|
Тәрбиеші аты-жөні |
Қалибекова А.С |
|
|
Тәрбие сағаты |
«Біз таңдаған кітаптар» |
|
|
Күні |
01.04.2025 |
|
|
Сынып: |
7 «А» |
Қатысушылар саны: 18 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Біз таңдаған кітаптар» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
- Оқушылардың кітап оқуға деген қызығушылығын арттыру; - Кітаптың адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру; - Оқушыларды көркем шығармаларды талдауға, ой бөлісуге үйрету. |
|
|
Дәйексөз |
«Шығармашыл бала – ойлы бала» |
|
|
Құндылық |
еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. Сабақты «Мен кіммін ойынымен?» бастау Ойын шарты: оқушылар тақтаға кезек бойынша шығып, сандықтан жазушылардың есімін шығарып, отырған оқушыларға өзінің кім екенін жұмбақ жасыру арқылы таптырады. Сабақ басталмай тұрып оқушылар өздері ұнататын шығарманы сабақтың соңына дейін таңдап, неге бұл авторды және шығарманы таңдағанын баяндайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуа |
Компьютер
|
|
Сабақ басы
|
Тәрбиеші: Кітаптар – білімнің негізгі көзі. Олар арқылы біз әлемді танып, жаңа мәліметтер аламыз. Ғылыми, тарихи, әдеби кітаптар мен оқу құралдары арқылы адамның ой-өрісін кеңейтуге болады. Олар әртүрлі салалар бойынша білім алуға мүмкіндік береді, мысалы, математика, физика, философия, әдебиет, психология және т.б. Кітаптар арқылы біз басқа мәдениеттерді, дәстүрлерді және көзқарастарды танып-білеміз. Әр кітап оқырманды жаңа әлемдерге саяхатқа шақырады. Әсіресе, әдеби шығармалар адамды түрлі өмірлік жағдайлармен таныстырып, олардың көзқарастарын өзгертуі мүмкін. |
Оқушылар сұраққа жауап береді.
|
презентация |
|
«Бейнеролик» |
Тәрбиеші: - Кітап оқудың адамға тигізетін пайдасы бойынша кішігірім анимациялық бейнеролик көреміз.
|
Оқушылар роликтен көрген әсерлерімен бөлісіп, сұрақтарға жауап береді. |
https://www.youtube.com/watch?v=E2iY6EtscZw |
|
Сұрақ-жауап |
Сұрақ: «Қазақтың тұңғыш профессионал жазушысы кім?»
Сұрақ: «Әлемдегі ең көп сатылған кітап қандай?»
Сұрақ: «Гарри Поттердің ең жақын досы кім?»
Сұрақ: «Детективтік романдардың ең әйгілі авторы кім?»
Сұрақ: «Қандай жанрдағы кітаптар тек қиялдан шыққан оқиғаларды баяндайды?»
Сұрақ: «Қазақ әдебиетінде ең алғаш рет драмалық шығармалар жазған автор кім?»
Сұрақ: ««Алхимик» кітабын кім жазды?»
Сұрақ: «Толстойдың әйгілі шығармасы қандай?»
Сұрақ: «Қандай кітап сізге әлемнің түкпір-түкпіріне саяхат жасауға мүмкіндік береді, бірақ ол ешқашан қадам да баспайды?»
Сұрақ: ««Желсіз түнде жарық ай» өлеңінің авторы кім?»
Сұрақ: «Қай қазақ ақыны «Қазақ тілі мен әдебиетінің ардагері» атанған?»
Сұрақ: ««Қорқыт ата кітабы» қазақ әдебиетінің қай жанрына жатады?»
Сұрақ: «Мен кіммін? Мен қазақтың ұлы ақыны болдым, дүниеден өткеніме көп жыл өтті, бірақ менің өлеңдерім халықтың жүрегінде мәңгі сақталады. Мен кіммін?»
Сұрақ: «Төлеген Айбергеновтің қай өлеңі адам мен табиғат арасындағы тығыз байланысты суреттейді?»
Сұрақ: ««Арыстан мен Қоян» атты өлеңнің авторы кім?»
Сұрақ: «Қай ақын өз өлеңдерінде адамзаттың ұлы сезімдерін жоғары көтерді, оның өлеңдері туған елге, Отанға деген сүйіспеншілігін білдіреді?»
|
|
|
|
Сергіту сәті «Бейнеролик» |
Оқушылардың көңілін көтеру мақсатында сергіту жаттығуларын орындаймыз. |
Бейнероликтегі іс-қимылды қайталау |
https://www.youtube.com/watch?v=h6GISPNVLFE |
|
Ортасы |
Оқушылардың таңдаған кітаптары бойынша жұмыс
|
Топтық жұмысты орындайды |
|
|
Тәрбие сағатының соңы |
Кітаптар – біздің өміріміздің ажырамас бөлігі. Олар біздің ақыл-ойымызды дамытып, жаңа идеялар мен мүмкіндіктер әлеміне есік ашады. Кітап оқуға уақыт бөлу – тек білім мен мәдениетке ғана емес, адамгершілікке де жол ашады. Кітап оқып, шығармашылықпен жұмыс істеу арқылы біз өзімізді танып, өмірдің әр сәтін толықтай сезінуге мүмкіндік аламыз. |
|
|
|
Рефлексия
|
«Бүгінгі сабақтан не үйрендің?» деген сұраққа жауап беру арқылы кері байланыс жасау. Мұғалім оқушылардың жұмыстарына баға береді. Мадақтау сөздері: "Жарайсың!", "Керемет!", "Тамаша түсіндірдің!" |
Рефлексия жасайды. Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі |
|
Вильям Шекспир (William Shakespeare)
|
|
Лев Толстой
|
|
Фёдор Достоевский
|
|
Эмиль Золя (Émile Zola)
|
|
Чарльз Диккенс (Charles Dickens)
|
|
Гомер (Homer)
|
|
Маргарет Митчелл (Margaret Mitchell)
|
|
Герман Мелвилл (Herman Melville)
|
|
Абай Құнанбаев
|
|
Мұхтар Әуезов
|
|
Жамбыл Жабаев
|
|
Ыбырай Алтынсарин
|
|
Сәкен Сейфуллин
|
|
Шәкәрім Құдайбердіұлы
|
|
Қаныш Сәтбаев
|
|
Міржақып Дулатов
|
|
Оралхан Бөкей
|
|
Бейімбет Майлин
|
|
Ілияс Жансүгіров
|
|
Әбдірахман Әбдірахманов
|
|
Сұлтанмахмұт Торайғыров
|
|
Мағжан Жұмабаев
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Біз та.ңдаған кітаптар
Біз та.ңдаған кітаптар
|
Тәрбиеші аты-жөні |
Қалибекова А.С |
|
|
Тәрбие сағаты |
«Біз таңдаған кітаптар» |
|
|
Күні |
01.04.2025 |
|
|
Сынып: |
7 «А» |
Қатысушылар саны: 18 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Біз таңдаған кітаптар» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
- Оқушылардың кітап оқуға деген қызығушылығын арттыру; - Кітаптың адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру; - Оқушыларды көркем шығармаларды талдауға, ой бөлісуге үйрету. |
|
|
Дәйексөз |
«Шығармашыл бала – ойлы бала» |
|
|
Құндылық |
еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. Сабақты «Мен кіммін ойынымен?» бастау Ойын шарты: оқушылар тақтаға кезек бойынша шығып, сандықтан жазушылардың есімін шығарып, отырған оқушыларға өзінің кім екенін жұмбақ жасыру арқылы таптырады. Сабақ басталмай тұрып оқушылар өздері ұнататын шығарманы сабақтың соңына дейін таңдап, неге бұл авторды және шығарманы таңдағанын баяндайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуа |
Компьютер
|
|
Сабақ басы
|
Тәрбиеші: Кітаптар – білімнің негізгі көзі. Олар арқылы біз әлемді танып, жаңа мәліметтер аламыз. Ғылыми, тарихи, әдеби кітаптар мен оқу құралдары арқылы адамның ой-өрісін кеңейтуге болады. Олар әртүрлі салалар бойынша білім алуға мүмкіндік береді, мысалы, математика, физика, философия, әдебиет, психология және т.б. Кітаптар арқылы біз басқа мәдениеттерді, дәстүрлерді және көзқарастарды танып-білеміз. Әр кітап оқырманды жаңа әлемдерге саяхатқа шақырады. Әсіресе, әдеби шығармалар адамды түрлі өмірлік жағдайлармен таныстырып, олардың көзқарастарын өзгертуі мүмкін. |
Оқушылар сұраққа жауап береді.
|
презентация |
|
«Бейнеролик» |
Тәрбиеші: - Кітап оқудың адамға тигізетін пайдасы бойынша кішігірім анимациялық бейнеролик көреміз.
|
Оқушылар роликтен көрген әсерлерімен бөлісіп, сұрақтарға жауап береді. |
https://www.youtube.com/watch?v=E2iY6EtscZw |
|
Сұрақ-жауап |
Сұрақ: «Қазақтың тұңғыш профессионал жазушысы кім?»
Сұрақ: «Әлемдегі ең көп сатылған кітап қандай?»
Сұрақ: «Гарри Поттердің ең жақын досы кім?»
Сұрақ: «Детективтік романдардың ең әйгілі авторы кім?»
Сұрақ: «Қандай жанрдағы кітаптар тек қиялдан шыққан оқиғаларды баяндайды?»
Сұрақ: «Қазақ әдебиетінде ең алғаш рет драмалық шығармалар жазған автор кім?»
Сұрақ: ««Алхимик» кітабын кім жазды?»
Сұрақ: «Толстойдың әйгілі шығармасы қандай?»
Сұрақ: «Қандай кітап сізге әлемнің түкпір-түкпіріне саяхат жасауға мүмкіндік береді, бірақ ол ешқашан қадам да баспайды?»
Сұрақ: ««Желсіз түнде жарық ай» өлеңінің авторы кім?»
Сұрақ: «Қай қазақ ақыны «Қазақ тілі мен әдебиетінің ардагері» атанған?»
Сұрақ: ««Қорқыт ата кітабы» қазақ әдебиетінің қай жанрына жатады?»
Сұрақ: «Мен кіммін? Мен қазақтың ұлы ақыны болдым, дүниеден өткеніме көп жыл өтті, бірақ менің өлеңдерім халықтың жүрегінде мәңгі сақталады. Мен кіммін?»
Сұрақ: «Төлеген Айбергеновтің қай өлеңі адам мен табиғат арасындағы тығыз байланысты суреттейді?»
Сұрақ: ««Арыстан мен Қоян» атты өлеңнің авторы кім?»
Сұрақ: «Қай ақын өз өлеңдерінде адамзаттың ұлы сезімдерін жоғары көтерді, оның өлеңдері туған елге, Отанға деген сүйіспеншілігін білдіреді?»
|
|
|
|
Сергіту сәті «Бейнеролик» |
Оқушылардың көңілін көтеру мақсатында сергіту жаттығуларын орындаймыз. |
Бейнероликтегі іс-қимылды қайталау |
https://www.youtube.com/watch?v=h6GISPNVLFE |
|
Ортасы |
Оқушылардың таңдаған кітаптары бойынша жұмыс
|
Топтық жұмысты орындайды |
|
|
Тәрбие сағатының соңы |
Кітаптар – біздің өміріміздің ажырамас бөлігі. Олар біздің ақыл-ойымызды дамытып, жаңа идеялар мен мүмкіндіктер әлеміне есік ашады. Кітап оқуға уақыт бөлу – тек білім мен мәдениетке ғана емес, адамгершілікке де жол ашады. Кітап оқып, шығармашылықпен жұмыс істеу арқылы біз өзімізді танып, өмірдің әр сәтін толықтай сезінуге мүмкіндік аламыз. |
|
|
|
Рефлексия
|
«Бүгінгі сабақтан не үйрендің?» деген сұраққа жауап беру арқылы кері байланыс жасау. Мұғалім оқушылардың жұмыстарына баға береді. Мадақтау сөздері: "Жарайсың!", "Керемет!", "Тамаша түсіндірдің!" |
Рефлексия жасайды. Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі |
|
Вильям Шекспир (William Shakespeare)
|
|
Лев Толстой
|
|
Фёдор Достоевский
|
|
Эмиль Золя (Émile Zola)
|
|
Чарльз Диккенс (Charles Dickens)
|
|
Гомер (Homer)
|
|
Маргарет Митчелл (Margaret Mitchell)
|
|
Герман Мелвилл (Herman Melville)
|
|
Абай Құнанбаев
|
|
Мұхтар Әуезов
|
|
Жамбыл Жабаев
|
|
Ыбырай Алтынсарин
|
|
Сәкен Сейфуллин
|
|
Шәкәрім Құдайбердіұлы
|
|
Қаныш Сәтбаев
|
|
Міржақып Дулатов
|
|
Оралхан Бөкей
|
|
Бейімбет Майлин
|
|
Ілияс Жансүгіров
|
|
Әбдірахман Әбдірахманов
|
|
Сұлтанмахмұт Торайғыров
|
|
Мағжан Жұмабаев
|
шағым қалдыра аласыз













