|
Педагогтің аты-жөні: |
Досалина Г.А |
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Күні: |
27.02.2026 |
|||||
|
Сынып: 2 В |
Қатысқан оқушы: 13 |
Қатыспаған оқушы |
||||
|
Сыныптан тыс іс-шараның тақырыбы: |
Бізді қоршаған әлем |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Балалардың табиғаттағы жыл мезгілдерінің өзгерістері туралы білімдерін жалпылау; Туған табиғатқа деген сүйіспеншілікке, оған ұқыпты қарауға тәрбиелеу. Жолдастық, өзара көмек сезімін тәрбиелеу; Ойлау қабілетін, тапқырлығын дамыту; Пәнге деген қызығушылықты ояту. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы ___мин
|
Сабақ алдындағы жақсы көңіл күй. -Сәлем достым! (амандасады) -Сен қалайсың? (иықтарынан қағады) -Қайда болдың? (құлақтарынан тартады) -Мен сені сағындым! (қолдарын жүректеріне қояды) -Сен келдің! (қолдарын жаяды) -Жақсы болды!(құшақтайды) |
Білім алушыларға сабақ алдында жағымды көңіл күй қалыптастыру |
Мақтап, мадақтап отыру
Керемет! Жарайсыңдар! |
Сурет Көңіл күй текшелері |
||
|
Сабақ тың ортасы ___мин
|
Тақырыпты ашу. «Ой қозғау» Суреттерге қара. Қандай жыл мезгілдері болатынын айтып бер. Әр жыл мезгілі келгенде нені байқауға болады? Жыл мезгілі ауысқанда адамдардың өмір сүру жағдай қалай өзгерді.
Оқулықпен жұмыс Табиғатта үнемі өзгеріс болып тұрады. Күз, қыс, көктем, жаз – жылдың төрт мезгілі. Олар мезгілімен ауысып келіп отырады. Жыл мезгілінің ауысуына қарай адамдардың өмір сүру жағдайы да өзгереді. Суреттерге қара. Балалар не істеп жүр? Бұл ойындарды жылдың қай мезгілінде ойнауға болады? Тағы қандай ойындарды білесің?
|
Барлық оқушы талқылауға қатысады
Қандай жыл мезгілдері болатынын айтып береді.
Әр жыл мезгілі келгенде нені байқауға болады? деген сұраққа жауап береді
Жыл мезгілі ауысқанда адамдардың өмір сүру жағдайыныңда өзгеретінін түсінеді
Тақырыппен танысады |
МҚ: «Керемет» «Жарайсыңдар» Керемет жауап!
МҚ: «Керемет» «Жарайсыңдар
|
суреттер
Оқулық |
||
|
___мин
|
Жылдың әр мезгілінде сен бос уақытыңды қалай өткізесің? Бос уақыт – адамның қолы бос кезі.
|
Жыл мезгілінде бос уақытының қалай Өткізетіні туралы әңгімелейді Бос уақыт – адамның қолы бос кезі. |
Сен мықтысың!
|
Оқулық
Суреттер
|
||
|
___мин
|
Табиғат аясында өткізген демалыс жылдың кез келген мезгілінде адамға қуаныш сыйлайды. Интернет желісінен қыс мезгіліндегі демалысты қалай өткізуге болатыны туралы ақпарат ізде. Ол үшін: 1) интернет желісін қос 2)іздеу парақшасына «Көшедегі қысқы ойындар» деп жаз. Басқа балалардың демалысты қалай өткізетінін анықта. |
Табиғат аясында өткізген демалыс жылдың кез келген мезгілінде адамға қуаныш сыйлайтыны түсінеді Интернет желісінен қыс мезгілі туралы ақпарат іздейді. |
Сендер мықты оқушы боласыңдар!
|
Оқулық слайд
|
||
|
___мин |
|
|
|
|
||
|
Топтық жұмыс ___мин |
1-топ: Берілген сөздерді пайдаланып, күз және көктем мезгілдерін сызбаға салыстыра отырып орналастыру
2-топ: Берілген сөздерді пайдаланып, қыс және жаз мезгілдерін сызбаға салыстыра отырып орналастыру
Өзіңді тексер
|
Сызбамен жұмыс жасайды . Жыл мезгілдеріндегі өзгерістерді салыстыра отырып, сызбаны тоықтырады
Өз іс-әрекеттерінің дұрыс/бұрыстығын тексереді Топтар бір-бірін бағалайды |
МҚ: «Керемет» «Жарайсыңдар» Керемет жауап!
|
Оқулық слайд суреттер |
||
|
Жұптық жұмыс ___мин |
Жыл мезгілдерін сәйкес заттармен байланыстыр
|
Суретте көрсетілген жыл мезгілдерін сәйкес заттармен байланыстырады |
МҚ: «Керемет» «Жарайсыңдар» Керемет жауап! |
Слайд суреттер |
||
|
Жеке жұмыс ___мин |
Қай зат артық? Неге артық?
|
Сурет ішінен артық заттарды табады |
МҚ: «Керемет» «Жарайсыңдар» Керемет жауап!
|
Слайд суреттер |
||
|
Жұптық жұмыс ___мин |
«Пирамида» әдісі. Пирамида да берілген тірек сызба арқылы өзіне ұнайтын жыл мезгілдеріне байланысты сөйлем құрап айт.
|
Пирамида да берілген тірек сызба арқылы өзіне ұнайтын жыл мезгілдеріне байланысты сөйлем құрап жазады |
|
слайд бетше |
||
|
Дәптер-мен жұмыс ___мин |
Жеке жұмыс
|
Оқушы жеке жұмыс жасайды дәптердегі тапсырмаларды толтырады Жыл мезгілдерін атауымен сәйкестендіреді |
Тамаша жұмыс жасадың! |
Жұмыс дәптері |
||
|
___мин |
|
Қысқы киімдерден өзіне киім таңдайды. Таңдау себебін түсіндіреді |
|
|
||
|
___мин |
|
Қыс, жаз айларындағы бос уақытын қалай өткітіні туралы әңгімелейді. Отбасы туралы айтады |
|
|
||
|
Сабақты қорыту ____мин |
|
Кері байланыс береді. |
Сендер мықты оқушы боласыңдар! |
|
||
« №5 мектеп-лицей» КММ
Сыныптан тыс іс- шара
Пәні: Дүниетану
Тақырыбы: «Бізді қоршаған әлем» сайыс сабақ
Өткізген: Досалина Г.А
Сыныбы: 2В
2025-2026 оқу жылы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бізді қоршаған әлем
|
Педагогтің аты-жөні: |
Досалина Г.А |
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Күні: |
27.02.2026 |
|||||
|
Сынып: 2 В |
Қатысқан оқушы: 13 |
Қатыспаған оқушы |
||||
|
Сыныптан тыс іс-шараның тақырыбы: |
Бізді қоршаған әлем |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Балалардың табиғаттағы жыл мезгілдерінің өзгерістері туралы білімдерін жалпылау; Туған табиғатқа деген сүйіспеншілікке, оған ұқыпты қарауға тәрбиелеу. Жолдастық, өзара көмек сезімін тәрбиелеу; Ойлау қабілетін, тапқырлығын дамыту; Пәнге деген қызығушылықты ояту. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы ___мин
|
Сабақ алдындағы жақсы көңіл күй. -Сәлем достым! (амандасады) -Сен қалайсың? (иықтарынан қағады) -Қайда болдың? (құлақтарынан тартады) -Мен сені сағындым! (қолдарын жүректеріне қояды) -Сен келдің! (қолдарын жаяды) -Жақсы болды!(құшақтайды) |
Білім алушыларға сабақ алдында жағымды көңіл күй қалыптастыру |
Мақтап, мадақтап отыру
Керемет! Жарайсыңдар! |
Сурет Көңіл күй текшелері |
||
|
Сабақ тың ортасы ___мин
|
Тақырыпты ашу. «Ой қозғау» Суреттерге қара. Қандай жыл мезгілдері болатынын айтып бер. Әр жыл мезгілі келгенде нені байқауға болады? Жыл мезгілі ауысқанда адамдардың өмір сүру жағдай қалай өзгерді.
Оқулықпен жұмыс Табиғатта үнемі өзгеріс болып тұрады. Күз, қыс, көктем, жаз – жылдың төрт мезгілі. Олар мезгілімен ауысып келіп отырады. Жыл мезгілінің ауысуына қарай адамдардың өмір сүру жағдайы да өзгереді. Суреттерге қара. Балалар не істеп жүр? Бұл ойындарды жылдың қай мезгілінде ойнауға болады? Тағы қандай ойындарды білесің?
|
Барлық оқушы талқылауға қатысады
Қандай жыл мезгілдері болатынын айтып береді.
Әр жыл мезгілі келгенде нені байқауға болады? деген сұраққа жауап береді
Жыл мезгілі ауысқанда адамдардың өмір сүру жағдайыныңда өзгеретінін түсінеді
Тақырыппен танысады |
МҚ: «Керемет» «Жарайсыңдар» Керемет жауап!
МҚ: «Керемет» «Жарайсыңдар
|
суреттер
Оқулық |
||
|
___мин
|
Жылдың әр мезгілінде сен бос уақытыңды қалай өткізесің? Бос уақыт – адамның қолы бос кезі.
|
Жыл мезгілінде бос уақытының қалай Өткізетіні туралы әңгімелейді Бос уақыт – адамның қолы бос кезі. |
Сен мықтысың!
|
Оқулық
Суреттер
|
||
|
___мин
|
Табиғат аясында өткізген демалыс жылдың кез келген мезгілінде адамға қуаныш сыйлайды. Интернет желісінен қыс мезгіліндегі демалысты қалай өткізуге болатыны туралы ақпарат ізде. Ол үшін: 1) интернет желісін қос 2)іздеу парақшасына «Көшедегі қысқы ойындар» деп жаз. Басқа балалардың демалысты қалай өткізетінін анықта. |
Табиғат аясында өткізген демалыс жылдың кез келген мезгілінде адамға қуаныш сыйлайтыны түсінеді Интернет желісінен қыс мезгілі туралы ақпарат іздейді. |
Сендер мықты оқушы боласыңдар!
|
Оқулық слайд
|
||
|
___мин |
|
|
|
|
||
|
Топтық жұмыс ___мин |
1-топ: Берілген сөздерді пайдаланып, күз және көктем мезгілдерін сызбаға салыстыра отырып орналастыру
2-топ: Берілген сөздерді пайдаланып, қыс және жаз мезгілдерін сызбаға салыстыра отырып орналастыру
Өзіңді тексер
|
Сызбамен жұмыс жасайды . Жыл мезгілдеріндегі өзгерістерді салыстыра отырып, сызбаны тоықтырады
Өз іс-әрекеттерінің дұрыс/бұрыстығын тексереді Топтар бір-бірін бағалайды |
МҚ: «Керемет» «Жарайсыңдар» Керемет жауап!
|
Оқулық слайд суреттер |
||
|
Жұптық жұмыс ___мин |
Жыл мезгілдерін сәйкес заттармен байланыстыр
|
Суретте көрсетілген жыл мезгілдерін сәйкес заттармен байланыстырады |
МҚ: «Керемет» «Жарайсыңдар» Керемет жауап! |
Слайд суреттер |
||
|
Жеке жұмыс ___мин |
Қай зат артық? Неге артық?
|
Сурет ішінен артық заттарды табады |
МҚ: «Керемет» «Жарайсыңдар» Керемет жауап!
|
Слайд суреттер |
||
|
Жұптық жұмыс ___мин |
«Пирамида» әдісі. Пирамида да берілген тірек сызба арқылы өзіне ұнайтын жыл мезгілдеріне байланысты сөйлем құрап айт.
|
Пирамида да берілген тірек сызба арқылы өзіне ұнайтын жыл мезгілдеріне байланысты сөйлем құрап жазады |
|
слайд бетше |
||
|
Дәптер-мен жұмыс ___мин |
Жеке жұмыс
|
Оқушы жеке жұмыс жасайды дәптердегі тапсырмаларды толтырады Жыл мезгілдерін атауымен сәйкестендіреді |
Тамаша жұмыс жасадың! |
Жұмыс дәптері |
||
|
___мин |
|
Қысқы киімдерден өзіне киім таңдайды. Таңдау себебін түсіндіреді |
|
|
||
|
___мин |
|
Қыс, жаз айларындағы бос уақытын қалай өткітіні туралы әңгімелейді. Отбасы туралы айтады |
|
|
||
|
Сабақты қорыту ____мин |
|
Кері байланыс береді. |
Сендер мықты оқушы боласыңдар! |
|
||
« №5 мектеп-лицей» КММ
Сыныптан тыс іс- шара
Пәні: Дүниетану
Тақырыбы: «Бізді қоршаған әлем» сайыс сабақ
Өткізген: Досалина Г.А
Сыныбы: 2В
2025-2026 оқу жылы
шағым қалдыра аласыз















