|
Дүниетану пәні. 2 «Ә» сыныбы |
Күні 24.11.18ж.
|
Мұғалімі: Абдыкасымова Галия Жумановна |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Біздің сынып |
|||||||||||||||||
|
Ортақ тақырып |
Менің мектебім |
|||||||||||||||||
|
Бағдарлама бөліміне сілтеме |
1.2. Мектеп және мектеп ұжымы |
|||||||||||||||||
|
Жалпы мақсаты: |
2.1.2.4. Өз сыныбына сипаттама беру |
|||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Оқушылар:
|
|||||||||||||||||
|
Жетістік өлшемдері |
Оқушы мақсатына жетеді, егер:
Оқушы оқытудың мақсатына жетуге тырысады, егер:
|
|||||||||||||||||
|
Оқытудың әдістері мен тәсілдері |
Әңгіме құру, оқулық және дәптермен жұмыс, жұптық жұмыс, өзіндік жұмыс, дидактикалық ойын. |
|||||||||||||||||
|
Көрнекі құралдар |
Мұғалімге: компьютер, тақырып бойынша суреттер, музыкалық сүйемелдеу, моншақтар, 10 әуе шары. Оқушыға: оқулық, жұмыс дәптері. |
|||||||||||||||||
|
Кілттік сөздер және пікірлер |
Оқушы, сабақ, үзіліс, мектеп қауымдастығы, өзін ұстау ережелері, міндеттер |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Уақыт Сабақтың өту кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||||||||||||||||
|
1 мин. Ұйымдастыру. |
«Күн көзі» стратегиясы Көктен бізге үнемі Күн шуағын төгеді. Біз жүректен жылуды Достарыма береміз. Жағымды көңіл күй қалыптастыру |
Көшбасшы жүргізеді. |
||||||||||||||||
|
3 мин. Сабақтың мақсатын қою |
Мақсатты анықтау тапсырмасы. – Қалай ойлайсыңдар, біздің бүгін сабағымыз қандай тақырыпқа арналады? –– Бұл тақырыптың атауы түсінікті болып көрінгенмен, шын мәнінде онда терең көрегендік мағына жатыр және күрделі ойлауды талап ететін көптеген мәселелі сұрақтардан тұрады. Қалай ойлайсыңдар, не туралы? Ненің шешімін тапқыларың келеді? Бұл тақырыпты оқи отырып, жаңадан нені білдіңдер? – Сыныптастар, достар сөздеріне анықтама беру. – Біз қандай сыныптастармыз? – Өмірде достық қажет пе? |
Сұрақтарға жауап береді. Өздерінің пікірлерін айтып білдіреді. |
||||||||||||||||
|
10 мин. Жаңа білімдерді меңгеру Сергіту сәті. 2-минут |
І. «Сынып» сөзіне ассоциация. Сынып – бұл балалар ұжымы, сынып бөлмесі. – Ұжым дегеніміз не? – Ұжым деп жалпы бір іспен немесе оқумен, бір қызығушылық көзқараспен жиналған адамдардың тобы. Мектеп сыныбы ұжым болуы мүмкін. Ұжымға біріккен адамдар – жолдастар. – Сендердің сыныптарыңды сынып ұжымы деп атаса бола ма? Неліктен? Ал отбасы деп ше? – Кәне, тексерейік. Ойын ойнауды ұсынамын. ІІ. Топтағы жұмыстың ережелерін талқылайды. Түрлі жағдайлар ұсынылады: (уақыт шегі анықталады). 1-топ. 1 минут ішінде шашылған моншақтарды қалай жинауға болады? 2-топ. 10 шарды бірден үрлеп, оларды тарту ету. 3-топ. 1 минут ішінде қалай сурет салуға болады? – Тапсырмаларды орындау жеңіл ме? – Кімнің көмегі тиді? Қандай қиындықтарға тап болдыңдар? Неліктен? – Ұйымшыл ұжымды қандай затпен салыстыруға болады? «Сыныптастар» кластерін құрастыру. ІІІ. Кластер құру.
Сыныптастар – Сендердің ойларыңша, сыныптастар дегені кімдер? СЫНЫПТАС – Біз бір сыныпта бірге оқитын сыныптаспыз. – Нағыз сыныптастарды қандай қарым-қатынастар байланыстырады? – Достық дегеніміз не? ДОСТЫҚ – бір-біріне деген сенімге, құштарлыққа және мүдделерінің ортақтығына негізделген жақын қарым-қатынастар. Ескі достық, сыныптастар достығы. Досы көпті жау алмас. – Сыныптастарыңа қандай қарым-қатынас жасау керек? – Олардың қарым-қатынасына сызат түспеу үшін неге жол бермеу керек? – Неліктен бір-біріне көмектесу қажет. Мектептегі жолдас бұл – оқуда ынтымақтасатын және бір-біріне көмектесетін сыныптастар. Мектептегі жолдастар оқуда, сабақта және үйде, үй тапсырмаларын орындауда өзара көмек береді, сондай-ақ қоңыраудағы үзілісте, ал сабақтан кейін – қызығушылықтары бойынша бос уақыттарда бірге уақыт өткізеді. Сонымен, сынып оқушылары бірге жасалатын, ортақ күшпен бірігеді. «Көңілді күн» Сыныптағы қарым-қатынастардың мәнін түсіну (диалог-әңгімелесу). – Ойланыңдар, біздің сыныпта іскерлік қарым-қатынастар бар ма? Оқудағы өзара көмекті талдау: 1. Сыныптастарыңа мектепте немесе үйде сабақ оқуда көмектесесіңдер ме? 2. Сыныпта оқуға жәрдемдесуге қажеттілік туындаған жағдайлар болды ма? 3. Сендердің біреулерің көмекке жүгіндіңдер ме және көмек сұраған сыныптасыңа көмек қолын созды ма?
Өзіндік тәрбиеленуде өзара көмекті талдау: 1. Өздеріңнің сыныптастарыңның қандай жақсы қылықтарын сабақта, үзілісте, сабақтан кейін, сондай-ақ тақта алдындағы қызықты жауаптарынан байқадыңдар? 2. Сабақ үстінде сендерге басқа оқушылар кедергі келтіре ме? Сыныптастарыңның қандай жаман қылықтарын үзілісте немесе мектептен тыс жерде көресің? 3. Мұндай жағдайларда қалай әрекет етесіңдер? 4. Бос уақыттарыңды қызығушылықтарың бойынша сыныптастарыңмен бірігіп өткізесіңдер ме? Немен айналысасыңдар? 5. Сыныпта кімді жолдас деп атайсың? Ол жолдастығын қандай ісімен білдіреді? |
Тыңдап, әңгімеге қатысады. Сұрақтарға жауап береді. Топта жұмыс істеудің ережелерін естеріне түсіреді және атайды. Әр топ конверттегі тапсырманы және қажетті көрнекіліктерді алып, дұрыс шешімді таңдай отырып тапсырманы орындайды. Кластер құрастырып, өз ойларын білдіреді. Оқушылар өз мысалдарын келтіреді. Видеоролик Өз пікірлерін білдіреді. Өздерінің мысалдарын келтіреді. Басқа оқушылардың пікірлері тыңдалады. Оқушылар өз ойларын жасырмай айта алады. Сыныптастарына мінездеме беріп тастайды. |
||||||||||||||||
|
15 мин. Жаңа материалды түсінуді тексеру |
Оқулықпен жұмысты ұйымдастырылады. Мұғалім оқушылармен бірге оқулықта берілген екі жағдайды талдайды, ал қалған екеуін сахналайды. 1. Сабақ енді басталып еді, бір оқушы портфелін құлатып алды, оның ішінен бір заты ақтарылып қалды. Бұл жағдайда өзіңді қалай ұстайсың? – Сыныппен барлығымыз көмекке келеміз. – Дауыстап күлеміз, бұл өте қызық қой. Басқа нұсқа. 2. Сәкен сырқаттанып қалу себебінен біраз сабақты жіберіп алды. Бақылау жұмысында ол Әлиядан көшіріп алғысы келді. – Әлия қандай шешім қабылдайды? 3. Үзілісте екі дос қыз ұрсысып қалады, жанжалдасады, сендердің ондай жағдайға әрекеттерің: – Қасынан өтіп кету керек, бұған менің қатысым жоқ. – Бұл көріністен цирк жасауға болады. Ұрыс пен төбелесті көргенді ұнатамын. – Қасынан өтіп кетейін, бұл олардың өз мәселесі. – Мұғалімге айту керек, оларды жазаласын. – Басқа жауап.
Дәптермен жұмыс. Тапсырма орындалғаннан кейін жауап алу жүргізіледі. Кімнің жұбы мақалды тезірек біріктіреді? 1. Дос болсаң берік бол, досыңа серік бол. 2. Құс қанатымен, адам достарымен мықты. 3. Дос егіз, дұшпан сегіз. 4. Дос басқа, дұшпан аяққа қарайды. 5. Дос жылатып, дұшпан күлдіріп айтады. 6. Азаматпен дос бол, қадіріңді біледі. 7. Дос ажарың, жолдас базарың. 8. Дос көргеннен түңілме. 9. Дос құшағы жаз. 10. Досы көпті жау алмас. 11. Дос көбейсе дұшпан аяқ астында. 12. Күлме досыңа, келер басыңа. Шығармашылық жұмыс. «Саялы ағаш» жаттығуы. Сөйлемді аяқтауға тырысып көріңдер. Ағаш жапырақсыз... (адам доссыз болғандай). Мен не көріп тұрмын. Жапырақсыз жалғыз ағаш. Ағашты көргенде бастарыңа қандай ойлар келді? Кәне, оны түрлі түсті жапырақтармен безендірейік, ол көңілді, әдемі болсын, адамдар оған сүйсінсін. Жапырақтарды жабыстырыңдар. Әрбір жапырақ – жақсы дос болуға көмектесетін және ұжымда өзара түсіністікті сақтайтын мінездің сипаты. Өз жапырақтарыңды ағашқа іліңдер. Партада – көмекші карточкалар жатыр.
Балалар, естеріңде болсын! Достыққа қабілеттілік, достаса білу, достарды таңдау, достықты сақтау – адамның ең басты қасиеттерінің бірі. – Ал қазір бұл ағаш сендерге қандай сезім тудырды? Егер (үзілісте) жақтау жасаса, бұл мықты, әдемі ағаштың суреті болады. |
Оқулықты ашып, мәтінді оқиды және суреттерді қарастырады. Әр топ конверттен алынған тапсырманы рөлдік сомдайды. Бірлесе отырып орындайды. . |
||||||||||||||||
|
6 мин. Жаңа тақырыпты бекіту |
«Сынып өмірінің заңдары» постерін құру. Балаларға сынып ұжымы өмірінің келесідей заңдарын талқылауға ұсынуға болады. Біздің өмірдің заңы. 1. Құрметтеу. Адамдарды құрметте, сонда басқалар да сені құрметтейді. 2. Достық. Өмірде жалғыз өзіңе қиын болатын сәттер болады. Сонда көмекке досың келеді. 3. Батылдық. Батыл бол, кедергілерден қорықпа. 4. Сүйіспеншілік. Достарыңды, ата-анаңды, Отаныңды және айналаңдағының бәрін сүй. 5. Мейірімділік. Мейірімділік – бұл күш. Күшті болуға қорықпа – адамдарға мейірім сыйла.
6. Қайырымдылық. Сенің қасыңда көмекті
қажет ететін адам болса, 7. Еңбексүйгіштік. Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей. Еңбекқор бол! – Бұл заңның сен үшін маңыздылығы қандай?
|
Бірлесе тапсырманы орындайды. |
||||||||||||||||
|
2 мин. Рефлексия және бағалау |
Бағалау: «Бес саусақ»
Рефлексиялық әңгімелесуді «еркін микрофон» арқылы ұйымдастыру.
|
Бағалау: бүгінгі сабақты бағалайды. Кері байланыс жасалады. Әркімнің пікірі құнды. |
||||||||||||||||
|
1 мин. Үй тапсырмасы |
Үй тапсырмасы.
|
Тапсырманы жазып алады. |
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Біздің сынып
Біздің сынып
|
Дүниетану пәні. 2 «Ә» сыныбы |
Күні 24.11.18ж.
|
Мұғалімі: Абдыкасымова Галия Жумановна |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Біздің сынып |
|||||||||||||||||
|
Ортақ тақырып |
Менің мектебім |
|||||||||||||||||
|
Бағдарлама бөліміне сілтеме |
1.2. Мектеп және мектеп ұжымы |
|||||||||||||||||
|
Жалпы мақсаты: |
2.1.2.4. Өз сыныбына сипаттама беру |
|||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Оқушылар:
|
|||||||||||||||||
|
Жетістік өлшемдері |
Оқушы мақсатына жетеді, егер:
Оқушы оқытудың мақсатына жетуге тырысады, егер:
|
|||||||||||||||||
|
Оқытудың әдістері мен тәсілдері |
Әңгіме құру, оқулық және дәптермен жұмыс, жұптық жұмыс, өзіндік жұмыс, дидактикалық ойын. |
|||||||||||||||||
|
Көрнекі құралдар |
Мұғалімге: компьютер, тақырып бойынша суреттер, музыкалық сүйемелдеу, моншақтар, 10 әуе шары. Оқушыға: оқулық, жұмыс дәптері. |
|||||||||||||||||
|
Кілттік сөздер және пікірлер |
Оқушы, сабақ, үзіліс, мектеп қауымдастығы, өзін ұстау ережелері, міндеттер |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Уақыт Сабақтың өту кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||||||||||||||||
|
1 мин. Ұйымдастыру. |
«Күн көзі» стратегиясы Көктен бізге үнемі Күн шуағын төгеді. Біз жүректен жылуды Достарыма береміз. Жағымды көңіл күй қалыптастыру |
Көшбасшы жүргізеді. |
||||||||||||||||
|
3 мин. Сабақтың мақсатын қою |
Мақсатты анықтау тапсырмасы. – Қалай ойлайсыңдар, біздің бүгін сабағымыз қандай тақырыпқа арналады? –– Бұл тақырыптың атауы түсінікті болып көрінгенмен, шын мәнінде онда терең көрегендік мағына жатыр және күрделі ойлауды талап ететін көптеген мәселелі сұрақтардан тұрады. Қалай ойлайсыңдар, не туралы? Ненің шешімін тапқыларың келеді? Бұл тақырыпты оқи отырып, жаңадан нені білдіңдер? – Сыныптастар, достар сөздеріне анықтама беру. – Біз қандай сыныптастармыз? – Өмірде достық қажет пе? |
Сұрақтарға жауап береді. Өздерінің пікірлерін айтып білдіреді. |
||||||||||||||||
|
10 мин. Жаңа білімдерді меңгеру Сергіту сәті. 2-минут |
І. «Сынып» сөзіне ассоциация. Сынып – бұл балалар ұжымы, сынып бөлмесі. – Ұжым дегеніміз не? – Ұжым деп жалпы бір іспен немесе оқумен, бір қызығушылық көзқараспен жиналған адамдардың тобы. Мектеп сыныбы ұжым болуы мүмкін. Ұжымға біріккен адамдар – жолдастар. – Сендердің сыныптарыңды сынып ұжымы деп атаса бола ма? Неліктен? Ал отбасы деп ше? – Кәне, тексерейік. Ойын ойнауды ұсынамын. ІІ. Топтағы жұмыстың ережелерін талқылайды. Түрлі жағдайлар ұсынылады: (уақыт шегі анықталады). 1-топ. 1 минут ішінде шашылған моншақтарды қалай жинауға болады? 2-топ. 10 шарды бірден үрлеп, оларды тарту ету. 3-топ. 1 минут ішінде қалай сурет салуға болады? – Тапсырмаларды орындау жеңіл ме? – Кімнің көмегі тиді? Қандай қиындықтарға тап болдыңдар? Неліктен? – Ұйымшыл ұжымды қандай затпен салыстыруға болады? «Сыныптастар» кластерін құрастыру. ІІІ. Кластер құру.
Сыныптастар – Сендердің ойларыңша, сыныптастар дегені кімдер? СЫНЫПТАС – Біз бір сыныпта бірге оқитын сыныптаспыз. – Нағыз сыныптастарды қандай қарым-қатынастар байланыстырады? – Достық дегеніміз не? ДОСТЫҚ – бір-біріне деген сенімге, құштарлыққа және мүдделерінің ортақтығына негізделген жақын қарым-қатынастар. Ескі достық, сыныптастар достығы. Досы көпті жау алмас. – Сыныптастарыңа қандай қарым-қатынас жасау керек? – Олардың қарым-қатынасына сызат түспеу үшін неге жол бермеу керек? – Неліктен бір-біріне көмектесу қажет. Мектептегі жолдас бұл – оқуда ынтымақтасатын және бір-біріне көмектесетін сыныптастар. Мектептегі жолдастар оқуда, сабақта және үйде, үй тапсырмаларын орындауда өзара көмек береді, сондай-ақ қоңыраудағы үзілісте, ал сабақтан кейін – қызығушылықтары бойынша бос уақыттарда бірге уақыт өткізеді. Сонымен, сынып оқушылары бірге жасалатын, ортақ күшпен бірігеді. «Көңілді күн» Сыныптағы қарым-қатынастардың мәнін түсіну (диалог-әңгімелесу). – Ойланыңдар, біздің сыныпта іскерлік қарым-қатынастар бар ма? Оқудағы өзара көмекті талдау: 1. Сыныптастарыңа мектепте немесе үйде сабақ оқуда көмектесесіңдер ме? 2. Сыныпта оқуға жәрдемдесуге қажеттілік туындаған жағдайлар болды ма? 3. Сендердің біреулерің көмекке жүгіндіңдер ме және көмек сұраған сыныптасыңа көмек қолын созды ма?
Өзіндік тәрбиеленуде өзара көмекті талдау: 1. Өздеріңнің сыныптастарыңның қандай жақсы қылықтарын сабақта, үзілісте, сабақтан кейін, сондай-ақ тақта алдындағы қызықты жауаптарынан байқадыңдар? 2. Сабақ үстінде сендерге басқа оқушылар кедергі келтіре ме? Сыныптастарыңның қандай жаман қылықтарын үзілісте немесе мектептен тыс жерде көресің? 3. Мұндай жағдайларда қалай әрекет етесіңдер? 4. Бос уақыттарыңды қызығушылықтарың бойынша сыныптастарыңмен бірігіп өткізесіңдер ме? Немен айналысасыңдар? 5. Сыныпта кімді жолдас деп атайсың? Ол жолдастығын қандай ісімен білдіреді? |
Тыңдап, әңгімеге қатысады. Сұрақтарға жауап береді. Топта жұмыс істеудің ережелерін естеріне түсіреді және атайды. Әр топ конверттегі тапсырманы және қажетті көрнекіліктерді алып, дұрыс шешімді таңдай отырып тапсырманы орындайды. Кластер құрастырып, өз ойларын білдіреді. Оқушылар өз мысалдарын келтіреді. Видеоролик Өз пікірлерін білдіреді. Өздерінің мысалдарын келтіреді. Басқа оқушылардың пікірлері тыңдалады. Оқушылар өз ойларын жасырмай айта алады. Сыныптастарына мінездеме беріп тастайды. |
||||||||||||||||
|
15 мин. Жаңа материалды түсінуді тексеру |
Оқулықпен жұмысты ұйымдастырылады. Мұғалім оқушылармен бірге оқулықта берілген екі жағдайды талдайды, ал қалған екеуін сахналайды. 1. Сабақ енді басталып еді, бір оқушы портфелін құлатып алды, оның ішінен бір заты ақтарылып қалды. Бұл жағдайда өзіңді қалай ұстайсың? – Сыныппен барлығымыз көмекке келеміз. – Дауыстап күлеміз, бұл өте қызық қой. Басқа нұсқа. 2. Сәкен сырқаттанып қалу себебінен біраз сабақты жіберіп алды. Бақылау жұмысында ол Әлиядан көшіріп алғысы келді. – Әлия қандай шешім қабылдайды? 3. Үзілісте екі дос қыз ұрсысып қалады, жанжалдасады, сендердің ондай жағдайға әрекеттерің: – Қасынан өтіп кету керек, бұған менің қатысым жоқ. – Бұл көріністен цирк жасауға болады. Ұрыс пен төбелесті көргенді ұнатамын. – Қасынан өтіп кетейін, бұл олардың өз мәселесі. – Мұғалімге айту керек, оларды жазаласын. – Басқа жауап.
Дәптермен жұмыс. Тапсырма орындалғаннан кейін жауап алу жүргізіледі. Кімнің жұбы мақалды тезірек біріктіреді? 1. Дос болсаң берік бол, досыңа серік бол. 2. Құс қанатымен, адам достарымен мықты. 3. Дос егіз, дұшпан сегіз. 4. Дос басқа, дұшпан аяққа қарайды. 5. Дос жылатып, дұшпан күлдіріп айтады. 6. Азаматпен дос бол, қадіріңді біледі. 7. Дос ажарың, жолдас базарың. 8. Дос көргеннен түңілме. 9. Дос құшағы жаз. 10. Досы көпті жау алмас. 11. Дос көбейсе дұшпан аяқ астында. 12. Күлме досыңа, келер басыңа. Шығармашылық жұмыс. «Саялы ағаш» жаттығуы. Сөйлемді аяқтауға тырысып көріңдер. Ағаш жапырақсыз... (адам доссыз болғандай). Мен не көріп тұрмын. Жапырақсыз жалғыз ағаш. Ағашты көргенде бастарыңа қандай ойлар келді? Кәне, оны түрлі түсті жапырақтармен безендірейік, ол көңілді, әдемі болсын, адамдар оған сүйсінсін. Жапырақтарды жабыстырыңдар. Әрбір жапырақ – жақсы дос болуға көмектесетін және ұжымда өзара түсіністікті сақтайтын мінездің сипаты. Өз жапырақтарыңды ағашқа іліңдер. Партада – көмекші карточкалар жатыр.
Балалар, естеріңде болсын! Достыққа қабілеттілік, достаса білу, достарды таңдау, достықты сақтау – адамның ең басты қасиеттерінің бірі. – Ал қазір бұл ағаш сендерге қандай сезім тудырды? Егер (үзілісте) жақтау жасаса, бұл мықты, әдемі ағаштың суреті болады. |
Оқулықты ашып, мәтінді оқиды және суреттерді қарастырады. Әр топ конверттен алынған тапсырманы рөлдік сомдайды. Бірлесе отырып орындайды. . |
||||||||||||||||
|
6 мин. Жаңа тақырыпты бекіту |
«Сынып өмірінің заңдары» постерін құру. Балаларға сынып ұжымы өмірінің келесідей заңдарын талқылауға ұсынуға болады. Біздің өмірдің заңы. 1. Құрметтеу. Адамдарды құрметте, сонда басқалар да сені құрметтейді. 2. Достық. Өмірде жалғыз өзіңе қиын болатын сәттер болады. Сонда көмекке досың келеді. 3. Батылдық. Батыл бол, кедергілерден қорықпа. 4. Сүйіспеншілік. Достарыңды, ата-анаңды, Отаныңды және айналаңдағының бәрін сүй. 5. Мейірімділік. Мейірімділік – бұл күш. Күшті болуға қорықпа – адамдарға мейірім сыйла.
6. Қайырымдылық. Сенің қасыңда көмекті
қажет ететін адам болса, 7. Еңбексүйгіштік. Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей. Еңбекқор бол! – Бұл заңның сен үшін маңыздылығы қандай?
|
Бірлесе тапсырманы орындайды. |
||||||||||||||||
|
2 мин. Рефлексия және бағалау |
Бағалау: «Бес саусақ»
Рефлексиялық әңгімелесуді «еркін микрофон» арқылы ұйымдастыру.
|
Бағалау: бүгінгі сабақты бағалайды. Кері байланыс жасалады. Әркімнің пікірі құнды. |
||||||||||||||||
|
1 мин. Үй тапсырмасы |
Үй тапсырмасы.
|
Тапсырманы жазып алады. |
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













