Мерзімі: №13
02.12.20
1а,1б
Мұғалім : Жанаева Ш сыныбы 1а,б
оқушы саны 12,12
Сабақтың
тақырыбы: Бір-бірімізге
көмектесеміз
Құндылық: Дұрыс
әрекет
Қасиеттер: Ақпейілділік,қайырымдылық,жанашырлық,жомарттық.
|
Сабақтың
мақсаты:
Оқушыларға көмек,көмектесу
туралы түсінік бере отырып, дұрыс әрекет құндылығының мәнін
ашу.
Міндеттері:
Білімділік: оқушыларға көмек,көмектесу
ұғымдарының мәнін ұғындыру арқылы ақпейілділік қасиеті туралы
түсінік беру.
Дамытушылық: оқушыларды айналасындағыларға
жанашырлыққа үйрете отырып,қарапайымдылық қасиетін
дамыту.
Тәрбиелік
: оқушыларды
ақпейілділікке,қайырымдылыққа,жомарттылыққа
тәрбиелеу.
|
Ресурстар:
( кітап, дәптер,нақыл сөздер,
суреттер)
|
|
Сабақ
барысы:
1.Ұйымдастыру
кезеңі:
Сәлемдесу, оқушылардың
көңіл-күйін сұрау,сабаққа қатысуды тексеру. 5Т ережесін
қайталау.
|
Сабақ барысын
талқылау:.
|
|
2.
Дәйексөз
«Қайырымды іс
жаса,
қайырлы болар әр
ісің»
Халық
нақылы
-
Адамға қиналған сәтте қол ұшын
беру, жақсы, жылы сөздер айтып,демеу, жақсылық жасау –ол қайырымды
іс болады.Ал қайырымды іс жасасақ айналадағылар бізге ризашылығын
білдіреді.Оларды риза ету бізге қуаныш
сыйлайды.
|
|
|
3
Әңгімелесейік
«Жай бір
адам» (60 бет) әңгімесі бойынша
сұрақ қою арқылы әңгісенің мазмұнын
айту
-Басқаларға көмегің тиген
жағдайда қандай сезімге бөленесің?
Неліктен?
- Өзгелер саған көмектескенде
не сезіндің?
- Айналаңдағыларға қалай
қуаныш сыйлауға болады деп
ойлайсың?
Мұғалімнің
сыйы
«Арыстан мен
тышқан» Ертегі
-
Бір күні арыстан ұйықтап
жатқан кезде, тышқан келіп,оның үстінен жүгіріп өтеді.Арыстан
оянып,тышқанды ұстап алады.тышқан жалына бастайды: «Мені жібере
салшы, мен де саған жақсылық жасармын», - дейді ол. Арыстан
тышқанның «жақсылық жасармын» деген сөзіне күліп,оны босатып
жібереді.
-
Келесі күні аңшылар арыстанды
ұстап алып,ағашқа таңып тастайды. Тышқан арыстанның ақырғанын
естіп,жүгіріп келіп,арқанды тісімен қырқып;»Есіңде ме, сен менен
жақсылық күтпеген едің ғой.Енді міне тышқаннан да қайырымдылық
көрдің» -депті.
-
Көрдіңдер ме
,балалар,кішкентай тышқанда арыстанға көмектесе алады
екен.
Сұрақтар:
Әңгімелеп
беру
Оқушылар өздеріңе басқалардың
көмектескендерін немесе өздері біреуге көмектескенін еске
түсіріп,Әңгімелеп береді?
|
|
|
4.
Шығармашылық
жұмыс
1-тапсырма. Өздеріңе
басқалардың көмектескендерін естеріңе түсіріп,әңгімелеп
беріңдер.
2-тапсырма. Төмендегі мазмұнда
берілген:
Жағдаятты оқып,өз көзқарасыңа
сәйкес келетін жауапты таңдап алып,дәлелдеп
бер.
|
|
|
5.
Бағалау.
Енді бүгінгі сабағымыздан нені
түсіндік,нені үйрендік, сол жөнінде ойланайық. Бүгінгі сабақ үшін
сіздерге рахмет
|
|