Бөлшектер. Бөлшектерді салыстыру

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Бөлшектер. Бөлшектерді салыстыру

Материал туралы қысқаша түсінік
4.1.1.6 бөлімдері немесе алымдары бірдей жай бөлшектерді салыстыру/сан сәулесінде салыстыру, дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандарды ажырату
Материалдың қысқаша нұсқасы

      Математика 111-сабақ

Бөлім:

Қоршаған ортаны қорғау. Бөлшектер және пайыздар

Мұғалімнің аты-жөні

Султамуратова М.Б.

Күні:

15.02.2024

Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Бөлшектер. Бөлшектерді салыстыру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.1.1.6 бөлімдері немесе алымдары бірдей жай бөлшектерді салыстыру/сан сәулесінде салыстыру, дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандарды ажырату

Сабақтың мақсаты

  • жай бөлшектердің құрылуын біледі;

  • бөлімдері немесе алымдары бірдей жай бөлшектерді салыстырады

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру

3 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларын жасату арқылы жүреді.

Өткен тақырыпқа шолу, жаңа тақырыпты ашу:

А)Үйге берілген тапсырманы тексеру.

Ә) «Ой қозғау» әдісі:

-Өте жақсы, онда бүгінгі сабағымызда да бөлшектерді жазамыз, алымдары бірдей немесе бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстыратын боламыз.

Оқу мақсаты жарияланады.

Жаттығу жасайды.

Тапсырма тексертеді.

Сұрақтарға жауап береді.

Тақырыпты ашады.


«Бас бармақ» әдісі. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.




әртүрлі суреттер



Жаңа білім

10 мин






















2 мин



15 мин
























Бекіту

13 мин








(Ұ, Д) 1- тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асады.

1)Тапсырманы орындаңдар.

Диаграмма бойынша теңсіздік құрастырып жазыңдар.

51%>23% 23%>11%

11%<15% 15%<51%

23%>15% 11%<51%

2,3,4,6, топтық жұмыс

«Қазақы үйдегі тапсырма»

2) Тапсырманы орындаңдар.

А) Суреттегі фигуралардың қандай бөлігі боялғанын жазыңдар.1/4, 2/4, 3/4

Ә) 4 бөлікке бөлінген.

1/4<2/4 1/4<3/4

Есіңде сақта!

3) Боялғандар: 14/18, 12/18, 11/18, 8/18.

Боялмағандар: 4/18, 6/18, 7/18, 10/18.

14/18>4/18 12/18>6/18

11/18>7/18 8/18<10/18

Есте сақта!

4) Дөңгелектердің боялған бөлігін білдіретін бөлшектерді жазыңдар, салыстырыңдар.

½, 1/3, ¼, 1/8.

½>1/3 ¼>1/8 1/3>1/4 ½>1/4

6а) Тапсырманы орындаңдар.

Дәптерге бірлік кесіндімен сәуле сызыңдар. Сан сәулесіне 2/5, 4/5 бөлшектерін белгілеңдер. Бөлшектерді салыстырыңдар.

2/5<4/5

Ә) Сәуле сызыңдар. Бірлік кесінді ретінде торкөздердің басқа санын таңдап алыңдар. Бөлшектерді жазыңдар және оларды салыстырыңдар.


Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Кейбір оқушыға:

- Ұқсас тапсырмалар құрастыр.

5) Бөлшектерді салыстырыңдар.

А) 2/14<12/14 4/7>2/7

3/12>2/12 12/20>11/20

13/20>11/20 3/10<7/10

Ә) 2/8<2/4 5/6>5/16

5/30<5/12 4/9>4/19

6/8>6/10 6/28<6/8

Сергіту сәті

«Оюдағы тапсырма» әдісі.

7) Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнектеңдер.

123м2=1230000см2 24апта=168тәул

13000мм3=13см3 288саг=12тәул

45000км=45000000м 23360000см=233600м

230т=230000т 500км=500000000см

12г=12000мг 5000мг=5г

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

8) Теңдеулерді шешіңдер.

(у-476)-1056=1549 15*(к-10)=255

у-476 =1549+1056 к-10=255:15

у-476 =2604 к-10=17

у=2604+476 к=17+10

у=3080 к=27

(3080-476)-1056=1549 15*(27-10)=255

1549=1549 255=255

10) Есептерді шығарыңдар.

А) Ш: 1кг:10*1=1000г:10*1=100г

6*100г=600г

Ж: 6 алма 600г.

Ә) Ш: 1км:100*1=1000м:100*1=10м

Ж: арық 10м.

Кейбір оқушыға:99-бет №11.

Тапсырмаларды орындайды.























Тапсырмаларды орындайды.























Тапсырма орындайды.


Дескриптор:

- Диаграмма бойынша теңсіздік құрастырып жаз-1балл.



Фигуралардың боялғанын бөлігін жазады-1балл.



Тіктөртбұрыштың боялған, боялмаған бөліктерін көрсететін бөлшектерді жазады, теңсіздік құрады-2балл.





Дөңгелектердің боялған бөлігін білдіретін бөлшектерді жазады, салыстырады-1балл.

Бөлшектерді салыстырады-1балл.


Бірлік кесіндімен сәуле сызады, 2/5, 4/5 бөлшектерін белгілейді, салыстырады-1балл.



Өрнектердің мәнін табады-1балл.





Теңдеулердің шешуін шығарады-1балл.




Есептердің шешуін, жауабын шығарады-1балл.



Математика

4-сынып 3-бөлім


















































Қорытынды

2 мин

Кері байланыс: «Кір жаятын жіп» әдісі бойынша өтеді.

Үй тапсырмасы: 98-99-бет №12.

Қорытынды жасайды.

ҚБ қойылады.




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.11.2025
33
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі