Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштерді қосу 7-сынып

Тақырып бойынша 21 материал табылды

Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштерді қосу 7-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлімі:

Денелердің өзара әрекеттесуі


Педагогтің аты-жөні:

Арынғазы Г.Қ.

Күні:

19.12.2023

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштерді қосу



Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.2.9 денеге әсер ететін және бір түзудің бойымен бағытталған күштердің тең әрекетті күшінің модулі мен бағытын анықтау

Сабақтың мақсаты:

күштерді берілген масштабта графикалық түрде көрсетеді;

денеге әсер ететін және бір түзудің бойымен бағытталған күштердің тең әрекетті күшінің модулі мен бағытын анықтайды

Құндылық

Бірлік болмай, тірлік болмас

Сабақтың барысы:


Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

3 минут




Өткенге шолу

3 минут







Жаңа сабаққа дайындық

3 минут














3 минут





Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру.




Word wall бағдарламасы арқылы сұрақтарға жауап береді







«Кинометафора» әдісі

Оқушылардың жаңа сабаққа дайындығын тексеру мақсатында бейнеролик көрсету. И.Крыловтың «Аққу, шортан, шаян» мысалы


1.Қалай ойлайсыңдар жүк неге орнынан қозғалмайды?

2.Жүгі бар арбаны орнынан қозғау үшін мысалдың кейіпкерлеріне қандай кеңес берер едіңдер?

3.Қандай денелер өзара әрекеттесуге түсіп тұр?

4.Егер жүк орнынан қозғалмаса, яғни өз жылдамдығын өзгертпесе, осы күштердің тең әрекетті күші неге тең


Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау


Мұғалім түсіндірмесі (3-4 минут)









Оқушылар үйкеліс күші, үйкелісті артты

ру немесе азайту бойынша сұрақтарға жауап береді.






Оқушылар бейнеролик бойынша өз ойларын айтады. Мысалы, не себепті арбаны үшеуі үш жаққа тартқан кезде арбаның орнынан қозғалмауы себебін.


Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады.




Бағалау парақтарын таратып беру





ҚБ: дұрыс, бұрыс әдісі







ҚБ: ауызша мадақтау
















Үйкеліс күші тест - Quiz






"Аққу, Шортан һәм Шаян" И.А.Крылов, аударған Ахмет Байтұрсынұлы - смотреть онлайн в поиске Яндекса по Видео

Сабақтың ортасы


Жаңа сабақ

Жеке жұмыс

10 минут




















Жұптық жұмыс

5 минут






















Жеке жұмыс

12 минут
























Сабақтың соңы


3 минут





«Шағын зерттеу» әдісі


1. Сызбалар сөйлейді. (Тақырыпқа қатысты сапалық есептер шығару.)


1. 1Н күштің масштабын 0,5 см етіп алып, бір нүктеге бір бағытта әрекет ететін 4Н-ға және 8 Н-ға тең күштерді график түрінде кескінде.


2. Есеп шығару үлгісімен таныстыру


Есеп. Денеге бір түзудің бойымен бір бағытта үш күш әрекет етеді: F1=25 H; F2=75 H; F3=10 H. Олардың тең әрекетті күші неге тең?


«Ойлан тап» әдісі

1-оқушы.

Шалқан ертегісі

  1. Шалқанды қандай күштің әрекетінен суырып шығарды?

  2. Ол күштің шамасы неге тең?

2-оқушы. «Арқан тарту» ұлттық ойын.

  1. Қандай денелер өзара әрекеттесуге түсіп тұр?

  2. Қай топтың күші басымырақ?

Олай болса, біз бүгін тең әрекетті күшті және оны графике бейнелеуді қарастырамыз.



«Кім тапқыр» әдісі (құрылымдық тапсырма)

Күнделікті өмірде кез келген денеге бір күш емес, әдетте, бірнеше күш түсіріледі. Бұл жағдайда денеде не байқалады? Ол үшін денеге әрекет ететін барлық күштердің қорытқы нәтижесін, яғни денеге түсірілетін барлық күштердің әрекетіндей әрекет жасайтын күшті табуымыз қажет. Бұл күшті олардың теңәрекет күші деп атайды. Теңәрекет күшті табу үшін денеге түсірілетін барлық күштерді қосуымыз керек.


1-тапсырма. Салмағы 400 Н бала салмағы 100 Н кіртасты қолын жоғары көтеріп ұстап тұрады. Ол жерді қандай күшпен басып тұр?

2-тапсырма. Бір түзудің бойымен денеге 3 Н, 4 Н, 5 Н күштер әсер етеді. Тең әсерлі күштер 1; 2; 3; 4; 6; 10; 12; 15 Н күштерге тең бола ала ма?

3-тапсырма. Денеге бір түзудің бойымен 20 кН және 30 кН екі күш әсер етеді. Осы күштерді олардың тең әсерлі күштері 10 кН және 50 кН болғандағы жағдай үшін график түрінде кескіндеңдер.

4-тапсырма. Дененің А нүктесіне түсірілген үш күштің тең әсерлі күші неге тең? (1-сурет)

Shape3 Shape2 Shape1

2 Н А 2 Н 5 Н






Рефлексия. Бес жолдық өлең

Бағалау. 10 балдық жүйе бойынша күнделікке бағалау жүргізу



Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу. 3-тапсырма



Дескриптор:

-тең әрекетті күштің анықтамасын айтады;

-денеге бірнеше күштің әсер етуіне мысалдар келтіреді;

-бір түзудің бойымен бір бағытта үш күш әсер еткен жағдайдағы тең әрекетті күштің шамасын есептейді;















Дескриптор

Тең әрекетті күштің бағытын түсіндіреді; тең әрекетті күштің бағытын салады.










Дескриптор

Тең әсерлі күшті анықтайды; берілген күштер арқылы есептің шартын құрады;






ҚБ: сыншы дос әдісі арқылы




















ҚБ: Мұғалімнің бағалауы

































Қб. Бірін-бірі бағалау














1-10 балл












Постерлер, маркерлер






















Тапсырма бар парақша





























Таратпа материалдар



















































Жеке жұмыс. «Графикалық диктант»



1.Бір дене екінші дененің бетімен қоғалғанда пайда болатын күш, үйкеліс күші деп аталады.

Иә - « ˄ » / Жоқ – « __ »

2.Үйкелістің түрлері – сырғанау, домалау, тыныштық

Иә - « ˄ » / Жоқ – « __ »

3. Майланбаған қатты беттер, сұйық денелер арасында құрғақ үйкеліс пайда болады.

Иә - « ˄ » / Жоқ – « __ »

4. Үйкеліс күші жанасатын беттердің ауданына тәуелді болады.

Иә - « ˄ » / Жоқ – « __ »

5. Кез келген физикалық құбылыс сияқты үйкеліс пайдалы да, зиянды да болуы мүмкін.

Иә - « ˄ » / Жоқ – « __ »

6. Үйкеліс зиянды болғанда оны азайтуға тырысады.

Иә - « ˄ » / Жоқ – «__»

7.Үйкеліс пайдалы болғанда оны арттыруға да, азайтуға да тырысады.
















Жеке жұмыс. «Кім тапқыр?» (құрылымдық тапсырма)

Қосымша 1

Күнделікті өмірде кез келген денеге бір күш емес, әдетте, бірнеше күш түсіріледі. Бұл жағдайда денеде не байқалады? Ол үшін денеге әрекет ететін барлық күштердің қорытқы нәтижесін, яғни денеге түсірілетін барлық күштердің әрекетіндей әрекет жасайтын күшті табуымыз қажет. Бұл күшті олардың теңәрекет күші деп атайды. Теңәрекет күшті табу үшін денеге түсірілетін барлық күштерді қосуымыз керек.



1-тапсырма. Салмағы 400 Н бала салмағы 100 Н кіртасты қолын жоғары көтеріп ұстап тұрады. Ол жерді қандай күшпен басып тұр?

2-тапсырма. Бір түзудің бойымен денеге 3 Н, 4 Н, 5 Н күштер әсер етеді. Тең әсерлі күштер 1; 2; 3; 4; 6; 10; 12; 15 Н күштерге тең бола ала ма?

3-тапсырма. Денеге бір түзудің бойымен 20 кН және 30 кН екі күш әсер етеді. Осы күштерді олардың тең әсерлі күштері 10 кН және 50 кН болғандағы жағдай үшін график түрінде кескіндеңдер.

4-тапсырма. Дененің А нүктесіне түсірілген үш күштің тең әсерлі күші неге тең? (1-сурет)

Shape6 Shape5 Shape4

2 Н А 2 Н 5 Н

Жеке жұмыс. «Кім тапқыр?» (құрылымдық тапсырма)

Қосымша 1

Күнделікті өмірде кез келген денеге бір күш емес, әдетте, бірнеше күш түсіріледі. Бұл жағдайда денеде не байқалады? Ол үшін денеге әрекет ететін барлық күштердің қорытқы нәтижесін, яғни денеге түсірілетін барлық күштердің әрекетіндей әрекет жасайтын күшті табуымыз қажет. Бұл күшті олардың теңәрекет күші деп атайды. Теңәрекет күшті табу үшін денеге түсірілетін барлық күштерді қосуымыз керек.



1-тапсырма. Салмағы 400 Н бала салмағы 100 Н кіртасты қолын жоғары көтеріп ұстап тұрады. Ол жерді қандай күшпен басып тұр?

2-тапсырма. Бір түзудің бойымен денеге 3 Н, 4 Н, 5 Н күштер әсер етеді. Тең әсерлі күштер 1; 2; 3; 4; 6; 10; 12; 15 Н күштерге тең бола ала ма?

3-тапсырма. Денеге бір түзудің бойымен 20 кН және 30 кН екі күш әсер етеді. Осы күштерді олардың тең әсерлі күштері 10 кН және 50 кН болғандағы жағдай үшін график түрінде кескіндеңдер.

4-тапсырма. Дененің А нүктесіне түсірілген үш күштің тең әсерлі күші неге тең? (1-сурет)

Shape9 Shape8 Shape7

2 Н А 2 Н 5 Н



«Шағын зерттеу» әдісі



1. Сызбалар сөйлейді. (Тақырыпқа қатысты сапалық есептер шығару.)



1. 1Н күштің масштабын 0,5 см етіп алып, бір нүктеге бір бағытта әрекет ететін 4Н-ға және 8 Н-ға тең күштерді график түрінде кескінде.






2. Есеп шығару үлгісімен таныстыру



Есеп. Денеге бір түзудің бойымен бір бағытта үш күш әрекет етеді: F1=25 H; F2=75 H; F3=10 H. Олардың тең әрекетті күші неге тең?





«Ойлан тап» әдісі

1-оқушы.

Шалқан ертегісі

  1. Шалқанды қандай күштің әрекетінен суырып шығарды?

  2. Ол күштің шамасы неге тең?

2-оқушы. «Арқан тарту» ұлттық ойын.

  1. Қандай денелер өзара әрекеттесуге түсіп тұр?

  2. Қай топтың күші басымырақ?





































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
08.01.2025
89
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі