|
Бөлім Бөлімше |
Бөлім 1 «Сәндік сурет салу» Бөлімше 1.1 Жолақтағы өрнек |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
«Жолақтағы ою-өрнек»-гуашпен безендірілген сурет. Гүл |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.1.3 жолақта «гүл» қазақ өрнегін салу (бүгу сызығында); бояу (қарын-даш, гуашь) |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ұлттық сәндік өнермен танысу. «ырғақ» және «симметрия» ұғымдары туралы білім алу. Жолақта қарапайым ою-өрнек салу әдістері туралы білім алу. Қылқаламмен ою салу тәсілдері. |
|
|
|
Сабақтың барысы |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру: Мейірімді жүрекпен, Ақ пейілді тілекпен. Амандасып алайық, Бір жадырап қалайық. |
Психологиялық ахуалға берілген өлең шумақтарын мұғаліммен бірге қайталап, айтады. |
|
|
|
Ортасы |
Ұлттық сәндік өнермен таныстыру. Ою-өрнек – бұйымның бетіне түсірілетін нақыш. Өрнек нақыштары қайталанып, алмасып отырады.Өрнек нақыштары бір сызықтың бойында бірінен соң бірі тұрса, онда ол жолақты өрнек болады.Өрнектер әртүрлі пішіндерден тұрады.Олар дөңгелек, үшбұрыш, төртбұрыш, сопақша. Өсімдік тәрізді өрнектер де бар.Олар гүл, ағаш өрнектері. |
Ою-өрнек түрлерімен танысады, неге ұқсайтынын айтады.
Сергіту сәтін жасайды.
|
|
Интербелсенді тақта Презентация Ою-өрнек түрлері
Қошқармүйіз
|
|
|
Жануарлар сипатымен байланысты өрнектер «қошқармүйіз», «түйетабан», «арқармүйіз».Аспан әлемін бейнелейтін өрнектер «ай», «жұлдыз» Сергіту сәті: Мен қазақпын Практикалық кезең. Бірінші жаттығу: қылқаламды бояуға батырып алып, түрлі түсті бояумен «ирек» өрнегін сызып шығамыз. Алғашқыда қарындашпен жіңішке сызық арқылы жолақша сызып алу қажет. Қылқаламды бояу жеткенше қағаз бетінен алмай, жеңіл, асықпай сызып шығамыз. Екінші жаттығу: «Ирек» өрнегін геометриялық өрнекке айналдырып сызамыз. Жіңішке сызықтар арқылы жолақшаны дайындап алып, «ирек» өрнегін түзу сызықтармен қылқаламды жоғары-төмен жүргізіп отырып орындаймыз. |
Қылқаламмен жолақты ою-өрнек салуды үйренеді. |
|
Арқармүйіз
Ағаш
ШЫНЫГҮЛ |
|
Соңы |
Оқушылардан бүгінгі сабақта не үйренгендерін сұрау. |
|
Жұмыс жасау барысында қиналған оқушыларға көмек көрсету, қолдау. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бөлімше 1.1 Жолақтағы өрнек
Бөлімше 1.1 Жолақтағы өрнек
|
Бөлім Бөлімше |
Бөлім 1 «Сәндік сурет салу» Бөлімше 1.1 Жолақтағы өрнек |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
«Жолақтағы ою-өрнек»-гуашпен безендірілген сурет. Гүл |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.1.3 жолақта «гүл» қазақ өрнегін салу (бүгу сызығында); бояу (қарын-даш, гуашь) |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ұлттық сәндік өнермен танысу. «ырғақ» және «симметрия» ұғымдары туралы білім алу. Жолақта қарапайым ою-өрнек салу әдістері туралы білім алу. Қылқаламмен ою салу тәсілдері. |
|
|
|
Сабақтың барысы |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру: Мейірімді жүрекпен, Ақ пейілді тілекпен. Амандасып алайық, Бір жадырап қалайық. |
Психологиялық ахуалға берілген өлең шумақтарын мұғаліммен бірге қайталап, айтады. |
|
|
|
Ортасы |
Ұлттық сәндік өнермен таныстыру. Ою-өрнек – бұйымның бетіне түсірілетін нақыш. Өрнек нақыштары қайталанып, алмасып отырады.Өрнек нақыштары бір сызықтың бойында бірінен соң бірі тұрса, онда ол жолақты өрнек болады.Өрнектер әртүрлі пішіндерден тұрады.Олар дөңгелек, үшбұрыш, төртбұрыш, сопақша. Өсімдік тәрізді өрнектер де бар.Олар гүл, ағаш өрнектері. |
Ою-өрнек түрлерімен танысады, неге ұқсайтынын айтады.
Сергіту сәтін жасайды.
|
|
Интербелсенді тақта Презентация Ою-өрнек түрлері
Қошқармүйіз
|
|
|
Жануарлар сипатымен байланысты өрнектер «қошқармүйіз», «түйетабан», «арқармүйіз».Аспан әлемін бейнелейтін өрнектер «ай», «жұлдыз» Сергіту сәті: Мен қазақпын Практикалық кезең. Бірінші жаттығу: қылқаламды бояуға батырып алып, түрлі түсті бояумен «ирек» өрнегін сызып шығамыз. Алғашқыда қарындашпен жіңішке сызық арқылы жолақша сызып алу қажет. Қылқаламды бояу жеткенше қағаз бетінен алмай, жеңіл, асықпай сызып шығамыз. Екінші жаттығу: «Ирек» өрнегін геометриялық өрнекке айналдырып сызамыз. Жіңішке сызықтар арқылы жолақшаны дайындап алып, «ирек» өрнегін түзу сызықтармен қылқаламды жоғары-төмен жүргізіп отырып орындаймыз. |
Қылқаламмен жолақты ою-өрнек салуды үйренеді. |
|
Арқармүйіз
Ағаш
ШЫНЫГҮЛ |
|
Соңы |
Оқушылардан бүгінгі сабақта не үйренгендерін сұрау. |
|
Жұмыс жасау барысында қиналған оқушыларға көмек көрсету, қолдау. |
|
шағым қалдыра аласыз

















