Қысқа мерзімді жоспары
Бірөлшемді массивте деректерді енгізу және шығару
|
Бөлім: |
Python программалау тілінде алгоритмдерді программалау |
|
|
Педагогтің тегі,аты,әкесінің аты |
Мүшірбек Алуа Жұлдызқызы |
|
|
Күні: |
05.03.2024 |
|
|
Сынып: 9 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бірөлшемді массивте деректерді енгізу және шығару |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.3.1 Бірөлшемді массивтер пайдаланып Python программалау тілінде программалар жасау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Бірөлшемді массивтер пайдаланып Python программалау тілінде программалар жасай алады; |
|
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин 7 мин 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, түгендеу Топқа бөлу Оқушыларды 3 топқа бөліп алады. 1 топ - Инстаграмм тобы 2 топ - Фейсбук тобы 3 топ – Тик тик тобы Ой сергіту Оқушылардың сабаққа деген ынтасын ашу үшін, сергіту жаттығуын жасатады. Оқушыларға іс-қимыл көрсетеді, олар қайталайды. “Таяқша” әдісі арқылы үй тапсырмасын тексереміз. Әр оқушының дәптерлерінде өз әріптері бар, мұғалім әріп жабыстырылған таяқшаның кез келгенін таңдап, сол әріп түскен 4 оқушыдан үй тапсырмасын ауызша сұрайды.
Тақтаға күн ретін және тақырыпты жазады. Бүгінгі сабағымыз “Бірөлшемді массивте деректерді енгізу және шығару”. Жаңа тақырыпты презентация арқылы түсіндіреді. Мұғалім өзі бір мысал программа жазып көрсетеді. МЫСАЛЫ: Ұзындығы N - ге тең болатын A[N] тізімі берілген (А<101). Осы тізімдегі барлық жұр элементтерді экранға шығар. N=5 A=[0]*N for i in range(0,N): A[i] = int(input()) for i in range(0,N): if A[i]%2==0: print('A[',i,']=',A[i]) |
1.Мұғаліммен амандасады. Топтарға бөлінеді. 2.Мұғалім көрсеткен қимылдарды қайталайды.
4. Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 5. Сабақтың мақсаттарымен танысады. 6. Жаңа сабақтың ақпараттарын дәптерге жазады.
|
Әр жауапқа 1 балл |
Таратпа материал Таяқшалар Презентация |
|
Сабақтың ортасы 5 мин 5 мин 5 мин |
1-тапсырма: Сыныптастарыңның телефон номерлері А [20] массивінде берілген. Осы телефон номерлері арасынан 5 цифрымен аяқталатындарының санын анықта. from random import randint a=[0]*20 cnt=0 for i in range(20): a[i]=randint(10000,99999) if a[i]%10==5: cnt+=1 print(a) print(cnt) ДЕСКРИПТОР -Программаны функционалды қатесіз жаза алады (1 балл) - Программаның жауабын дұрыс шығарады (1 балл) 2-тапсырма: B[20] массив элементтерінің мәнін 20...50 арасындағы кездейсоқ сандардан құрастыр. Массивтегі тақ орында тұрған жұп элементтерді экранға шығар. from random import randint b=[0]*20 jup=[] for i in range(20): b[i]=randint(20,50) if i%2==0 and b[i]%2==0: jup.append(b[i]) print(b) print(jup) ДЕСКРИПТОР -Программаны функционалды қатесіз жаза алады (1 балл) - Программаның жауабын дұрыс шығарады (1 балл) Топтық жұмыс Мұғалім оқушыларға ретсіз программа жазылған қағаздар таратады. Оқушылар реттеп ақ қағазға жабыстырулары керек. from random import randint N=5 A=[0]*N for i in range(0,N): A[i]=randint(1,100) for i in range(0,N): if A[i]%2==0: print('A[',i,']==',A[i]) ДЕСКРИПТОР -Программаны ретімен орналастырады. (1 балл) - Программаны жылдам құрастыра алады. (1 балл) - Топпен жұмыс жасай алады. |
79 беттегі 1, 2 есептің программасын ноутбукте шығарады. Тапсырманы орындайды. Программаны ретімен орналастырады. |
2 балл 2 балл Бірінші аяқтаған топ оқушы-ларына 2 балл |
Ноутбуктер Таратпа материал-дары |
|
Сабақтың соңы 5 мин 8 мин |
Кері байланыс Оқушыларға сілтеме жібереді. Олар сұрақтарға жауап беріп, Сертификат алады.
Оқушылардың функционалдық сауаттылығын арттыр үшін : “Python программасында сендер қандай бағдарлама (приложение) жасайтын едіңдер?” сұраққа постер қорғайды Оқушыларға рефлекцияға арналған конверт таратып береді. Мен бүгін қандай жаңа ақпаратпен таныстым? Не қызық болды? Нені түсінбедім? Деген сұрақтарға жауап жазады. |
Телефонмен сұрақтарға жауап беріп, сертификат алады. Топпен постер жасайды және қорғайды. Конвертке жауаптарын жазады. |
2 балл 1 балл |
https://www.flippity.net/cq.php?k=1HafaoCF84AB_r3v7qK3VIXQ10XE2gDsdQK7ueaYqCRA
Плакат Конверт
|
|
|
Үй тапсырмасы: 79 беттегі 3 есепті шығарып келу. |
|
Б:10 балл |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бірөлшемді массивте деректерді енгізу және шығару
Бірөлшемді массивте деректерді енгізу және шығару
Қысқа мерзімді жоспары
Бірөлшемді массивте деректерді енгізу және шығару
|
Бөлім: |
Python программалау тілінде алгоритмдерді программалау |
|
|
Педагогтің тегі,аты,әкесінің аты |
Мүшірбек Алуа Жұлдызқызы |
|
|
Күні: |
05.03.2024 |
|
|
Сынып: 9 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бірөлшемді массивте деректерді енгізу және шығару |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.3.1 Бірөлшемді массивтер пайдаланып Python программалау тілінде программалар жасау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Бірөлшемді массивтер пайдаланып Python программалау тілінде программалар жасай алады; |
|
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин 7 мин 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, түгендеу Топқа бөлу Оқушыларды 3 топқа бөліп алады. 1 топ - Инстаграмм тобы 2 топ - Фейсбук тобы 3 топ – Тик тик тобы Ой сергіту Оқушылардың сабаққа деген ынтасын ашу үшін, сергіту жаттығуын жасатады. Оқушыларға іс-қимыл көрсетеді, олар қайталайды. “Таяқша” әдісі арқылы үй тапсырмасын тексереміз. Әр оқушының дәптерлерінде өз әріптері бар, мұғалім әріп жабыстырылған таяқшаның кез келгенін таңдап, сол әріп түскен 4 оқушыдан үй тапсырмасын ауызша сұрайды.
Тақтаға күн ретін және тақырыпты жазады. Бүгінгі сабағымыз “Бірөлшемді массивте деректерді енгізу және шығару”. Жаңа тақырыпты презентация арқылы түсіндіреді. Мұғалім өзі бір мысал программа жазып көрсетеді. МЫСАЛЫ: Ұзындығы N - ге тең болатын A[N] тізімі берілген (А<101). Осы тізімдегі барлық жұр элементтерді экранға шығар. N=5 A=[0]*N for i in range(0,N): A[i] = int(input()) for i in range(0,N): if A[i]%2==0: print('A[',i,']=',A[i]) |
1.Мұғаліммен амандасады. Топтарға бөлінеді. 2.Мұғалім көрсеткен қимылдарды қайталайды.
4. Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 5. Сабақтың мақсаттарымен танысады. 6. Жаңа сабақтың ақпараттарын дәптерге жазады.
|
Әр жауапқа 1 балл |
Таратпа материал Таяқшалар Презентация |
|
Сабақтың ортасы 5 мин 5 мин 5 мин |
1-тапсырма: Сыныптастарыңның телефон номерлері А [20] массивінде берілген. Осы телефон номерлері арасынан 5 цифрымен аяқталатындарының санын анықта. from random import randint a=[0]*20 cnt=0 for i in range(20): a[i]=randint(10000,99999) if a[i]%10==5: cnt+=1 print(a) print(cnt) ДЕСКРИПТОР -Программаны функционалды қатесіз жаза алады (1 балл) - Программаның жауабын дұрыс шығарады (1 балл) 2-тапсырма: B[20] массив элементтерінің мәнін 20...50 арасындағы кездейсоқ сандардан құрастыр. Массивтегі тақ орында тұрған жұп элементтерді экранға шығар. from random import randint b=[0]*20 jup=[] for i in range(20): b[i]=randint(20,50) if i%2==0 and b[i]%2==0: jup.append(b[i]) print(b) print(jup) ДЕСКРИПТОР -Программаны функционалды қатесіз жаза алады (1 балл) - Программаның жауабын дұрыс шығарады (1 балл) Топтық жұмыс Мұғалім оқушыларға ретсіз программа жазылған қағаздар таратады. Оқушылар реттеп ақ қағазға жабыстырулары керек. from random import randint N=5 A=[0]*N for i in range(0,N): A[i]=randint(1,100) for i in range(0,N): if A[i]%2==0: print('A[',i,']==',A[i]) ДЕСКРИПТОР -Программаны ретімен орналастырады. (1 балл) - Программаны жылдам құрастыра алады. (1 балл) - Топпен жұмыс жасай алады. |
79 беттегі 1, 2 есептің программасын ноутбукте шығарады. Тапсырманы орындайды. Программаны ретімен орналастырады. |
2 балл 2 балл Бірінші аяқтаған топ оқушы-ларына 2 балл |
Ноутбуктер Таратпа материал-дары |
|
Сабақтың соңы 5 мин 8 мин |
Кері байланыс Оқушыларға сілтеме жібереді. Олар сұрақтарға жауап беріп, Сертификат алады.
Оқушылардың функционалдық сауаттылығын арттыр үшін : “Python программасында сендер қандай бағдарлама (приложение) жасайтын едіңдер?” сұраққа постер қорғайды Оқушыларға рефлекцияға арналған конверт таратып береді. Мен бүгін қандай жаңа ақпаратпен таныстым? Не қызық болды? Нені түсінбедім? Деген сұрақтарға жауап жазады. |
Телефонмен сұрақтарға жауап беріп, сертификат алады. Топпен постер жасайды және қорғайды. Конвертке жауаптарын жазады. |
2 балл 1 балл |
https://www.flippity.net/cq.php?k=1HafaoCF84AB_r3v7qK3VIXQ10XE2gDsdQK7ueaYqCRA
Плакат Конверт
|
|
|
Үй тапсырмасы: 79 беттегі 3 есепті шығарып келу. |
|
Б:10 балл |
|
шағым қалдыра аласыз
















