|
Бөлім: Спорт. Белгілі спорт жұлдыздары. Морфология |
Мектеп: Белес мектеп бөбекжай-балабақша кешені |
||||||
|
Күні: 14.02.2025 |
Мұғалімнің аты-жөні: Жакупов Ернар |
||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бокс саңлақтары. Ортақ етіс. |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.5.1 мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру; 6.4.4.2. етістіктің етіс түрлері мен салт-сабақты етістіктердің тіркесімдік мүмкіндігін ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-мәтін мазмұны бойынша нақтылау сұрақтарын құрастырады. -етістіктердің етіс түрлерінің тіркесімдік мүмкіндігін ауызша және жазбаша тілдесімде қолданады. |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Сынып тазалығына назар аудару. Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады. «Жебе» әдісі арқылы топқа бөлініңдер.
Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Сиқырлы дөңгелектер» Таңдаған дөңгелектің артында сиқырлы суреттер бар, онда бір-біріңізбен амандасудың сиқырлы түрлері көрсетілген. Егер алақан суреті болса, қолымызды қысып амандасайық, егер жүрек бейнеленген болса, құшақтасайық, ал күн бейнеленген болса, жақсы сөз айтып амандасайық. Күлкі бейнеленген болса, онда бір-бірімізге күлімдей қарайық. Үй тапсырмасын «Тақия тастамақ» әдісі арқылы тексереді.(2-3-тапсырма) Дескриптор: ✓ ырықсыз етіс тұлғаларын анықтайды; ✓ мақала жоспарын құрады. Ширату тапсырмасы. «Додекаэдр» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.
1)Жақсылық Үшкемпіров туралы не білесің? 2)Ырықсыз етіске мысал келтір. 3)Қажымұқанның жеңістері туралы айт. 4)Өзгелік етіс дегеніміз не? 5)Боссабол ойыны қандай ойын? 6)Өздік етіс дегеніміз не? 7)Олимпиада сөзінің мағынасы не? 8)Салт естістік дегеніміз не? 9)Ұлттық ойындарды ата. 10)Сабақты етістіктерге мысал келтір. 11)Ауыр атлетикаға қай спорт түрлері жатады? 12)Етістік тұлғасына қарай нешеге бөлінеді?
І. Қызығушылығын ояту. Суреттегі тұлғаны танисыңдар ма? Оның спорт саласында қандай еңбегі бар? ІІ. Мағынаны тану. ОҚЫЛЫМ 1-тапсырма. Мәтінді «Спиральді оқу» әдісі арқылы топ болып оқыңдар. 1-топқа:
2-топқа:
3-топқа:
2-тапсырма.«Ойлан. Жұптас. Бөліс» тәсілі арқылы мәтін мазмұны бойынша ақпаратты нақтылайтын 2 сұрақ құрастырыңдар. ______________________________________________________________________________________________________________ Дескриптор: ✓ мәтін мазмұны бойынша ақпаратты нақтылау сұрағын құрастырады.(2)
3-тапсырма. 1-топ: «Дарт тақтасы» әдісі арқылы мәтін негізінде тапсырманы орындаңдар. Дескриптор: ✓ мәтіннің тақырыбын анықтайды; ✓ мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды; ✓ мәтін мазмұнын ашатын сұрақты анықтайды. 2-топ: Мәтін негізінде «Сөзжұмбақты» шешіп, шыққан сөз туралы білгендерің туралы айтыңдар.
Дескриптор: ✓ мәтін негізінде сұрақтардың жауабын табады; ✓ шыққан сөз туралы білгендерін айтады. 3-топ: «Ақиқат/жалған» әдісі арқылы мәтін мазмұны негізінде ақпараттардың дұрыс, бұрыстығын анықтаңдар. Бос бағанға дұрыс жауапты жазыңдар. Дескриптор: ✓ мәтіндегі дұрыс ақпаратты анықтайды; ✓ мәтіндегі бұрыс ақпаратты анықтайды; ✓ ақпараттың мәнін ұғындырады. ӘТН АЛДЫ «Салыстыру» әдісі Серік Агилларды жұдырықтады. Серік пен Агиллар жұдырықтасты. ӘТН
ЕСКЕРТУ!!! Спортшылар жарысқа кетті. Спортшылар жарысты. Бірде, етістік категориясын, бірде зат есім тұлғасында тұратынын айтады. Яғни омоним сөз болады. 4-тапсырма. Мәтіндегі етістіктерді ортақ етіске айналдырып жазыңдар. Айнал, сана, жи, тап, жұдырықта, көр. Дескриптор: ✓ етістіктерді ортақ етіске айналдырады; ✓ ерекшелігін таниды; ✓ сабақта белсенділік танытады. |
Оқушылар «жоқ» білімгерді айтады. сабаққа назарын аударады. «Жебені» ьаңдау арқылы топқа бөлінеді. «Тақия тастамақ» әдісі арқылы үй тапсырмасын айтады. Ширату тапсырмасын орындайды. Лексикалық және грамматикалық тақырыпты еске түсіреді. Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерімен танысады. «Ой қозғау» сұрағына жауап береді. Үш топтың мүшелері мәтінді іштей түсініп оқиды. Мәтін мазмұны бойынша ақпаратты нақтылау мақсатында кемі 2 сұрақ құрастырады. Өзі қалаған жұпқа сұрағын қояды. Логикалық тапсырмаға топ болып араласады. Кейіпкер тигізген сандардағы тапсырманың жауабын анықтайды,түсіндіреді. Мәтін негізінде сөзжұмбақ сұрақтарын шешіп, тірек сөзді анықтайды, түсіндіреді. Мәтін мазмұны бойынша берілген ақпараттың ақиқат не жалған екендігін анықтайды, түзейді, түсіндіреді. Мәтіннен алынған етістіктерге ортақ етіс жұрнағын жалғап жазады. Ерекшелігін байқайды. |
Қалыптастырушы бағалау ҚБ.
«Торсық» әдісі ҚБ
« Отшашу» әдісі ҚБ
«Торсық» әдісі ҚБ
«Төсбелгі» әдісі |
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы Түрлі-түсті кеспе қағаздар Стикерлер Бағалау карточкалары
Суреттер Магнит Қазақ тілі (мұғалім кітабы) Интербелсенді тақта Қима қағаз Фламастер |
|||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс. « Бағдаршам » әдісі арқылы сабақты қорытындылайды.
Рефлексия. «Менің көңіл-күйім» әдісі
|
Classroomscreen платформасы |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бокс саңлағы. Ортақ етіс.
Бокс саңлағы. Ортақ етіс.
|
Бөлім: Спорт. Белгілі спорт жұлдыздары. Морфология |
Мектеп: Белес мектеп бөбекжай-балабақша кешені |
||||||
|
Күні: 14.02.2025 |
Мұғалімнің аты-жөні: Жакупов Ернар |
||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бокс саңлақтары. Ортақ етіс. |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.5.1 мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру; 6.4.4.2. етістіктің етіс түрлері мен салт-сабақты етістіктердің тіркесімдік мүмкіндігін ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-мәтін мазмұны бойынша нақтылау сұрақтарын құрастырады. -етістіктердің етіс түрлерінің тіркесімдік мүмкіндігін ауызша және жазбаша тілдесімде қолданады. |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Сынып тазалығына назар аудару. Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады. «Жебе» әдісі арқылы топқа бөлініңдер.
Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Сиқырлы дөңгелектер» Таңдаған дөңгелектің артында сиқырлы суреттер бар, онда бір-біріңізбен амандасудың сиқырлы түрлері көрсетілген. Егер алақан суреті болса, қолымызды қысып амандасайық, егер жүрек бейнеленген болса, құшақтасайық, ал күн бейнеленген болса, жақсы сөз айтып амандасайық. Күлкі бейнеленген болса, онда бір-бірімізге күлімдей қарайық. Үй тапсырмасын «Тақия тастамақ» әдісі арқылы тексереді.(2-3-тапсырма) Дескриптор: ✓ ырықсыз етіс тұлғаларын анықтайды; ✓ мақала жоспарын құрады. Ширату тапсырмасы. «Додекаэдр» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.
1)Жақсылық Үшкемпіров туралы не білесің? 2)Ырықсыз етіске мысал келтір. 3)Қажымұқанның жеңістері туралы айт. 4)Өзгелік етіс дегеніміз не? 5)Боссабол ойыны қандай ойын? 6)Өздік етіс дегеніміз не? 7)Олимпиада сөзінің мағынасы не? 8)Салт естістік дегеніміз не? 9)Ұлттық ойындарды ата. 10)Сабақты етістіктерге мысал келтір. 11)Ауыр атлетикаға қай спорт түрлері жатады? 12)Етістік тұлғасына қарай нешеге бөлінеді?
І. Қызығушылығын ояту. Суреттегі тұлғаны танисыңдар ма? Оның спорт саласында қандай еңбегі бар? ІІ. Мағынаны тану. ОҚЫЛЫМ 1-тапсырма. Мәтінді «Спиральді оқу» әдісі арқылы топ болып оқыңдар. 1-топқа:
2-топқа:
3-топқа:
2-тапсырма.«Ойлан. Жұптас. Бөліс» тәсілі арқылы мәтін мазмұны бойынша ақпаратты нақтылайтын 2 сұрақ құрастырыңдар. ______________________________________________________________________________________________________________ Дескриптор: ✓ мәтін мазмұны бойынша ақпаратты нақтылау сұрағын құрастырады.(2)
3-тапсырма. 1-топ: «Дарт тақтасы» әдісі арқылы мәтін негізінде тапсырманы орындаңдар. Дескриптор: ✓ мәтіннің тақырыбын анықтайды; ✓ мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды; ✓ мәтін мазмұнын ашатын сұрақты анықтайды. 2-топ: Мәтін негізінде «Сөзжұмбақты» шешіп, шыққан сөз туралы білгендерің туралы айтыңдар.
Дескриптор: ✓ мәтін негізінде сұрақтардың жауабын табады; ✓ шыққан сөз туралы білгендерін айтады. 3-топ: «Ақиқат/жалған» әдісі арқылы мәтін мазмұны негізінде ақпараттардың дұрыс, бұрыстығын анықтаңдар. Бос бағанға дұрыс жауапты жазыңдар. Дескриптор: ✓ мәтіндегі дұрыс ақпаратты анықтайды; ✓ мәтіндегі бұрыс ақпаратты анықтайды; ✓ ақпараттың мәнін ұғындырады. ӘТН АЛДЫ «Салыстыру» әдісі Серік Агилларды жұдырықтады. Серік пен Агиллар жұдырықтасты. ӘТН
ЕСКЕРТУ!!! Спортшылар жарысқа кетті. Спортшылар жарысты. Бірде, етістік категориясын, бірде зат есім тұлғасында тұратынын айтады. Яғни омоним сөз болады. 4-тапсырма. Мәтіндегі етістіктерді ортақ етіске айналдырып жазыңдар. Айнал, сана, жи, тап, жұдырықта, көр. Дескриптор: ✓ етістіктерді ортақ етіске айналдырады; ✓ ерекшелігін таниды; ✓ сабақта белсенділік танытады. |
Оқушылар «жоқ» білімгерді айтады. сабаққа назарын аударады. «Жебені» ьаңдау арқылы топқа бөлінеді. «Тақия тастамақ» әдісі арқылы үй тапсырмасын айтады. Ширату тапсырмасын орындайды. Лексикалық және грамматикалық тақырыпты еске түсіреді. Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерімен танысады. «Ой қозғау» сұрағына жауап береді. Үш топтың мүшелері мәтінді іштей түсініп оқиды. Мәтін мазмұны бойынша ақпаратты нақтылау мақсатында кемі 2 сұрақ құрастырады. Өзі қалаған жұпқа сұрағын қояды. Логикалық тапсырмаға топ болып араласады. Кейіпкер тигізген сандардағы тапсырманың жауабын анықтайды,түсіндіреді. Мәтін негізінде сөзжұмбақ сұрақтарын шешіп, тірек сөзді анықтайды, түсіндіреді. Мәтін мазмұны бойынша берілген ақпараттың ақиқат не жалған екендігін анықтайды, түзейді, түсіндіреді. Мәтіннен алынған етістіктерге ортақ етіс жұрнағын жалғап жазады. Ерекшелігін байқайды. |
Қалыптастырушы бағалау ҚБ.
«Торсық» әдісі ҚБ
« Отшашу» әдісі ҚБ
«Торсық» әдісі ҚБ
«Төсбелгі» әдісі |
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы Түрлі-түсті кеспе қағаздар Стикерлер Бағалау карточкалары
Суреттер Магнит Қазақ тілі (мұғалім кітабы) Интербелсенді тақта Қима қағаз Фламастер |
|||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс. « Бағдаршам » әдісі арқылы сабақты қорытындылайды.
Рефлексия. «Менің көңіл-күйім» әдісі
|
Classroomscreen платформасы |
|||||
шағым қалдыра аласыз

























