|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ботай мәдениеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.3.1.1. көрнекі материалдар негізінде иемденуші және өндіруші шаруашылық арасындағы айырмашылықты анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ежелгі Ботай қонысы туралы біледі; жылқыны қолға үйретудің маңыздылығын түсінеді; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: өз тарихын тану; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин Кері байланыс 5 минут |
Амандасады; Сабаққа дайындығын
тексереді; Балалар, бүгінгі сабақ ерекше болмақшы; Алдымен бір – бірімізбен танысып алайық:
1 – топ «Құлагер» 2 – топ «Тайбурыл» 3 – топ «Байшұбар» 4 – топ «Бозжорға»
«Найзағай» әдісі
Жарайсыңдар! Балалар, ежелгі адамдардың егін шаруашылығы мен мал шаруашылығын қалай дамытқанын көрдік; Енді біз сәйгүліктердің яғни жылқылардың қалай үйретілгені туралы ақпараттарды алатын боламыз; Жаңа мәдениет түрімен танысамыз; Сабақ мақсаты: Ежелгі Ботай қонысы туралы біледі; жылқыны қолға үйретудің маңыздылығын түсінеді; 1 Ботай әлемдегі – ертедегі Еуразия жылқы өсірушілерінің ғажайып қонысы. Ботай мәдениеті — энеолит дәуірінде Солтүстік Қазақстанды мекендеген тайпалар мәдениеті. Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау ауданының Никольское ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1,5 км жердегі Ботай қоныстарына байланысты аталған. 2 Қазба жұмыстарын жүргізген Солтүстік Қазақстан университетінің археологиялық экспедициясы (1981 — 83, жетекшісі В.Ф. Зайберт) 15 га жерді алып жатқан қоныстан 158 үйдің орны қазылып аршылды.Олар қабырғалары бір-біріне жалғастырып салынған бірнеше тұйықталған бөліктерден тұрады. 3 Кейбіреулерінде 30-ға тарта үйлер болған. Шаруашылық құралдары түрлі тастардан, балшықтан және сүйектерден жасалынған. Ботай мәдениетін жасаған тайпалар жылқыны қолға үйреткен. Тастан жасалған пышақ, қанжар, жебенің, найзаның ұштарының көптеп табылуы қоғам өмірінде аңшылықтың рөлін айқын көрсетеді. 4 Сонымен қатар гарпун, ине, жуалдыз, тескіштер, тұмар және әшекей бұйымдардың кездесуі шаруашылықтың әр саласынан хабар береді. Ботай мәдениетінің қалыптасуына Атбасар неолиттік мәдениетін жасаған тайпалары араласқан.Бота мәдениеті Жайық пен Ертіс өзендерінің аралығын қоныстанған тайпалар мәдениетіне жатады. Видео көрсету: https://youtu.be/nEcxU2CXveM?si=v6VLnm4oIEAy0fe1 1 – тапсырма (жұптық жұмыс) Үлестірмелі материал 1 – топ «Ер қанаты ат» деген мақалды қалай түсінесің? Аттың қасиеттері мен пайдасы туралы жазады; 2 – топ Ботайлықтардың салған үйлері туралы не айтасың? 3 – топ Ботайлықтар жасаған тұрмыстық заттар мен құралдар; 4 – топ Қазіргі замандағы жылқы мен бұрынғы заман жылқыларының айырмашылығы, адам өмірінде алар орны 2 – тапсырма (топтық жұмыс) «Өзімнің қолыммен» Балалар, Ботай тұрғындары қолданған заттарды өз қолымызбен жасап көрейік; Бізге керегі ермексаз бен жүйрік ұшқыр қиялымыз; Әр топ шағын көрме жасап өз бұйымдарын ұсынады; 1 – топ «Ат әбзелдері» 2 – топ «Тұрмыстық заттар» 3 – топ «Жауыгерлер құралдары» 4 – топ «Әшекей заттар» Сергіту сәті https://youtu.be/wrEQEWeNnrk?si=DJ_MSkJq9sVOFf_9 3 – тапсырма «Үстел үсті асықтар» ойыны Мақалдардың жалғасын тап Жақсы бала қонаққа үйір, Жақсы тай атқа үйір. Жақсы жігіт пен жақсы ат көптікі. Жақсы би жақынына тартпайды, Жақсы айғыр жатырына шаппайды. Жақсыда мін жоқ, Жүйрікте сын жоқ. Жақсыдан жаман туады, Жүйріктен шабан туады. Еңбегімен ер сыйлы, Өнбегімен жер сыйлы. Еңбегіне қарай — құрмет, Жасына қарай — ізет. Еңбегіне қарай өнбегі. Еңбегіне қарай табысы, Ерлігіне қарай дабысы. Ер — елінде, гүл — жерінде. Өз елінде көртышқан да батыр. Өз елінің иті де қадірлі. Отан үшін күрес — ерге тиген үлес. Орағың өткір болса, қарың талмайды, Отаның берік болса, жауың алмайды. Елінен безген ер болмас, Көлінен безген қаз болмас. Сағынған елін аңсайды, Сары ала қаз көлін аңсайды. Жарайсыңдар! 4 – тапсырма «Бала батыр» әдісі
«Ноутбук» әдісі арқылы кері байланыс береді
Үйге: «Ежелгі мәдениеттер» туралы ақпарттар жинап келеді;
|
Амандасады Сабаққа дайындығын тексереді Мұғаліммен танысады Топтарға бөлінеді
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Бесір Назерке БауыржанқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ботай мәдениеті 2 сынып
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Ботай мәдениеті 2 сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
Ботай мәдениеті жоғары сапада жасалған ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













