Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Толеген Айжан |
|
|
Күні: |
15.02.2024 |
|
|
Сынып: 3 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақтың бас ақыны. «Бала Абай» Мұхтар Әуезов |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.1.2 шығарманы іштей саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып, сын тұрғысынан бағалап оқу |
|
|
БИС технологиясының мақсаты |
Мақсаты: оқушылардың көпшілігінің жаңа тақырыпты сапалы меңгеруіне жету.Тақырыпты түсіндірудегі кемшіліктерді анықтау және жою. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
шығармадан қажетті ақпаратты тауып оқиды, оқығаны, көргені бойынша диалог жазады. шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін келесі топқа сұрақ қойып, жауап ала алады. мәтіндегі негізгі ойды анықтап, өз ойын жеткізе алады. |
|
|
Зерттеу сұрағы |
БИС технологиясы арқылы әдебиеттік оқу пәнінен 3 «Б» сыныбында мәтін бойынша диалогқа түсе отырып айтылым дағдысын қалай қалыптастыра аламын ? |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру 8 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын «Шапалақ» әдісі арқылы оқушылардың зейінін шо,ырландыру. Өткен тақырыпқа шолу: 1-нұсқа 1. «Алғашқы қоңырау» шығармасының авторы: А. Ыбырай Алтынсарин В. Ғафу Қайырбеков С. Ахмет Байтұрсынов 2. Ыбырай Алтынсарин - ..., .... . А. Ақын, ұстаз В. Аудармашы, композитор С. Жазушы, күйші 3. Автор қоңыраушы деп кім жайлы айтқан? А. Ғафу Қайырбеков В. Ыбырай Алтынсарин С. Ғани Муратбеков 4.. Автор Ыбырай Алтынсаринді неге теңеп тұр? А. шыққан күнге В. сыңғырлаған қоңырауға С. Атқан таңға. 5. Ғафу Қайырбеков қай өңірде дүниеге келген? А. Қостанай облысы В. Алматы облысы С. Ақмола облысы Тақтадағы жауап бойынша өз-өзіңді тексер. Оқу материалын жариялау «Ой қозғау» әдісімен өтеді: - Атақты деген сөз қандай мағына береді? - Адамдар несімен атақты тұлғаға айналып, баршаға танымал болады? - Ақын деген кім? Ол жайлы не айта аласыңдар? - Ақындар туралы білетін нақыл сөз, мақал-мәтелдерің болса айтыңдар.
-
Ақын - ұлттың
жүрегі, - Қандай ақындарды білесіңдер? - Қазақтың Ұлы ақыны кім? -Ол туралы не білесіңдер? - Олай болса, бүгінгі сабақта Бала Абай мәтінін оқып танысатын боламыз Сабақ мақсаты жария етіледі. |
|
Тақтаның оң жағына 63% нормасының саны қойылады. №1 кесте /матрица/ Бірінші белгі. Нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус қойылады. Картамен жұмыс жасау тәртібі түсіндіріледі. Алдымен сұрақ қоямыз, одан кейін ООМ орнын көрсетеміз Тақтаға нәтижені жазамыз 1 кезең ≤ немесе ≥ нормалар |
|
|
Жаңа білім 15 мин 2 мин Бекіту 15 мин |
(Ұ) 2- тапсырма 7 тірек сөз 1.Ағартушы 2.Ұлжан 3.қажымай 4.бұлдыр 5. ақын 6. шешен 7. ұстаз А) «Бала Абай ». Бала Абай мәтінін оқыңдар Берілген уақытта оқушылар оқулықтағы мәтінді оқып бітіру керек . Мұғалім оқыған материал бойныша тексеру мақсатында оқушылардың сұралатыны ескертіледі. Топтық жұмыс 1топ Сұраққа жауап беріп тапсырманы орында
Мәтінге сүйеніп ,әжесі мен Абай арасында диалог құрастыр 2 топ Мәтін бойынша берілген сұрақтарға жауап беріп Сөзжұмбақты шеш
3 топ Абай туралы кластер құрастыру
Сергіту сәтінде Абай әндерін орындау. Тапсырма №3 Қарама-қарсы сұрақ . Мәтін қалай аталады? -Мәтінде бала Абайды қалай сипаттаған? -Дос тапты деп отырғаны кім еді? -Әжесі әңгімені қалай бастауыш еді? -Әжесі Абайға тағы не айтып беруші еді? -Әжесінің аты кім? -Өлең сөзді көп айтатын кім еді? -Анасының аты кім? -Әңгімеден не ой түйдің? -Бала Абай нені ерекше жақсы көрді? ... Абайдың жасы қаншаға толған еді. -. Абайдың әжесі әңгімесін қалай бастап еді? -. Абай қайдан көп шықпайтын болды? -. Абайға әңгімені кім көп айтушы еді? . Абайдың шешесінің есімі кім? - Абай әжесінің әңгімесін қалай тыңдайтын? - Абай жолы романын кім жазды? -М. Әуезов қай өңірде дүниеге келді? -Абайдың шын есімі кім болды? 4-тапсырмада Сыни сұрақтар . Мәтін Бала Абай деп аталады? -Бала Абай он төртке толған еді. Бойы өспей қалған ..... -Үйден көп шықпайды .... -Дос тапты деп отырғаны әжесі.. -Әжесі әңгімені көп айтпайтын.. -Әжесі Абайға ертегі көп айтпайтын.. -Әжесінің аты Ұлжан .. -Өлең сөзді көп айтатын әжесі еді -Анасының аты Зере еді -Бала Абай ертегіні жақсы көрді ... Абайдың жасы он үшке толған еді. -. Абайдың әжесі әңгімесін ерте , ерте деп бастайтын -. Абай үйден кқп шығатын -. Абайға әңгімені атасы кқп айтатын . Абайдың шешесінің Зере - Абай әжесінің әңгімесін дұрыс тыңдамайтын - Абай жолы романын М. Әуезов жазған ... -М. Әуезов Алматы облысында дүниеге келген.. -Абайдың шын есімі Абылай болған |
Білім алушылар есте сақтайды. Оқушылар жаттауға берілген уақытта сөздерді жатқа жазады. Жазып болғаннан соң тірек сқздер ашылады, оқушылар дәптерімен алмасады, бір-бірінің жазылған сөздерінің санын санайды, мұғалімге хабарлайды, ол нәтижені ООМ белгілейді. Білім алушылар кесте бойынша жауап беруі керек |
Есте сақтау нормативі 7сөз-30 сек 10 сөз -45 сек 12 сөз -1мин 14 сөз-1 миг 15 сек Екінші белгі нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус қойылады. Тақтаға нәтиже жазылады 2 кезең ≤ немесе ≥ нормалар Өзара бағалау Дескриптор: - Сұрақтарға жауап береді диалог дұрыс құрастырады Сұраққа жауап береді сөзжұмбақты шешеді-. Абай туралы сөйлейді. Абай туралы білгеніңді сызбаға түсіреді Үшінші белгі нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус «Мәтінмен жұмыс» деген жауапты талап ететін сұрақтарға жауап береді. 3 кезең ≤ немесе ≥ нормалар Төртінші белгі нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус «Мәтінмен жұмыс» деген жауапты талап ететін сұрақтарға жауап береді. 4 кезең ≤ немесе ≥ нормалар |
Оқулық |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 5 мин |
№5 «Бала Абай» мәтіні бойынша аннотация 37 сөз Үй тапсырмасы: Абай туралы әңгімелеу. |
Сабақтан түйген ой-пікірін айтады. |
|
|
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Әдебиеттік оқу 20-сабақ
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Халық поэзиясының алыбы. Жәкем. Шәкірт балаларға |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.1.2 шығарманы іштей саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып, сын тұрғысынан бағалап оқу 3.2.4.1 өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: шығармадан қажетті ақпаратты тауып оқиды, жанрлық ерекшеліктерін анықтай алады. Көптеген оқушылар: шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін келесі топқа сұрақ қойып, жауап ала алады. Кейбір оқушылар мәтіндегі негізгі ойды анықтап, өз ойын жеткізе алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру 8 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді. «Санау» әдісімен оқушыларды топқа бөледі. Өткен тақырыпқа шолу: - «Бала Абай» мәтінін мазмұндау. - Өткен тақырыпқа қатысты бір-біріңе сұрақтар қойыңдар, жауап беріңдер. Оқу материалын жариялау «Ой қозғау» әдісімен өтеді: - Суреттегі тұлғаны таныдыңдар ма? - Жамбыл Жабаев туралы не білесіңдер? - Олай болса, бүгінгі сабақта ақын атамыз туралы оқып білетін боламыз. |
Жаттығу жасайды. Топқа бірігеді. Мәтін мазмұнын айтады. Сұрақтарға жауап береді. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Дескриптор: -Абай туралы әңгімелеп айтады-2балл. |
|
|
Жаңа білім 15 мин 2 мин Бекіту 15 мин |
(Ұ) 1- тапсырма «Тізбек» әдісімен орындалады. А) Суретпен жұмыс. Жамбыл Жабаев туралы әңгімелеңдер. Жамбыл Жабаев (1846–1945) қазіргі Жамбыл облысының Хан тауы мен Жамбыл тауының етегінде туған. Жамбыл Жабаевты нағыз ақын ретінде байтақ елге танытқан – айтыс өнері. Ә) Мәтінмен жұмыс: «Жәкем» атты естелікті түсініп оқыңдар. Анықтама:
- Берілген мәтіннің естелікке жататынын дәлелдеңдер. -Естелік авторы Ділдахан Жамбылова ақын атамызға кім болып келеді деп ойлайсыңдар? Ол кімді есіне алады? - Мәтіннен әке сүйіспеншілігі айтылған тұстарды тауып оқыңдар. Саралаудың «Дереккөз» тәсілі жүзеге асады. Кейбір оқушыға: - Ақындар, айтыс өнері туралы мақал-мәтелдер айтып, мағынасын түсіндір. Сергіту сәтінде «Қаражорға» билейді.
(Т) 2-тапсырма- «Үштік әдіс». А) Мәтінмен жұмыс. Жамбыл ата сендерге де мейірімді сөздерін арнаған. «Шәкірт балаларға» өлеңін тыңдаңдар. -Суретке сай келетін өлең жолдарын тауып, мағынасын түсіндіріп айтыңдар. Саралаудың «Тапсырма» тәсілі: Кейбір оқушыға: - Мәтіндегі негізгі ойды анықта. |
- Кейіпкер туралы әңгімелейді. -Мәтінді оқиды. - Сұрақ қойып, жауап береді.
Билеп сергиді.
-Тапсырманы талқылап, өз пікірлерін білдіреді. |
Дескриптор: - Жамбыл туралы әңгімелейді -1балл. - Естеліктің анықтамасын жаттайды-1балл. Берілген мәтіннің естелікке жататынын дәлелдейді-2балл. Мәтіннен әке сүйіспеншілігі айтылған тұстарды тауып оқиды-2балл. Дескриптор: - Суретке сай келетін өлең жолдарын тауып, мағынасын түсіндіріп айтады-2балл. |
Оқулық |
|
Кері байланыс 5 мин |
Кері байланысты «Менің күнделігім» әдісі арқылы береді. Оқу тапсырмасы: Өлеңді жаттау. |
Түсінгенін жазады. Тапсырманы жазып алады. |
ҚБ қойылады. |
|
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Әдебиеттік оқу 21-сабақ
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Күй атасы. Құрманғазы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.1.3.1 шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау 3.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп, теріп оқу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: шығарманы қажетті ақпаратты тауып оқиды, шығармашылық жұмысын сурет түрінде ұсына алады. Көптеген оқушылар: берілген тақырыптар төңірегінде ой бөлісе алады. Кейбір оқушылар: тақырыпқа сай мақал-мәтелдердің мағынасын түсіндіре алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру 8 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне деген сенімділік қалыптастыру мақсатында «Ізгі тілек» әдісі қолданылады. Топқа бөлу «Таңдау» әдісімен оқушыларға домбыра суреттерін таңдату арқылы жүреді. Өткен тақырыпқа шолу: - Жамбыл атамыздың «Балаларға» өлеңін мәнерлеп оқу. Оқу материалын жариялау «Жұмбақ», «Сұрақ-жауап» әдісімен өтеді: -Жұмбақ шешіп көріңдер. Қос қазық, екі желі, сегіз ноқта, Сөйлейді шежіредей адам соқса. Тағы бір мінезі бар таңғажайып, Ешуақыт сөйлемейді адам жоқта. (домбыра) -Домбыра туралы не білесіңдер? -Не үшін қажет? - Сабақтар арасындағы үзіліске шығатын кезді қалай білеміз? -Иә, бұрын қоңырау соғылатын, қазір күй ойнататын болды. -Күй қандай аспаптарда ойналады? -Қандай күйлердің атын білесіңдер? - Күй жайлы тағы не айта аласыңдар? Білетін мақал-мәтелдерің болса айтыңдар. -Күйді кім ойнайды? -Қандай күйшілерді танисыңдар? - «Күй өнері» тақырыбына 5 сөз ойластырыңдар. Мағыналарын түсіндіріңдер. -Олай болса, бүгінгі сабақта күй атасы-Құрманғазы туралы оқып білетін боламыз. |
Шеңберде тұрып тілек айтады. Топқа бірігеді. Тапсырманы орындайды. Сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты ашады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Дескриптор: -Өлеңді жатқа мәнерлеп айтады-2балл. |
|
|
Жаңа білім 15 мин 2 мин Бекіту 15 мин |
(Ұ) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады. А) «Құрманғазы» атты мәтінді түсініп оқыңдар. Ә) Автор туралы түсінік. Түсініп оқы, әңгіменің авторы туралы әңгімелеңдер. Ахмет Жұбанов (1906–1968) Ақтөбе облысы Темір ауданында дүниеге кел- ген. Ол – композитор, қазақ музыкасын зерттеуші, көрнекті ғалым, дирижёр. Құрманғазы атындағы ұлт аспаптар оркестрін құрған. «Абай» операсын жазған авторлардың бірі. - Мәтінге сүйеніп, екі ұғымның арасындағы байланысты анықтаңдар. Құрманғазы <-> күй құдіреті Б) Суретпен жұмыс. -Берілген суретте мәтіндегі қандай оқиға бейнеленген? Әңгімелеңдер. Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады. Кейбір оқушыға: - Қазіргі күйшілерден кімдерді атай аласың? Сергіту сәтінде қазақ күйіне билейді.
(Т, Д) 2-тапсырмада «Бізде бір ой бар...» әдісі, дәптермен жұмыс жүзеге асырылады. А) Топтарға бөлініп, топ алдында сөйлеуге дайындал. 1. Пікір: «Күй тарту – қазақ халқының ұлттық өнері». 2. Дәлел: ... 3. Мысал: .... 4. Қорытынды. |
- Тапсырма орындайды.
Билеп сергиді.
-Тапсырманы талқылап, сұрақтарға жауап береді, өз пікірлерін білдіреді. |
Дескриптор: -Мәтінді дауыстап оқиды-1балл. - Автор туралы әңгімелейді-1балл. -Мәтінге сүйеніп, екі ұғымның арасындағы байланысты анықтайды-2балл. - Суретте мәтіндегі қандай оқиға бейнеленгенін әңгімелейді-2балл. Дескриптор: «Күй тарту – қазақ халқының ұлттық өнері» тақырыбында өз пікірін айтады-2балл. |
Оқулық
|
|
Кері байланыс 5 мин |
Кері байланысты «Үш қадамдық сұқбат» әдісі арқылы береді. Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды. Оқу тапсырмасы: мәтінді мазмұндау, Құрманғазы туралы мәлімет жинау. |
Сабақтан түйген ой-пікірін айтады. |
ҚБ қойылады. |
|
Бұл ҚМЖ-ны өзгелерге таратуға болмайды, авторлық құқықты сақтаңыз. Егер осындай дайын ҚМЖ немесе БЖБ, ТЖБ алғыңыз келсе, +77764531215 нөміріне ватсапқа жазыңыз(зовнокқа жауап бере алмаймын).
2-тоқсанға 5 пәннен БЖБ, ТЖБ 2 нұсқада алуға болады.
Оның ішінде:
математикадан 3 бжб,1 тжб
қазақ тілінен 2 бжб, 1 тжб
әдебиеттен 2 бжб, 1 тжб
дүниетанудан 1 бжб
жаратылыстанудан 1 бжб, 1 тжб болады.
БЖБ-лардың мақсаты, дескрипторымен балл қою кестесі, рубрикасы болады.
ТЖБ-лардың тапсырма сипаттамасы, дескрипторымен балл қою кестесі болады.
БЖБ, ТЖБ-лар биылғы курста берілген жаңа шаблонда жасалады және ЖБ алатын уақытқа қарай почталарыңызға жіберіледі.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
БИС бойынша
БИС бойынша
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Толеген Айжан |
|
|
Күні: |
15.02.2024 |
|
|
Сынып: 3 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақтың бас ақыны. «Бала Абай» Мұхтар Әуезов |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.1.2 шығарманы іштей саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып, сын тұрғысынан бағалап оқу |
|
|
БИС технологиясының мақсаты |
Мақсаты: оқушылардың көпшілігінің жаңа тақырыпты сапалы меңгеруіне жету.Тақырыпты түсіндірудегі кемшіліктерді анықтау және жою. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
шығармадан қажетті ақпаратты тауып оқиды, оқығаны, көргені бойынша диалог жазады. шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін келесі топқа сұрақ қойып, жауап ала алады. мәтіндегі негізгі ойды анықтап, өз ойын жеткізе алады. |
|
|
Зерттеу сұрағы |
БИС технологиясы арқылы әдебиеттік оқу пәнінен 3 «Б» сыныбында мәтін бойынша диалогқа түсе отырып айтылым дағдысын қалай қалыптастыра аламын ? |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру 8 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын «Шапалақ» әдісі арқылы оқушылардың зейінін шо,ырландыру. Өткен тақырыпқа шолу: 1-нұсқа 1. «Алғашқы қоңырау» шығармасының авторы: А. Ыбырай Алтынсарин В. Ғафу Қайырбеков С. Ахмет Байтұрсынов 2. Ыбырай Алтынсарин - ..., .... . А. Ақын, ұстаз В. Аудармашы, композитор С. Жазушы, күйші 3. Автор қоңыраушы деп кім жайлы айтқан? А. Ғафу Қайырбеков В. Ыбырай Алтынсарин С. Ғани Муратбеков 4.. Автор Ыбырай Алтынсаринді неге теңеп тұр? А. шыққан күнге В. сыңғырлаған қоңырауға С. Атқан таңға. 5. Ғафу Қайырбеков қай өңірде дүниеге келген? А. Қостанай облысы В. Алматы облысы С. Ақмола облысы Тақтадағы жауап бойынша өз-өзіңді тексер. Оқу материалын жариялау «Ой қозғау» әдісімен өтеді: - Атақты деген сөз қандай мағына береді? - Адамдар несімен атақты тұлғаға айналып, баршаға танымал болады? - Ақын деген кім? Ол жайлы не айта аласыңдар? - Ақындар туралы білетін нақыл сөз, мақал-мәтелдерің болса айтыңдар.
-
Ақын - ұлттың
жүрегі, - Қандай ақындарды білесіңдер? - Қазақтың Ұлы ақыны кім? -Ол туралы не білесіңдер? - Олай болса, бүгінгі сабақта Бала Абай мәтінін оқып танысатын боламыз Сабақ мақсаты жария етіледі. |
|
Тақтаның оң жағына 63% нормасының саны қойылады. №1 кесте /матрица/ Бірінші белгі. Нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус қойылады. Картамен жұмыс жасау тәртібі түсіндіріледі. Алдымен сұрақ қоямыз, одан кейін ООМ орнын көрсетеміз Тақтаға нәтижені жазамыз 1 кезең ≤ немесе ≥ нормалар |
|
|
Жаңа білім 15 мин 2 мин Бекіту 15 мин |
(Ұ) 2- тапсырма 7 тірек сөз 1.Ағартушы 2.Ұлжан 3.қажымай 4.бұлдыр 5. ақын 6. шешен 7. ұстаз А) «Бала Абай ». Бала Абай мәтінін оқыңдар Берілген уақытта оқушылар оқулықтағы мәтінді оқып бітіру керек . Мұғалім оқыған материал бойныша тексеру мақсатында оқушылардың сұралатыны ескертіледі. Топтық жұмыс 1топ Сұраққа жауап беріп тапсырманы орында
Мәтінге сүйеніп ,әжесі мен Абай арасында диалог құрастыр 2 топ Мәтін бойынша берілген сұрақтарға жауап беріп Сөзжұмбақты шеш
3 топ Абай туралы кластер құрастыру
Сергіту сәтінде Абай әндерін орындау. Тапсырма №3 Қарама-қарсы сұрақ . Мәтін қалай аталады? -Мәтінде бала Абайды қалай сипаттаған? -Дос тапты деп отырғаны кім еді? -Әжесі әңгімені қалай бастауыш еді? -Әжесі Абайға тағы не айтып беруші еді? -Әжесінің аты кім? -Өлең сөзді көп айтатын кім еді? -Анасының аты кім? -Әңгімеден не ой түйдің? -Бала Абай нені ерекше жақсы көрді? ... Абайдың жасы қаншаға толған еді. -. Абайдың әжесі әңгімесін қалай бастап еді? -. Абай қайдан көп шықпайтын болды? -. Абайға әңгімені кім көп айтушы еді? . Абайдың шешесінің есімі кім? - Абай әжесінің әңгімесін қалай тыңдайтын? - Абай жолы романын кім жазды? -М. Әуезов қай өңірде дүниеге келді? -Абайдың шын есімі кім болды? 4-тапсырмада Сыни сұрақтар . Мәтін Бала Абай деп аталады? -Бала Абай он төртке толған еді. Бойы өспей қалған ..... -Үйден көп шықпайды .... -Дос тапты деп отырғаны әжесі.. -Әжесі әңгімені көп айтпайтын.. -Әжесі Абайға ертегі көп айтпайтын.. -Әжесінің аты Ұлжан .. -Өлең сөзді көп айтатын әжесі еді -Анасының аты Зере еді -Бала Абай ертегіні жақсы көрді ... Абайдың жасы он үшке толған еді. -. Абайдың әжесі әңгімесін ерте , ерте деп бастайтын -. Абай үйден кқп шығатын -. Абайға әңгімені атасы кқп айтатын . Абайдың шешесінің Зере - Абай әжесінің әңгімесін дұрыс тыңдамайтын - Абай жолы романын М. Әуезов жазған ... -М. Әуезов Алматы облысында дүниеге келген.. -Абайдың шын есімі Абылай болған |
Білім алушылар есте сақтайды. Оқушылар жаттауға берілген уақытта сөздерді жатқа жазады. Жазып болғаннан соң тірек сқздер ашылады, оқушылар дәптерімен алмасады, бір-бірінің жазылған сөздерінің санын санайды, мұғалімге хабарлайды, ол нәтижені ООМ белгілейді. Білім алушылар кесте бойынша жауап беруі керек |
Есте сақтау нормативі 7сөз-30 сек 10 сөз -45 сек 12 сөз -1мин 14 сөз-1 миг 15 сек Екінші белгі нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус қойылады. Тақтаға нәтиже жазылады 2 кезең ≤ немесе ≥ нормалар Өзара бағалау Дескриптор: - Сұрақтарға жауап береді диалог дұрыс құрастырады Сұраққа жауап береді сөзжұмбақты шешеді-. Абай туралы сөйлейді. Абай туралы білгеніңді сызбаға түсіреді Үшінші белгі нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус «Мәтінмен жұмыс» деген жауапты талап ететін сұрақтарға жауап береді. 3 кезең ≤ немесе ≥ нормалар Төртінші белгі нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус «Мәтінмен жұмыс» деген жауапты талап ететін сұрақтарға жауап береді. 4 кезең ≤ немесе ≥ нормалар |
Оқулық |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 5 мин |
№5 «Бала Абай» мәтіні бойынша аннотация 37 сөз Үй тапсырмасы: Абай туралы әңгімелеу. |
Сабақтан түйген ой-пікірін айтады. |
|
|
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Әдебиеттік оқу 20-сабақ
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Халық поэзиясының алыбы. Жәкем. Шәкірт балаларға |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.1.2 шығарманы іштей саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып, сын тұрғысынан бағалап оқу 3.2.4.1 өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: шығармадан қажетті ақпаратты тауып оқиды, жанрлық ерекшеліктерін анықтай алады. Көптеген оқушылар: шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін келесі топқа сұрақ қойып, жауап ала алады. Кейбір оқушылар мәтіндегі негізгі ойды анықтап, өз ойын жеткізе алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру 8 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді. «Санау» әдісімен оқушыларды топқа бөледі. Өткен тақырыпқа шолу: - «Бала Абай» мәтінін мазмұндау. - Өткен тақырыпқа қатысты бір-біріңе сұрақтар қойыңдар, жауап беріңдер. Оқу материалын жариялау «Ой қозғау» әдісімен өтеді: - Суреттегі тұлғаны таныдыңдар ма? - Жамбыл Жабаев туралы не білесіңдер? - Олай болса, бүгінгі сабақта ақын атамыз туралы оқып білетін боламыз. |
Жаттығу жасайды. Топқа бірігеді. Мәтін мазмұнын айтады. Сұрақтарға жауап береді. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Дескриптор: -Абай туралы әңгімелеп айтады-2балл. |
|
|
Жаңа білім 15 мин 2 мин Бекіту 15 мин |
(Ұ) 1- тапсырма «Тізбек» әдісімен орындалады. А) Суретпен жұмыс. Жамбыл Жабаев туралы әңгімелеңдер. Жамбыл Жабаев (1846–1945) қазіргі Жамбыл облысының Хан тауы мен Жамбыл тауының етегінде туған. Жамбыл Жабаевты нағыз ақын ретінде байтақ елге танытқан – айтыс өнері. Ә) Мәтінмен жұмыс: «Жәкем» атты естелікті түсініп оқыңдар. Анықтама:
- Берілген мәтіннің естелікке жататынын дәлелдеңдер. -Естелік авторы Ділдахан Жамбылова ақын атамызға кім болып келеді деп ойлайсыңдар? Ол кімді есіне алады? - Мәтіннен әке сүйіспеншілігі айтылған тұстарды тауып оқыңдар. Саралаудың «Дереккөз» тәсілі жүзеге асады. Кейбір оқушыға: - Ақындар, айтыс өнері туралы мақал-мәтелдер айтып, мағынасын түсіндір. Сергіту сәтінде «Қаражорға» билейді.
(Т) 2-тапсырма- «Үштік әдіс». А) Мәтінмен жұмыс. Жамбыл ата сендерге де мейірімді сөздерін арнаған. «Шәкірт балаларға» өлеңін тыңдаңдар. -Суретке сай келетін өлең жолдарын тауып, мағынасын түсіндіріп айтыңдар. Саралаудың «Тапсырма» тәсілі: Кейбір оқушыға: - Мәтіндегі негізгі ойды анықта. |
- Кейіпкер туралы әңгімелейді. -Мәтінді оқиды. - Сұрақ қойып, жауап береді.
Билеп сергиді.
-Тапсырманы талқылап, өз пікірлерін білдіреді. |
Дескриптор: - Жамбыл туралы әңгімелейді -1балл. - Естеліктің анықтамасын жаттайды-1балл. Берілген мәтіннің естелікке жататынын дәлелдейді-2балл. Мәтіннен әке сүйіспеншілігі айтылған тұстарды тауып оқиды-2балл. Дескриптор: - Суретке сай келетін өлең жолдарын тауып, мағынасын түсіндіріп айтады-2балл. |
Оқулық |
|
Кері байланыс 5 мин |
Кері байланысты «Менің күнделігім» әдісі арқылы береді. Оқу тапсырмасы: Өлеңді жаттау. |
Түсінгенін жазады. Тапсырманы жазып алады. |
ҚБ қойылады. |
|
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Әдебиеттік оқу 21-сабақ
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Күй атасы. Құрманғазы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.1.3.1 шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау 3.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп, теріп оқу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: шығарманы қажетті ақпаратты тауып оқиды, шығармашылық жұмысын сурет түрінде ұсына алады. Көптеген оқушылар: берілген тақырыптар төңірегінде ой бөлісе алады. Кейбір оқушылар: тақырыпқа сай мақал-мәтелдердің мағынасын түсіндіре алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру 8 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне деген сенімділік қалыптастыру мақсатында «Ізгі тілек» әдісі қолданылады. Топқа бөлу «Таңдау» әдісімен оқушыларға домбыра суреттерін таңдату арқылы жүреді. Өткен тақырыпқа шолу: - Жамбыл атамыздың «Балаларға» өлеңін мәнерлеп оқу. Оқу материалын жариялау «Жұмбақ», «Сұрақ-жауап» әдісімен өтеді: -Жұмбақ шешіп көріңдер. Қос қазық, екі желі, сегіз ноқта, Сөйлейді шежіредей адам соқса. Тағы бір мінезі бар таңғажайып, Ешуақыт сөйлемейді адам жоқта. (домбыра) -Домбыра туралы не білесіңдер? -Не үшін қажет? - Сабақтар арасындағы үзіліске шығатын кезді қалай білеміз? -Иә, бұрын қоңырау соғылатын, қазір күй ойнататын болды. -Күй қандай аспаптарда ойналады? -Қандай күйлердің атын білесіңдер? - Күй жайлы тағы не айта аласыңдар? Білетін мақал-мәтелдерің болса айтыңдар. -Күйді кім ойнайды? -Қандай күйшілерді танисыңдар? - «Күй өнері» тақырыбына 5 сөз ойластырыңдар. Мағыналарын түсіндіріңдер. -Олай болса, бүгінгі сабақта күй атасы-Құрманғазы туралы оқып білетін боламыз. |
Шеңберде тұрып тілек айтады. Топқа бірігеді. Тапсырманы орындайды. Сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты ашады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Дескриптор: -Өлеңді жатқа мәнерлеп айтады-2балл. |
|
|
Жаңа білім 15 мин 2 мин Бекіту 15 мин |
(Ұ) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады. А) «Құрманғазы» атты мәтінді түсініп оқыңдар. Ә) Автор туралы түсінік. Түсініп оқы, әңгіменің авторы туралы әңгімелеңдер. Ахмет Жұбанов (1906–1968) Ақтөбе облысы Темір ауданында дүниеге кел- ген. Ол – композитор, қазақ музыкасын зерттеуші, көрнекті ғалым, дирижёр. Құрманғазы атындағы ұлт аспаптар оркестрін құрған. «Абай» операсын жазған авторлардың бірі. - Мәтінге сүйеніп, екі ұғымның арасындағы байланысты анықтаңдар. Құрманғазы <-> күй құдіреті Б) Суретпен жұмыс. -Берілген суретте мәтіндегі қандай оқиға бейнеленген? Әңгімелеңдер. Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады. Кейбір оқушыға: - Қазіргі күйшілерден кімдерді атай аласың? Сергіту сәтінде қазақ күйіне билейді.
(Т, Д) 2-тапсырмада «Бізде бір ой бар...» әдісі, дәптермен жұмыс жүзеге асырылады. А) Топтарға бөлініп, топ алдында сөйлеуге дайындал. 1. Пікір: «Күй тарту – қазақ халқының ұлттық өнері». 2. Дәлел: ... 3. Мысал: .... 4. Қорытынды. |
- Тапсырма орындайды.
Билеп сергиді.
-Тапсырманы талқылап, сұрақтарға жауап береді, өз пікірлерін білдіреді. |
Дескриптор: -Мәтінді дауыстап оқиды-1балл. - Автор туралы әңгімелейді-1балл. -Мәтінге сүйеніп, екі ұғымның арасындағы байланысты анықтайды-2балл. - Суретте мәтіндегі қандай оқиға бейнеленгенін әңгімелейді-2балл. Дескриптор: «Күй тарту – қазақ халқының ұлттық өнері» тақырыбында өз пікірін айтады-2балл. |
Оқулық
|
|
Кері байланыс 5 мин |
Кері байланысты «Үш қадамдық сұқбат» әдісі арқылы береді. Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды. Оқу тапсырмасы: мәтінді мазмұндау, Құрманғазы туралы мәлімет жинау. |
Сабақтан түйген ой-пікірін айтады. |
ҚБ қойылады. |
|
Бұл ҚМЖ-ны өзгелерге таратуға болмайды, авторлық құқықты сақтаңыз. Егер осындай дайын ҚМЖ немесе БЖБ, ТЖБ алғыңыз келсе, +77764531215 нөміріне ватсапқа жазыңыз(зовнокқа жауап бере алмаймын).
2-тоқсанға 5 пәннен БЖБ, ТЖБ 2 нұсқада алуға болады.
Оның ішінде:
математикадан 3 бжб,1 тжб
қазақ тілінен 2 бжб, 1 тжб
әдебиеттен 2 бжб, 1 тжб
дүниетанудан 1 бжб
жаратылыстанудан 1 бжб, 1 тжб болады.
БЖБ-лардың мақсаты, дескрипторымен балл қою кестесі, рубрикасы болады.
ТЖБ-лардың тапсырма сипаттамасы, дескрипторымен балл қою кестесі болады.
БЖБ, ТЖБ-лар биылғы курста берілген жаңа шаблонда жасалады және ЖБ алатын уақытқа қарай почталарыңызға жіберіледі.
шағым қалдыра аласыз

















