|
Бөлім |
Сандар әлеміне саяхат |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||
|
Күні |
|
||||
|
Сынып |
4 |
||||
|
Қатысушылар саны |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сабақ 21 Бөлшектер. Бөлшектерді салыстыру |
||||
|
Оқу мақсаттары |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты: Бөлімдері бірдей және алымдары бірдей жай бөлшектерді сан сәулесінде салыстыру, дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандарды ажырату |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы (5-10 минут) |
Оқушыларға дұрыс бөлшектердің және бөлімі бірдей бөлшектердің анықтамасын береді. Презентация көрсетеді. |
Оқушылар тыңдап, түсінгендерін дәптерге жазады. |
Сұрақ-жауап арқылы түсінгендерін тексеру. |
Презентация, тақта, дәптер |
|
|
Сабақтың ортасы (35 минут Тапсырма 1: Дұрыс бөлшектерді) |
Оқушыларға
дұрыс бөлшектерді салыстыру әдісін түсіндіреді. Мысалдар
келтіреді. |
Бастапқы бөлшектерді сәйкестендірілген бөлшектермен салыстыру Сәйкестендіру жұптарын дұрыс толтыру |
Әрбір дұрыс сәйкестендіру үшін 1 балл беріледі. Жұптардың 70%-нан астамы дұрыс болса, “Жақсы” Барлық жұптар дұрыс болса, “Өте жақсы” Жұптық жұмыс, өзара тексеру |
Жұмыс парақтары, калькулятор |
|
|
Бағалау дескрипторлары
|
Дұрыс бөлшектерді дұрыс салыстырады. Нәтижесін дұрыс жазады.
Тапсырма 2: Бөлімі бірдей бөлшектерді салыстыру
|
Оқушылар тапсырманы жеке орындайды, нәтижелерін тақтада көрсетеді. |
Өзара бағалау, мұғалімнің кері байланысы.
|
Интерактивті тақта, жұмыс парақтары |
|
|
Бағалау дескрипторлары
Сергіту сәті |
Бөлімі бірдей бөлшектерді дұрыс салыстырады. Қорытындыларын дәлелдейді.
|
Тест тапсырмаларын орындайды.
Жаттығу жасайды. |
Бөлшектер туралы білімдерін қорытындылайды. |
|
|
|
|
Шығармашылық тмапсырма Бөлшектер әлемі” тақырыбында плакат дайындау. Плакатта дұрыс бөлшектерді және олардың салыстыру ережелерін көрсету. |
Плакатты безендіру және қажетті мәліметтерді көрсету |
Тапсырманы толық орындау, дұрыс мәліметтерді көрсету |
Фломастерлер, қағаз, желім, түрлі-түсті қағаздар |
|
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
Оқушыларға сабақ барысында не үйренгендерін талқылауға мүмкіндік береді.
|
Оқушылар өз ойларын айтып, сабақтың қорытындысын шығарады. |
Ауызша кері байланыс. |
Кері байланыс парағы, тақта |
|
Әрбір тапсырмаға арналған промпт Қ3
1-тапсырма. Сәйкестендіру
|
№ |
Бастапқы бөлшек |
Сәйкес бөлшек |
Жауап |
|
1 |
|
|
< |
|
2 |
|
|
> |
|
3 |
|
|
= |
|
4 |
|
|
< |
|
5 |
|
|
> |
|
6 |
|
|
= |
|
7 |
|
|
< |
|
8 |
|
|
= |
|
9 |
|
|
> |
|
10 |
|
|
> |
2-тапсырма. Аяқталмаған сөйлемдер
|
№ |
Аяқталмаған сөйлемдер |
Оқушының әрекеті |
Бағалау дескрипторлары |
|
1 |
Бөлшектерді салыстырғанда, бөлшектің … |
Бөлшектің бөлімін бірдей етіп тексеру |
Дұрыс жауап үшін 1 балл |
|
2 |
Егер бөлшектердің бөлімдері бірдей болса, онда … |
Сандық мәндерін салыстыру |
Дұрыс жауап үшін 1 балл |
|
3 |
Дұрыс бөлшектер әрқашан … |
1-ден кіші екенін түсіну |
Дұрыс жауап үшін 1 балл |
|
4 |
және
бөлшектерін салыстырғанда … |
3 және 5 мәндерін салыстыру |
Дұрыс жауап үшін 1 балл |
|
5 |
Екі бөлшек тең болғанда, олардың … |
Сандық мәндері бірдей екенін түсіну |
Дұрыс жауап үшін 1 балл |
3-тапсырма. Тест сұрақтары
|
№ |
Сұрақ |
Жауап нұсқалары |
Дұрыс жауап |
Оқушының әрекеті |
Бағалау дескрипторлары |
|
1 |
және
бөлшектерінің қайсысы үлкен? |
а)
б)
|
б) |
Дұрыс жауапты таңдау |
Әрбір дұрыс жауап үшін 1 балл |
|
2 |
және
бөлшектерінің қайсысы кіші? |
а)
б)
|
а) |
Дұрыс жауапты таңдау |
Әрбір дұрыс жауап үшін 1 балл |
|
3 |
Дұрыс бөлшек қандай? |
а)
б)
|
б) |
Дұрыс жауапты таңдау |
Әрбір дұрыс жауап үшін 1 балл |
|
4 |
және
бөлшектерінің қайсысы үлкен? |
а)
б)
|
б) |
Дұрыс жауапты таңдау |
Әрбір дұрыс жауап үшін 1 балл |
|
5 |
Бөлшектерді салыстырғанда, олардың … тең болуы керек. |
а) Бөлімі б) Санымы |
а) |
Дұрыс жауапты таңдау |
Әрбір дұрыс жауап үшін 1 балл |
|
Шығармашылық тапсырма |
Оқушының әрекеті |
Бағалау дескрипторлары |
Ресурстар |
|
“Бөлшектер әлемі” тақырыбында плакат дайындау. Плакатта дұрыс бөлшектерді және олардың салыстыру ережелерін көрсету. |
Плакатты безендіру және қажетті мәліметтерді көрсету |
Тапсырманы толық орындау, дұрыс мәліметтерді көрсету |
Фломастерлер, қағаз, желім, түрлі-түсті қағаздар |
|
|
Жұмысын түсіндіру |
Креативті тәсілмен орындау |
|
|
|
|
Барлық қажетті ақпараттарды қамту |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бөлшектер. Бөлшектерді салыстыру
Бөлшектер. Бөлшектерді салыстыру
|
Бөлім |
Сандар әлеміне саяхат |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||
|
Күні |
|
||||
|
Сынып |
4 |
||||
|
Қатысушылар саны |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сабақ 21 Бөлшектер. Бөлшектерді салыстыру |
||||
|
Оқу мақсаттары |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты: Бөлімдері бірдей және алымдары бірдей жай бөлшектерді сан сәулесінде салыстыру, дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандарды ажырату |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы (5-10 минут) |
Оқушыларға дұрыс бөлшектердің және бөлімі бірдей бөлшектердің анықтамасын береді. Презентация көрсетеді. |
Оқушылар тыңдап, түсінгендерін дәптерге жазады. |
Сұрақ-жауап арқылы түсінгендерін тексеру. |
Презентация, тақта, дәптер |
|
|
Сабақтың ортасы (35 минут Тапсырма 1: Дұрыс бөлшектерді) |
Оқушыларға
дұрыс бөлшектерді салыстыру әдісін түсіндіреді. Мысалдар
келтіреді. |
Бастапқы бөлшектерді сәйкестендірілген бөлшектермен салыстыру Сәйкестендіру жұптарын дұрыс толтыру |
Әрбір дұрыс сәйкестендіру үшін 1 балл беріледі. Жұптардың 70%-нан астамы дұрыс болса, “Жақсы” Барлық жұптар дұрыс болса, “Өте жақсы” Жұптық жұмыс, өзара тексеру |
Жұмыс парақтары, калькулятор |
|
|
Бағалау дескрипторлары
|
Дұрыс бөлшектерді дұрыс салыстырады. Нәтижесін дұрыс жазады.
Тапсырма 2: Бөлімі бірдей бөлшектерді салыстыру
|
Оқушылар тапсырманы жеке орындайды, нәтижелерін тақтада көрсетеді. |
Өзара бағалау, мұғалімнің кері байланысы.
|
Интерактивті тақта, жұмыс парақтары |
|
|
Бағалау дескрипторлары
Сергіту сәті |
Бөлімі бірдей бөлшектерді дұрыс салыстырады. Қорытындыларын дәлелдейді.
|
Тест тапсырмаларын орындайды.
Жаттығу жасайды. |
Бөлшектер туралы білімдерін қорытындылайды. |
|
|
|
|
Шығармашылық тмапсырма Бөлшектер әлемі” тақырыбында плакат дайындау. Плакатта дұрыс бөлшектерді және олардың салыстыру ережелерін көрсету. |
Плакатты безендіру және қажетті мәліметтерді көрсету |
Тапсырманы толық орындау, дұрыс мәліметтерді көрсету |
Фломастерлер, қағаз, желім, түрлі-түсті қағаздар |
|
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
Оқушыларға сабақ барысында не үйренгендерін талқылауға мүмкіндік береді.
|
Оқушылар өз ойларын айтып, сабақтың қорытындысын шығарады. |
Ауызша кері байланыс. |
Кері байланыс парағы, тақта |
|
Әрбір тапсырмаға арналған промпт Қ3
1-тапсырма. Сәйкестендіру
|
№ |
Бастапқы бөлшек |
Сәйкес бөлшек |
Жауап |
|
1 |
|
|
< |
|
2 |
|
|
> |
|
3 |
|
|
= |
|
4 |
|
|
< |
|
5 |
|
|
> |
|
6 |
|
|
= |
|
7 |
|
|
< |
|
8 |
|
|
= |
|
9 |
|
|
> |
|
10 |
|
|
> |
2-тапсырма. Аяқталмаған сөйлемдер
|
№ |
Аяқталмаған сөйлемдер |
Оқушының әрекеті |
Бағалау дескрипторлары |
|
1 |
Бөлшектерді салыстырғанда, бөлшектің … |
Бөлшектің бөлімін бірдей етіп тексеру |
Дұрыс жауап үшін 1 балл |
|
2 |
Егер бөлшектердің бөлімдері бірдей болса, онда … |
Сандық мәндерін салыстыру |
Дұрыс жауап үшін 1 балл |
|
3 |
Дұрыс бөлшектер әрқашан … |
1-ден кіші екенін түсіну |
Дұрыс жауап үшін 1 балл |
|
4 |
және
бөлшектерін салыстырғанда … |
3 және 5 мәндерін салыстыру |
Дұрыс жауап үшін 1 балл |
|
5 |
Екі бөлшек тең болғанда, олардың … |
Сандық мәндері бірдей екенін түсіну |
Дұрыс жауап үшін 1 балл |
3-тапсырма. Тест сұрақтары
|
№ |
Сұрақ |
Жауап нұсқалары |
Дұрыс жауап |
Оқушының әрекеті |
Бағалау дескрипторлары |
|
1 |
және
бөлшектерінің қайсысы үлкен? |
а)
б)
|
б) |
Дұрыс жауапты таңдау |
Әрбір дұрыс жауап үшін 1 балл |
|
2 |
және
бөлшектерінің қайсысы кіші? |
а)
б)
|
а) |
Дұрыс жауапты таңдау |
Әрбір дұрыс жауап үшін 1 балл |
|
3 |
Дұрыс бөлшек қандай? |
а)
б)
|
б) |
Дұрыс жауапты таңдау |
Әрбір дұрыс жауап үшін 1 балл |
|
4 |
және
бөлшектерінің қайсысы үлкен? |
а)
б)
|
б) |
Дұрыс жауапты таңдау |
Әрбір дұрыс жауап үшін 1 балл |
|
5 |
Бөлшектерді салыстырғанда, олардың … тең болуы керек. |
а) Бөлімі б) Санымы |
а) |
Дұрыс жауапты таңдау |
Әрбір дұрыс жауап үшін 1 балл |
|
Шығармашылық тапсырма |
Оқушының әрекеті |
Бағалау дескрипторлары |
Ресурстар |
|
“Бөлшектер әлемі” тақырыбында плакат дайындау. Плакатта дұрыс бөлшектерді және олардың салыстыру ережелерін көрсету. |
Плакатты безендіру және қажетті мәліметтерді көрсету |
Тапсырманы толық орындау, дұрыс мәліметтерді көрсету |
Фломастерлер, қағаз, желім, түрлі-түсті қағаздар |
|
|
Жұмысын түсіндіру |
Креативті тәсілмен орындау |
|
|
|
|
Барлық қажетті ақпараттарды қамту |
|
шағым қалдыра аласыз












































