|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Ақпарат және оны өңдеу |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Тілектесқызы Жауқазын |
|||
|
Күні |
12.11.2021ж |
|||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Біздің айналамыздағы ақпарат |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.1- әртүрлі ақпаратты атап шығу және көрсету |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
Ақпарат ұғымы туралы түсінеді. Ақпарат көздерін біледі. |
||||
|
Оқушылардыңбасымбөлігі: |
||||
|
Түсінеді, талдайды, қажет болған жағдайда білімін қолданады. Әртүрлі формадағы ақпараттармен жұмыс жасауды, ақпараттың қасиеттерін меңгереді. |
||||
|
Кейбіроқушылар: |
||||
|
Білімін жинақтайды, рефлекция жасайды. Біздің айналамыздағы ақпараттың берілуі мен ақпарат алмасу түрлерін талдайды. |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
І.Оқушылармен амандасу. Психологиялық ахуал туғызу, жылы лебіздер білдіру ІІ. Топқа бөлу: Қиынды қағаздардағы түстер арқылы бөлу ІІІ. Өтілген тақырыпқа шолу, үй тапсырмасын сұрау. «Доп лақтыру» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша сұрақтар қою. Өткен тарау бойынша сұрақтар қою.
ІҮ. Жаңа сабаққа шолу. Бейне жазбаны көрсетеу Ү.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. |
І.Мұғаліммен амандасады. ІІ. Түрлі түсті қағаздарды таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді. ІІІ. Өтілген тақырыпқа шолу жасайды. «Доп лақтыру» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. ІҮ. Бейне жазбаны мұқият қарайды. Топта талдайды. «Түртіп алу» әдісі бойынша керекті жерді дәптерге түртіп алады. |
|
Интербелсенді тақта. Қиынды қағаздар Доп |
|
Сабақтың ортасы |
І. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Ақпарат ұғымы сендерге бастауыш сыныптан таныс. Информатика пәні компьютермен тығыз байланысты. Ал, компьютердің ақпартты өңдейтін құрылғы екендігін айтып кеткен болатынбыз. Сондықтан, информатика – ақпараттық үдерістерді зерттейтін, ақпартты алу, түрлендіру, жинақтау, сақтау, жөнелту және пайдалану тәсілдері туралы ғылым. «Ақпарат» сөзі түсіндіру, баяндау, мәлімет деген ұғымды білдіреді. Ақпарат ұғымы ғылымның әртүрлі салалаырнда кездеседі. Атап айтсақ, информатика, экономика, физика, философия, биология, т.б. Күнделікті өмір сүріп отырған қоршаған отрадан да түрлі ақпарат алуға болаы. Мысалы, біз терезеден қарап, бүгінгі ауа райының қандай екендігі туралы ақпараттф бере аламыз. Еңбек етіп отырған әрбір адамның қызметі де түрлі ақпараттарға толы. Ақпарат - сақтау, өңдеу, жеткізу және пайдалану нысаны болып табылатын қоршаған әлемде болып жатқан мәліметтер мен өзгерістер. Адам ақпаратты ала отырып, өзінше қабылдайды, игереді. Адамның ақпаратты қабылдау тәсілдері көру, есту, дәм сезу, сипап сезу және иіскеу болып бөлінеді. Сонымен, ақпаратты бір сезім мүшелері арқылы қабылдаймыз. Сабақта үзілістің болғанын қоңыраудың дауысын есту мүшесі – құлақ арқылы қабылдаймыз. Ақпарат көзі – қоңырау үзілістің болғандығын хабарласа, ал ақпаратты қабылдауды – адам. ІІ. Жаңа сабақты бекіту 1-тапсырма.Learning apps платформасы арқылы тапсырма орындау. Филлвордта ақпарат тақырыбына байланысты 15 сөзді табу 2-тапсырма. Оқулықта берілген суреттерге қарап, ақпарат көзін анықтау. Ақпарат көзі, ақпарат қабылдаушылар туралы мәтін құрастыру. Мәтінге атау қойып, стандарт бойынша Word-та теру |
Мұғалімді тыңдайды Learning apps платформасы арқылы тапсырма орындайды. Филлвордта ақпарат тақырыбына байланысты 15 сөзді табады Оқулықта берілген суреттерге қарап, ақпарат көзін анықтайды. Ақпарат көзі, ақпарат қабылдаушылар туралы мәтін құрастырады. Мәтінге атау қойып, стандарт бойынша Word-та тереді |
Смайлик арқылы бағалау Смайлик арқылы бағалау |
Интербелсенді тақта. Информатика оқулығы 5- сынып. Компьютер/ Интербелсенді тақта/ ұялы телефон. филлворд: https://learningapps.org/watch?v=pu6bo10k521 Жұмыс дәптер. Компьютер |
|
Сабақтың соңы |
І. Рефлексия. Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ салынған смайлик арқылы бағалау. (смайликтер) ІІ. Өзін өзі бағалау. Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. ІІІ.Кері байланыс. «Бағдаршам» әдісі: Оқушылар сабақта нені білгенін және нені үйренгенін, ненің әлі түсініксіз болғанын бағдаршамға стикерлерге оқушылар өздерінің аттарын жазып ілу. |
Оқушылар сабақта нені білгенін және нені үйренгенін, ненің әлі түсініксіз болғанын бағдаршамға стикерлерге оқушылар өздерінің аттарын жазып іледі |
Смайлик арқылы бағалау Өзін өзі бағалау |
Смайликтер. Интербелсенді тақтада бағдаршам суреті |
|
Үй тапсырмасы |
Тақырып бойынша сұрақтар құрап келу. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Біздің айналамыздағы ақпарат ҚМЖ 5-сынып информатика
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Ақпарат және оны өңдеу |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Тілектесқызы Жауқазын |
|||
|
Күні |
12.11.2021ж |
|||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Біздің айналамыздағы ақпарат |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.1- әртүрлі ақпаратты атап шығу және көрсету |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
Ақпарат ұғымы туралы түсінеді. Ақпарат көздерін біледі. |
||||
|
Оқушылардыңбасымбөлігі: |
||||
|
Түсінеді, талдайды, қажет болған жағдайда білімін қолданады. Әртүрлі формадағы ақпараттармен жұмыс жасауды, ақпараттың қасиеттерін меңгереді. |
||||
|
Кейбіроқушылар: |
||||
|
Білімін жинақтайды, рефлекция жасайды. Біздің айналамыздағы ақпараттың берілуі мен ақпарат алмасу түрлерін талдайды. |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
І.Оқушылармен амандасу. Психологиялық ахуал туғызу, жылы лебіздер білдіру ІІ. Топқа бөлу: Қиынды қағаздардағы түстер арқылы бөлу ІІІ. Өтілген тақырыпқа шолу, үй тапсырмасын сұрау. «Доп лақтыру» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша сұрақтар қою. Өткен тарау бойынша сұрақтар қою.
ІҮ. Жаңа сабаққа шолу. Бейне жазбаны көрсетеу Ү.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. |
І.Мұғаліммен амандасады. ІІ. Түрлі түсті қағаздарды таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді. ІІІ. Өтілген тақырыпқа шолу жасайды. «Доп лақтыру» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. ІҮ. Бейне жазбаны мұқият қарайды. Топта талдайды. «Түртіп алу» әдісі бойынша керекті жерді дәптерге түртіп алады. |
|
Интербелсенді тақта. Қиынды қағаздар Доп |
|
Сабақтың ортасы |
І. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Ақпарат ұғымы сендерге бастауыш сыныптан таныс. Информатика пәні компьютермен тығыз байланысты. Ал, компьютердің ақпартты өңдейтін құрылғы екендігін айтып кеткен болатынбыз. Сондықтан, информатика – ақпараттық үдерістерді зерттейтін, ақпартты алу, түрлендіру, жинақтау, сақтау, жөнелту және пайдалану тәсілдері туралы ғылым. «Ақпарат» сөзі түсіндіру, баяндау, мәлімет деген ұғымды білдіреді. Ақпарат ұғымы ғылымның әртүрлі салалаырнда кездеседі. Атап айтсақ, информатика, экономика, физика, философия, биология, т.б. Күнделікті өмір сүріп отырған қоршаған отрадан да түрлі ақпарат алуға болаы. Мысалы, біз терезеден қарап, бүгінгі ауа райының қандай екендігі туралы ақпараттф бере аламыз. Еңбек етіп отырған әрбір адамның қызметі де түрлі ақпараттарға толы. Ақпарат - сақтау, өңдеу, жеткізу және пайдалану нысаны болып табылатын қоршаған әлемде болып жатқан мәліметтер мен өзгерістер. Адам ақпаратты ала отырып, өзінше қабылдайды, игереді. Адамның ақпаратты қабылдау тәсілдері көру, есту, дәм сезу, сипап сезу және иіскеу болып бөлінеді. Сонымен, ақпаратты бір сезім мүшелері арқылы қабылдаймыз. Сабақта үзілістің болғанын қоңыраудың дауысын есту мүшесі – құлақ арқылы қабылдаймыз. Ақпарат көзі – қоңырау үзілістің болғандығын хабарласа, ал ақпаратты қабылдауды – адам. ІІ. Жаңа сабақты бекіту 1-тапсырма.Learning apps платформасы арқылы тапсырма орындау. Филлвордта ақпарат тақырыбына байланысты 15 сөзді табу 2-тапсырма. Оқулықта берілген суреттерге қарап, ақпарат көзін анықтау. Ақпарат көзі, ақпарат қабылдаушылар туралы мәтін құрастыру. Мәтінге атау қойып, стандарт бойынша Word-та теру |
Мұғалімді тыңдайды Learning apps платформасы арқылы тапсырма орындайды. Филлвордта ақпарат тақырыбына байланысты 15 сөзді табады Оқулықта берілген суреттерге қарап, ақпарат көзін анықтайды. Ақпарат көзі, ақпарат қабылдаушылар туралы мәтін құрастырады. Мәтінге атау қойып, стандарт бойынша Word-та тереді |
Смайлик арқылы бағалау Смайлик арқылы бағалау |
Интербелсенді тақта. Информатика оқулығы 5- сынып. Компьютер/ Интербелсенді тақта/ ұялы телефон. филлворд: https://learningapps.org/watch?v=pu6bo10k521 Жұмыс дәптер. Компьютер |
|
Сабақтың соңы |
І. Рефлексия. Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ салынған смайлик арқылы бағалау. (смайликтер) ІІ. Өзін өзі бағалау. Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. ІІІ.Кері байланыс. «Бағдаршам» әдісі: Оқушылар сабақта нені білгенін және нені үйренгенін, ненің әлі түсініксіз болғанын бағдаршамға стикерлерге оқушылар өздерінің аттарын жазып ілу. |
Оқушылар сабақта нені білгенін және нені үйренгенін, ненің әлі түсініксіз болғанын бағдаршамға стикерлерге оқушылар өздерінің аттарын жазып іледі |
Смайлик арқылы бағалау Өзін өзі бағалау |
Смайликтер. Интербелсенді тақтада бағдаршам суреті |
|
Үй тапсырмасы |
Тақырып бойынша сұрақтар құрап келу. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


