Сабақ
|
Мұғалімнің
аты-жөні:Өтегенов М.М.
Күні:
24.02.2020ж
|
|
СЫНЫП: 7
|
Қатысқан оқушылар саны:
21
|
Қатыспаған оқушылар саны:
0
|
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Туған өлкенің визит
карточкасы:
өлкетанудың деректер
базаксын әзірлеу
|
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
7.3.5.2. Туған өлкенің табиғи
– аумақтық кешендерін жоспар бойынша сипаттайды және өлкетану
деректер базасын әртүрлі формада
ұсынады.
|
|
Сабақ
нәтижесі:
|
Оқушылардың
барлығы мынаны орындай
алады:
Батыс Қазақстан облысындағы
аудандардың шекарасы туралы мағлұмат
алады
Оқушылардың
көбісі мынаны орындай
алады:
Топтық жұмысты
брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.
Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс
жасайды.
Оқушылардың
кейбіреуі мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс берілген қосымша
тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен
дәлелдер келтіре алады.
|
|
Бағалау
критерийі
|
Білу және
түсіну
Батыс Қазақстан
облысының шекарасын анықтайды, жер көлемін
меңгереді.
Талдау:
Облыстың жер
бедерін, пайдалы қазбаларын, климатын, су ресурстарын, экономикасын
және шаруашылығын салыстыра отырып талдау
жасайды.
|
|
Тілдік міндеттері
|
Пәнге қатысты лексика мен
термонология
Географиялық орны, табиғи
ресурстары, облыстың экономикалық
аудандары
Диалогқа және жазылымға
қажетті тіркестер
Каспий маңы ойпаты аумағын
Нарын құмды массиві(Нарын құмы) алып
жатыр.
Құрылыс материалдары бор,
ақбалшық, гипс, құрылыс құмы және минералды суға бай болып
келеді.
Облыстағы жылдық жауын-шашын
мөлшері солтүстікте 370 мм-ден оңтүстігінде 200 мм аралығында
ауытқып отырады.
|
|
Құндылықтар
|
Өмір бойы білім алу,
ынтымақтастық, құрмет, азаматтық
жауапкершілік
|
|
АКТ дағдысын қолдану
|
Интербелсенді тақта
аудиовизуалды материалды демонстрациялауға
қолданылады.
Бейнероликпен жұмыс
жасалады.
|
|
Сабақтың
жоспары
|
|
|
Жоспарланған уақыт
|
Сабақ барысы
:
|
|
0-2
|
Сабаққа жағымды көңіл
күй орнату
- сәлемдесу
түгендеу
- жағымды ахуал орнату
(1:40с) супер
физминут
|
|
2-4
5-7
8-9
|
Сыныпқа «Батыс Қазақстан
облысы» туралы бейнебаянды көрсету арқылы жаңа тақырыпқа
шығу.
«Миға шабуыл»
әдісі
Кел ойланайық!
(кітаптағы)
1) Туған жеріңнің
ерекшелігі неде?
2) Облыстың эмблемасына
қандай өзгерістер енгізер
едің?
Мұғалім оқушыларға оқу мақсаты мен бағалау кретерияларын
таныстырады.
|
|
10-14
|
Тапсырма: Мәтінмен
жұмыс.
Туған жердің
экономикалық географиялық
жағдайы
Мақсаты: Экономикалық
географиялық жағдайын тірек сөздер арқылы
сипаттау
Жұптық жұмыс:
Көрсетілген бейнефильм мен мәтінде берілген тірек сөздерді
пайдаланып сипаттама
жазу
Ұғымдар
|
Сипаттамасы
|
Облыс состүстіктен оңтүстікке дейін неше км- ге созылып
жатыр?
|
|
Облыс батыстан шығысқа дейін неше км- ге созылып
жатыр?
|
|
Аумағы бойынша республикамызда орынға
ие?
|
|
Теңіз деңгейінен 0 - м биіктіктегі нүкте нешінші облыстың
қай ауылында жатыр?
|
|
Облыс аумағы нешінші
сағаттық
белдеуде
орналасқан?
|
|
Облыс қандай шикізат көздеріне бай болып
келеді?
|
|
Облыс аумағында басты су көзі болып табылатын
өзен?
|
|
|
|
|
Кестемен
жұмыс:
Оқушылар берілген кесте
қиындыларын кітаптағы 2-ші кесте бойынша сәйкестендіріп жапсырып
шығады (бірінші топтың жұмысын екінші топ екінші топтың жұмысын
үшінші топ үшінші топтың жұмысын бірінші топ
бағалайды)
|
|
|
|
Облыстың кескін картасымен
жұмыс:
Оқушылар берілген кескін
картаға тақтада көрсетілген облыс картасынан облыс аудандарының
шекарасын және атауын
түсіреді.
|
|
|
Аяқталуы
Сабақты
бекіту
10
минут
|
Картамен жұмыс
:
-
топ: Жәнібек
ауданының көршілес аудандарын
көрсетеді.
-
Топ: Батыс Қазақстан
облысының Ресей Федерациясымен шекараласатын аудандарын
көрсетеді.(5 облысын атап көрсету
керек)
-
Топ: Батыс Қазақстан
облысының Қазақстанда шектесетін облыстары (2 облысты атап картадан
көрсету керек)
|
Тапсырманы орындаған
әр балаға конфеттер беріп
отырамын.
|
|
Бағалау
|
Қортынды кезеңі.
Бағалау критерийлеріне оралып, тапсырманың қаншалықты дұрыс
орындалғандығын
талқылау.
Сабақ соңында
оқушылар «3-2-1» әдісі бойынша рефлексия
жасайды...
1. Бүгінгі сабақ
бойынша есінде қалған 3
нәрсе....
2. Жақсы түсінген 2
нәрсе.....
3. Пайда болған 1
сұрақ...
|
|
|
5
минут
Кері
байланыс
3
минут
|
|
Оқулық,
мәтіндер.
|
|
Қосымша
ақпарат
|
|
Оқулық,қабырғаға
ілінген ватмандар, түрлі-түсті
маркерлер
|
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек көрсетуді
қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Оқушылар би билеп сергіп
қалады.
|
|
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ /
оқу
мақсаттары
шынайы
ма?
Бүгін
оқушылар
не
білді?
Сыныптағы
ахуал
қандай
болды?
Мен
жоспарлаған
саралау
шаралары
тиімді болды
ма?
Мен
берілген
уақыт
ішінде
үлгердім бе?
Мен
өз
жоспарыма
қандай
түзетулер
енгіздім
жəне
неліктен?
|
Төмендегі бос
ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз.
Сол ұяшықтағы
Сіздің сабағыңыздың тақырыбына
сəйкес
келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Кері байланыс
кемесі
|
|