргізіледі |
жұмыс дәптері |
||||||||||
|
|
|
Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырмалар. №992 Теңсіздікті шешіңіздер : A деңгей: а) 2х ≤ 10 б) х+3 ≥ 7 в) −4х < 8 г) -х< 5 В деңгей: №1001 Теңсіздікті шешіңдер: С деңгей: №1005 Теңсіздікті шешіңдер:
Сергіту сәті: Мұғалім оқушыларға су құйылған бутылканы қозғау арқылы бағыты бойынша оқушылар қозғалып, қимылдайды. |
Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. Жауаптар: №1 а) х ≤5 б) х ≥ 4 в) х > −2 г) х > −5 №2
|
Дескриптор: - алгебралық түрлендірулердің көмегімен қарапайым түріндегі теңсіздіктерге келтіреді; - теңсіздіктерді шешеді; - есептің шешімдерін координаталық түзуде кескіндейді; - есептің шешімдерін сан аралығында жазады. «Басбармақ» әдісімен бағалау алады жүргізіледі |
Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл |
||||||||||
|
7 минут |
Жеке жұмыс |
№1. Кестеде теңсіздіктер және оның шешімдері берілген. Шешімі дұрыс көрсетілген болса «+», ал шешімі қате көрсетілген болса «-» қойыңыз.
|
Тапсырманы орындайды |
Дескриптор: -Теңсіздіктің шешімдерінің дұрыс, бұрыстығын тексереді. |
жұмыс дәптері
|
||||||||||
|
5 минут
|
|
Сабақты қорытындылауға Wordwall платформасында тапсырма орындайды
Рефлексия: Padlet сайтында сабақтан алған әсерлерін жазады. Үйге тапсырма. №940, №943. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс
|
Тақта слайд |
шағым қалдыра аласыз























