____________________________________________________________________
білім беру ұйымының атауы
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Біздің айналамыздағы ақпарат
|
Бөлім: |
1 Ақпараттық этикет (ортақ тақырыбы: "Саяхат") |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бабаханова Таңшолпан |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Біздің айналамыздағы ақпарат |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
1.1.2.1 Қабылдау тәсілдерін қолданып ақпарат түрлерін анықтау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
-қабылдау тәсілдерін қолданып, айналамыздағы ақпарат түрлерін (мәтіндік, сандық, графикалық, дыбыстық) ажырата алады. |
|||||
|
Құндылықтарды кіріктіру |
Әділдік және жауапкершілік:– ақпаратты дұрыс қабылдап, оны түрлеріне ажырату арқылы сыни ойлау мен жауапкершілікті дамытады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1-5 минут Сабақтың ортасы 6-14 минут |
Ұйымдастыру кезеңі
Өткенді қайталау: https://learningapps.org/21143512
|
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. Сөйлемді өз ойларымен жалғастырады Сұрақтарға жауап береді САРАЛАУ: Диалог арқылы қолдау ЕББҚ оқушы мұғалім қолдауымен тапсырмаларды орындайды, ауызша кері байланыс жасайды |
Мадақтау Сабақ барысында белсенді болған оқушыға мадақтау сөздерін айтып отыру Керемет! Сен ақылдысың! Ғажап! Жарайсың! |
Оқулық Презентация Интерактивті тақта |
||
|
Жаңа сабақ. Біз ақпарат әлемінде өмір сүріп жатырмыз. Ақпаратты қабылдау түрлеріне көру, есту, дәм сезу, иіс сезу, сипап сезу жатады. Хабар – мазмұны және мағынасы бар ақпараттың жиыны. Сигнал – берілген хабарды қашықтан тасымалдаудың бір түрі. Ақпарат адамға хабар, сигнал, таңба түрінде беріледі. Адам ақпаратты сезім мүшелері (көз, құлақ, мұрын, тіл және тері) арқылы қабылдайды Балалар теледидардан ертегілер мен мультфильмдер көреді. Одан ақпаратты көзбен көру арқылы қабылдайды. Әңгімені, музыканы құлағымен есту арқылы қабылдайды. Жаңа піскен бауырсақтың иісін мұрын арқылы сезеді. Құрттың дәмін тіл арқылы татып анықтайды. Заттың ыстық немесе суық екенін тері арқылы сезеді. |
Мұғалімді тыңдайды
САРАЛАУ: Диалог арқылы қолдау |
Мадақтау Сабақ барысында белсенді болған оқушыға мадақтау сөздерін айтып отыру Керемет! Сен ақылдысың! Ғажап! Жарайсың! Дескриптор: -жаңа ақпаратты тыңдайды |
Оқулық Презентация Интерактивті тақта |
|||
|
15-22 мин |
1)Тапсрыма: Суреттерге қарап әңгіме құрастырыңдар. Табиғат аясында қандай ақпаратты қабылдау мүмкін?
|
Оқушылар суреттерді қарай отырып, әңгіме құрастырады
САРАЛАУ: Диалог арқылы қолдау |
Дескриптор: -ақпаратты қабылдау мүшелерін атайды; |
Презентация Интерактивті тақта сурет |
||
|
23-28 мин |
2) ЖЖ. «Ойлан, жұптас» әдісі Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма Тапсырма:
Кестеде
сынып бөлмесінде орналасқан екі заттың атауы берілген. Бұл заттарды
қай сезім мүшелері арқылы қабылдайсың? Жауап нұсқаларын
белгіле |
Сезім мүшелерін көрсет
САРАЛАУ: Нәтиже арқылы саралау |
Дескриптор: -сезім мүшелерін атайды; -қабылдау түрін ажыратады; |
Жұмыс парағы |
||
|
29-33 мин 34-36 мин |
3) Керек әріптерді жаз Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма
Сергіту сәті: «МЕМдерді қайтала» |
Керекті әріптерді тауып жазады
САРАЛАУ: жеке қолдау Сергіту сәтін орындайды |
Дескриптор: - сөзді толықтырады; -сөзді оқиды; |
Жұмыс парағы |
||
|
37-39мин |
4) Ақпаратты
қабылдаудың түрлерін суретпен
сәйкестендір. |
Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды
|
Дескриптор: -сұраққа жауап береді; |
Жұмыс парағы |
||
|
40-42 мин |
5)Бекіту тапсырмасы https://learningapps.org/17293772 |
Тұжырымдардың дұрыстығын анықтайды
САРАЛАУ: Топтық жұмыс арқылы саралау |
Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді; |
https://learningapps.org/17293772 |
||
|
Үйге тапсырма 43-44мин |
Ақпаратты қабылдауға бес сезім мүшесі де қатысатын бір затты іздеп көр. Атын ата. Мысалы: Біз Күнді көзбен көріп, тері арқылы жылуын сеземіз. Мұнда ақпаратты қабылдауға екі сезім мүшесі қатысты. |
Интернетте ақпарат іздеп, жазып келеді |
Жазып алады |
Интернет |
||
|
Сабақтың соңы 44-45 мин |
Рефлексия
|
Маған барлығы түсінікті Маған сәл қиындау Мен ештеңе түсінбедім |
Ауызша мадақтау |
Интерактивті тақта Презентация |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Біздің айналамыздағы ақпарат
Біздің айналамыздағы ақпарат
____________________________________________________________________
білім беру ұйымының атауы
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Біздің айналамыздағы ақпарат
|
Бөлім: |
1 Ақпараттық этикет (ортақ тақырыбы: "Саяхат") |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бабаханова Таңшолпан |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Біздің айналамыздағы ақпарат |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
1.1.2.1 Қабылдау тәсілдерін қолданып ақпарат түрлерін анықтау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
-қабылдау тәсілдерін қолданып, айналамыздағы ақпарат түрлерін (мәтіндік, сандық, графикалық, дыбыстық) ажырата алады. |
|||||
|
Құндылықтарды кіріктіру |
Әділдік және жауапкершілік:– ақпаратты дұрыс қабылдап, оны түрлеріне ажырату арқылы сыни ойлау мен жауапкершілікті дамытады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1-5 минут Сабақтың ортасы 6-14 минут |
Ұйымдастыру кезеңі
Өткенді қайталау: https://learningapps.org/21143512
|
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. Сөйлемді өз ойларымен жалғастырады Сұрақтарға жауап береді САРАЛАУ: Диалог арқылы қолдау ЕББҚ оқушы мұғалім қолдауымен тапсырмаларды орындайды, ауызша кері байланыс жасайды |
Мадақтау Сабақ барысында белсенді болған оқушыға мадақтау сөздерін айтып отыру Керемет! Сен ақылдысың! Ғажап! Жарайсың! |
Оқулық Презентация Интерактивті тақта |
||
|
Жаңа сабақ. Біз ақпарат әлемінде өмір сүріп жатырмыз. Ақпаратты қабылдау түрлеріне көру, есту, дәм сезу, иіс сезу, сипап сезу жатады. Хабар – мазмұны және мағынасы бар ақпараттың жиыны. Сигнал – берілген хабарды қашықтан тасымалдаудың бір түрі. Ақпарат адамға хабар, сигнал, таңба түрінде беріледі. Адам ақпаратты сезім мүшелері (көз, құлақ, мұрын, тіл және тері) арқылы қабылдайды Балалар теледидардан ертегілер мен мультфильмдер көреді. Одан ақпаратты көзбен көру арқылы қабылдайды. Әңгімені, музыканы құлағымен есту арқылы қабылдайды. Жаңа піскен бауырсақтың иісін мұрын арқылы сезеді. Құрттың дәмін тіл арқылы татып анықтайды. Заттың ыстық немесе суық екенін тері арқылы сезеді. |
Мұғалімді тыңдайды
САРАЛАУ: Диалог арқылы қолдау |
Мадақтау Сабақ барысында белсенді болған оқушыға мадақтау сөздерін айтып отыру Керемет! Сен ақылдысың! Ғажап! Жарайсың! Дескриптор: -жаңа ақпаратты тыңдайды |
Оқулық Презентация Интерактивті тақта |
|||
|
15-22 мин |
1)Тапсрыма: Суреттерге қарап әңгіме құрастырыңдар. Табиғат аясында қандай ақпаратты қабылдау мүмкін?
|
Оқушылар суреттерді қарай отырып, әңгіме құрастырады
САРАЛАУ: Диалог арқылы қолдау |
Дескриптор: -ақпаратты қабылдау мүшелерін атайды; |
Презентация Интерактивті тақта сурет |
||
|
23-28 мин |
2) ЖЖ. «Ойлан, жұптас» әдісі Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма Тапсырма:
Кестеде
сынып бөлмесінде орналасқан екі заттың атауы берілген. Бұл заттарды
қай сезім мүшелері арқылы қабылдайсың? Жауап нұсқаларын
белгіле |
Сезім мүшелерін көрсет
САРАЛАУ: Нәтиже арқылы саралау |
Дескриптор: -сезім мүшелерін атайды; -қабылдау түрін ажыратады; |
Жұмыс парағы |
||
|
29-33 мин 34-36 мин |
3) Керек әріптерді жаз Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма
Сергіту сәті: «МЕМдерді қайтала» |
Керекті әріптерді тауып жазады
САРАЛАУ: жеке қолдау Сергіту сәтін орындайды |
Дескриптор: - сөзді толықтырады; -сөзді оқиды; |
Жұмыс парағы |
||
|
37-39мин |
4) Ақпаратты
қабылдаудың түрлерін суретпен
сәйкестендір. |
Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды
|
Дескриптор: -сұраққа жауап береді; |
Жұмыс парағы |
||
|
40-42 мин |
5)Бекіту тапсырмасы https://learningapps.org/17293772 |
Тұжырымдардың дұрыстығын анықтайды
САРАЛАУ: Топтық жұмыс арқылы саралау |
Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді; |
https://learningapps.org/17293772 |
||
|
Үйге тапсырма 43-44мин |
Ақпаратты қабылдауға бес сезім мүшесі де қатысатын бір затты іздеп көр. Атын ата. Мысалы: Біз Күнді көзбен көріп, тері арқылы жылуын сеземіз. Мұнда ақпаратты қабылдауға екі сезім мүшесі қатысты. |
Интернетте ақпарат іздеп, жазып келеді |
Жазып алады |
Интернет |
||
|
Сабақтың соңы 44-45 мин |
Рефлексия
|
Маған барлығы түсінікті Маған сәл қиындау Мен ештеңе түсінбедім |
Ауызша мадақтау |
Интерактивті тақта Презентация |
||
шағым қалдыра аласыз























