Материалдар / Б.Момышұлының «Ұшқан ұя» повесінің жанрлық ерекшеліктері.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Б.Момышұлының «Ұшқан ұя» повесінің жанрлық ерекшеліктері.

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұсынылған жоспар жаңа форматта жасақталынған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Ақпан 2023
720
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні: қазақ әдебиеті

Сыныбы : 8-сынып

Күні:01. 02 . 2023ж

Мектеп: Ақтоғай орта мектебі

Мұғалімнің аты-жөні: Габбасова Базар Қазтуғанқызы

Сабақтың тақырыбы:


Б.Момышұлының «Ұшқан ұя» повесінің жанрлық ерекшеліктері.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

8.2.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін кестеге толтыру, пролог,эпилогын анықтау;

8.2.1.3 шығарма үзіндісінен тұрақты сөз тіркестерін табу, мақал-мәтелдерді теріп жазып, мағынасын ашу


Сабақ мақсаттары:

-әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін кестеге толтырады, пролог,эпилогын анықтайды.

-шығарма үзіндісінен тұрақты сөз тіркестерін табады, мақал-мәтелдерді теріп жазып, мағынасын ашады.



Бағалау критерийлері

әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін кестеге толтырып, пролог,эпилогын анықтай алады.

-шығарма үзіндісінен тұрақты сөз тіркестерін тауып, мақал-мәтелдерді теріп жазып, мағынасын аша алады.


Құндылықтарды дарыту

Сабақ мазмұны арқылы жеке/жұпта/топта жұмыс жасау,өзінің, өзгенің оқуына жауапкершілікпен қарау, сонымен бірге жалпыадамзаттық құндылықтар оқушы бойына сіңіріледі.


Пәнаралық байланыс

Әдебиетпен, тарихпен



Қажетті құрал-жабдықтар

Оқулық, плакаттар, маркер, «Мақал-мәтелдер» жинағы, көрнекіліктер;


Оқыту әдістері:

Топтық жұмыс, жеке жұмыс жұптық жұмыс.



Жоспарланған уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті.


Оқушы әрекеті



Сабақтың басы



( 5 минут)











Сабақтың ортасы

5 минут





(10 минут)











(10 минут)







(10 минут )



















Сабақтың соңы

(5 минут)






















1-әрекет.Сынып ахуалын қалыптастыру.


Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу . Биографиалық әңгіме.

«Сұрақтар жаңбыры» әдісі арқылы өткен сабаққа шолу.


Бағалау. Жарайсың!Тамаша!Керемет!


2-әрекет. Сабақ мақсатымен таныстыру.



3-әрекет. Топқа бөлу.

"Ата баланың қорғаны" Аталар тобы.

"Әке көрген оқ жанар"Әкелер тобы

"Анаңа ауыр сөз айта" Әжелер тобы

4-әрекет. Топтық жұмыс.

«Топтық талқылау» әдісі арқылы әр топқа тапсырма беріледі.

1- тапсырма. Сюжеттегі негізгі оқиғалар тізбегі туралы баяндау. 10 минут

Дескриптор: -сюжеттегі негізгі оқиғалар туралы баяндайды. Бағалау. Жарайсың!Тамаша!Керемет!

5-әрекет. Жұптық жұмыс «Сен маған, мен саған» әдісі.

2-тапсырма. Повестің эпилогы мен прологын анықтау. Дескриптор: -повестің эпилогы мен прологын анықтайды;

Бағалау. Жарайсың!Тамаша!Керемет!



3-тапсырма . Саралау тапсырмасы 1. Шығарма үзіндісінен тұрақты сөз тіркестерін табу.

2. Мақал-мәтелдерді теріп жазып, мағынасын ашу. Дескриптор:

-шығарма үзіндісінен тұрақты сөз тіркестерін таба алады; -мақал-мәтелдерді теріп жазып, мағынасын аша алады; Бағалау. Жарайсың!Тамаша!Керемет!

Кері байланыс «Тұжырым кестесі» әдісі бойынша шығарманың жанрына байланысты пролог,эпилогын анықтау мақсатында сұрақ қою арқылы жүзеге асырылады.

Пролог дегеніміз не?

Эпилог дегеніміз не?

Б. Момышұлының «Ұшқан ұя» повесінің өзге повестерден ерекшелігі неде?


Бағалау. Жарайсың!Тамаша!Керемет!





Үйге тапсырма.«Менің повестен алған өнегем» тақырыбында эссе жазып келу.







  • сөйлейді;


6-әрекет.Рефлексия кезеңі.Кестені толтыру.

(1, 2-модульдер), (5 минут)

.8-әрекет.Үйге тапсырма : Б.Момышұлының «Ұшқан ұя» туындысының кейіпкерлеріне мінездеме жазу



1-әрекет. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Жауаптары тыңдалады. 2-әрекет. Оқушылар дәптерлеріне сабақтың тақырыбын жазады. 3-әрекет. Оқушылар қолдарына берілген мақал- мәтелдерді құрастырып,топ жасайды. 4-әрекет.Топтық жұмыс.Қолдарына ұсынылған үлестірмелі ресурстар арқылы қорғай-ды.Объект 4

5- әрекет. Оқушылар дәптерлеріне орындайды, талдайды.

Рисунок 3


6-әрекет.

Оқушылар жеке өз дәптерлеріне орындайды.




Рисунок 3


7-әрекет. Рефлексия кезеңі

Объект 11



8-әрекет.Үйге тапсырма алады.















Shape1

Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Саралау тапсырмалары оқушылар үшін тиімді болды. Оқушылар шығарманың үзіндісінен тұрақты сөз тіркестерін таба отырып, мақал- мәтелдердің мағынасын аша білді.

Пәнаралық байланыс.Денсаулық және қауіпсіздік.АКТ-мен байланыс.Құндылықтармен байланыс(тәрбие элнменті)

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті? Қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Тапсырмалар сәйкес болды ма? Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Нәтижесінде сабақтың мақсаттары мен оқу мақсаттары орындалды.Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін кестеге толтырып, пролог,эпилогын анықтай алды.Шығарма үзіндісінен тұрақты сөз тіркестерін тауып, мақал-мәтелдерді теріп жазып, мағынасын аша алды. Сабақ мақсаты тақырыпқа сай алынды, шынайы болды. Бүгінгі сабақтан оқушылар Б. Момышұлының «Ұшқан ұя» повесінің жанрлық ерекшеліктерін ұғынды. Сыныпта жағымды ынтымақтастыққа негізделген орта қалыптасып, жеке, жұптық, топтық жұмыстар белсенді жүргізілді. Тиімді болды, оқушылар тапсырмаларды қызығушылықпен орындады. Берілген уақытты тиімді пайдаландым.Сабақ жоспарға сәйкес, өзгеріссіз өткізілді.











































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!