Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Бірмүшенің дәрежесі және стандарт түрі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Бірмүшенің дәрежесі және стандарт түрі

Материал туралы қысқаша түсінік
Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Бірмүшенің дәрежесі және стандарт түрі
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: 7.1C Көпмүшелер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7


Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Сабақ 17

Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Бірмүшенің дәрежесі және стандарт түрі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.2 бірмүше анықтамасын білу, оның коэффициенті мен дәрежесін табу;

7.2.1.3 бірмүшені стандарт түрде жазу;

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

-Бірмүше ұғымын біледі, оның коэффициенті мен дәрежесін анықтай алады.

Оқушылардың басым бөлігі:

-Бірмүшенің түрін ажыратады, стандарт түрде жаза алады.

Кейбір оқушылар:

- Бірмүшенің анықтамасын қолдану арқылы өрнектің бірмүше болатындығын нақты түсіндіріп,дәлелдей біледі.

Бағалау критерийлері

Бірмүшенің коэффициенті мен дәрежесін анықтайды, ажыратып көрсетеді. Бірмүшені стандарт түрде жазады.

Тілдік мақсаттар

Бірмүшемен байланысты терминдерді пайдаланады, ауызша және жазбаша анықтайды.

Диалогқа/жазылымға қажетті сөз тіркестері.

Айнымалы шама бұл мәні белгісіз санды білдіреді.

Тұрақты дегеніміз бекітілген мәнді бір сан немесе әріп болып табылады.

Коэффициент бұл айнымалы шаманың алдындағы сан.

Дәреже бұл негізді өз мәнін өзіне неше рет көбейту керектігін көрсететін сан.

Бірмүше бұл тұрақты (сан) мен айнымалы шаманың көбейтіндісі.

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Бірмүше, бірмүшенің коэффициенті, бірмүшенің дәрежесі;

Бірмүшенің стандарт түрі

Құндылықтарға баулу

- құрмет; оқушы мен оқушы, оқушы мен мұғалім арасындағы қарым-қатынастың қатар-құрбыға деген сыйластық пен үлкенге деген ізеттіліктің негізі екендігін ұғыну;

- ынтымақтастық; топтық жұмыста өзара ынтымақтастықта жұмыс жасау;

- ашықтық; топпен жұмыста өз пікірін ашық айту және топ мүшелерінің пікірін тыңдай білу;

- еңбек және шығармашылық; берілген тапсырмаларды орындауда еңбек етудің маңыздылығын ұғынып, шығармашылық қабілетін шыңдай білу;

- өмір бойы білім алу; натурал көрсеткішті дәреженің қолданысы арқылы білімінің өмірлік қажеттілігін түсіне білу.

Пәнаралық байланыстар

Физика, химия (физикалық шамалар мен өлшемдерді өрнектеуде, физика мен химиядан атомдық, ядролық бөлшектердің массасын жазуда бірмүшенің стандарт түрі және дәрежесі тақырыбында алған білімдерін қолданады).

Алдыңғы білім

Санның стандарт түрін, натурал және бүтін көрсеткішті дәреже ұғымдарын біледі.



Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут










Топтық жұмыс

6 минут

  1. Амандасу, оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру;

  2. Оқушыларды екі топқа бөлу үшін алдын ала үлестірмелі қағаздарға мына сандарды әзірлеп алып, таратамын. (4,25,36,49,100), (8,27,125,216,1000). Оқушыларды топқа бөлу: Үлестірмеде берілген сандардың қандай заңдылықпен берілгенін өздері анықтап, екі топқа бөлінеді. Топ аттары: «Бірмүше», «Дәреже».

Үлестірме қағаздар















7-слайд

Өтілген тақырыпты қайталау мақсатында «Тапсырмадан-шешімге» әдісі арқылы екі топқа қайталау тапсырмаларын ұсынамын

(Өткен тақырыпты еске түсіру)

1. Бірмүше дегеніміз не?

2. Бірмүшенің стандарт түрі деген не?

3. Бірмүшенің коэффициенті және

дәрежесі деген не?

Топтық тапсырма.

Әр топқа бір сұрақ беріледі. Алдымен өзі,сосын жұптасып, топтасып ойланып жауап береді.

Бір оқушы тақтада мысал жазады.

1-топ оқушылары кезектесіп сұрақтарды оқып, жауап береді.

2-топ оқушылары кезектесіп сұрақтарды оқып, жауап береді.

3-топ оқушылары кезектесіп сұрақтарды оқып, жауап береді

1. Есептеңіздер:

а) б) в)

2. Өрнектің мәні оң немесе теріс сан болатынын анықтаңыздар:

а) б) в)

3. Дәреже түрінде жазыңыздар:

а) б) в)

Дескриптор:

а) бүтін көрсеткішті дәреженің формулаларын қолданады;

б) дәреженің қасиеттерін қолданады;

в) дәреже түрінде берілген өрнектің мәнін дұрыс табады.

Бағалау:

Интербелсенді тақтада көрсетілген жауаппен сәйкестендіріп, әрбір оқушы өзін-өзі тексеру арқылы бағалайды

Сабақтың ортасы





Топтық жұмыс

4 минут




Жаңа тақырыпты ашу:

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау үшін әр топтағы оқушыларға төмендегі тапсырмаларды беремін. «Ой қозғау»

1. Жазыңыз:

1) х және у сандарының екі еселенген көбейтіндісін;

2) х және у сандарының квадраттарының көбейтіндісін;

3) а санының квадраты мен үш еселенген b санының көбейтіндісін;

4) m мен n сандарының үш еселенген көбейтіндісін.

Дескриптор:

а) есеп шартына сәйкес сандарға амалдар қолданады;

б) санды дәрежелейді;

в) бірмүшенің түрін дұрыс жазады.

А.Н.

Шыныбеков, Алгебра,

7сынып, Алматы «Атамұра» 2017


9-слайд





















7минут




2 минут




Жеке жұмыс

13 минут

2. Көбейтіндіні дәреже түрінде жазыңыз:

Дескриптор:

а) тең көбейткіштердің көбейтіндісін дәрежеге шығарады;

б) көбейтіндіні дәреже түрінде жазады.

Бағалау

Оқушылардан тапсырманы орындап болғаннан кейін жауаптарын топтағы жұбымен тексеруді сұраймын. Жауаптары бірдей ме?, әлде өзгешелік бар ма? Өзгешелік болса, неге? Қате кімнен кетті?-деген сұрақтар қою арқылы сұрау, содан кейін барып таныстырылымнан дұрыс жауапты көрсетемін.


Оқушыларға сабақ тақырыбы мен мақсаттарды айтылып, бағалау критерийлері таныстырылады..

Жаңа тақырыпты меңгерту үшін BilimLand.kz сайтынан ресурстарды қолданамын.


Ширату: «Айна» әдісі арқылы жүргізіледі. Оқушылар жұптасып тұрады. Екеуінің бірі уақытша айна болады, яғни өз жұптасының барлық қимылын қайталайды. Содан кейін жұптағылар рөлдерін өзара ауыстырады. Олардың бірі орындаушы, ал екіншісі оның айнадағы бейнесі.

Жеке жұмыс: Сыныптағы оқушылардың барлығының білім деңгейі бірдей болмайды.Сондықтан оқушылардың қажеттілігін анықтау мақсатында «Бір шешімге келеміз!» әдісі арқылы төмендегідей саралау тапсырмаларын беремін.

1. Бірмүшені стандарт түрге келтіріп, мәнін табыңыз:

Дескриптор:

а) берілген бірмүшені стандарт түрге келтіреді;

б) стандарт түрдегі бірмүше айнымалыларының

мәндерін дұрыс қояды;

в) Өрнектің мәнін дұрыс табады.

2. Бірмүшені стандарт түрде жазып, коэффициенті мен дәрежесін анықтаңыздар:

тапсырма

коэффициенті

дәрежесі








Дескриптор:

а) берілген өрнектегі бірнеше тең көбейткіштерді топтастырады;

б) санды өрнектердің көбейтіндісін есептейді;

в) тең көбейткіштерді дәрежеге шығарады;

г) алынған бірмүшенің коэффициентін жазады;

д) алынған бірмүшенің дәрежесін көрсетеді.

3. Терезе тік төртбұрышты үш бөліктен тұрады. Суретте көрсетілген өлшемдерін пайдаланып, әрбір бөлігінің және терезенің жалпы ауданын табыңыз:

Дескриптор:

а) берілген суреттегі тіктөртбұрыштың бірінші, екінші, үшінші бөліктерінің ауданын есептейді;

б) берілген суреттегі тіктөртбұрыштың жалпы ауданын дұрыс табады.

Бағалау:

Оқушылар мұғалімнің берген жауаптары арқылы өздерін тексеріп, критерийлер бойынша +/- таңбаларын қойып, оқу мақсатына жеткен жетпегендерін анықтайды.



















http://bilimland.kz/kk/home#lesson=10594








12-слайд























Сабақтың соңы

5 минут

Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын тақырып критерийлері бойынша бағалайды.

Рефлексия: Бүгінгі сабақ сіздерге ұнады ма?

Бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарыңызды чемоданға салыңыздар (жазыңыздар), бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар (жазыңыздар). Ал бүгіні ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар (жазыңыздар)

Ең соңында оқушыларда ненің сәтті шыққандығы және әлі де нені жетілдіру керектігі жөнінде сындарлы кері байланыс беремін.

14-слайд

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?


Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары.

Оқушыларды жұптық жұмыс кезінде бір –біріне ресурс ретінде пайдалану;

Тапсырманы ерте бітірген оқушыларға қосымша геометриялық мағынасы бар есептер беру;

Класпен жұмыс кезінде оқушылардың дұрыс түсініп не қате түсініп отырғанын тапсырма бергеннен кейін жазған жауаптарын парақтарын көтеру арқылы тексеріп, кері байланысты мұғалім әр тапсырма соңында беріп отырады. Мұғалім оқушылардың жұмыстарын бақылап тұрады.

Оқушылардың тілдік дағдысын дамытуға көіңл бөледі, өз ойын айтуға үйретеді. Оқушылар жұптық жұмыста бірін-бірі текереді. Өз бетімен жұмысты орындап болғаннан кейін оқушылар өздерін дескрипторлар арқылы бағалап, өздерінің нені игеріп, неден қиналатындықтарын анықтайды.

Қауіпсіздік техникасы сақталған кабинетте оқушыларға сабақ жүргізіледі.

Оқушылар қауіпсіздік техника ережелерімен таныстырылған.

Сабақ уақытында қарастырылатын әр түрлі жұмыс түрлері оқушылардың қимыл қозғалыс жасауына мүмкіндік береді

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақтың мақсаттары дұрыс қойылып, оқушылардың көпшілігі

оқу мақсатына қол жеткізді. Саралау жұмыстары тиімді әдіспен жүргізілді, жоспардан ауытқушылықтар болған жоқ. Уақыт тиімді пайдаланды.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

  1. Білімін актуалдандыру үшін қайталауға берілген тапсырмалар.

  2. Әр оқушының жеке жауапкершілігі, белсенділігі сабақтағы алға қойылған мақсатқа кол жеткізуге зор ықпалын тигізді

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады? (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

  1. Уақытты тиімді пайдалану

  2. Берілген тапсырмаларды оқушылардың өздері толық орындалуы үшін негізгі түсініктерді, ұғымдарды толық білуі керек.





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
22.12.2017
752
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі