Тақырып бойынша 21 материал табылды

Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Бірмүшенің дәрежесі және стандарт түрі

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл қарапайым түрдегі ашық сабақ, есептер және қолданылған әдіс-тәсілдер де қарапайым, ұстаздарға көмегі тиеді деген сенімдемін.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мектеп :

169 Мектеп-Лицейі

Педагогің Аты-Жөні :

Әуелбек Жанаргүл

Пән/Сынып:

7Д сынып Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Күні:

06. 10. 2025ж

Бөлім:

Көпмүшелер

Сабақтың тақырыбы:

Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Бірмүшенің дәрежесі және стандарт түрі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.2.1.4 Бірмүшелерді көбейтуді орындау және бірмүшені көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсету;

Сабақтың мақсаттары:

  • Бірмүшелерді көбейтуді біледі;

  • Бірмүшені көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсете алады;

Құндылықтарға баулу:

Тәуелсіздік және отаншылдық: Оқушыларға Қазақстанның тәуелсіздігі – ел дамуының негізгі құндылығы екенін түсіндіру, математикалық цифрларды ұлттық мақал-мәтелдермен ұштастыру.

Сабақ барысы:

Уақыты

Кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 мин


Ұйым

дастыру

Сәлеметсіздерме!

Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тазалығына көңіл бөлу, жағымды атмосфералық орта қалыптастыру.


Топқа бөлу:

Оқушыларды түрлі-түсті қағаз арқылы 3 топқа бөлемін.

1-топ Бірмүшелер

2-топ Көпмүшелер

3-топ Дәреже

Топ басшысын сайлап бағалау карточкасын таратады


Үй жұмысын тексеру: көршіме сенемін әдісі


Амандасады, сабаққа

дайындалады.




Топқа бөлініп отырады.




Бір-бірінің үй жұмысын тексереді

1) 0,5m·2x = (0,5·2)mx = 1mx = mx

Коэффициенті: 1

2) –2aba = –2a²b

Коэффициенті: –2

3) 8b²b = 8b³

Коэффициенті: 8

4) 3ab(–2)b = 3·(–2)·a·b·b = –6ab²

Коэффициенті: –6

5) (4/3)x²y·4,5x³ = (4/3·4,5)·x²·x³·y = 6x⁵y

Коэффициенті: 6

6) 1,2xyz·5x = 1,2·5·x·x·y·z = 6x²yz

Коэффициенті: 6

7) 6p²(–0,8)q = 6·(–0,8)·p²·q = –4,8p²q

Коэффициенті: –4,8

8) –5m²n³2m = –5·2·m²·m·n³ = –10m³n³

Коэффициенті: –10















Дескриптор:

Жалпы 2 балл


Бірмүшені стандарт түрде жазады 1 балл

Коэффицентін көрсетеді 1 балл


Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.

Тақта

Бор

Дәптер

Интерактивті тақта

Бағалау карточкасы

5 мин

Сабақтың ортасы

«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыпты қайталау.


1. Бірмүше дегеніміз не?

2. Бірмүшенің коэффициенті дегеніміз не?

3. Бірмүшенің дәрежесі қалай анықталады?

Cұраққа жауап береді

1. → Сандардан, айнымалылардан және оның дәрежелерінен көбейту амалы арқылы құрастырылған өрнек.

2. → Бірмүшенің сан көбейткіші.

3. → Айнымалылардың дәреже көрсеткіштерінің қосындысы.

Дескриптор:


Әр Cұраққа дұрыс жауап бергені үшін 2 балл

Мадақтау әдісі

Оқулық

оқу құралдары тақта

Слайд

Презентация

Бағалау карточкасы

10 мин
















10 мин




Т апсырма 1. Топтық жұмыс

«Құпия сыйлық» әдісі


1-есеп: xy · (–7xy²) · 4x²y


2-есеп: 10a²b · (–ab²) · 6a³


3-есеп: –3m²n · (–9mn²) · mn




Тапсырма 2. Топтық жұмыс №2

«Тесттер әлемі» әдісі

https://forms.gle/y3Jb5JrfEUqkMKNH6

Т ест тапсырмалары

1. 3a · 4a

2. -2x · 5x²

3. 5b · 2b²

4. 6c · (-2c)

5. 7m · 3m²



Сергіту сәті: Ұлттық құндылықты дәріптеу, сандардан тұратын мақал-мәтел айту.

Есепті шығарады, қорғайды

(1) xy · (–7xy²) · 4x²y =

1·(–7)·4·x·x·x²·y·y²·y =

28x⁴y⁴

(2) 10a²b · (–ab²) · 6a³ =

10·(–1)·6·a²·a·a³·b·b² =

60a⁶b³

(3) –3m²n·(–9mn²)·mn =

3·(–9)·m²·m·m·n·n²·n = 27m4n4



Сілтемеге кіріп тест орындайды.

  1. 12a²

  2. 10x³

  3. 10b³

  4. 12c²

  5. 21m³



Мақал-мәтел айтады

Дескриптор:

Жалпы 2 балл

Бірмүшені көбейту ережесін дұрыс қолданады

1 балл

Есепті дұрыс орындайды

1 балл



Дескриптор:

Тест сұрақтарын дұрыс орындағаны үшін 2 балл



Презентация Слайд

Бағалау карточкасы









Презентация Слайд

Бағалау карточкасы

Интернет желісі

Смартфон

10 мин

Оқулықпен жұмыс

Оқулықтан есептер шығару:






Оқулықтан есептерді шығарады.

1) (3a²)³

= 3³ · ·³ = 27a⁶

2) (–2x⁴y²)³

= (–2)³ · x⁴·³ · ·³ = –8x¹²y⁶

3) (–m²nk³)⁵

= (–1)⁵ · · · n⁵ · ·⁵ =

m¹⁰n⁵k¹⁵

Дескриптор:

Жалпы 2 балл

Дәрежеге шығару ережесі 1балл

Дұрыс орындайды

1 балл


Оқулық

Дәптер

Тақта

Бор

Презентация Слайд

Бағалау карточкасы


5 мин







Сабақтың соңы

Бүгінгі сабақта:

  • Бірмүшелерді көбейтуді біледі;

  • Бірмүшені көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсете алады;


Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

Рефлексия: «ЖИ-шам» әдісі



Үйге тапсырма: №2.7(4,5,6) №2.8 есеп


Кері байланыс үшін ұяшықтарды таңдайды



Кері байланыс


Оқулық

Оқу құралдары

Слайд






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
18.05.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12