Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Бірлесіп орындалатын жұмыстарға есептер
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
5.3.А Мәтін есептер |
Мектеп: Шомшақты ЖОМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні : 28.01.2020 |
Мұғалімнің аты-жөні: Оразалиева Д. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.5.1.3. Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып, мәтін есептер шығару (мысалы, бірлесіп жұмыс жасауға қатысты есептер). |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
Оқушылар - санның (шаманың) бөлігін табу және бөлігі бойынша санды (шаманы) табуға есептер шығарады; - бірлесіп орындалатын жұмысқа және т.с.с. мәтін есептер шығарады; - жай бөлшектерге аифметикалық амалдарды есеп шығаруда қолданады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерий лері |
Мәтін есептер шартын түсініп, қысқаша шартын жаза алады (мысалы, бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер); Сұраққа байланысты арифметикалық амалдарды қолдана алады; Есеп шарты бойынша теңдеу немесе өрнек құрай алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Тілдік мақсаттар: Оқушылар - санның (шаманың) бөлігін және бөлігі бойынша санды (шаманы) табуға берілген есептердің шығарылуын түсіндіреді; - мәтін есептерде әріпті өрнектердің құрастырылуын сипаттайды; - мәтін есептердің шешімін түсіндіреді; Пәнге қатысты лексика мен терминология: - бөлік; - шама; - уақыт, өнімділік, жұмыс; Диалогқа/ жазылымға қажетті тіркестер: - санның бөлшекпен берілген бөлігін табу үшін ... керек; - бөлшекпен берілген бөлігі бойынша санды табу үшін … керек; - орындалған жұмысты табу үшін … керек; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылық тарды дарыту |
Қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім құндылықтарын бойға дарыту мақсатында топтық жұмыстар орындай отырып, жақсы қарым-қатынастар орнату, ынтымақтастық дағдыларын қалыптастыру, сындарлы тіл табу, ортақ жауапкершілікті сезіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Физика , информатика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Әріпті және санды өрнектермен жұмыс дағдылары, сандарға қолданылатын амалдар қасиеттерін білу, санның бөлігін, және бөлігі бойынша санды табу, есептің мәтіні бойынша математикалық моделін құра білу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурс тар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Cабақтың басы 8 мин |
Сәлемдесу Түгелдеу Үй тапсырмасын тексеру: Психологиялық ахуал: «Шаттық шеңбері» Оқушыларды шаттық шеңберіне тұрғызып, бүгінгі сабаққа деген ыстық лебіздерін білдіру.Әр оқушы өзінің есімінің бас әрпінен басталатын өзіне теңеу сөздер айтады Оқушыларды жай бөлшектер мен аралас сандарды ҚОСУ, АЗАЙТУ, КӨБЕЙТУ деген сөздер жазылған стикерлер таратамын. Стикерлер арқылы оқушылар төрт топқа бөлініп, әр топ стикердегі тақырып бойынша алдыңғы білімдерін еске түсіріп, бүгінгі күннің оқу мақсатына қажетті білімді еске түсіреді. «Серпілген сауал» әдісі бойынша сабақтың оқу мақсатын анықтау үшін жетелеуші сұрақтар қоямын.
|
5-слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5мин 6мин |
Жеке жұмыс
Математикалық
диктант: Топтық жұмыс І-топ Цистернаны бензинмен бірінші насос 24 минутта толтырса, екінші насос 40 минутта толтырады екі насостан қатар аққан бензинмен цистерна қанша уақытта толтырылады? Шешуі: 1 – цистернаның сыйымдылығы.
Жауабы: Екі насос қатар жұмыс істегенде цистернаны 15 минутта бензинмен толтырады. ІІ-топ Сал өзен жағасындағы А айлағынан В айлағына дейінгі арақашықтықты 20 сағат жүзеді. Қайық көлде осындай арақашықтықты 5 сағ жүзеді. Егер қайық өзенде ағыспен жүзсе, А айлағынан В айлағына неше сағатта барады? Шешуі
ІІІ топ Үйме шөпті ат 2 ай жейді, ешкі 3 ай жейді, ал қошақан 6 ай жейді. Егер осы шөпті ат, ешкі және қой үшеуі жесе, олар неше ай жер еді? 2\1+3\1+6\1=6\3+2+1= Жауабы:6\6=1 Ат, ешкі, қошақан, үшеуі бірге жесе 1ай жейді Кестемен жұмыс Мұғалім бағыттаушы сұрақтар арқылы осы есепті шешу үшін уақыт, еңбек өнімділігі, яғни минутына қандй бөлігі толтырылатыны туралы ұғымдарын жете түсіндіреді. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топпен жұмыс 7мин Топтық жұмыс 10 мин |
І топ 1.Айдана шоколадты 3 минутта, ал Дамир 6 минутта жейді.Олар осы шоколадты бірге неше минутта жеп бітіреді? Жауабы: 2 минут
ІІ топ Хауыз бірінші және екінші құбырдан аққан сумен 6 сағатта толады. Хауызға су бірінші құбырдан ғана ақса, хауыз 10 сағатта толады. Хауызға су екінші құбырдан ғана ақса, хауыз неше сағатта толады? Жауабы: 15 сағат
ІІІ топ Цирк құрылысын құрылысшылардың бірінші бригадасы 15 айда бітіретін болса, екінші бригадасы оның тең уақытта бітіреді. Құрылысшылардың екі бригадасы бірлесіп жұмыс істесе, цирк құрылысы неше айда салынып бітеді. Жауабы: 6 айда.
Дескриптор:
770 ₸ - Сатып алу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |