|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Компьютерлік графика |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бір өлшемдік ауқым |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.3.1 визуалды ортада (мысалы,Lazarus)бағдарламаларды әзірлеу кезінде массивтерді қолдану |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
«Lazarus» программалау ортасының интерфейсі ұғымы және интерфейс компоненттерінің қолдану жолдарын біледі |
||||
|
Көптеген оқушылар: |
||||
|
||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||
|
«Standard» панелінде орналасқан батырмалардың қызметін қолдана алады. |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру Сәлемдесу, түгелдеу «Ыстық алақан» тренингін (бір-бірінің қолдарын ұстап оң алақандарын бір-бірінің үстіне қойып лебіздерін білдіру) Өткен тақырыпқа байланысты«Миға шабуыл» әдісі бойынша сұрақтар жазылған парақшалар таратылады. Оқушылар дайындалып сұрақтарға жауап береді. 1. Ақпарат базасы дегеніміз не? 2. Ақпарттық база қалай құрылады? 3.Деректер базасында мәліметтерді қалай сақтаймыз? Сыныпты телефон және модем
суреттерімен 2 топқа бөлінеді: «Программист» тобы, «Информатик» тобы. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4.Сұрақтарды өзара талқылап, ойларымен бөлісіп,ортақ ойларын жазады, пікірлерін қорғайды. |
Жетон 3балл |
|
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақты бастамас бұрын сөз жұмбақты шешу арқылы оқушылар жаңа сабақ тақырыбы ашу, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы «Бір өлшемдік ауқым». Жаңа тақырыпты «Ойлан, жүптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты оқып, ойланып, топтың ішінде оқушылар өзара бір-біріне түсіндіріп көмек береді.Топқа түсініксіз болған ақпараттарды талдау үшін мұғалім көмек береді. «Программистер» тобы: Lazarus дегеніміз не? «Информатиктер» тобы: Массив дегеніміз не? 2 тапсырма: 1-топ.Жиымдарға қолданылатын амалдар 2-топ. Жиымдарға қолданылатын амалдарға мысалдар 2 топқа берілген тақырыпта постер қорғауды ұсынамын. Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне жазады. Оқушылар берілген тақырыпты оқиды.Постер қорғайды Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады. Қалыптастырушы бағалау:Оқушылар бір-бірін өзара «бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды Дискриптор:
Практикалық тапсырма Оқушылар дәптерге және компьютерге практикалық тапсырманы орындайды. Практикалық жұмыс №17 Мысалы: 1.5, 6.5, -8.9, 0.4, сандарының тізбегі бірөлшемді массивке мысал бола алады. Оған А деген ат беріп, массивтің әрбір элементін массив атымен белгілейміз. Әрбір элементін ажырату үшін массив атауының жанына тік жақшаға алып элементтің индексі жазылады. Мысалы А[1]=1.5 A[2]=6.5 A[3]=-8.9 A[4]=0. Тапсырма 3
Тапсырма 4 «Калькулятор» жобасын дайындау. Тапсырма. Екі санның қосындысын табатын қарапайым калькулятор жобасын жасаңдар. 1.«Lazarus» программалау ортасын іске қосыңдар. 2.Form1 терезесінің Caption қасиетіне Калькулятор мәнін беріңдер. 3.Жобаға Label1, Label2, Label3 компоненттерін орналастырып, Caption қасиеттеріне Бірінші сан, Екінші сан, Нәтиже мәндерін беріңдер. 4.Edit1, Edit2, Edit3 компоненттерін түсіріп, Text қасиетін тазалаңдар. 5.Button батырмасын орналастырып, Caption қасиетіне Қосу мәнін беріңдер. 6.Қосу батырмасын екі рет шертіп, ашылған код терезесіне екі санның қосындысын есептеу программасын жазыңдар. 7.procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject); var num1,num2,rezult:integer; begin num1:=StrToInt(edit1.Text); num2:=StrToInt(edit2.Text); rezult:=num1+num2; edit3.Text:=IntToStr(rezult); end; end. 8.Іске қосу батырмасын немесе Ғ9 батырмасын басып нәтижесін аламыз.
Дискриптор:
Қалыптастырушы бағалау: (оқушыларды смайликтер арқылы бағалап өтемін). |
Мұғалімді тыңдайды 1-тапсырманы орындайды 2-тапсырманы орындайды |
|
Оқулық, маркерлер, плакаттар, стикерлер, үлестірме қағаздар, интерактивті тақта
Информатика 9-сынып Алматы «Атамұра » баспасы 2019 ж
карточка |
|
Сабақтың соңы |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: Смайлик»
|
Өзін-өзі бағалау. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бір өлшемдік ауқым 9-сынып ҚМЖ
Бір өлшемдік ауқым 9-сынып ҚМЖ
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Компьютерлік графика |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бір өлшемдік ауқым |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.3.1 визуалды ортада (мысалы,Lazarus)бағдарламаларды әзірлеу кезінде массивтерді қолдану |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
«Lazarus» программалау ортасының интерфейсі ұғымы және интерфейс компоненттерінің қолдану жолдарын біледі |
||||
|
Көптеген оқушылар: |
||||
|
||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||
|
«Standard» панелінде орналасқан батырмалардың қызметін қолдана алады. |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру Сәлемдесу, түгелдеу «Ыстық алақан» тренингін (бір-бірінің қолдарын ұстап оң алақандарын бір-бірінің үстіне қойып лебіздерін білдіру) Өткен тақырыпқа байланысты«Миға шабуыл» әдісі бойынша сұрақтар жазылған парақшалар таратылады. Оқушылар дайындалып сұрақтарға жауап береді. 1. Ақпарат базасы дегеніміз не? 2. Ақпарттық база қалай құрылады? 3.Деректер базасында мәліметтерді қалай сақтаймыз? Сыныпты телефон және модем
суреттерімен 2 топқа бөлінеді: «Программист» тобы, «Информатик» тобы. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4.Сұрақтарды өзара талқылап, ойларымен бөлісіп,ортақ ойларын жазады, пікірлерін қорғайды. |
Жетон 3балл |
|
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақты бастамас бұрын сөз жұмбақты шешу арқылы оқушылар жаңа сабақ тақырыбы ашу, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы «Бір өлшемдік ауқым». Жаңа тақырыпты «Ойлан, жүптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты оқып, ойланып, топтың ішінде оқушылар өзара бір-біріне түсіндіріп көмек береді.Топқа түсініксіз болған ақпараттарды талдау үшін мұғалім көмек береді. «Программистер» тобы: Lazarus дегеніміз не? «Информатиктер» тобы: Массив дегеніміз не? 2 тапсырма: 1-топ.Жиымдарға қолданылатын амалдар 2-топ. Жиымдарға қолданылатын амалдарға мысалдар 2 топқа берілген тақырыпта постер қорғауды ұсынамын. Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне жазады. Оқушылар берілген тақырыпты оқиды.Постер қорғайды Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады. Қалыптастырушы бағалау:Оқушылар бір-бірін өзара «бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды Дискриптор:
Практикалық тапсырма Оқушылар дәптерге және компьютерге практикалық тапсырманы орындайды. Практикалық жұмыс №17 Мысалы: 1.5, 6.5, -8.9, 0.4, сандарының тізбегі бірөлшемді массивке мысал бола алады. Оған А деген ат беріп, массивтің әрбір элементін массив атымен белгілейміз. Әрбір элементін ажырату үшін массив атауының жанына тік жақшаға алып элементтің индексі жазылады. Мысалы А[1]=1.5 A[2]=6.5 A[3]=-8.9 A[4]=0. Тапсырма 3
Тапсырма 4 «Калькулятор» жобасын дайындау. Тапсырма. Екі санның қосындысын табатын қарапайым калькулятор жобасын жасаңдар. 1.«Lazarus» программалау ортасын іске қосыңдар. 2.Form1 терезесінің Caption қасиетіне Калькулятор мәнін беріңдер. 3.Жобаға Label1, Label2, Label3 компоненттерін орналастырып, Caption қасиеттеріне Бірінші сан, Екінші сан, Нәтиже мәндерін беріңдер. 4.Edit1, Edit2, Edit3 компоненттерін түсіріп, Text қасиетін тазалаңдар. 5.Button батырмасын орналастырып, Caption қасиетіне Қосу мәнін беріңдер. 6.Қосу батырмасын екі рет шертіп, ашылған код терезесіне екі санның қосындысын есептеу программасын жазыңдар. 7.procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject); var num1,num2,rezult:integer; begin num1:=StrToInt(edit1.Text); num2:=StrToInt(edit2.Text); rezult:=num1+num2; edit3.Text:=IntToStr(rezult); end; end. 8.Іске қосу батырмасын немесе Ғ9 батырмасын басып нәтижесін аламыз.
Дискриптор:
Қалыптастырушы бағалау: (оқушыларды смайликтер арқылы бағалап өтемін). |
Мұғалімді тыңдайды 1-тапсырманы орындайды 2-тапсырманы орындайды |
|
Оқулық, маркерлер, плакаттар, стикерлер, үлестірме қағаздар, интерактивті тақта
Информатика 9-сынып Алматы «Атамұра » баспасы 2019 ж
карточка |
|
Сабақтың соңы |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: Смайлик»
|
Өзін-өзі бағалау. |
|
|
шағым қалдыра аласыз

















