|
Бөлім |
IV бөлім. Python программалау тілінде алгоритмдерді программалау |
|
|
Педагогтың аты-жөні |
Г.Ерлепесова |
|
|
Күні |
09..01.2026 ж |
|
|
Сынып 9а |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бірөлшемді массив |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.3.1 Бір өлшемді массивтер пайдаланып Python программалау тілінде программалар жасау; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Бір өлшемді массивтер пайдаланып Python программалау тілінде программалар құра аламыз. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
- заң және құқық нормаларын білу; - өз міндеттеріне жауапкершілікпен қарау; - қиын жағдайда басқаларға көмектесуге дайын болу; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. Жұмысқа психологиялық көзқарас қалыптастыру. Оқушылардың зейінін шоғырландыру. Өткен тарауды қайталау. |
Балалар сабаққа дайындалады. Бір біріне сәттілік тілейді. Сабақты жақсы көңіл күймен бастайды. |
|
|
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа сабақ Массив – бір атаумен біріктірілген, бір типтегі деректерден тұратын айнымалылардың жиынтығы. Әр бір алынған жеке айнымалы массив элементі деп аталады. Массив элементтері индекстер арқылы белгіленеді, индекстер тік жақсаның ішінде жазылады және олар нөлден бастап нөмерленеді. Сондықтанда массивтерді кейде индексі бар айнымалы деп атайды. Бірөлшемді массив- бір атауға біріктірілген бірнеше бір типтес элементтерден тұратын жиын. Әрбір элементтің өзінің реттік нөмері болады. Реттік нөмер- массив элементінің индексі. Массив элементтері бірінен соң бірі ретпен орналасады. Массивті жариялаған кезде массивтің атауын, массив элементтерінің типін көрсетеміз. Массивтің өлшемі көрсетілмейді, ол кез келген уақытта жаңа элементтерді қосу арқылы кеңейтілуі мүмкін. Массивті Пайтонда пайдалану үшін array стандартты модулін импорттау қажет. Модуль – функцияларды, нысандарды, кластарды қамтитын дайын программалар. Мысалы: import array as arr a= arr.array(‘i’), мұндағы arr-array модулін әрі қарай пайдалану үшін өзіміз қойған атау; а-қазіргі жағдайдағы массив атауы; і-масив элементінің типі.
Практикалық жұмыс
Тапсырма 2
Сабақты бекіту: |
Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын қалыптастырады
Дескриптор -бір өлшемді масивтермен танысады -програма құрады; Кузис комда тест орындайды
Дескриптор -бір өлшемді масивтермен танысады -массив элементерінің мәні мен индексін ажырата алады; -программа кодын жазады;
Дескриптор -бір өлшемді масивтермен танысады -массив элементерінің мәні мен индексін ажырата алады; Кузис комда тест орындайды |
«Мақтау»
ҚБ 5 балл 5 балл |
оқулық
Оқулық, жұмыс парағы: |
|
Сабақтың соңы
|
Үй тапсырмасы: Рефлексия. «Мұғалімге хат жазу» Сабақ аяғында оқушылар өтілген тақырып бойынша сұрақ қояды немесе түсінбеген, сініксіз сұрақтар бойынша ұсыныстарын жазады. |
Ү/т жазады. Өз ұсыныстарын жазады |
Өзін өзі бағалау |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бірөлшемді массив
Бірөлшемді массив
|
Бөлім |
IV бөлім. Python программалау тілінде алгоритмдерді программалау |
|
|
Педагогтың аты-жөні |
Г.Ерлепесова |
|
|
Күні |
09..01.2026 ж |
|
|
Сынып 9а |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бірөлшемді массив |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.3.1 Бір өлшемді массивтер пайдаланып Python программалау тілінде программалар жасау; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Бір өлшемді массивтер пайдаланып Python программалау тілінде программалар құра аламыз. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
- заң және құқық нормаларын білу; - өз міндеттеріне жауапкершілікпен қарау; - қиын жағдайда басқаларға көмектесуге дайын болу; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. Жұмысқа психологиялық көзқарас қалыптастыру. Оқушылардың зейінін шоғырландыру. Өткен тарауды қайталау. |
Балалар сабаққа дайындалады. Бір біріне сәттілік тілейді. Сабақты жақсы көңіл күймен бастайды. |
|
|
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа сабақ Массив – бір атаумен біріктірілген, бір типтегі деректерден тұратын айнымалылардың жиынтығы. Әр бір алынған жеке айнымалы массив элементі деп аталады. Массив элементтері индекстер арқылы белгіленеді, индекстер тік жақсаның ішінде жазылады және олар нөлден бастап нөмерленеді. Сондықтанда массивтерді кейде индексі бар айнымалы деп атайды. Бірөлшемді массив- бір атауға біріктірілген бірнеше бір типтес элементтерден тұратын жиын. Әрбір элементтің өзінің реттік нөмері болады. Реттік нөмер- массив элементінің индексі. Массив элементтері бірінен соң бірі ретпен орналасады. Массивті жариялаған кезде массивтің атауын, массив элементтерінің типін көрсетеміз. Массивтің өлшемі көрсетілмейді, ол кез келген уақытта жаңа элементтерді қосу арқылы кеңейтілуі мүмкін. Массивті Пайтонда пайдалану үшін array стандартты модулін импорттау қажет. Модуль – функцияларды, нысандарды, кластарды қамтитын дайын программалар. Мысалы: import array as arr a= arr.array(‘i’), мұндағы arr-array модулін әрі қарай пайдалану үшін өзіміз қойған атау; а-қазіргі жағдайдағы массив атауы; і-масив элементінің типі.
Практикалық жұмыс
Тапсырма 2
Сабақты бекіту: |
Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын қалыптастырады
Дескриптор -бір өлшемді масивтермен танысады -програма құрады; Кузис комда тест орындайды
Дескриптор -бір өлшемді масивтермен танысады -массив элементерінің мәні мен индексін ажырата алады; -программа кодын жазады;
Дескриптор -бір өлшемді масивтермен танысады -массив элементерінің мәні мен индексін ажырата алады; Кузис комда тест орындайды |
«Мақтау»
ҚБ 5 балл 5 балл |
оқулық
Оқулық, жұмыс парағы: |
|
Сабақтың соңы
|
Үй тапсырмасы: Рефлексия. «Мұғалімге хат жазу» Сабақ аяғында оқушылар өтілген тақырып бойынша сұрақ қояды немесе түсінбеген, сініксіз сұрақтар бойынша ұсыныстарын жазады. |
Ү/т жазады. Өз ұсыныстарын жазады |
Өзін өзі бағалау |
|
шағым қалдыра аласыз
















