|
Білім беру ұйымының атауы |
Ақтау жалпы білім беретін мектеп |
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Ғарышқа саяхат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жұманалиева М . |
|||||
|
Күні: |
19.04.2025ж |
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
79. Бізді мазалаған сұрақтар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.3.1 шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру 4.3.3.1 шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжап, оның себебін түсіндіреді және шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсынады |
|||||
|
Құндылық |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Мамандықтың ерекшелеіктерін білу және адамдардың еңбегін бағалау Өз-өзіне қызмет ету және өзін-өзі ұйымдастыру дағдыларын қолдану |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I. Ұйымдастыру Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Бізде жақсы баламыз, Өсті ақыл санамыз Апайымызбен ең алғаш, амандасып аламыз. Жарқырасын күніміз, жайнап тұрсын гүліміз, Жақсы ниет тілекпен, Бастайық сабақ бүгін біз. |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады . |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
3 минут |
Үй тапсырмасын сұрау Қайталау Өткен сабақты пысықтау. "Топтық тергеу" әдісі. 1. "Бәйек болу" сөзін қалай түсінесің? 2.. Танаш Дәуренбеков кім? 3. Жазушының қандай шығармаларын білесің? 4. Кітап неден жасалады? 5. Ғылым мен техника жетістіктері арқылы адам "Жер" ғаламшарының мәселелерін қалай шешеді? 6. Қалай ойлайсың, адамға жылу көздерінің қайсысы ыңғайлы, қолайлы? 7."Ақылды қала" жобасы не үшін жасалды?
|
Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады. |
Ауызша мадақтау Дескриптор: 1.Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.1б ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! |
|
||
|
Сабақтың ортасы 1 минут Білу. 4 минут 4минут 3минут 4 минут 4 минут 2 минут 2 минут 6 минут 6 минут |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну . Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. Суреттегі сұрақтардың қайсысына жауап бере аласың?
1.Ғарышқа ғарыш денелерін зерттеу үшін ұшады. 2. Доп шар пішіндес болғанмен оның салмағы ауыр және ол тығыз дене. 3. Ұшуды Американдық ағайынды Уилбур мен Орвилл Уайт ойлап тапқан. 4. Құстар жаратылысы ұшуға ыңғайлы қанаттарымен денелерінің кішілігінің арқасында ұшады.
"Джигсо" әдісі. Түсініп оқы Адам ұшуды қалай үйренді?
Ұшу аппараттары неге ұқсап келе жатыр?
2-тапсырма. Ұшу аппаратын жасаған кезде ғалымдар қандай кедергілерді байқады? Әуе шарын жасауда бірінші кезде аз уақытқа және жел есуіне тәуелді ұшу кедергі болды. Жіне бұл әуе шары ұзақ ұшуға арналмаған, себебі кейіннен басқара алу үшін арнайы газбен отпен басқарып отырды. Ал ол қауіпті. Жоғарыда орналасқан мата жұқалау болғандықтан кез келген сәтте лап етіп өртеніп кетуі мүмкін.
3-тапсырма.Мәтінде біз демалатын ауа-оттегі туралы не айтылған? Мәтінде біз демалатын ауадан өттегіден сутегі газ жеңілдігі айтылған.
4-тапсырма. Мәтіннің түрін анықтаңдар.
Танымдық мәтін
Сергіту сәті
ЕБҚ 1. Ұшу аппараттарын неге ұқсатып жасаған? 2. Алғашқы планердің үлгісін кім жасады?
5 - тапсырма. а)Әуе шарының суретін салып, безендіріңдер. Ә) ат қойыңдар; Б) суреттегі ұшу аппараттарын сипаттаңдар.
1. Доп тәріздес әдемі әуе ұшағы. 2. Қауын секілді шұбар ала әуе ұшағы 3. Зымыранға ұқсаған әуе ұшағы 4.Шырша ойыншығы секілді әуе ұшағы
6 - тапсырма. Армандар оңай орындала ма? Армандар оңай орындалмайды. Ол өте үлкен шыдамдылықты, еңбекті талап етеді. Әуе ұшағы да кезінде адам баласына мүмкін емес армандай болған. Оны орындауға бір емес, бірнеше ғалым бар ғұмырын арнады. Сол үшін армандарын үшін соңына дейін бару керек. |
Сұрақтарға жауап береді,өз ойларын айтады. Мәтінді түсініп оқиды.
Сұрақтарға жауап береді,өз ойларын айтады.
Мәтінде біз демалатын ауа-оттегі туралы не айтылғанын түсіндіреді. Мәтіннің түрін анықтайды.
Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді. Сұрақтарға жауап береді,өз ойларын айтады. Әуе шарының суретін салып, безендіреді. Суреттегі ұшу аппараттарын сипаттайды. Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады. |
ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын! Дескриптор: 1. Сұрақтарға жауап береді,өз ойларын айтады.1б 2. Мәтінді түсініп оқиды. 1б
Дескриптор: 1. Сұрақтарға жауап береді,өз ойларын айтады.1б Дескриптор: 1. Мәтінде біз демалатын ауа-оттегі туралы не айтылғанын түсіндіреді.1б Дескриптор: 1. Мәтіннің түрін анықтайды.1б
Дескриптор: 1. Әуе шарының суретін салып, безендіреді.1б 2.Суреттегі ұшу аппараттарын сипаттайды.1б Дескриптор: 1.Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.1б
Жарайсың! ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын! |
Оқулық.
автор-дың суреті Оқулық Дәптер
дәптер
|
||
|
Сабақтың соңы 2 минут 1минут 1 минут |
IV.Сабақты қорытындылау. 1. Александр Беляев кім? 2. Александр Беляевтың "Қосмекенді адам" кітабы не туралы жазылған? 3. Түрлі жануарларды ұшырып көріп, артынан өздері де ұшқан ағайынды жігіттер кімдер? 4. Олар ұшу мақсатына нені пайдаланды? 5. Аэростат дегеніміз не? 6. Стратостат дегеніміз не? (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Бұл сабақта қандай жаңа білім алдың Үй тапсырма . Мәтінді түсініп оқу. Бүгінгі заманда ұшақ, тікұшақ болмаса, адам үшін қандай қиындықтар болар еді? Әңгімелеуге дайындал. Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
|
Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.
Үй тапсырмасын жазады.
Өздері кері байланыс жасайды. |
Дескриптор: 1.Өз ой қорытындысымен бөліседі. 1б
Балдар жиынтығын қою
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
бізді мазалаған сұрақтар
бізді мазалаған сұрақтар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ақтау жалпы білім беретін мектеп |
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Ғарышқа саяхат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жұманалиева М . |
|||||
|
Күні: |
19.04.2025ж |
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
79. Бізді мазалаған сұрақтар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.3.1 шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру 4.3.3.1 шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжап, оның себебін түсіндіреді және шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсынады |
|||||
|
Құндылық |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Мамандықтың ерекшелеіктерін білу және адамдардың еңбегін бағалау Өз-өзіне қызмет ету және өзін-өзі ұйымдастыру дағдыларын қолдану |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I. Ұйымдастыру Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Бізде жақсы баламыз, Өсті ақыл санамыз Апайымызбен ең алғаш, амандасып аламыз. Жарқырасын күніміз, жайнап тұрсын гүліміз, Жақсы ниет тілекпен, Бастайық сабақ бүгін біз. |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады . |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
3 минут |
Үй тапсырмасын сұрау Қайталау Өткен сабақты пысықтау. "Топтық тергеу" әдісі. 1. "Бәйек болу" сөзін қалай түсінесің? 2.. Танаш Дәуренбеков кім? 3. Жазушының қандай шығармаларын білесің? 4. Кітап неден жасалады? 5. Ғылым мен техника жетістіктері арқылы адам "Жер" ғаламшарының мәселелерін қалай шешеді? 6. Қалай ойлайсың, адамға жылу көздерінің қайсысы ыңғайлы, қолайлы? 7."Ақылды қала" жобасы не үшін жасалды?
|
Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады. |
Ауызша мадақтау Дескриптор: 1.Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.1б ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! |
|
||
|
Сабақтың ортасы 1 минут Білу. 4 минут 4минут 3минут 4 минут 4 минут 2 минут 2 минут 6 минут 6 минут |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну . Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. Суреттегі сұрақтардың қайсысына жауап бере аласың?
1.Ғарышқа ғарыш денелерін зерттеу үшін ұшады. 2. Доп шар пішіндес болғанмен оның салмағы ауыр және ол тығыз дене. 3. Ұшуды Американдық ағайынды Уилбур мен Орвилл Уайт ойлап тапқан. 4. Құстар жаратылысы ұшуға ыңғайлы қанаттарымен денелерінің кішілігінің арқасында ұшады.
"Джигсо" әдісі. Түсініп оқы Адам ұшуды қалай үйренді?
Ұшу аппараттары неге ұқсап келе жатыр?
2-тапсырма. Ұшу аппаратын жасаған кезде ғалымдар қандай кедергілерді байқады? Әуе шарын жасауда бірінші кезде аз уақытқа және жел есуіне тәуелді ұшу кедергі болды. Жіне бұл әуе шары ұзақ ұшуға арналмаған, себебі кейіннен басқара алу үшін арнайы газбен отпен басқарып отырды. Ал ол қауіпті. Жоғарыда орналасқан мата жұқалау болғандықтан кез келген сәтте лап етіп өртеніп кетуі мүмкін.
3-тапсырма.Мәтінде біз демалатын ауа-оттегі туралы не айтылған? Мәтінде біз демалатын ауадан өттегіден сутегі газ жеңілдігі айтылған.
4-тапсырма. Мәтіннің түрін анықтаңдар.
Танымдық мәтін
Сергіту сәті
ЕБҚ 1. Ұшу аппараттарын неге ұқсатып жасаған? 2. Алғашқы планердің үлгісін кім жасады?
5 - тапсырма. а)Әуе шарының суретін салып, безендіріңдер. Ә) ат қойыңдар; Б) суреттегі ұшу аппараттарын сипаттаңдар.
1. Доп тәріздес әдемі әуе ұшағы. 2. Қауын секілді шұбар ала әуе ұшағы 3. Зымыранға ұқсаған әуе ұшағы 4.Шырша ойыншығы секілді әуе ұшағы
6 - тапсырма. Армандар оңай орындала ма? Армандар оңай орындалмайды. Ол өте үлкен шыдамдылықты, еңбекті талап етеді. Әуе ұшағы да кезінде адам баласына мүмкін емес армандай болған. Оны орындауға бір емес, бірнеше ғалым бар ғұмырын арнады. Сол үшін армандарын үшін соңына дейін бару керек. |
Сұрақтарға жауап береді,өз ойларын айтады. Мәтінді түсініп оқиды.
Сұрақтарға жауап береді,өз ойларын айтады.
Мәтінде біз демалатын ауа-оттегі туралы не айтылғанын түсіндіреді. Мәтіннің түрін анықтайды.
Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді. Сұрақтарға жауап береді,өз ойларын айтады. Әуе шарының суретін салып, безендіреді. Суреттегі ұшу аппараттарын сипаттайды. Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады. |
ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын! Дескриптор: 1. Сұрақтарға жауап береді,өз ойларын айтады.1б 2. Мәтінді түсініп оқиды. 1б
Дескриптор: 1. Сұрақтарға жауап береді,өз ойларын айтады.1б Дескриптор: 1. Мәтінде біз демалатын ауа-оттегі туралы не айтылғанын түсіндіреді.1б Дескриптор: 1. Мәтіннің түрін анықтайды.1б
Дескриптор: 1. Әуе шарының суретін салып, безендіреді.1б 2.Суреттегі ұшу аппараттарын сипаттайды.1б Дескриптор: 1.Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.1б
Жарайсың! ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын! |
Оқулық.
автор-дың суреті Оқулық Дәптер
дәптер
|
||
|
Сабақтың соңы 2 минут 1минут 1 минут |
IV.Сабақты қорытындылау. 1. Александр Беляев кім? 2. Александр Беляевтың "Қосмекенді адам" кітабы не туралы жазылған? 3. Түрлі жануарларды ұшырып көріп, артынан өздері де ұшқан ағайынды жігіттер кімдер? 4. Олар ұшу мақсатына нені пайдаланды? 5. Аэростат дегеніміз не? 6. Стратостат дегеніміз не? (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Бұл сабақта қандай жаңа білім алдың Үй тапсырма . Мәтінді түсініп оқу. Бүгінгі заманда ұшақ, тікұшақ болмаса, адам үшін қандай қиындықтар болар еді? Әңгімелеуге дайындал. Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
|
Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.
Үй тапсырмасын жазады.
Өздері кері байланыс жасайды. |
Дескриптор: 1.Өз ой қорытындысымен бөліседі. 1б
Балдар жиынтығын қою
|
|
||
шағым қалдыра аласыз





















