Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштерді қосу.БЖБ№2 7 сынып 2 тоқсан

Тақырып бойынша 17 материал табылды

Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштерді қосу.БЖБ№2 7 сынып 2 тоқсан

Материал туралы қысқаша түсінік
7.2.2.8 – күштерді берілген масштабта графикалық түрде көрсету; 7.2.2.9 – денеге әсер ететін және бір түзудің бойымен бағытталған күштердің тең әрекетті күшінің модулі мен бағытын анықтау
Материалдың қысқаша нұсқасы


Оқу ісінің меңгерушісі:_______________

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштерді қосу.БЖБ№2



Білім беру ұйымының атауы:


Бөлімі:

Денелердің өзара әрекеттесуі

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштерді қосу.БЖБ№2

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.2.8 – күштерді берілген масштабта графикалық түрде көрсету;

7.2.2.9 – денеге әсер ететін және бір түзудің бойымен бағытталған күштердің тең әрекетті күшінің модулі мен бағытын анықтау

Сабақтың мақсаты:

  • Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді. Денеге бір түзудің бойымен әрекет ететін күштерді қосуды үйрену. Теңәрекетті күш ұғымын ашу. Формуласын үйрету, өмірмен байланыстыра отырып білім-білік дағдыларын қалыптастырады.

  • Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады.

  • Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.


Құндылықтарға баулу

  • Бірлік және ынтымақ –командамен топтық тапсырмаларды орындап ,басқалармен біолескен жұмыстың нәтижесін қорғай алады;

  • Жасампаздық және жаңашылдық-қарапайым өлшеулер жүргізу,практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алады;

  • Зерттеу мен экспериментке бағытталған жобалық тапсырмаларды орындайды;


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут







1. Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылардың зейінін шоғырландыру, түгелдеу.

«Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін»

«Еңбекқорлық » құндылығы

Оқушылар санамақ әдісі бойынша екі топқа бөлініп арқан тартыс ойнайды.

«Арқан тартыс ойыны і» әдісі.

Жаңа сабақтың тақырыбын ашу

Тест тапсырмасы

https://wordwall.net/resource/53642389

Оқушылар «Досыма ақ тілегім» әдісі бойынша бір-бірлеріне жақсы лебіздерін білдіреді.





Әр топқа сұрақтарға тез-тез ия немесе жоқ деп жауап береді




















Дескриптор

-тест бойынша өз жауабын айтады

Жалпы балл-2


Р. БАШАРҰЛЫ

маркер, А4 парақ, суреттер


















1 қосымша

Сабақтың ортасы

20 минут




























1. Жаңа сабақ

Топтық тапсырма

Жаңа сабаққа 20 тірек сөз


Жеке тапсырма

Қорытқы күштің мәндерін табыңыз бағыттарын жазыңыз

Суреттер

Қорытқы күш

Бағыты









Shape1







Топтық тапсырма

«Кім жүйрік?»

Функционалдық сауаттылық тапсырмалары

1-тапсырма: Теңәрекетті күшті анықтау

Квадрат пішінді қорапқа бірнеше күштер әсер етеді:

  • Солға қарай F1=10 НF1=10Н күші.

  • Оңға қарай F2=15 НF2=15Н күші.

  • Жоғары қарай F3=8 НF3= күші.

  • Төмен қарай F4=5 НF4= күші.

Тапсырма:

  1. Барлық күштерді ескере отырып, денеге әсер ететін теңәрекетті күшті анықтаңыз (бағытын және шамасын табыңыз).

  2. Дене қандай бағытта қозғалады деп ойлайсыз?

  3. Егер F1F1 күші 20 Н-ға артса, дененің қозғалыс бағыты мен теңәрекетті күш қалай өзгереді?


2-тапсырма: Екі бала арқанды тартады

Екі бала 100 кг салмақты орындықтан сырғытып қозғалтуға тырысады. Бірінші бала 40 Н күшпен солға, екінші бала 60 Н күшпен оңға тартады. Үйкеліс күші 10 Н-ға тең және ол бірінші балаға қарсы бағытталған.

Тапсырма:

  1. Теңәрекетті күшті есептеңіз.

  2. Бұл күш орындықтың қозғалысын бастауға жеткілікті ме екенін анықтаңыз.

  3. Егер бірінші бала 70 Н күшпен тарта бастаса, теңәрекетті күш қалай өзгереді, және орындық қай бағытта қозғалады?


3-тапсырма: Автокөліктің қозғалысы

Автокөлікке екі түрлі бағытта күштер әсер етеді:

  • Жолдың көлбеуіне байланысты төмен бағытталған 500 Н күш.

  • Қарсы бағытта үйкеліс күші 300 Н және сол бағыттағы мотордың тарту күші 700 Н.

Тапсырма:

  1. Барлық күштердің әсерін ескере отырып, теңәрекетті күшті есептеңіз.

  2. Автокөлік қай бағытта қозғалады деп ойлайсыз?

  3. Егер мотордың тарту күші 600 Н-ге дейін төмендесе, теңәрекетті күш пен қозғалыс бағыты қалай өзгереді?


4-тапсырма: Жел және қайық

Қайыққа үш түрлі күш әсер етеді:

  • Жел күші оңға 50 Н күшпен әсер етеді.

  • Қарсы бағытта су ағысы 20 Н күшпен әсер етеді.

  • Төмен бағытта қайықтың салмағы 100 Н-ға тең, ал тік бағыттағы су көтеру күші де 100 Н-ға тең.

Тапсырма:

  1. Оңға және солға әсер ететін күштерді салыстырып, теңәрекетті күшті анықтаңыз.

  2. Қайық қандай бағытта қозғалады?

  3. Егер жел күші 70 Н-ға дейін артса, теңәрекетті күш қалай өзгереді және қозғалыс бағыты қандай болады?

Пиза тапсырмасы

Арқан тартқан кезде шамалары бойынша бірдей, бірақ бағыттары бойынша қарама-қарсы күштер пайда болады. Неліктен арқанды көбінесе бір жағына тартып алуға болады?





А. Арқан тартқан кезде адамның Жермен өзара әрекеттесу күшін (табанның Жер бетімен үйкеліс күшін) ескеру керек. Сондықтан жерді күштірек қысып басатын, ал бұдан үйкеліс күшін арттыратын адам арқанды өзіне тартып алады.

В. Арқан тартқан кезде адамның салмағын ескеру керек. Сондықтан жерді көп салмағымен қысып басатын жақ арқанды өзіне тартып алады.

С. Арқан тартқан кезде адам санын ескеру керек. Адам саны көп болса сол жақтың күші басым болғандықтан арқанды өзіне тартып алады.




Оқушылар интербелсенді тақтадағы бейнероликке қарап, берілген 3 минуттың ішінде 20 сөзді құрастырып, жазған ақпараттарын топта талқылайды.

Дескриптор

- жаңа сабақты түсінеді

2 балл



Жалпы балл-3


Дескриптор

Қорытқы күштің мәндерін таба алады;

бағыттарын жаза алады;

2 балл


Дескриптор


- Барлық бағыттағы күштер дұрыс қосылып, теңәрекетті күш нақты есептелген және дұрыс нәтиже алынған.

Қозғалыс бағыты дұрыс анықталған және нақты түсіндірілген.

Қосымша параметрлер өзгергенде теңәрекетті күш пен қозғалыс бағытының өзгерісі толық түсіндірілген.


Күштердің күрделі комбинациясы кезінде де дұрыс теңәрекетті күш есептелген және оның қозғалысқа әсері толық түсіндірілген.


4 балл







Интербелсенді тақта



А4 парақ

бейнеролик









флипчарт























Маркер

А4 парағы

стикерлер

3-қосымша











Маркер

А4 парағы

стикерлер3-қосымша

Сабақтың соңы.



Рефлекция

5мин





Бағалау




Үй тапсырмасы


Рефлексия

Рисунок 11

Рисунок 10

Сабақты толық түсіндім

Сабақты жақсы тұсіндім

Сабақты мүлдем түсінбедім


Тапсырмалардың бағалау критерий бойынша бағаланады.

Үйге тапсырма жаттығу есептерін шығару









Picture 1




Жалпы балл-10





Shape2

Физика

Бүгінгі күннің аффирмациясы :

"Мен бүгін жаңа білім алып жатырмын, және менің өмірім жаңа білім алу арқылы күн өткен сайын жақсарады"

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.2.2.8 – күштерді берілген масштабта графикалық түрде көрсету;

7.2.2.9 – денеге әсер ететін және бір түзудің бойымен бағытталған күштердің тең әрекетті күшінің модулі мен бағытын анықтау

Үй тапсырмасы



3 Сұрақ- 1жауап

1.Көктайғақта неге тротуарға құм себеді?

2. Неге жаңбырдан соң грунт жолы тайғақ болады?

3. Шаңғының астын неге майлайды?

Тест тапсырмасы



Жаңа сабақ





Топтық тапсырма

Жаңа сабаққа 20 тірек сөз:



______________________________________



Жеке тапсырма

Қорытқы күштің мәндерін табыңыз бағыттарын жазыңыз

Суреттер

Қорытқы күш

Бағыты









Shape3





Топтық тапсырма

«Кім жүйрік?»

Функционалдық сауаттылық тапсырмалары

1-тапсырма: Теңәрекетті күшті анықтау

Квадрат пішінді қорапқа бірнеше күштер әсер етеді:

  • Солға қарай F1=10 НF1=10Н күші.

  • Оңға қарай F2=15 НF2=15Н күші.

  • Жоғары қарай F3=8 НF3= күші.

  • Төмен қарай F4=5 НF4= күші.

Тапсырма:

  1. Барлық күштерді ескере отырып, денеге әсер ететін теңәрекетті күшті анықтаңыз (бағытын және шамасын табыңыз).

  2. Дене қандай бағытта қозғалады деп ойлайсыз?

  3. Егер F1F1 күші 20 Н-ға артса, дененің қозғалыс бағыты мен теңәрекетті күш қалай өзгереді?


2-тапсырма: Екі бала арқанды тартады

Екі бала 100 кг салмақты орындықтан сырғытып қозғалтуға тырысады. Бірінші бала 40 Н күшпен солға, екінші бала 60 Н күшпен оңға тартады. Үйкеліс күші 10 Н-ға тең және ол бірінші балаға қарсы бағытталған.

Тапсырма:

  1. Теңәрекетті күшті есептеңіз.

  2. Бұл күш орындықтың қозғалысын бастауға жеткілікті ме екенін анықтаңыз.

  3. Егер бірінші бала 70 Н күшпен тарта бастаса, теңәрекетті күш қалай өзгереді, және орындық қай бағытта қозғалады?


3-тапсырма: Автокөліктің қозғалысы

Автокөлікке екі түрлі бағытта күштер әсер етеді:

  • Жолдың көлбеуіне байланысты төмен бағытталған 500 Н күш.

  • Қарсы бағытта үйкеліс күші 300 Н және сол бағыттағы мотордың тарту күші 700 Н.

Тапсырма:

  1. Барлық күштердің әсерін ескере отырып, теңәрекетті күшті есептеңіз.

  2. Автокөлік қай бағытта қозғалады деп ойлайсыз?

  3. Егер мотордың тарту күші 600 Н-ге дейін төмендесе, теңәрекетті күш пен қозғалыс бағыты қалай өзгереді?


4-тапсырма: Жел және қайық

Қайыққа үш түрлі күш әсер етеді:

  • Жел күші оңға 50 Н күшпен әсер етеді.

  • Қарсы бағытта су ағысы 20 Н күшпен әсер етеді.

  • Төмен бағытта қайықтың салмағы 100 Н-ға тең, ал тік бағыттағы су көтеру күші де 100 Н-ға тең.

Тапсырма:

  1. Оңға және солға әсер ететін күштерді салыстырып, теңәрекетті күшті анықтаңыз.

  2. Қайық қандай бағытта қозғалады?

Егер жел күші 70 Н-ға дейін артса, теңәрекетті күш қалай өзгереді және қозғалыс бағыты қандай болады?

Пиза тапсырмасы

Арқан тартқан кезде шамалары бойынша бірдей, бірақ бағыттары бойынша қарама-қарсы күштер пайда болады. Неліктен арқанды көбінесе бір жағына тартып алуға болады?





А. Арқан тартқан кезде адамның Жермен өзара әрекеттесу күшін (табанның Жер бетімен үйкеліс күшін) ескеру керек. Сондықтан жерді күштірек қысып басатын, ал бұдан үйкеліс күшін арттыратын адам арқанды өзіне тартып алады.

В. Арқан тартқан кезде адамның салмағын ескеру керек. Сондықтан жерді көп салмағымен қысып басатын жақ арқанды өзіне тартып алады.

С. Арқан тартқан кезде адам санын ескеру керек. Адам саны көп болса сол жақтың күші басым болғандықтан арқанды өзіне тартып алады.



Дескрипторлар

Деңгей

Критерийлер

Дескрипторлар

Жоғары

Формуланы дұрыс қолдану - Теңәрекетті күшті есептеу үшін барлық бағыттағы күштерді дұрыс қосу және нәтижені анықтау.

- Барлық бағыттағы күштер дұрыс қосылып, теңәрекетті күш нақты есептелген және дұрыс нәтиже алынған.


Қозғалыс бағытын болжау - Есептеу нәтижесіне сүйене отырып, дененің қозғалыс бағытын дәл болжау.

- Қозғалыс бағыты дұрыс анықталған және нақты түсіндірілген.


Жағдайды талдау - Қосымша параметрлер өзгергенде теңәрекетті күштің өзгерісін және оның қозғалыс бағытына әсерін дұрыс талдау.

- Қосымша параметрлер өзгергенде теңәрекетті күш пен қозғалыс бағытының өзгерісі толық түсіндірілген.


Күрделі жағдайларды шешу - Күштердің күрделі комбинациясы кезінде теңәрекетті күшті дұрыс анықтау және талдау.

- Күштердің күрделі комбинациясы кезінде де дұрыс теңәрекетті күш есептелген және оның қозғалысқа әсері толық түсіндірілген.



Рефлексия

Рисунок 11

Рисунок 10

Picture 1

Сабақты толық түсіндім

Сабақты жақсы тұсіндім

Сабақты мүлдем түсінбедім

Бағалау «Меже»

Үйге тапсырма: жаттығу есептерін шығару

Қосымша тапсырма

Пиза тапсырмасы



2*Ньютон заңдары

Рисунок 1 Бұл заңда барлық материалдық обьектілерге ортақ қасиет – тыныштық күйін немесе бірқалыпты түзу сызықты қозғалысын сақтау туралы айтылады. Яғни, кез келген дене өзінің тыныштық күйін немесе бірқалыпты және түзу сызықты қозғалысын басқа денелер әсер еткенге дейін сақтайды. Егер қозғалысты санақ жүйесімен байланыстыратын болсақ, онда қозғалушы дене әсер етуші күштен бөлек және санақ жүйесімен байланысты бірқалыпты және түзу сызықты қозғалыста болады.









Сұрақ 5: Ньютон заңдары

Жүгі бар арбаны аққу аспанға, шортан суға, шаян алға тартады. Арба орнынан қозғала ма? Тең әсерлі күш неге тең?


А) Қозғалмайды, ҒR=0

В) Қозғалады, ҒR=F1+F2+F3

C) Қозғалмайды, ҒR=F1+F2-F3




Сұрақ 6: Ньютон заңдары


Shape4



Берілген суреттерден алынған тұжырым:

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



Сұрақ 3: Ньютон заңдары



Ньютонның механика заңдары мына денелерге қолдануға келмейді.

Иә немесе жоқ

Микроәлем нысандарына (атом, молекула, элементар бөлшектер)

Иә/жоқ

Жылдамдығы біртіндеп өзгеретін денелерге

Иә/жоқ

Жарық жылдамдығына жуық жылдамдықпен қозғалған денелерге

Иә/жоқ



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
25.12.2024
51
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі