Материалдар / Бір орынан ұзындыққа секіру
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Бір орынан ұзындыққа секіру

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұзындыққа секіру туралы
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Ақпан 2023
97
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Бөлім 1. Жеңіл атлетика

Түпқараған гуманитарлық-техникалық колледжі

Күні

Оқытушы аты-жөні:

Топ

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Бір орынан ұзындыққа секіру

Оқу мақсаттары

Қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың
кейбір жаттығулардағы реттілігін білу және орындау

Сабақ мақсаттары

Барлығы: Білім алушылар қимыл-қозғалыс комбинацияларын және кейбір жаттығулар реттілігі туралы түсінігі болады

Көбі: Білім алушылар қимыл-қозғалыс комбинацияларын және кейбір жаттығулар реттілігін айтады көрсете алады

Кейбірі: Білім алушылар қимыл-қозғалыс комбинацияларын және кейбір жаттығулар реттілігін орындайды және жақсы нәтижеге қол жеткізе алады. Топарының нәтижелерін тіркей алады

Бағалау критерийі;

Білім алушы

Берілген жүктемелерді орындауда нормалары мен техника қауіпсіздігінің ережелерін сақтайды

Тілдік мақсаттар


Ұшу,қону,фаза,итерілу

Құндылықтарды

дарыту

Студенттердің белсенділікке, патриоттыққа, болжай білуге, өз ойын жеткізуге тәрбиелеу.

Пәнаралық

байланыстар

Физика-дәлдік,ұшу,серпіліс күші.

Биология-тыныс алу реті,аяқ пен қолдың бұлышық еттерінің үйлесімділігі.

АКТ қолдану

дағдылары

видео ролик

https://www.youtube.com/watch?v=JbrCS97DQ0s

Бастапқы білім


Студенттер алдыңғы топтарда игерген білімдері бар секіру

дағдыларын игерген

Сабақ барысы

Б-барлық топ , Т-топтық, ЖЖ- жұптық жұмыс, Ж- жеке,

Тәж -оқушы тәжірибесі, К- мұғалімнің көмегі, Ф-фор.бағалау.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

15 мин


Дайындық бөлімі.

Сапқа тұрғызу Кезекші мәліметі

Сәлемдесу. Сабақтың тақырыбын,мақсатын түсіндіріп,техника қауіпсіздік ережелерін таныстыру.

Назар аудару жаттығулары:

Жүру барысында жасалатын жаттығулар

а) аяқ ұшымен

б) өкшемен

в)табанның сыртқы қапталымен

г) табанның ішкі қапталымен

д) жартылай отырып

Саптық жүріс

Жүгіру барысында жасалатын жаттығулар

а) тізені жоғары көтеріп

б) аяқты артқа лақтырып

в) оң және сол қапталмен

г) әр аяққа жоғары секіріп

д) жылдам секіру

Тыныс алу жаттығулары

Жалпы денені жетілдіру жаттығулары:

а) Б.Қ- аяқ иық көлемінде, қол белде 1-4 басты оң жаққа айналдыру

5-8 басты сол жаққа айналдыру

б) Б.Қ-аяқ иық көлемінде, қол иықта 1-4 шынтақты артқа айналдыру

5-8 шынтақты айналдыру

в) Б.Қ.-аяқ иық көлемінде,оң қол жоғарыда,сол қол төменде 1-2 қолды артқа сермеу 3-4 қолды ауыстыру

г) Б.Қ- аяқ иық көлемінде,қолды белде

1-4 белді оңға айналдыру

5-8 белді солға айналдыру

е) Б.Қ-аяқ иық көлемінде,қол тізеде

1-4 тізені ішке айналдыру

5-8 тізені сырқа айналдыру

ж) Б.Қ-Н.Т қол белде

Оң аяқ ұшымен-10 рет

Сол аяқ ұшымен-10 рет

Тыныс алу жаттығулары


Сапқа тұру, сәлемдесу, ақпар беру, қауіпсіздік ережелерін айту




Екі қол жоғары түзу,кеуде тік,алақан ішке

Қол белде,кеуде тік

Қол белде,кеуде тік

Қол белде,кеуде тік

Қол тізеде,толық отыру











Шапшаң орындау

өкшені жамбасқа тигізу

Аяқ ұшында секіру,қолды алға,артқа айналдыру

Тізені бүгіп жоғары секіру барынша жылдам орындау.


терең дем алып,демшығару








С абақтың ортасы

60 мин


Жаңа тақырып бойынша жаттығулар жасату:

Бір орында ұзындыққа секіру

Түзу тұрып, табандар паралель, бір табан енінде алшақ ұстап, аяқтарының ұшымен көтерілу; қолды бір уақытта алға-жоғары көтеру; аяқ табанды толық түсіру,қолды, аяқты артқа бүгу, содан соң қолдары күрт қимылмен төмен түсіру, екі аяқтармен алға-жоғары күш алып, жылжып кету.

Үйрету тізбегі:

1. Екі аяқпен жерге қону арқылы еркін секіру.

2. Екі аяқпен итеріліп, ұзындыққа секіру.

3. Аяқтарды сәл бүгіп, ұзындыққа секіру.

4. Қол артта,

5. Қолдарды дұрыс ұстау арқылы

6. Аяқтарды дұрыс ұстау арқылы

7. Жерге дұрыс қонуды қадағалай

8. Қашықтыққа секіру – бұл секіруді оқу жылы басында тест сияқты және соңында оқушының секіргіштік нәтижесін анықтау ушін өткізу керек.

- Бір орынан тұрып ұзындыққа секірудің бастапқы фазасын үйрену

-Ұшу фазасын жетілдіру

-Қону фазасын бекіту


Дескриптор Білім алушы
секіру техникасын қолданады;
реттілігін орындайды;
жүгіріп келіп, аяқты бүгіп секіреді.

Студентерді сапқа тұрғызамыз:

Студенттер 1,2 санап екі топқа бөлінеді.

Эстафета. «Кім алысқа секіреді?»

Шарты: 2 топ студенттері кезекпе-кезек бір орында тұрып, ұзындыққа секіреді. Әр студенттің секірген ұзындықтарын бормен белгілеп, соңғы оқушы секіргеннен кейін әр топтағы барлық оқушының ұзындыққа секірген өлшемдері қосылады. Қай топтың ұзындыққа секірген өлшемі көп, сол топ жеңіске жетеді.

«Крестик нолик» ойының эстафеталық ойын арқылы ойнатылады.

Шарты: Топтар екі топқа бөлініп қойылған кедергілер арқылы секіріп өтіп салынған крестик нолик сызбасына өздерінің фишкаларын бір торға қойып кері жүгіріп қайтады. Барлығы қайталап шығып, кімдікі бірінші бірдей түспен түссе сол топ жеңіске жетеді.

Тізені толық отырып орындау





Аяқ ұшына жеңіл секіру қос аяқ ұшында жоғары (биік )секіру



Ысқырық

Сабақтың соңы

15мин


Сапқа тұрғызу, студенттердің жетістіктерін айту. Сұрақтар қою арқылы сабақты қорыту.

Рефлексия.

Сабақтың соңында студенттер стикерлерге жаңадан алған ақпаратты жазып өз пікірлерін білдіріп мүғалімге тапсырады.

- Бүгінгі сабақ сіздерге ұнады ма?

- Сабақтың қай кезеңі ұнады?

«Бас бармақ» әдісімен бағаланады

Стикерлер, маркерлер, қаламсаптар.

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін студенттер не үйренді? Сабақ қалай өтті қандай деңгейде? Жоспарланған саралау жақсы іске астыма?Тапсырмалар сәйкес болды ма? Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?


Сабақтың мақсаты мен міндеті орындалды. Студенттер дене шынықтыру пәнінің не екенін, оның пайдасын білді, сонымен қатар секіру тәсілдерін меңгерді

Сабақ жақсы деңгейде өтті.


Уақытты тиімді пайдаланып, сабақты уақытында аяқтадым.




Қорытынды бағалау.

Ең жақсы өткен екі нәрсе оқыту мен оқуға қатысты.

Жылдамдықты бірте бірте артырса ол барынша қатты серпілуге жеткізеді, ал қатты жылдамдықпен келсе, ол серпілуге дейін сақталады.

Осы сабақтың барысында барлық топ немесе жекелеген студент жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

Бір орында секірген кезде аяқты тіреп итерілу үшін қолайлы орынды қамтамасыз етуі қажет.























Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!