|
Білім беру ұйымының атауы |
«Ыбырай Алтынсарин»атындағы жалпы орта білім беретін мектебі»КММ |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абилова Жулдыз Сисенбаевна |
|||||
|
Күні: |
09.12.2025ж. |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: 13 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№53сабақ. Біріккен сөздер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.4.1 - мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау 4.4.2.1* - күрделі сөздердің түрлерін ажырата алу (біріккен сөз, қос сөз, қысқарған сөз) |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Біріккен сөздердің құрылымдық ерекшелігін біледі Біріккен сөздердің жазылуын үйренеді. Біріккен сөздері бар мәтіндермен еркін жұмыс жасай алады. |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру 5 мин Өткен білімді еске түсіру 5мин Сабақтың ортасы 7 мин 7 мин 2мин 3 мин 5 мин 3мин Бекіту 5мин Кері байланыс 3 мин Рефлексия |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату «Досыма тілек»Оқушыларға мамандық иелерінің суреттері беріледі,сол арқылы бір-біріне сабақ алдында сәттілік тілетіп, оқушыларды сабаққа дайындау. Мұғалім оқушыларды “Жұбын тап” әдісі арқылы топқа бөліп, бағалау ресурстарын ұсынады. Ақ+төбе,ала+бұғы, Ай+гүл,қос+аяқ, тас+бақа,ақ+сүйек
Үй тапсырмасын тексеру Өткен тақырыпты еске түсіру. «Сиқырлы сандық» ойыны арқылы өткенді пысықтау 1.Қандай сөзді күрделі сөз дейміз ? 2.Мысал келтір ? 3.Ұшу өнері, бірбеткей,он бес-жиырма, мединститут сөздерінен сөйлем құра 4.Мединститутта қандай мамандар дайындалады? Құндылық мақсаты: Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу Жаңа сабақ Жұбын тап әдісіндегі сөздерді талдайды.Оқушылар жауаптарына сәйкес мұғалім жаңа сабақтың тақырыбы- “Біріккен сөздер” екендігін айтады және сабақ мақсатымен таныстырады. Тақтадан тақырыпқа сай бейне түсіндіру көрсетеді. 24-жаттығу «Ізденіс» әдісі Дереккөзден: Мұнай өндірудің табиғатқа кері әсерін болдырмау үшін,табиғатты сақтау технологиясын қолданып отыруды қажет етеді. Мұнайды бұрғылау орындарын су басып кетпеу үшін арнай дамбалар тұрғызылуы керек. Сондай-ақ мұнай өндіретін аудандарға жақын орналасқан елді мекендерді қолайлы жерге көшіру керек. Сергіту сәті Жеке жұмыс 25-жаттығу Жоғарыдағы мәтіннен қарамен жазылған сөздерді теріп жаз.Сөз құрамына талда. Бақдәулет,эколог,бозторғайлар,Нұрқанат,Гүлбану.
Топтық жұмыс 27-жаттығу 1-топ Жануарлар атауы 2-топ : Жер-су атауы Әр топ бір сөзге сөйлем құрайды Жұптық жұмыс «ЖИ» Абай Құнанбаев өлеңінен біріккен сөзді табу
Жаңа сабақты бекіту:
Үй тапсырмасы 26- жаттығу Өлеңді жатқа жаз,біріккен сөздердің астын сыз. Кері байланыс “Кері байланыс терезесі”
|
Оқушылар сабаққа назар аударады. Сөздердің жұбын табады Үй тапсырмасын оқиды. Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. Дерек көздерден мәліметтер алып жазады Дереккөздер: кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады, дереккөздердің ауқымы талқылауға негіз болатын мәтіндерден бастап, анағұрлым қиын сөздерді және күрделі идеяларды түсіндіретін мәтіндерге дейін ауытқып отырады, Дескриптор: Мұнай өндірісі туралы білімдері бар Сұхбатты рөлге бөліп оқи алады Оқушылар бойын сергітіп алады Жазып алған сөздерді сөз құрамына талдайды Дескриптор: Біріккен сөздерді ажырата алады Сөз құрамына талдай алады Дескриптор: Біріккен сөздерді ажырата алады Сөздермен сөйлем құрай алады Дескриптор: Өлеңнен біріккен сөзді табады Түбір санын ажыратады Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
ҚБ: 1 балл 2 балл 2 балл 2 балл 2 балл 1 балл |
суреттер Мамандық иелерінің суреттері Интерактивті тақта Мұнайшы лар туралы суреттер, мәліметтер Оқулық Оқулық Оқулық https://shyraq.ai/videos/feedback/good.mp4 |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Біріккен сөздер" 4-сынып
"Біріккен сөздер" 4-сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Ыбырай Алтынсарин»атындағы жалпы орта білім беретін мектебі»КММ |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абилова Жулдыз Сисенбаевна |
|||||
|
Күні: |
09.12.2025ж. |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: 13 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№53сабақ. Біріккен сөздер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.4.1 - мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау 4.4.2.1* - күрделі сөздердің түрлерін ажырата алу (біріккен сөз, қос сөз, қысқарған сөз) |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Біріккен сөздердің құрылымдық ерекшелігін біледі Біріккен сөздердің жазылуын үйренеді. Біріккен сөздері бар мәтіндермен еркін жұмыс жасай алады. |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру 5 мин Өткен білімді еске түсіру 5мин Сабақтың ортасы 7 мин 7 мин 2мин 3 мин 5 мин 3мин Бекіту 5мин Кері байланыс 3 мин Рефлексия |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату «Досыма тілек»Оқушыларға мамандық иелерінің суреттері беріледі,сол арқылы бір-біріне сабақ алдында сәттілік тілетіп, оқушыларды сабаққа дайындау. Мұғалім оқушыларды “Жұбын тап” әдісі арқылы топқа бөліп, бағалау ресурстарын ұсынады. Ақ+төбе,ала+бұғы, Ай+гүл,қос+аяқ, тас+бақа,ақ+сүйек
Үй тапсырмасын тексеру Өткен тақырыпты еске түсіру. «Сиқырлы сандық» ойыны арқылы өткенді пысықтау 1.Қандай сөзді күрделі сөз дейміз ? 2.Мысал келтір ? 3.Ұшу өнері, бірбеткей,он бес-жиырма, мединститут сөздерінен сөйлем құра 4.Мединститутта қандай мамандар дайындалады? Құндылық мақсаты: Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу Жаңа сабақ Жұбын тап әдісіндегі сөздерді талдайды.Оқушылар жауаптарына сәйкес мұғалім жаңа сабақтың тақырыбы- “Біріккен сөздер” екендігін айтады және сабақ мақсатымен таныстырады. Тақтадан тақырыпқа сай бейне түсіндіру көрсетеді. 24-жаттығу «Ізденіс» әдісі Дереккөзден: Мұнай өндірудің табиғатқа кері әсерін болдырмау үшін,табиғатты сақтау технологиясын қолданып отыруды қажет етеді. Мұнайды бұрғылау орындарын су басып кетпеу үшін арнай дамбалар тұрғызылуы керек. Сондай-ақ мұнай өндіретін аудандарға жақын орналасқан елді мекендерді қолайлы жерге көшіру керек. Сергіту сәті Жеке жұмыс 25-жаттығу Жоғарыдағы мәтіннен қарамен жазылған сөздерді теріп жаз.Сөз құрамына талда. Бақдәулет,эколог,бозторғайлар,Нұрқанат,Гүлбану.
Топтық жұмыс 27-жаттығу 1-топ Жануарлар атауы 2-топ : Жер-су атауы Әр топ бір сөзге сөйлем құрайды Жұптық жұмыс «ЖИ» Абай Құнанбаев өлеңінен біріккен сөзді табу
Жаңа сабақты бекіту:
Үй тапсырмасы 26- жаттығу Өлеңді жатқа жаз,біріккен сөздердің астын сыз. Кері байланыс “Кері байланыс терезесі”
|
Оқушылар сабаққа назар аударады. Сөздердің жұбын табады Үй тапсырмасын оқиды. Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. Дерек көздерден мәліметтер алып жазады Дереккөздер: кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады, дереккөздердің ауқымы талқылауға негіз болатын мәтіндерден бастап, анағұрлым қиын сөздерді және күрделі идеяларды түсіндіретін мәтіндерге дейін ауытқып отырады, Дескриптор: Мұнай өндірісі туралы білімдері бар Сұхбатты рөлге бөліп оқи алады Оқушылар бойын сергітіп алады Жазып алған сөздерді сөз құрамына талдайды Дескриптор: Біріккен сөздерді ажырата алады Сөз құрамына талдай алады Дескриптор: Біріккен сөздерді ажырата алады Сөздермен сөйлем құрай алады Дескриптор: Өлеңнен біріккен сөзді табады Түбір санын ажыратады Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
ҚБ: 1 балл 2 балл 2 балл 2 балл 2 балл 1 балл |
суреттер Мамандық иелерінің суреттері Интерактивті тақта Мұнайшы лар туралы суреттер, мәліметтер Оқулық Оқулық Оқулық https://shyraq.ai/videos/feedback/good.mp4 |
||
шағым қалдыра аласыз
















