Сабақтың тақырыбы: «Санды теңсіздіктер».
|
Бөлім: |
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
04.02.2022 |
|
Сыныбы: 6 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Санды теңсіздіктер |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.2.2.5 тура санды теңсіздіктер анықтамасын білу және қолдану; 6.2.2.6 санды теңсіздіктердің анықтамасын пайдаланып сандарды салыстыра білу. Екі теңсіздіктен қос теңсіздік құра алу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Тура санды теңсіздіктерді ажырата біледі, координаталық түзуде нүктелердің координаталарын салыстыра біледі. Көпшілік оқушылар үшін: Санды теңсіздіктердің анықтамасын пайдаланып сандарды салыстыра алады. Екі теңсіздіктен қос теңсіздік құра алады Кейбір оқушылар үшін: Тура санды теңсіздікке түсінік қалыптасады. Теңсіздіктің тура болатынын дәлелдеу қалыптасады |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2. Үй тапсырмасын тексеру. 3. Ауызша есеп сұрақтар 4. Қызығушылықты ояту 5. Оқулықпен жұмыс 6. Пысықтау сұрақтары 7. Қорытындылау Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. Психологиялық ахуал тудыру. Бір, екі, үш, Сыныптың іші тып-тыныш. Жалқаулықты тастаймыз. Сабақты біз бастаймыз. Сабақты бастамас бұрын өткен сабақты пысықтау cұрақтары қойылады. «Не білемін?» Қандай теңдеулер бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер деп аталады? Қандай теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады? Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің неше түбірі болуы мүмкін? Т е ң д е у д і ш е ш і ң д е р (ауызша) 1) х + 3,5 = 5; 2) х - 0,5 = 1,5; 3) 3,2 х + 1,3 = 4,5;. 1) 2; 2) 1,5; 3) 1; Қызығушылықты ояту: Салыстырылатын екі санның біреуі екіншісінен үлкен немесе кіші екенін анықтау үшін, берілген екі санның айырмасына қарап, қорытынды жасаңдар: 1) 6 а сыныпта 15 оқушы 6 ә сыныпта 12 оқушы 15 – 12 = 3; 3 > 0 – оң сан, онда 15 >12; а – в > 0 болса а * в болады 2) 6 а сыныпта 15 оқушы 5 а сыныпта 22 оқушы 15 – 22 = -7; -7< 0 – теріс сан, онда 15< 22; а – в < 0 болса а * в болады
15
>12
15< 22 15< 22 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Жаңа сабақ «Мағынаны ажырату» Жоғарыда қойылған сұрақтардан мынадай жауап алынады. Өзара тең емес ажәне b сандарын салыстыру нәтижесінде, қай санның үлкен, одан қай санныі кіші екендігі анықталады. Егер а – b айырмасы оң сан болса, онда а саны b санынан үлкен болады. Егер а – b айырмасы теріс сан болса, онда а саны b санынан кіші болады. Егер а – b>0 болса, онда а>b. Егер а – b<0 болса, онда а<b. Екі санды өрнектің теңсіздік белгісімен («>» немесе «<») жазылуы санды теңсіздік деп аталады. |
Мысалы : 7>0 және 5 < 9 қарама – қарсы теңсіздік белгілері бар санды теңсіздіктер 7 >5 және 9>2 - бірдей теңсіздік белгілері бар санды теңсіздіктер. < немесе > белгілерімен жазылса, қатаң теңсіздіктер ≤ немесе ≥ белгілерімен жазылса ,қатаң емес теңсіздіктер деп аталады. 1) a ≥ 5 теңсіздігі: «а саны 5 – тен артық немесе тең» деп оқылса ,«а саны 5 – тен кем емес» деп те оқылады. 2) b ≤ 4 теңсіздігі:«b саны 4 – тен кем немесе тең» деп оқылса, « b саны 4 – тен артық емес» деп те оқылады. |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Математика 2-бөлім, Жалпы білім беретін оқулық мектептің 6 - сыныбына арналған, |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 31 мин. |
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады Сергіту сәті: «Координаталық түзуге тұру» ойыны. |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1. тура санды теңсіздіктердің қасиеттерімен танысады. |
Презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Тапсырмалар айдарындағы 1-тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
Оқулық бойынша деңгейлік тапсырмаларды орындау. А деңгейі Жұптық жұмыс №850 Мына теңсіздіктердің ішінен тура теңсіздіктерді теріп жазыңдар: 5,6> 4,3 -9,7> 6,5
0,9< 1 0,1 > 0 №851.Координаталық түзуде А, В және С нүктелері берілген. 1. А нүктесінің координатасы мен В нүктесінің координатасын;
2. В нүктесінің
координатасы мен С нүктесінің координатасын салыстырып , теңсіздік
түрінде жазыңдар. В деңгейі Топтық жұмыс «Математикалық эстафета» жарысы ұйымдастырылады. Топтарға бірдей тапсырмалар беріліп, орындарынан тез орындауға талпынады, яғни оқушылардың есеп шығару шапшандығын байқау. Қай топ бірінші болса, сол топ жеңіске жетеді.
№858 1
топ 2) х – 3; х – 4
2
топ 4) х – 5; х – 7. № 856. Санды теңсіздіктерді салыстырып, жұлдызшаның орнына тиісті теңсіздік белгілерін қойыңдар: 1 – топ 2 – топ
№ 857 Мына теңсіздіктерді қос теңсіздік түрінде жаз 1 топ 1. 7 <15 және 15 <20; 7 < 15 < 20. 2 топ 2. 0,8>0,3 және 0,8 <1; 0,3 < 0,8 < 1. |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Координаталық түзуде А, Вжәне С нүктелері берілген (5.1-сурет). 1) Анүктесі мен Внүктесінің; 2) Внүктесі мен Снүктесінің; 3) Анүктесі мен С нүктесінің координатасын салыстырып, нәтижесін санды теңсіздік түрінде жазады. Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1. Санды теңсіздік арқылы көрсетіп жазады. |
ДК экраны 6-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Тапсырмалар айдарындағы №859 тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
№859 a және b сандарының айырмасы бойынша a және b сандарын салыстырыңдар. 1. а – b = –3; a * b 2. а – b = 2/7 ; a * b 3. а – b = 0; a * b 4. a – b = –0,5; a * b 5. b – a = 1; b * a 6. b – a = –0,99; b * a . |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1. Санды теңсіздік арқылы көрсетіп жазады. |
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Ахметов А АШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер
Тақырып бойынша 31 материал табылды
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерМатериал туралы қысқаша түсінік
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер
Материалдың қысқаша нұсқасы
Сабақтың тақырыбы: «Санды теңсіздіктер».
Сабақтың барысы:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















