Материалдар / Біздің айналамыздағы ақпарат ҚМЖ 5 сынып Информатика

Біздің айналамыздағы ақпарат ҚМЖ 5 сынып Информатика

Материал туралы қысқаша түсінік
Біздің айналамыздағы ақпарат ҚМЖ 5 сынып 1-сабақ Информатика
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Қырқүйек 2024
125
2 рет жүктелген
405 ₸ 450 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады





Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі





(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Біздің айналамыздағы ақпарат

(сабақтың тақырыбы)


Бөлім

Ақпаратты ұсыну

Педагогтың аты-жөні


Күні

6.09

Сынып 5 «Ә»

Қатысушылр саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Біздің айналамыздағы ақпарат

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.1.1 – әртүрлі ақпараттың мысалдарын келтіру және ақапаратты әртүрлі нысандарда ұсыну

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Ақпарат ұғымы туралы анықтама береді.

Көптеген оқушылар:

Әртүрлі формадағы ақпаратды анықтайды.

Кейбір оқушылар:

Біздің айналамыздағы ақпараттың берілуі мен ақпарат алмасу түрлеріне мысал келтіреді.


Сабақтың барысы:



Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе (5 минут)

- Оқушылармен амандасу және тексеру. <br> - Сабақтың мақсаттарын және күтілетін нәтижелерді таныстыру.

- Мұғалімді тыңдайды, сабақ мақсатын түсінеді.

- Вербальды түрде мақтау.

- Презентация (PowerPoint).

Негізгі бөлім (30 минут):

Түсіндіру (10 минут)

- Ақпарат туралы жалпы мағлұмат беру. <br> - Ақпарат түрлерін түсіндіру (мәтіндік, сандық, графикалық, аудио және бейне ақпарат).

- Тыңдайды, ескертулер жазады.

- Мұғалімнің тексеруі арқылы.

- Презентация, интерактивті тақта.

Алматыкітап Информатика оқулығы

Canva слайд


Ойын тапсырмасы 1 (10 минут)

- Оқушыларды бірнеше топқа бөлу (әр топта 3-4 оқушы). <br> - Әр топқа әртүрлі ақпарат үлгілері беріліп, олардың түрін анықтау керек.<br> Тапсырма:<br> Әр топқа мәтіндік, графикалық, аудио және бейне ақпарат парақшалары беріледі. Топтар олардың қай түрге жататынын анықтап, атын жазып, түсіндіреді.

- Топтарда жұмыс істейді, ойынға қатысады. <br> - Ақпарат түрлерін анықтап, талқылайды.

Ақпарат түрлерін анықтау:<br> - Әртүрлі ақпараттың түрлерін дұрыс анықтайды.<br> - Ақпарат түрлерін ажыратады және оларды сипаттайды.

- Ақпарат парақшалары (мәтіндік, графикалық, аудио, бейне). <br> - Жапсырма қағаздар.

Ойын тапсырмасы 2 (10 минут)

- "Ақпаратты ұсыну формасы" тапсырмасын беру: әр топқа информация түрін өзгертіп ұсыну тапсырмасы беріледі.<br> Тапсырма:<br> Әр топ өздеріне берілген ақпаратты басқа формаға айналдыруы керек. Мысалы: мәтіндік ақпаратты инфографикаға айналдыру.

- Топтарда жұмыс жасап, ақпаратты өзгертеді және көрсетеді.

Ақпаратты ұсыну формасы:<br> - Ақпараттың түрін өзгертеді.<br> - Ақпаратты әртүрлі нысандарда дұрыс ұсынады.

- Ақпарат парақшалары. <br> - Компьютерлер немесе планшеттер.


- Топтардың жұмысын бақылап, қажет болған жағдайда көмек көрсету.<br> - Тапсырманы орындаған топтарға қажеттілікке қарай көмек көрсету.<br> - Жасалған жұмыстарын көрсетіп, талқылау.

- Таңдаған нысандарда ақпаратты ыңғайлы түрде ұсынады.<br> - Талқылауды жинақтап, нәтижелерді айтады.<br> - Басқаларының ойларын жинақтайды.

Топтық жұмысты бағалау:<br> - Топпен жұмыс жасауда белсенділік танытады.<br> - Топ ішінде өзара пікір алмасады және бірлесіп жұмыс істейді.


Қорытынды (5 минут)

  • - Сабақтың қандай бөлімі ұнады?

  • Қандай ақпарат түрімен жұмыс істеу оңай болды?

  • Нені үйрендіңіздер?



Оқушылардың жұмыстарының нәтижесін қорытындылау және талдау.<br> - Сабақтың мақсатына жеткендерін талқылау.<br> - Қорытындылау және келесі сабаққа тапсырма беру.<br> - Сұрақтар қою, рефлексия жасау.

- Мұғалімді тыңдайды, сұрақтар қояды.<br> - Өз жұмыстарын талқылайды және кері байланыс береді.

- Тиімді кері байланыс беру.

- Ауызша немесе жазбаша кері байланыс құралдары.

Үйге тапсырма

  • Келесі сабаққа дайындық ретінде күнделікті өмірде жиі кездесетін ақпарат түрлері туралы материал дайындау.





Презентация слайдтарының контенті:

Слайд 1: Қош келдіңіздер!

  • Сабақтың тақырыбы: Біздің айналамыздағы ақпарат

  • Оқу мақсаты: Әртүрлі ақпараттың мысалдарын келтіру және ақпаратты әртүрлі нысандарда ұсыну

  • Сабақ уақыты: 40 минут

Слайд 2: Сабақтың мақсаты

  • Әртүрлі ақпарат түрлерін анықтау.

  • Ақпаратты әртүрлі формаларда ұсыну.

  • Ақпараттың түрлерін өмірде қолдануын талдау.

Слайд 3: Ақпарат туралы түсінік

  • Ақпарат деген не?

  • Ақпараттың қандай түрлері бар?

Слайд 4: Ақпарат түрлері

  1. Мәтіндік ақпарат (мысалдар: кітаптар, мақалалар, хаттар)

  2. Сандық ақпарат (мысалдар: статистикалық мәліметтер, есептер)

  3. Графикалық ақпарат (мысалдар: суреттер, диаграммалар)

  4. Аудио ақпарат (мысалдар: музыка, жазбалар)

  5. Бейне ақпарат (мысалдар: видеолар, фильмдер)

Слайд 5: Ойын тапсырмасы 1: Ақпарат түрлерін анықтау

  • Педагог әрекеті: Оқушыларды бірнеше топқа бөлу (әр топта 3-4 оқушы). Әр топқа әртүрлі ақпарат үлгілері беріліп, олардың түрін анықтау керек.

  • Әр топқа мәтіндік, графикалық, аудио және бейне ақпарат парақшалары беріледі. Топтар олардың қай түрге жататынын анықтап, атын жазып, түсіндіреді.

  • Қорытындылау және талқылау.

Слайд 6: Ақпарат түрлерін анықтау

  • Мына ақпараттың түрлерін анықтап, оларды байланыстырыңыз:

    1. [Мәтін]

    2. [Сурет]

    3. [Дыбыс жазба]

    4. [Бейне жазба]

Слайд 7: Ойын тапсырмасы 2: Ақпаратты ұсыну формасы

  • Педагог әрекеті: "Ақпаратты ұсыну формасы" тапсырмасын беру: әр топқа информация түрін өзгертіп ұсыну тапсырмасы беріледі.

  • Әр топ өздеріне берілген ақпаратты басқа формаға айналдыруы керек. Мысалы: мәтіндік ақпаратты инфографикаға айналдыру.

  • Өз жұмысын қысқаша түсіндіреді.

Слайд 8: Ақпаратты ұсыну формалары

  • "Таңдап алынған ақпараттың түрін басқа формаға айналдырыңыз. Мысалы:

    1. Мәтіндік ақпараттан инфографика жасау.

    2. Суреттен сандық ақпарат шығару.

    3. Аудио ақпараттан мәтін жасау."

Слайд 10: Қорытынды

  • Оқушылардың жұмыстарының нәтижесін талқылау.

  • Ақпараттың түрлері және олардың күнделікті өмірде қолдану жолдары.

Слайд 11: Рефлексия

  • Сабақтың қандай бөлімі ұнады?

  • Қандай ақпарат түрімен жұмыс істеу оңай болды?

  • Нені үйрендіңіздер?

Слайд 12: Үй тапсырмасы

  • Келесі сабаққа дайындық ретінде күнделікті өмірде жиі кездесетін ақпарат түрлері туралы материал дайындау.

Слайд 13: Назарларыңызға рақмет!

  • Сабақты белсенді түрде аяқтау.












Ақпарат түрлерін анықта.

Shape2

Shape3

Shape6

Shape7



Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!