|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Болымды және болымсыз етістік/ Атақты тұлғалар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.4.2.3. сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім,етістік) табу; 3.4.2.5 болымды және болымсыз етістіктердің айырмашылығын табу;
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Етістіктің түрі – болымды және болымсыз етістік туралы ұғымын кеңейту; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық құндылық: өз тілін терең меңгеруі; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткен сабақты пысықтау 5 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин Кері байланыс 5 минут |
Амандасады; Сабаққа дайындығын
тексереді; Оқушыларды топқа бөлу: «Киіз үй» әдісі 1 – топ «Дарындылар» 2 – топ «Үздіктер» 3 – топ «Талантылар» Балалар,біз Етістік туралы білімімізді тереңдетіп, етістіктің түрлері туралы біліп келеміз,иә?! Етістік туралы қандай ақпартты білгендеріңді тексеру үшін сендерге тапсырмалар алып келдім: «Сиқырлы қалам» әдісі (топтық жұмыс)
Жарайсыңдар, балалар! Сабақтың мақсаты: болымды және болымсыз етістіктердің айырмашылығын табу; Жаңа сабаққа кіріспе: Балалар, берілген суреттерге назар аударыңдаршы;
қандай іс – қимылдарды көріп тұрсыңдар? (адамдардың күлген, жүгірген, билеген сияқты іс қимылдары бар суреттер көрсетіледі) Балалар, осы адамдардың іс – қимылы мен эмоциясына тыйым салып айтып көрейікші қане? Мысалы: биле – билеме т.б. Балалар, етістік болымды (күл, жаз) және болымсыз (күлме, жазба) болып бөлінеді; Болымсыз етістік болымды етістікке – ма,-ме,- ба, - бе,-па,-пе жұрнақтары жалғану арқылы жасалады; https://youtu.be/sBJmq71vAwM?si=jlkQyNVHEeepxjWL 1 – тапсырма (жеке жұмыс) «Планшет» әдісі 55 –бет №30 жаттығу Берілген тыйым сөздердің қатесін түзеп, көшіріп жаз: Босағада тұрма көк шөпті жұлма малды теппе ақты төкпе Дұрыс жауап: Босағада тұрма. Көкті жұлма. Малды теппе. Ақты төкпе. 2 – тапсырма (жұптық жұмыс) Берілген болымды етістіктерді болымсыз етістікке айналдырыңдар: «Алтын көмбе» әдісі
Жарайсыңдар! СЕРГІТУ СӘТІ https://youtu.be/TfiNeJl3AmY?si=Rza3dLjWJLHNWUGE 3 – тапсырма Функционалдық сауаттылыққа берілген тапсырма: Саралау – диалог Балалар, біздің осы бөліміміз атақты тұлғаларға арналған; Бүгін барша қазаққа белгілі ақын. философ Абай Хәкімнің бір шығармасын ұсынғым келіп отыр; Жасанды интеллект арқылы А.Құнанбаевтың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі айтылады; 3 топқа үш түрлі тапсырма: Барлық топ- өлеңді мәнерлеп оқу. Бірінші топ – өлең жолдарын аяқтау; Екінші топ- автор туралы мәлімет беру. Үшінші топ- өлеңнен болымды және болымсыз етістіктерді табу. 4 – тапсырма (топтық жұмыс) «Үстел үсті асықтар» әдісі
Жарайсыңдар, балалар! «Асықтар» әдісі арқылы кері байланыс береді Үйге: болымды етістікке 5 сөз, болымсыз етістікке 5 сөз жазу;
|
амандасады бір – біріне комплимент айтады үш топқа бөлінеді етістік тақырыбына байланысты білетін білімдерімен бөліседі жаңа сабақ мақсатымен танысады берілген суреттер бойынша іс – қимылдарды айтады ережемен танысады
берілген тыйым сөздердің қатесін түзетіп көшіріп жазады \ сергіту сәтіне қатысып өлең айтады
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру
ұйымының атауы
Пәні:
Бөлім:
Педагогтің
аты-жөні:
Күні:
Сынып:
Қатысқандардың
саны
Қатыспағандардың
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Болымды және
болымсыз етістік/ Атақты
тұлғалар
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты: 3.4.2.3. сөйлемнен сөз
таптарын (зат есім, сын есім, сан есім,етістік)
табу; 3.4.2.5 болымды және болымсыз
етістіктердің айырмашылығын
табу;
Сабақтың
мақсаты
Етістіктің түрі –
болымды және болымсыз етістік туралы ұғымын
кеңейту;
Құндылықтар
Ұлттық құндылық: өз
тілін терең меңгеруі;
Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі//
уақыты
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабақ тың
басы 5
минут Өткен сабақты
пысықтау 5
минут Сабақтың
ортасы 20
минут Сергіту
сәті 2
минут Сабақты
қорыту 8мин Кері
байланыс 5
минут Амандасады; Сабаққа дайындығын
тексереді; Оқушыларды топқа
бөлу: «Киіз үй»
әдісі 1 – топ
«Дарындылар» 2 – топ
«Үздіктер» 3 – топ
«Талантылар» Балалар,біз Етістік туралы
білімімізді тереңдетіп, етістіктің түрлері туралы біліп
келеміз,иә?! Етістік туралы қандай ақпартты
білгендеріңді тексеру үшін сендерге тапсырмалар алып
келдім: «Сиқырлы қалам» әдісі (топтық
жұмыс) Етістік деген не? (заттың іс –
қимылын білдіретін сөз табы) Негізгі етістік деген не?
(түбір сөзден болған
етістік) Туынды етістік деген не?
(түбір сөзге жұрнақ жалғану арқылы жасалған
етістік) «Ақылдас» сөзі қандай етістік?
Ойыңды дәлелде (ақыл + дас туынды
етістік) Асқар қаладан келе жатыр.
Етістікті тап ( келе жатыр) «тор,арқан» - осы зат
есімдерді етістікке айналдыр; (тор + ла, арқан +
да) «ақыл,дос» берілген зат
есімдерді етістікке айналдыр (ақыл + дас,дос +
тас) «ақта» сөзіне сұрақ қой, қай
етістікке жатады? (не істейді? Ақ + та туынды
етістік) «жыр, би» зат есімдерді
етістікке айналдыр (жыр + ла, би +
ле)
Жарайсыңдар,
балалар! Сабақтың
мақсаты: болымды және болымсыз
етістіктердің айырмашылығын
табу; Жаңа сабаққа
кіріспе: Балалар, берілген суреттерге
назар аударыңдаршы;
қандай іс – қимылдарды көріп
тұрсыңдар? (адамдардың күлген, жүгірген,
билеген сияқты іс қимылдары бар суреттер
көрсетіледі) Балалар, осы адамдардың іс –
қимылы мен эмоциясына тыйым салып айтып көрейікші
қане? Мысалы: биле – билеме
т.б. Балалар,
етістік болымды
(күл, жаз)
және болымсыз (күлме, жазба) болып
бөлінеді; Болымсыз етістік болымды
етістікке – ма,-ме,- ба, -
бе,-па,-пе жұрнақтары жалғану арқылы
жасалады; https://youtu.be/sBJmq71vAwM?si=jlkQyNVHEeepxjWL 1 – тапсырма (жеке
жұмыс) «Планшет»
әдісі 55 –бет №30
жаттығу Берілген тыйым сөздердің
қатесін түзеп, көшіріп жаз: Босағада тұрма көк шөпті жұлма
малды теппе ақты төкпе Дұрыс
жауап: Босағада тұрма. Көкті жұлма.
Малды теппе. Ақты төкпе. 2 – тапсырма (жұптық
жұмыс) Берілген болымды етістіктерді
болымсыз етістікке
айналдырыңдар: «Алтын көмбе»
әдісі Айт
(айтпа) Кел
(келме) Үйрет
(үйретпе) Киін
(киінбе) Оқы
(оқыма) Көтер
(көтерме) Жүз
(жүзбе) Кет
(кетпе) Жүгір
(жүгірме) Отыр
(отырма) Жыла
(жылама) Әлдиле
(әлдилеме) Ұйықта
(ұйықтама) Секір
(секірме) Жарайсыңдар! СЕРГІТУ
СӘТІ https://youtu.be/TfiNeJl3AmY?si=Rza3dLjWJLHNWUGE 3 –
тапсырма Функционалдық сауаттылыққа
берілген тапсырма: Саралау –
диалог Балалар, біздің осы бөліміміз
атақты тұлғаларға арналған; Бүгін барша қазаққа белгілі
ақын. философ Абай Хәкімнің бір шығармасын ұсынғым келіп
отыр; Жасанды интеллект арқылы
А.Құнанбаевтың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі
айтылады; 3 топқа үш түрлі
тапсырма: Барлық топ- өлеңді мәнерлеп
оқу. Бірінші топ – өлең жолдарын
аяқтау; Екінші топ- автор туралы
мәлімет беру. Үшінші топ- өлеңнен болымды
және болымсыз етістіктерді
табу. 4 – тапсырма (топтық
жұмыс) «Үстел үсті асықтар»
әдісі Отан туралы мақал
айт; Өзің білетін тыйым сөздерді
айт; Сүйікті өлең
жолдарың; Абайдың жазған шығармасынан
үзінді; Ата – ана туралы білетін
мақалың; Білім туралы мақал
айт; Туған жер туралы мақал
айт; Болымды – болымсыз етістікке
мысал келтір; Жарайсыңдар,
балалар! «Асықтар» әдісі арқылы кері
байланыс береді Үйге: болымды етістікке 5 сөз,
болымсыз етістікке 5 сөз
жазу;
амандасады бір – біріне комплимент
айтады үш топқа
бөлінеді етістік тақырыбына байланысты
білетін білімдерімен
бөліседі жаңа сабақ мақсатымен
танысады берілген суреттер бойынша іс –
қимылдарды айтады ережемен
танысады
берілген тыйым сөздердің
қатесін түзетіп көшіріп
жазады \ сергіту сәтіне қатысып өлең
айтады
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















