Біздің өміріміздегі дизайн

Тақырып бойынша 19 материал табылды

Біздің өміріміздегі дизайн

Материал туралы қысқаша түсінік
қоғамдық гуманитарлық бағыты бойынша қмж
Материалдың қысқаша нұсқасы

Тексерілді:



Бөлім

Дизайн теориясы

Педагогтың аты-жөні

Бекетова Ботакоз

Күні

07.11.2024ж

Сынып: 10а\ә

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Біздің өміріміздегі дизайн

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.2.1.1 «дизайн», «қолдану» ұғымдарын түсіндіру

10.2.1.2 түрлер бойынша көрнекі дизайнды жіктеу

Сабақтың мақсаты:

Дизайн ұғымын түсіндіріп, оның өмірдегі рөлін көрсету.

Көрнекі дизайн түрлерімен таныстыру және оларды жіктеуді үйрету

  • Түрлер бойынша көрнекі дизайнды жіктейді

Құндылықтарға баулу

«Әділдік және жауапкершілік» әрбір оқушының жұмысына объективті баға беру және жауапкершілікпен қарауға ынталандыру.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу

Шаттық шеңберін құру. Оқушылар шеңберге тұрып бүгінгі сабаққа байланысты бір біріне тілек тілейді.


Өткен сабақты пысықтау:

Сұрақ-жауап әдісі.

1.Цифрлық видеоның негізгі сипаттамалары қандай?

2. видеомен жұмыс істеуге арналған программаларды қандай критерийлері бойынша таңдауға болады?


«Миға шабуыл» әдісі.

1.Дизайн біздің өмірімізде қандай орын алады?

2. Көрнекі дизайн деген не?

3. Көрнекі дизайнның қандай түрлері білесіңдер?

4. Көркем безендіру қағидаларын қолдану қандай жағдай- ларда жүзеге асырылады?

5. Дизайн элементтері қалай құрылады?

6. Дизайн элементтері қандай қызмет атқарады?


Сәлемдеседі

Бір-біріне тілек айтады



Дескриптор:

-Сұрақтарға жауап береді

Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай

1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады


Презентация

Оқулық

Жұмыс дәптері

Компьютер


Сабақтың ортасы

5 мин














10 мин















10 мин






10 мин

Группа 14
Жаңа сабақты түсіндіру

Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын түсіндіру.

1-тапсырма. Көрнекі дизайн түрлері мен оларға өмірден нақты мысалдар келтіріп, талдау жасаңдар.


Группа 14

2-тапсырма. Жеке жұмыс. «Өзіңді тексер» Көрнекі дизайнның негізгі құраушылары мен олардың қолдану мақсатын кестеге толтырыңдар

Көрнекі дизайн құраушылары

Қолданылуы

Нүкте, кесінді, фигура


Түс


Типографика


Кеңістік


Масштаб


Текстура



3-тапсырма. «Ойлан, жұптас, пікірлес»

Дизайн түрлерінің қолдану саласына мысал келтіріңіз.

Графикалық дизайн

Өндірістегі дизайн

Орта дизайны





4-тапсырма:

Бөлменің дизайн құру. Компьютерде орындайық 1.Графикалық редакторды іске қосыңдар 2. Редактордың фигуралар бөлімін пайдаланып, өз бөлмелерінің дизайнын сызыңдар. 3. Осы заттарды бөлмелеріңе талғамға сай орналастырыңдар. 4. Түстер үйлесімі арқылы жиһаз, еден, кілемді бояңдар. 5. Жұмыстарыңды сақтаңдар

Мұғалімді тыңдайды



Дескриптор:

- дизайн түрлерін анықтайды;

- мысалдар келтіреді;

- талдау жасайды;



Дескриптор

- қолдану мақсатын анықтайды;

- қолдану мақсатын кестеге толтырады;






Дескриптор:

Дизайн түрлеріне мысал келтіреді




Дескриптор: -графикалық редакторды іске қосады; -фигураларды пайдаланып дизайн сызады; -талғамға сай орналастырады; -түстер үйлесі-мімен бояйды; -жұмысты сақтайды







3 балл









3 балл













2 балл









2 балл










Оқулық













Сабақтың соңы

4 мин

Сабақты қорытындылау:

Ой бөлісейік» Дизайнның біздің өмірімізден алатын орнын түсіндіріңдер. Қалай ойлайсыңдар, дизайнсыз өнімдерді ұсыну мен оларды тұтыну салдары қандай болмақ? Дизайн адам өмірінде қайдан пайда болды?

Стикерге екі «+» белгісін қойыңыз, жанына сабақта ұнаған екі нәрсені жазыңыз.

Төменге «?» белгісін қойыңыз, бұған қиындық туғызған бір нәрсені жазыңыз.

Дескриптор:

-Ой бөліседі







кері байланыс жүргізеді

Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай

1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады


Презентация

Оқулық

Жұмыс дәптері

Компьютер


Үйге тапсырма

1 мин


Біздің өміріміздегі дизайн. ҮТ

Жазып алады


Білім класс



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
07.11.2024
242
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі