«№10 жалпы білім беру орта мектебі» КММ | Алияева Айнур Кошкарбаевна |
Пәні | Дүниетану |
Сабақтың тақырыбы: | Біз қалай тамақтанамыз? |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: | 1.3.1.1көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу1.1.4.2 тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру |
Сабақтың мақсаттары: | Барлығы: Ежелгі және қазіргі заманғы адамдардың тамақтану ерекшелігі туралы білу;Көбі:Жетекші сұрақтар, суреттер арқылы өз ойларын көзқарастарын жеткізе алады.Кейбірі: бұрынғы мен қазіргі кезеңді елестету тәсілдерімен танысады. |
Жетістік критерийлері: | Нақты сөйлеу арқылы, тақырыпты түсінгенін көрсете алады. |
Құндылықтарды дарыту: | Оқушыларды ынтымақтастыққа ,жеке,жұптық,топтық жұмыстар арқылы бір-біріне қолдау көрсету. |
Пәнаралық байланыс: | Музыка,көркем еңбек, сауат ашу |
Ресурстар: | Интербелсенді тақта, бейнежазба, кеспе суреттер, жетістік баспалдағының суреті, бағалау парақшалары. |
Тілдік құзыреттілік: | Еда –ас - food, сусын – напиток – drink. |
Алдыңғы оқу | Бәйтерек – өмір ағашы |
Сабақтың барысы: |
|
Ұйымдастыру кезеңі: | Сыныпты түгендеу ,назарларын сабаққа аударту |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері. | Мұғалімнің іс-әрекетіКритерий | Оқушының іс-әрекеті | Дескриптор |
1.Сабақтың басы
1-минут | Психологиялық ахуал туғызу.Шаттық шеңберін құру.Бір – бірімізге қарап жымиып, амандасамыз.Енді қасымыздағы келесі оқушыға қарап, қол алысамыз. |
|
|
Миға шабуыл7 минут | Бейнежазба көру.Тамақтану арқылы жаңа сабақты ашуЕжелгі адамдардың тамақтануы туралы аудиозапись тыңдату | Оқушылар бейнежазбаны көру арқылы, сұрақтарға жауап береді.Тыңдаған әңгімеден мазмұнын айтады. | 1.Бейнежазбаға түсініп, сұрақтарға жауап береді.
|
Сабақтың ортасыТопқа бөліну:5-минут | Суреттер арқылы топқа бөліну:1-топ: Жеміс - жидектер2-топ: Сүт тағамдары3-топ: Ұн тағамдары Ашық жабық сұрақтар.Топ басшы сайлау | Оқушыларға берілген суреттердің біреуінің артында өткен тақырыпқа байланысты сұрақтар болады. Сол сұраққа жауап берген бала сол топтың топ басшысы болады. |
|
Жұптық жұмысКөрсет есіңе сақтаймын сатысы6 -минут | 1-топ: Астықтар туралы сурет сәйкестендіру адамның дене мүшесімен байланысты2-топ:Зиянды тамақтардың суретін сызу.3-топ:Жемістер мен көкөністің суретін салу. | Топтасып ақылдасып суретті баяндайды. | 1.Сурет бойынша әңгіме құрап, ойын жеткізе алады 2.Пайдалы және зиянды тамақтардың айырмашылығын түсінеді.3.Жемістер мен көкөністердің адам денсаулығына пайдасын біледі. |
2-минут | Сергіту сәті Ас- еда - food, сусын – напиток – drink.Қимыл-қозғалысҚызанақ бақшада өсе ме? ИяАлма көкөніс пе ? жоқШырын сусынға жата ма? ИяСәбіз жеміске жата ма? жоқ | Оқушылар қимылды мұғаліммен бірге орындайды. Ия деген сұраққа қол бұлғайды.Жоқ деген сұраққа басын шайқайды. |
|
Жеке жұмыс дәптермен жұмыс2-минут | Суреттерді сәйкестендіру, бояу. | Жеке талқылап ойларын айтады | 1.Суреттерді сәйкестендіре алады. |
Ой қозғау10 минут | Топтық жұмыс1.Ежелгі тамақтану мен қазіргі тамақтанудың қандай айырмашылықтары бар? Сурет бойынша әңгімелеу2. Өзіңіздің тамақтану режиміңіз туралы айтыңыз. Бос орындарға өзіңізге ұнайтын тағамдардың суретін салыңыз. Олардың атауын жазыңыз.3. Хатты мұқият тыңдаңыз. Тимурға қандай кеңес берер едіңіз? Жұпта талқылаңыз. | Ашық ,жабық сұрақтарға жауап береді
| 1. - ежелгі адамдардың тамақтануы туралы әңгімелейді;- қазіргі кездегі тамақтану туралы әңгімелейді;- тамақтанудағы ерекшеліктерді ажыратады.2.- тамақтану режимі туралы әңгімелейді;- өзіне ұнайтын тағамдардың суретін салады және атауларынжазады;- пайдалы емес тағамдарды анықтайды;- тамақтану режимін сақтаудың маңызы туралы әңгімелейді. 3.- хаттың мазмұнын талқылайды;- дұрыс тамақтануға қатысты пікір білдіреді;- кейіпкерге қажетті кеңес береді. |
7- мин | Шығармашылық жұмысБіздің салауатты тағамымыз тек көкөніс және жемістен тұрады. Бүгінше етсіз болады. Шағын топта жұмыс істейміз; әр топ жоғарыда аталған үш топтың біреуі үшін салауатты тағам дайындайды. Кішкентай сәби үшін;Ата-әжелер үшін;Балалар кеші үшін. |
| Адам денсаулығына пайдалы тағамдар туралы біледі. |
Сабақтың соңы3-минут | Бекіту сұрақтарыКері байланысЖетістік баспалдағының суреті тақтаға ілінеді.
| Оқушылар стикермен баспалдақтағы баланың суретіне стикер жабыстырады.Көңіл күйін білдіретін суретке стикер жабыстырады. |
|
2 минут | Бағалау | Әр топтың бағалау парақшасы бойынша көшбасшы топтық бағалау жасайды. |
|