|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
.12.2024 |
|
|
Сынып: « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сынып сағатының тақырыбы |
«Бірлік пен келісім» сынып сағаты Қауіпсіздік сабағы №3 (10 минут) №7 ҚТ «Су қоймаларындағы қауіпсіздік ережелері» ( қыс мезгілінде) №4 ЖЖЕ. Жол реттеушісінің белгілері. |
|
|
ЖЕЛТОҚСАН – БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ АЙЫ |
||
|
1-апта дәйексөзі: |
Бірлігі күшті ел озады |
|
|
Құндылық |
бірлік және ынтымақ |
|
|
Индикаторлар |
• Қоғамдағы әлеуметтік нормаларды, ережелерді білу және түсіну • Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу • Басқалармен жағымды қарым-қатынас орната білу және қоғамдық өмірге үлес қосу |
|
Сабақтың барысы
|
Сынып сағат кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Рес урс тар |
|
|
Басы 10 мин |
Психологиялық дайындық Мұғалім: -Қане балалар, сынып сағатын бастамас бұрын достық шеңберін құрып, бір-біріміздің жақсы жағымызды айтайық.
Мұғалім: -Балалар, бүгінгі біздің сынып сағаты «Достық. Бірлік. Бақыт» деп аталады. Бүгін біз осы сөздердің мағынасын терең түсінеміз және адамның тіршілігінде қандай маңызы барын ұғынатын боламыз. Олардың бір-бірімен байланысын және өмірімізде осы қасиеттерді қалай орнатуға болатынын қарастырамыз. Олай болса топқа бөлінейік. |
Қане, қане тұрайық Үлкен шеңбер құрайық. Тұрып болсақ шеңберге Жақсы сөздер айтайық. (Балалар бір-бірінің жақсы жағын айтады: Мадина сен мейірімдісің, Арман сен жақсы оқисың, Арай досыңа адалсың, Алинур сен өтірік айтпайсың, Дамир сен таза жүресің т.б.)
Оқушылар «Күзгі жапырақтар» әдісі бойынша топқа бөлінеді. Күздегі жерге түскен сары жапырақтарды алған оқушылар 1-топ, қызыл жапырақтарды алған оқушылар 2-топ , қоңыр жапырақтарды алған оқушылар 3-топ болады. 1-топ. Достық 2-топ. Бірлік 3-топ. Бақыт |
|
|
|
Орта сы 25 мин |
Мұғалім: -Ең алдымен осы сөздердің мағынасын ұғынып алайық. 1-тапсырма. Мағынасын таны Мұғалім: -Келесі кезекте мақалдың жалғасын тауып, 1 мақалдың мағынасын түсіндірейік. 2-тапсырма. Мақалды жалғастыр Мұғалім: -Отбасындағы татулық , мектептегі достық, еліміздегі бірлік пен татулықтың маңызы туралы айтайық, мысалдар келтірейік. 3-тапсырма. Маңызын түсіндір |
1-топ. Достық Дос – ақылшы, көмекші, сырлас, жақын, адал, шыншыл деген ұғымды береді. Достық әрбір адамның өміріндегі ең қызықты да, қимас та, қиын кезеңде қасыңда жүретін адамның саған деген адал мінезі. Достық - бұл қиын кезеңдерде де қолдау көрсетудің және бір-бірімізге жылылық сыйлаудың жолы. Достар біздің қуанышымызды бөліседі және қиын жағдайларда демеу береді. Бір-біріміздің әлсіз жақтарымызды қабылдау және бір-бірімізге демеу беру достықтың маңызды бөлігі. 2-топ. Бірлік Бірлік- біздің күш-қуатымыз.
3-топ. Бақыт Бақыт-өмірдің мағынасы
2-тапсырма. Мақалды жалғастыр 1-топ. Достық
1.Досы көппен
сыйлас,
2.Заттың жаңасы жақсы,
3.Жақсымен жолдас болсаң – жетерсің
мұратқа. 4.Жаман дос — көлеңке: басыңды күн шалса — қашып құтыла алмайсың, басыңды бұлт алса — іздеп таба алмайсың. 2-топ. Бірлік
1.Ынтымақ жүрген жерде,
2.Бірлігі жоқ ел тозады, 3.Бірлікті ел бұзылмайды.
4.Жұмыла көтерген жүк
жеңіл. 3-топ. Бақыт
1.Өзін өзі білген ер
бақытты. 3-тапсырма. Маңызын түсіндір Балалар отбасындағы татулық , мектептегі достық, еліміздегі бірлік пен татулықтың маңызы туралы айтады. 1-топ. Достық Отбасындағы татулықтың маңызы 2-топ. Бірлік Мектептегі достықтың маңызы 3-топ. Бақыт Еліміздегі ұлттар арасындағы бірлік пен татулықтың маңызы |
Сурет Тер, слайд
|
|
|
|
№ 3 САБАҚ. «ДОСЫҢЫЗДЫ РЕНЖІТСЕ НЕ ІСТЕУ КЕРЕК?» Сабақтың мақсаты: оқушылардың арасындағы қарым-қатынас туралы білімдерін пысықтау, ұжымда достық және сенімді қарым-қатынас орнату, реніш пен жанжалды болдырмау, ынтымақтастық және бірлесіп әрекет ету дағдыларын дамытуға жағдай жасау. Сабақ барысы 1. Ұйымдастыру кезеңі Жағымды мотивациялық көзқарасты қалыптастыру (1-2 мин). Бір-бірімізге шуақты, достық көңіл күй сыйлайық. Мен допты көршіңе кезекпен беруді және жағымды сөздер айтуды ұсынамын. Алғы шарт – күлімсіреу және сүйсініп сөйлеу. Мен бастайын: «Мадина, сенің жымиғаның әдемі!» (балалар жалғастырады.) Тамаша! Барлығының көңіл күйі сәл болса да көтерілді деп ойлаймын. Өйткені, олар саған күліп, қуанса, сен де күлесің. 2. Мақсат қою. Тақырыптың анықтамасы Бір-біріңе қараңдар. Біз бәріміз әртүрліміз, бірақ бәріміз бірдей нәрсені қалаймыз. Әр адам қалайды... (Балалар сөз тіркесін жалғастырып, нұсқаларын тақтаға жазады (құрмет, сүйіспеншілік, тану, қамқорлық т.б.). 3. Білімді жаңарту. Ертегіден үзінді тыңдаймыз. «Ұсқынсыз үйрек» Х.К. Андерсен. 4. Бастапқы білімді игеру және оны тексеру Ертегіден қандай ой түйдің? Үйрекке деген сезімің қандай? Оны басқа құстардың шабуылынан қорғағың келе ме? Адамдар арасында осындай жағдайды кездестіруге бола ма? Өкінішке қарай, мұндай жағдай адамдар арасында, әсіресе балалар ұжымында жиі кездеседі. Әрқайсыңыз қиын жағдайда өзіңізді қалай ұстау керектігін және қажет болған жағдайда қайда жүгіну керектігін білуіңіз керек. Қымбатты дос! Сізден келесі сұрақтарға жауап беруіңізді сұраймыз: 1. Сыныбыңда сыныптастарын және басқа сынып оқушыларын ренжітетін, мазақтайтын балалар бар ма? 2. Сыныптағы қарым-қатынасты жақсарту үшін балалар не істей алады деп ойлайсыңдар? «Идеялар қоржыны» әдісі - Егер сенің досың осындай жағдайға тап болса және оған көмектескің келсе не істеу керек? 5. Бекіту. Өздік жұмыс ҚТ №7 «Су қоймаларындағы тәртіп ережелері» (мұзда, су жанында, суда)
ЖЖЕ №4 Реттеуші және оның белгілері Сұрақ – жауап: Реттеуші дегеніміз
кім? |
1. Егер сен біреудің үнемі өзгелерді ренжітетінін байқасаң, онда бәрі өздігінен шешіледі деп күтуге болмайды. Мәселені мүмкіндігінше тезірек шешу керек. 2. Оларды татуластыруға тырыс. Өзіңе қауіп төндірудің қажеті жоқ, бірақ қорқыту жағдайының куәгері болсаң, дереу араласып, болып жатқанды тоқтату маңызды. Егер мұны өз бетіңше жасай алмайтыныңды білсең немесе сезсең, үлкендерден көмек сұрауың керек. 3. Құқық бұзушыларға олардың істеп жатқаны дұрыс емес екенін және оларды қолдамайтыныңды түсіндір. 4. Досыңа қолдау көрсет. Сыныптағы болып жатқан іс-әрекеттің ұнамайтындығын айт. Мұны қолдамайтыныңды түсіндір. Жәбірленушінің еш кінәсі жоқ, ал ренжітуші ақымақтық пен теріс әрекет етіп жатыр десең жақсы болады. 5. Үлгі бол. ҚТ №7 «Су қоймаларындағы тәртіп ережелері» (мұзда, су жанында, суда) Балалар бейне фильм көреді, қауіпсіздік ережелерін айтады. ЖЖЕ №3 Реттеуші және оның белгілері
Бақылап жол
тәртібін,
Кеудесімен бұрылса, |
https://www.youtube.com/watch?v=k0nmMM67U5o |
|
|
Соңы 5 мин |
-Достық, бірлік және бақыт - бұл біздің өміріміздің және жұмысымыздың маңызды бөлшектері. Олар бізге өмірден ләззат алуға, қиындықтарды жеңуге және жоғары деңгейге көтерілуге көмектеседі. Ендеше, бұл қасиеттерді қадірлеңіз және оларды өміріңізде орнатуға тырысыңыз! |
Әр топ өзінің ережесін құрады 1-топ. Достық Досыңа мейірімді бол. Қиын жағдай болғанда досыңа көмектес. Досыңды ешқашан алдама. 2-топ. Бірлік Жұмысты бірлесіп істеуге ұмтыл. Өз идеяларыңды айт, басқаны да тыңда. Ортақ шешім қабылдап үйрен 3-топ. Бақыт Басқалардың жақсы ісіне қуан. Айналаңдағы адамдарды бағала. Достық пен бірлік бар жерде ғана бақыт болады. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бірлік пен келісім. Қыс мезгіліндегі судағы қауіпсіздік ережелері. Сынып сағаты
Бірлік пен келісім. Қыс мезгіліндегі судағы қауіпсіздік ережелері. Сынып сағаты
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
.12.2024 |
|
|
Сынып: « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сынып сағатының тақырыбы |
«Бірлік пен келісім» сынып сағаты Қауіпсіздік сабағы №3 (10 минут) №7 ҚТ «Су қоймаларындағы қауіпсіздік ережелері» ( қыс мезгілінде) №4 ЖЖЕ. Жол реттеушісінің белгілері. |
|
|
ЖЕЛТОҚСАН – БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ АЙЫ |
||
|
1-апта дәйексөзі: |
Бірлігі күшті ел озады |
|
|
Құндылық |
бірлік және ынтымақ |
|
|
Индикаторлар |
• Қоғамдағы әлеуметтік нормаларды, ережелерді білу және түсіну • Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу • Басқалармен жағымды қарым-қатынас орната білу және қоғамдық өмірге үлес қосу |
|
Сабақтың барысы
|
Сынып сағат кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Рес урс тар |
|
|
Басы 10 мин |
Психологиялық дайындық Мұғалім: -Қане балалар, сынып сағатын бастамас бұрын достық шеңберін құрып, бір-біріміздің жақсы жағымызды айтайық.
Мұғалім: -Балалар, бүгінгі біздің сынып сағаты «Достық. Бірлік. Бақыт» деп аталады. Бүгін біз осы сөздердің мағынасын терең түсінеміз және адамның тіршілігінде қандай маңызы барын ұғынатын боламыз. Олардың бір-бірімен байланысын және өмірімізде осы қасиеттерді қалай орнатуға болатынын қарастырамыз. Олай болса топқа бөлінейік. |
Қане, қане тұрайық Үлкен шеңбер құрайық. Тұрып болсақ шеңберге Жақсы сөздер айтайық. (Балалар бір-бірінің жақсы жағын айтады: Мадина сен мейірімдісің, Арман сен жақсы оқисың, Арай досыңа адалсың, Алинур сен өтірік айтпайсың, Дамир сен таза жүресің т.б.)
Оқушылар «Күзгі жапырақтар» әдісі бойынша топқа бөлінеді. Күздегі жерге түскен сары жапырақтарды алған оқушылар 1-топ, қызыл жапырақтарды алған оқушылар 2-топ , қоңыр жапырақтарды алған оқушылар 3-топ болады. 1-топ. Достық 2-топ. Бірлік 3-топ. Бақыт |
|
|
|
Орта сы 25 мин |
Мұғалім: -Ең алдымен осы сөздердің мағынасын ұғынып алайық. 1-тапсырма. Мағынасын таны Мұғалім: -Келесі кезекте мақалдың жалғасын тауып, 1 мақалдың мағынасын түсіндірейік. 2-тапсырма. Мақалды жалғастыр Мұғалім: -Отбасындағы татулық , мектептегі достық, еліміздегі бірлік пен татулықтың маңызы туралы айтайық, мысалдар келтірейік. 3-тапсырма. Маңызын түсіндір |
1-топ. Достық Дос – ақылшы, көмекші, сырлас, жақын, адал, шыншыл деген ұғымды береді. Достық әрбір адамның өміріндегі ең қызықты да, қимас та, қиын кезеңде қасыңда жүретін адамның саған деген адал мінезі. Достық - бұл қиын кезеңдерде де қолдау көрсетудің және бір-бірімізге жылылық сыйлаудың жолы. Достар біздің қуанышымызды бөліседі және қиын жағдайларда демеу береді. Бір-біріміздің әлсіз жақтарымызды қабылдау және бір-бірімізге демеу беру достықтың маңызды бөлігі. 2-топ. Бірлік Бірлік- біздің күш-қуатымыз.
3-топ. Бақыт Бақыт-өмірдің мағынасы
2-тапсырма. Мақалды жалғастыр 1-топ. Достық
1.Досы көппен
сыйлас,
2.Заттың жаңасы жақсы,
3.Жақсымен жолдас болсаң – жетерсің
мұратқа. 4.Жаман дос — көлеңке: басыңды күн шалса — қашып құтыла алмайсың, басыңды бұлт алса — іздеп таба алмайсың. 2-топ. Бірлік
1.Ынтымақ жүрген жерде,
2.Бірлігі жоқ ел тозады, 3.Бірлікті ел бұзылмайды.
4.Жұмыла көтерген жүк
жеңіл. 3-топ. Бақыт
1.Өзін өзі білген ер
бақытты. 3-тапсырма. Маңызын түсіндір Балалар отбасындағы татулық , мектептегі достық, еліміздегі бірлік пен татулықтың маңызы туралы айтады. 1-топ. Достық Отбасындағы татулықтың маңызы 2-топ. Бірлік Мектептегі достықтың маңызы 3-топ. Бақыт Еліміздегі ұлттар арасындағы бірлік пен татулықтың маңызы |
Сурет Тер, слайд
|
|
|
|
№ 3 САБАҚ. «ДОСЫҢЫЗДЫ РЕНЖІТСЕ НЕ ІСТЕУ КЕРЕК?» Сабақтың мақсаты: оқушылардың арасындағы қарым-қатынас туралы білімдерін пысықтау, ұжымда достық және сенімді қарым-қатынас орнату, реніш пен жанжалды болдырмау, ынтымақтастық және бірлесіп әрекет ету дағдыларын дамытуға жағдай жасау. Сабақ барысы 1. Ұйымдастыру кезеңі Жағымды мотивациялық көзқарасты қалыптастыру (1-2 мин). Бір-бірімізге шуақты, достық көңіл күй сыйлайық. Мен допты көршіңе кезекпен беруді және жағымды сөздер айтуды ұсынамын. Алғы шарт – күлімсіреу және сүйсініп сөйлеу. Мен бастайын: «Мадина, сенің жымиғаның әдемі!» (балалар жалғастырады.) Тамаша! Барлығының көңіл күйі сәл болса да көтерілді деп ойлаймын. Өйткені, олар саған күліп, қуанса, сен де күлесің. 2. Мақсат қою. Тақырыптың анықтамасы Бір-біріңе қараңдар. Біз бәріміз әртүрліміз, бірақ бәріміз бірдей нәрсені қалаймыз. Әр адам қалайды... (Балалар сөз тіркесін жалғастырып, нұсқаларын тақтаға жазады (құрмет, сүйіспеншілік, тану, қамқорлық т.б.). 3. Білімді жаңарту. Ертегіден үзінді тыңдаймыз. «Ұсқынсыз үйрек» Х.К. Андерсен. 4. Бастапқы білімді игеру және оны тексеру Ертегіден қандай ой түйдің? Үйрекке деген сезімің қандай? Оны басқа құстардың шабуылынан қорғағың келе ме? Адамдар арасында осындай жағдайды кездестіруге бола ма? Өкінішке қарай, мұндай жағдай адамдар арасында, әсіресе балалар ұжымында жиі кездеседі. Әрқайсыңыз қиын жағдайда өзіңізді қалай ұстау керектігін және қажет болған жағдайда қайда жүгіну керектігін білуіңіз керек. Қымбатты дос! Сізден келесі сұрақтарға жауап беруіңізді сұраймыз: 1. Сыныбыңда сыныптастарын және басқа сынып оқушыларын ренжітетін, мазақтайтын балалар бар ма? 2. Сыныптағы қарым-қатынасты жақсарту үшін балалар не істей алады деп ойлайсыңдар? «Идеялар қоржыны» әдісі - Егер сенің досың осындай жағдайға тап болса және оған көмектескің келсе не істеу керек? 5. Бекіту. Өздік жұмыс ҚТ №7 «Су қоймаларындағы тәртіп ережелері» (мұзда, су жанында, суда)
ЖЖЕ №4 Реттеуші және оның белгілері Сұрақ – жауап: Реттеуші дегеніміз
кім? |
1. Егер сен біреудің үнемі өзгелерді ренжітетінін байқасаң, онда бәрі өздігінен шешіледі деп күтуге болмайды. Мәселені мүмкіндігінше тезірек шешу керек. 2. Оларды татуластыруға тырыс. Өзіңе қауіп төндірудің қажеті жоқ, бірақ қорқыту жағдайының куәгері болсаң, дереу араласып, болып жатқанды тоқтату маңызды. Егер мұны өз бетіңше жасай алмайтыныңды білсең немесе сезсең, үлкендерден көмек сұрауың керек. 3. Құқық бұзушыларға олардың істеп жатқаны дұрыс емес екенін және оларды қолдамайтыныңды түсіндір. 4. Досыңа қолдау көрсет. Сыныптағы болып жатқан іс-әрекеттің ұнамайтындығын айт. Мұны қолдамайтыныңды түсіндір. Жәбірленушінің еш кінәсі жоқ, ал ренжітуші ақымақтық пен теріс әрекет етіп жатыр десең жақсы болады. 5. Үлгі бол. ҚТ №7 «Су қоймаларындағы тәртіп ережелері» (мұзда, су жанында, суда) Балалар бейне фильм көреді, қауіпсіздік ережелерін айтады. ЖЖЕ №3 Реттеуші және оның белгілері
Бақылап жол
тәртібін,
Кеудесімен бұрылса, |
https://www.youtube.com/watch?v=k0nmMM67U5o |
|
|
Соңы 5 мин |
-Достық, бірлік және бақыт - бұл біздің өміріміздің және жұмысымыздың маңызды бөлшектері. Олар бізге өмірден ләззат алуға, қиындықтарды жеңуге және жоғары деңгейге көтерілуге көмектеседі. Ендеше, бұл қасиеттерді қадірлеңіз және оларды өміріңізде орнатуға тырысыңыз! |
Әр топ өзінің ережесін құрады 1-топ. Достық Досыңа мейірімді бол. Қиын жағдай болғанда досыңа көмектес. Досыңды ешқашан алдама. 2-топ. Бірлік Жұмысты бірлесіп істеуге ұмтыл. Өз идеяларыңды айт, басқаны да тыңда. Ортақ шешім қабылдап үйрен 3-топ. Бақыт Басқалардың жақсы ісіне қуан. Айналаңдағы адамдарды бағала. Достық пен бірлік бар жерде ғана бақыт болады. |
|
|
шағым қалдыра аласыз















