|
Пәні: Математика |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар саны : қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Өнер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бір таңбалы санға қалдықпен бөлу /Сәндік-қолданбалы өнер / 83-сабақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
3.1.2.6.Бір таңбалы санға қалдықпен бөлуді орындау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Көбейту мен бөлу амалдарына байланысты есептер шығарады. Бірқатар оқушылар: Бір таңбалы санды бөле отырып, қалдығын табу жолын түсіндіреді. Кейбір оқушылар: -Есептерді шығарады, біртаңбалы санның қалдығын табады, тексереді, қосымша ресурстар арқылы басқа сыныптастарына түсіндіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-Көбейту мен бөлуге байланысты есептер шығарады. -Бір таңбалы санға қалдықпен бөлуді орындайды. - Қалдықпен бөлуді және оны тексеру жолын анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылар деңгейлері |
Қолдану, талдау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік дағдылар: Есептің шартын оқу/оқылым/, есептерді шығару/жазылым/ Пәндік лексика және терминология: -өрнек, компонент, қалдық, марш, хор Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер: Мәнін табу, компоненттерін атау, қалдығын табу Талқылауға арналған сұрақтар: Бір таңбалы санға қалдықпен бөлуді қалай орындайды? Тексеруді орындау үшін не істеу керек? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құрмет /тапсырма орындауда және бағалау/ Ынтымақтастық, еңбек /жұптық, топтық жұмыс кезінде / |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану /мәтін есептерді орындау/ Көркем еңбек/ жұптық жұмыс/ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдысы |
Интербелсенді тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Бір таңбалы санға қалдықпен бөлу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау |
Қалыптастырушы бағалау, деңгейлік тапсырмалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Тапсырмаларды дескриптор бойынша бағалау, мұғалімнің мадақтауы, оқушылардың бағалауы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Раппорт орнату
Қайырлы күн, досым,
Қ Бүгінгі күн біздің Қуанышқа толсын. /бір-біріне қол былғайды/
«Сұрақты қағып ал» әдісі арқылы өткен сабақты қайталау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 минут |
Сабақтың мақсаты мен бағалау критеийлерін жеткізу 1 тапсырма Жұптық тапсырма Мақсаты: Ресурстарды қолдана отырып, есептерді шығарады. «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі
Оқушылар мұғалімнің бақылауымен №1 тапсырманы орындайды. Балаларға қалдықпен бөлудің жазбасын оқуды үйрету қажет: «10-ді 3-ке бөлсек, 3 және 1 қалдық шығады» немесе «Бөлінгіш – 10, бөлгіш – 3, бөлінді – 4 және қалдық – 1». Бұл кезеңде осы сабақтың бапсадан шыққан тұсаукесерін қолдану керек. Қорапшалар мен моншақтар арқылы есептер шығарады. Моншақтарды қорапшаларға бөліп салады, қанша моншақтан салынғанын және қалдығын табады. Тексеру арқылы есептердің дұрыстығын анықтайды. Сонымен қатар балалар қалдық әркезде бөлгіштен кем болатынын өз бетімен түсіну керек. ҚБ: «Басбармақ» әдісі арқылы бір-бірін бағалайды. |
Моншақтар Қорапшалар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7 минут |
2 тапсырма Қалыптастырушы тапсырма Мақсаты: Керекті бөлгіштермен тауып, санның қалдығын табады.
Дескриптор: Білім алушы
- Қалдықпен бөлуді тексеру өрнегін жазады. ҚБ: «Менің жұлдызым» әдісімен бірін-бірі тексеріп бағалайды. |
Оқулық кестелер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
6 минут
|
3 тапсырма Жұптық тапсырма Мақсаты: Бөлуді орында, тексер. 84:7= 12 72:6= 12 65:5= 13 50:2= 25 Орындап болғаннан кейін мұғалім өзін-өзі тексеру үшін үлгі береді, мысалдардан қайсысы қиындық тудырғанын сұрайды. Дескриптор: Білім алушы
саралау тапсырмасы: осығын ұқсас екі мысал жазып шығар ҚБ: Мұғалімнің мадақтамасы |
Оқулық 26-27 бет Дәптер 24бет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7 минут
|
4 тапсырма Топтық жұмыс Мақсаты: Есепті әртүрлі тәсілмен шығар. Саяхатшылар 4 түйеден және 5 киіз үйден сатып алды. Егер кәдесыйлар дүкеніне 30 саяхатшы келген болса, сен қанша кәдесый саттың? Есептің мәтіні кішкене шатасқанына назар аударайық. Бірақ өмірлік жағдайды ұсынады. Өрнек үлгісін құрастыр:
Деңгейлік тапсырма: ә) есептің санды деректерін өзгертіп есепті қайтадан шығарады. ҚБ: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Кері байланыс – Осы мақсаттарға жете алдық па? – Қиындық туындады ма? – Сол қиындықтарды жеңе алдыңыз ба? – Бүгінгі сабақ несімен қызықты болды? Үйге тапсырма: Оқулық № 5, 6, 27 бет /Есептерді шығарып қалдықғын
табу, күрделі теңдеулерді шешу Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Пәні: Математика Мектеп: Күні: Мұғалімнің
аты-жөні: Сынып: 3 Қатысқандар саны :
қатыспағандар саны: Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: Өнер Сабақтың
тақырыбы: Бір таңбалы санға қалдықпен
бөлу /Сәндік-қолданбалы өнер
/ 83-сабақ Оқу мақсаттары 3.1.2.6.Бір таңбалы санға
қалдықпен бөлуді орындау. Сабақтың
мақсаты Барлық
оқушылар: Көбейту мен бөлу амалдарына
байланысты есептер шығарады. Бірқатар
оқушылар: Бір таңбалы санды бөле
отырып, қалдығын табу жолын
түсіндіреді. Кейбір
оқушылар: -Есептерді шығарады,
біртаңбалы санның қалдығын табады, тексереді, қосымша ресурстар
арқылы басқа сыныптастарына түсіндіреді. Бағалау
критерийлері -Көбейту мен бөлуге байланысты
есептер шығарады. -Бір таңбалы санға қалдықпен
бөлуді орындайды. - Қалдықпен бөлуді
және оны тексеру жолын анықтайды. Ойлау дағдылар
деңгейлері Қолдану,
талдау Тілдік мақсаттар
Тілдік
дағдылар: Есептің шартын оқу/оқылым/,
есептерді шығару/жазылым/ Пәндік лексика және
терминология: -өрнек, компонент, қалдық,
марш, хор Диалог құруға арналған пайдалы
тіркестер: Мәнін
табу, компоненттерін атау, қалдығын
табу Талқылауға арналған
сұрақтар: Бір таңбалы санға қалдықпен
бөлуді қалай орындайды? Тексеруді орындау
үшін не істеу керек? Құндылықтарды дарыту Құрмет /тапсырма орындауда және
бағалау/ Ынтымақтастық, еңбек /жұптық, топтық жұмыс кезінде
/
Пәнаралық байланыстар Дүниетану /мәтін есептерді
орындау/ Көркем еңбек/ жұптық
жұмыс/
АКТ-ны
қолдану дағдысы Интербелсенді
тақта Алдыңғы
білім Бір таңбалы санға қалдықпен
бөлу Саралау
Қалыптастырушы бағалау, деңгейлік
тапсырмалар Бағалау Тапсырмаларды дескриптор бойынша бағалау, мұғалімнің
мадақтауы, оқушылардың
бағалауы Жоспар Жоспарланған уақыт Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар Сабақтың
басы 5
минут
Раппорт
орнату
Қайырлы күн,
досым,
Қ
Бүгінгі күн
біздің
Қуанышқа толсын. /бір-біріне
қол былғайды/
«Сұрақты қағып
ал» әдісі арқылы өткен сабақты
қайталау
10
минут Сабақтың мақсаты мен
бағалау критеийлерін жеткізу 1
тапсырма Жұптық
тапсырма Мақсаты: Ресурстарды қолдана отырып,
есептерді
шығарады. «Ойлан, бірік, бөліс»
әдісі
Оқушылар мұғалімнің бақылауымен №1 тапсырманы орындайды.
Балаларға қалдықпен бөлудің жазбасын оқуды үйрету қажет: «10-ді
3-ке бөлсек, 3 және 1 қалдық шығады» немесе «Бөлінгіш – 10, бөлгіш
– 3, бөлінді – 4 және қалдық –
1».
Бұл кезеңде осы сабақтың
бапсадан шыққан тұсаукесерін қолдану
керек.
Қорапшалар мен моншақтар
арқылы есептер шығарады. Моншақтарды қорапшаларға бөліп салады,
қанша моншақтан салынғанын және қалдығын
табады.
Тексеру арқылы есептердің
дұрыстығын анықтайды. Сонымен қатар балалар қалдық
әркезде бөлгіштен кем болатынын өз бетімен түсіну
керек. ҚБ: «Басбармақ» әдісі
арқылы бір-бірін бағалайды. Моншақтар Қорапшалар
7
минут
2
тапсырма Қалыптастырушы
тапсырма
Мақсаты: Керекті бөлгіштермен тауып,
санның қалдығын табады.
Дескриптор:
Білім
алушы Бөлінгішті
анықтап,
бөліндінің
мәнін
табады; Қалдықты
анықтайды; -
Қалдықпен
бөлуді
тексеру
өрнегін
жазады. ҚБ: «Менің жұлдызым»
әдісімен бірін-бірі тексеріп
бағалайды. Оқулық кестелер
6
минут
3
тапсырма Жұптық
тапсырма Мақсаты: Бөлуді орында,
тексер. 84:7=
12 72:6=
12 65:5=
13 50:2=
25
Орындап болғаннан кейін
мұғалім өзін-өзі тексеру үшін үлгі береді, мысалдардан қайсысы
қиындық тудырғанын сұрайды. Дескриптор:
Білім алушы екі
таңбалы
санды
разрядтық
қосылғыштарға
жіктейді; көбейтудің
үлестірімділік
қасиетін
қолданып
есептейді;
саралау
тапсырмасы: осығын ұқсас екі мысал жазып
шығар ҚБ: Мұғалімнің
мадақтамасы Оқулық 26-27
бет Дәптер
24бет
7
минут
4
тапсырма Топтық
жұмыс Мақсаты: Есепті әртүрлі тәсілмен
шығар. Саяхатшылар 4 түйеден және 5
киіз үйден сатып алды. Егер кәдесыйлар дүкеніне 30 саяхатшы келген
болса, сен қанша кәдесый
саттың? Есептің мәтіні кішкене
шатасқанына назар аударайық. Бірақ өмірлік жағдайды ұсынады. Өрнек
үлгісін құрастыр: 30• (4+5) =
270 30 • 5 + 30 • 4 =
270 Деңгейлік
тапсырма: ә) есептің санды деректерін
өзгертіп есепті қайтадан
шығарады. ҚБ: «Екі жұлдыз,
бір ұсыныс»
5
минут Кері
байланыс – Осы мақсаттарға жете алдық
па? – Қиындық туындады
ма? – Сол қиындықтарды жеңе алдыңыз
ба? – Бүгінгі сабақ несімен қызықты
болды? Үйге тапсырма: Оқулық № 5,
6, 27 бет /Есептерді шығарып қалдықғын
табу, күрделі теңдеулерді шешу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















