Бос уақытты тиімді пайдалану

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Бос уақытты тиімді пайдалану

Материал туралы қысқаша түсінік
қмж қазақ тіліне, құндылыққа жазылған
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім:

5-бөлім: Бос уақыт және хобби


Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 5

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Бос уақытты тиімді пайдалану

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.1.5.1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру;

5.4.4.1 жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану.

Сабақтың мақсаты:

-тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіреді;

-жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолданады

Құндылықтарды дамыту

Әділдік пен жауапкершілік: орындалатын тапсырмалар арқылы өскелең ұрпақты отанын құрметтеуге, патриоттыққа тәрбиелеу.

Апта дәйексөзі: «Әділдік пен жауапкершілік - біртұтас ұғым!»

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту


Ұйымдастыру

  1. Оқушылармен амандасады, түгендейді.

  2. Сыныпта психологиялық жағымды ахуал қалыптастырады.

  3. Үй тапсырмасы пысықтайды

7-тапсырма


Кіріспе. Ойтүрткі. Суреттерге қарап , жаңа сабақтың тақырыбын болжаңыз.


Изображение 3 Рисунок 1 Изображение 4


  • Бос уақыт деген не?

Ықтимал жауап: Бос уақыт – бұл адамның жұмыстан, күнделікті міндеттер мен тапсырмалардан босап, өзіне ұнайтын іс-әрекеттермен айналысатын уақыты. Ол жеке қызығушылықтарды дамытуға, демалуға, денсаулықты жақсартуға немесе шығармашылықпен айналысуға арналуы мүмкін.


Оқушылар

зейіндерін сабаққа аударады;






Жаңа сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады.






Мақтау


Мадақтау


1-10 балл






















Дескриптор:

1. Мәтін мазмұнына сүйене отырып, ойды жалғастырады;

2. Бос уақытты тиімді пайдалануға қатысты нақты іс-әрекеттерді жазады;

3. Жоспар мен орындалған істерді салыстырып, ертеңге қалған істерді көрсетеді.


Дескриптор:

- Оқылым мәтінін түсініп оқиды.

- Мәтіндегі түбір сөздерді табады.


Дескриптор:

1. Өлең мазмұнын түсініп, негізгі ойды анықтайды (әпкеге деген құрмет, мейірім, еңбекқорлық бейнесі).

2. Кейіпкердің іс-әрекеті мен мінезі арқылы берілген автордың көзқарасын талдайды.


Дескрипторлар:


1. Мәтіндегі қимылды білдіретін етістіктерді синонимдермен алмастырады (мысалы: ойнады → көңіл көтерді, жүгірді → шапты).

2. Оқылым мәтініндегі демалыс түрлерінің пайдалы және зиян жақтарын салыстырып, топтастырады (мысалы: пайдалы — кітап оқу, спортпен шұғылдану; зиян — компьютерге көп отыру, телефонда ұзақ болу).

3. Қазіргі балалардың бос уақытын қалай өткізетіні туралы пікір білдіреді, өз ойын ортаға салады (мысалы: «Көптеген балалар уақытын гаджетпен өткізеді, бұл денсаулыққа кері әсер етеді. Мен бос уақытымда футбол ойнаймын, бұл пайдалы»).


Дескриптор:


1. Мәтінді түсініп оқиды.

2. Мәтіндегі негізгі ойды білдіретін тірек сөздерді анықтап жазады.

3. Автор қойған негізгі сұраққа мазмұнға сай жауап береді.


Оқулық



Слайд



Жұмыс дәптер


Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.


Оқулықпен жұмыс.

1-тапсырма. Мәтінді оқып, ойды жалғасты-рыңыз. /ауызша/

Бос уақытта не істеуді жоспарлай

сыз?

Не істедіңіз?

Қанша ісіңіз ертеңге қалды?






ӘТН


4-тапсырма. Оқылым мәтінінен түбір сөздерді теріп жазыңдар.

ҮЛГІ: кітап, тамақ,теледидар, жақсы, уақыт,кеңес.


2-тапсырма. Т.Молдағалиевтің «Менің әпкем » өлеңін тыңдап, ондағы негізгі ойды анықтаңыз.

Негізгі ой: жанұядағы сыйластық пен әпкеге деген бауырмалдылық сезімін қадірлеу.

3-тапсырма. Деңгейлік тапсырманы орындаңыздар.

І деңгей. Қимылды білдіретін сөздерді синонимдермен алмастырыңыздар.

Шұғылданамын – айналысамын; серуенге шығамын- қыдырамын; жақсы көремін-ұнатамын;ұнатамын-жақсы көремін; көремін-тамашалаймын; шомылуға барамын-суға түсемін; компьютерде отырамын-компьютерде жұмыс жасаймын.

ІІ деңгей. Оқылым мәтінініндегі демалыс түрлерінің пайдалы және теріс жақтарын топтастырыңдар.

ҮЛГІ:

Пайдалы


Теріс

Кітап оқу

Компьютерде отыру /шектен тыс/



ІІІ деңгей. Қазіргі кездегі балалардың бос уақытын қалай өткізетіні туралы ойларыңды ортаға салыңдар.

Қазіргі кездегі балалардың бос уақытының көп бөлігі гаджеттер мен интернетке тәуелді болып отыр. Олар уақыттарын әлеуметтік желілерде, ойындар ойнауға немесе бейнежазбалар көруге жұмсайды. Балалар бос уақыттарын тиімді өткізуі үшін спортпен айналысу, кітап оқу, табиғат аясында серуендеу керек.


5-тапсырма. Мәтінді оқып, тірек сөздерді теріп жазыңдар. Автор сұрағына жауап беріңіздер.

Тірек сөздер: есті кісі, есеп алу, өз –өзіңнен, білім, ахирет, өкінбеу, жарамды күн, өкінбеу.

Ықтимал жауап: Мен өзімнің ақылымды, білімімді дұрыс бағытта пайдаланып, өз-өзіме адал болып, күн сайын жақсы болуға талпынамын.

Мәтін мазмұнына сүйене отырып, ойды жалғастырады











Оқылым мәтінінен түбір сөздерді теріп жазады







Өлең мазмұнын түсініп, негізгі ойды анықтайды











Деңгейлік тапсырмаларды орындайды


Синоним тақырыбын еске түсіреді







Демалыс түрлерін жазады,пайдалы және теріс жақтарын топтастырады




Өз ойларымен бөліседі













Тірек сөздерді анықтап, сұрақтарға жауап береді










Оқулық, жұмыс дәптері, таратпа материалдар, слайд





























Оқулық




Жұмыс дәптері


Слайд





Сабақты қорытындылау

Кері байланыс күнделігі

Сабақтың соңында мұғалім оқушылардан төмендегі екі сұраққа жауап берулерін ұсынады:

1.Мен сабақтың тақырыбын _______________ түсіндім, оны ____________ орындай аламын.

2.Мен _____________ түсінбедім, маған ең қиыны ______________ болды.

Өз жауабын жазады



Үйге тапсырма

Ереже, 5-тапсырма









































Пайдалы


Теріс

Кітап оқу


................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Компьютерде отыру /шектен тыс/


................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................



Бос уақытта не істеуді жоспарлай

сыз?

Не істедіңіз?

Қанша ісіңіз ертеңге қалды?


..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................


.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................


.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Shape1



1.Мен сабақтың тақырыбын _______________ түсіндім, оны ...................................................... орындай аламын.



2.Мен _____________ түсінбедім, маған ең қиыны.......................................... ........................... болды.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
23.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі