5-сабақ.
-
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: №111 ЖОББМ
Python тілінде алгоритмдерді программалау
Күні: 17.02.2025 Мұғалімнің аты-жөні: Корганбаев У.З.
Сынып: 8-В Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
4.5 Break циклін басқару
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue, break, else)
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушы: Break ұғымы мен қызметін анықтау;
Оқушылардың көбі: Break нұсқаулығының орындалуын талдау, қолдану; Кейбір оқушылар: Break нұсқаулығын қолданудың маңыздылығын тұжырымдау.
Ойлау дағдылары
Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау.
Бағалау критерийі
-
Break ұғымы мен қызметін анықтайды;
-
Break нұсқаулығының орындалуын талдайды әрі қолданады;
-
Break нұсқаулығын қолданудың маңыздылығын тұжырымдайды.
Тілдік мақсаттар
Пәндік лексика мен терминология:
Break- үзілу-ломать.
Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
Белгілі бір қойылған шарт орындалуымен ағымдағы цикл жұмысын бірден тоқтатып, программа жұмысын циклден шығарып, әрі қарай жалғастыратын цикл нұсқаулығы ... деп аталады.
Құндылықтарға баулу
-
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығы қалыптасады.
-
Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым- қатынастар дамиды, ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарас дамиды, қарым-қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілеті дағдыланады.
-
Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді, яғни академиялық адалдық принциптерін сақтайды.
-
Өмір бойы оқу, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік дағдысы қалыптасады.
Пәнаралық
байланыс
Программа коды ағылшын тілінде жазылады, математикалық амалдар
қолданылады.
Алдыңғы білім
Continue циклін басқару.
Сабақтың барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
/уақыт
Мұғалімнің іс- әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы Ұйымдастыру
кезеңі/5мин
Сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта психологиялық ахуал орнату.
«Үйшік» әдісі.
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі
Оқушылар жұптасып үйшік құрады. Үйшіктің ішінде тұрғын
Қошемет көрсету.
Қызығушы- лықты ояту. Өткен сабақты пысықтау. Топтық жұмыс
/7мин
Миға шабуыл
/2мин
Оқушыларға топтық жұмыс орындату.
«Миға шабуыл» әдісі бойынша өткен сабақ пен жаңа сабақты ұштастырып, проблеманы бірге шешу.
тұрады. Мұғалім «тұрғындар ауысады» дегенде тұрғындар ауысады. Үйшік ауысады дегенде үйшік ауысады. «Тұрғындар жұптасады» дегенде екеуден жұптасады. Бос қалған үйшіктер тұрғын болып үйшіктерге кіреді. Топтарға осылай бірігеді.
Оқушылар топтық жұмыс орындайды:
-
топ: Сontinue нұсқаулығының қызметі қандай?
-
топ: Сontinue нұсқаулығын программа құруда пайдалану қандай қажеттіліктен туындаған? 3-топ: Сontinue нұсқаулығын қолдануға мысалдар келтіріңдер.
Оқушылар берілген сұрақтар туралы пікірлерін еркін жеткізеді:
-
Күнделікті өмірде жүріп жатқан белгілі бір циклдік процесті бірден тоқтата салуға бола ма? Қандай мысалдар келтіруге болады?
-
Программа орындалу кезінде тиісті нәтижеге жеткеннен соң цикл жұмысын тоқтату үшін не істеу керек?
Смайликтер арқылы ҚБ
Оқытудың белсенді әдістері NIS.
Астана,
2013
Сабақтың ортасы
Мағынаны тану:/5мин

Топтық жұмыс /5мин
Оқулықпен жұмыс: Оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдайды.
Диск материалы арқылы таныстырылым жасайды.
1-тапсырма жалпы тапсырма. Мұғалім көмектеседі.
Оқушылар оқулықтағы ақпаратпен танысады. Визуалды ақпарат алады. Мұғаліммен бірге талдайды.
Мақсаты: аудиал мен визуал оқушылардың білім алуына жағдай жасау.
1-тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды.
Вreak пен сontinue нұсқаулықтарының графикалық блок-схемасына және олар қолданылған программа кодтарына талдау жасаңдар.
Нұсқаулықтардың графикалық блок-схемаларын программамен салыстырыңдар. Блок- схемада тағы да басқаша қалай құруға болады?
Ауызша мадақтау, ынталан- дыру
Смайликтер арқылы ҚБ
Информати
-ка 8- сынып оқулығы
-
-
Жеке жұмыс
/11мин
2-тапсырма көлемі үлкен тапсырма.
Алдымен мұғалімнің көмегімен, содан кейін өз бетінше орындайды.
Дескриптор
-
Вreak циклінің коды мен блок-схемасын анықтайды;
-
Сontinue циклінің блок- схемасы мен программа кодын анықтайды;
-
Вreak пен Сontinue циклдерінің жұмысын салыстырады.
-
тапсырманы мұғалімнің нұсқауымен өз беттерінше орындайды.
1)
N натурал саны берілген. Сол санның цифрларының арасында нөл болса, цикл жұмысын тоқтатып «Error», әйтпесе санның өзін кері қарай экранға шығаратын программа құрастыр.
N=int(input('N=')) p=0
for i in range(): x=int(input('')) if x == 0:
p=i; break
print('index=',p)
Дескрипторлар:
-
Берілген санды енгізу кодын анықтайды;
-
Санның арасында кездесетін нөл санын анықтау кодын жазады;
-
Break циклін қолданады;
-
Программа кодын тексереді.
2)
Латын әріптері мен «,» үтірі бар S жол берілген. Осы жолдағы
үтірге дейінгі әріптер мен олардың санын экранға шығаратын алгоритмнің блок-схемасын және программасын құрастыр.
s=0
for i in range(11, 21): s=s+i%10
if s>15:
break print(s) Дескрипторлар:
6 балл
Компьютер
, оқулық.
Компьютер
, оқулық.
Компьютер
, оқулық
-
-
Жұптық жұмыс
3-тапсырма шығармашылық тапсырма. Өз бетінше орындауын қадағалаййды.
-
S жолындағы үтірге дейінгі әріптерді анықтау кодын жазады;
-
Әріптердің санын анықтау кодын жазады.
3)
N натурал саны берілген. Сол санның цифрларының арасындағы ең кішісін табатын блок-схеманы құрастыр. Есептің программа кодын жаз.
n = int(input()) while n!= 0:
if (n<min)and(n % 3 == 0) :
min = n print("min = ", min) Дескриптор
-
Натурал санды енгізу кодын жазады;
-
Санның цифрларының кішісін анықтау кодын жазады;
-
Программа кодын компьютерде тексереді.
3-тапсырманы өз беттерінше орындайды.
Жоғарыда берілген мысалдағы тапсырманың толық блок- схемасын құрып, ұсыныңдар.
- Вreak пен сontinue нұсқаулықтарын қолданудың маңыздылығын сипаттайды.
4 балл
Сабақтың соңы
Ой толғаныс Жаңа сабақты бекіту/3мин
Сабақты бекіту сұрақтары
Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді.
-
Вreak нұсқаулығы цикл жұмысына қалай әсер етеді?
-
for i in range(1,10): if i ==4 : break циклы неше рет жұмыс істейді?
-
Вreak-ті циклде шартсыз қолдансақ, қандай нәтиже аламыз?
Өздерін-өзі бағалайды
Интерактив тітақта sabaq.kz/ka hoot- арқылы- тест- құрастыру
-
|
Кері байланыс /2мин |
«Таңдау» әдісі. Оқушыларға бес пікір жазылған парақ беріледі. |
4. Циклде бірнеше break нұсқаулығын қолдануға бола ма? Себебін түсіндір. Оқушылар өздерінің сабаққа қатысу деңгейі мен ынтасын білдіретін сөздердің астын сызады.
болды деп ойлаймын.
үйрендім / үйренгенім аз болды.
/ зейінсіз тыңдадым.
ризамын / риза емеспін. |
|
|
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілеттірек оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай текеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасы н сақтау |
||
|
Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс арқылы сабақты меңгерту. «Үйшік» әдісі арқылы топқа біріктіру, «миға шабуыл»: сұрақ қою, «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі,саралау тапсырмалары, шағын тест, кері байланыс жасату: «Таңдау». |
Смайликтер арқылы, ауызша, жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру. Тапсырмаларға балл қою арқылы бағалау, жалпы 10 балл. |
Компьютер мен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін еске түсіру. |
||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе қайсы? (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді? (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Break циклін басқару
Break циклін басқару
5-сабақ.
-
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: №111 ЖОББМ
Python тілінде алгоритмдерді программалау
Күні: 17.02.2025 Мұғалімнің аты-жөні: Корганбаев У.З.
Сынып: 8-В Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
4.5 Break циклін басқару
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue, break, else)
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушы: Break ұғымы мен қызметін анықтау;
Оқушылардың көбі: Break нұсқаулығының орындалуын талдау, қолдану; Кейбір оқушылар: Break нұсқаулығын қолданудың маңыздылығын тұжырымдау.
Ойлау дағдылары
Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау.
Бағалау критерийі
-
Break ұғымы мен қызметін анықтайды;
-
Break нұсқаулығының орындалуын талдайды әрі қолданады;
-
Break нұсқаулығын қолданудың маңыздылығын тұжырымдайды.
Тілдік мақсаттар
Пәндік лексика мен терминология:
Break- үзілу-ломать.
Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
Белгілі бір қойылған шарт орындалуымен ағымдағы цикл жұмысын бірден тоқтатып, программа жұмысын циклден шығарып, әрі қарай жалғастыратын цикл нұсқаулығы ... деп аталады.
Құндылықтарға баулу
-
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығы қалыптасады.
-
Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым- қатынастар дамиды, ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарас дамиды, қарым-қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілеті дағдыланады.
-
Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді, яғни академиялық адалдық принциптерін сақтайды.
-
Өмір бойы оқу, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік дағдысы қалыптасады.
Пәнаралық
байланыс
Программа коды ағылшын тілінде жазылады, математикалық амалдар
қолданылады.
Алдыңғы білім
Continue циклін басқару.
Сабақтың барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
/уақыт
Мұғалімнің іс- әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы Ұйымдастыру
кезеңі/5мин
Сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта психологиялық ахуал орнату.
«Үйшік» әдісі.
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі
Оқушылар жұптасып үйшік құрады. Үйшіктің ішінде тұрғын
Қошемет көрсету.
Қызығушы- лықты ояту. Өткен сабақты пысықтау. Топтық жұмыс
/7мин
Миға шабуыл
/2мин
Оқушыларға топтық жұмыс орындату.
«Миға шабуыл» әдісі бойынша өткен сабақ пен жаңа сабақты ұштастырып, проблеманы бірге шешу.
тұрады. Мұғалім «тұрғындар ауысады» дегенде тұрғындар ауысады. Үйшік ауысады дегенде үйшік ауысады. «Тұрғындар жұптасады» дегенде екеуден жұптасады. Бос қалған үйшіктер тұрғын болып үйшіктерге кіреді. Топтарға осылай бірігеді.
Оқушылар топтық жұмыс орындайды:
-
топ: Сontinue нұсқаулығының қызметі қандай?
-
топ: Сontinue нұсқаулығын программа құруда пайдалану қандай қажеттіліктен туындаған? 3-топ: Сontinue нұсқаулығын қолдануға мысалдар келтіріңдер.
Оқушылар берілген сұрақтар туралы пікірлерін еркін жеткізеді:
-
Күнделікті өмірде жүріп жатқан белгілі бір циклдік процесті бірден тоқтата салуға бола ма? Қандай мысалдар келтіруге болады?
-
Программа орындалу кезінде тиісті нәтижеге жеткеннен соң цикл жұмысын тоқтату үшін не істеу керек?
Смайликтер арқылы ҚБ
Оқытудың белсенді әдістері NIS.
Астана,
2013
Сабақтың ортасы
Мағынаны тану:/5мин

Топтық жұмыс /5мин
Оқулықпен жұмыс: Оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдайды.
Диск материалы арқылы таныстырылым жасайды.
1-тапсырма жалпы тапсырма. Мұғалім көмектеседі.
Оқушылар оқулықтағы ақпаратпен танысады. Визуалды ақпарат алады. Мұғаліммен бірге талдайды.
Мақсаты: аудиал мен визуал оқушылардың білім алуына жағдай жасау.
1-тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды.
Вreak пен сontinue нұсқаулықтарының графикалық блок-схемасына және олар қолданылған программа кодтарына талдау жасаңдар.
Нұсқаулықтардың графикалық блок-схемаларын программамен салыстырыңдар. Блок- схемада тағы да басқаша қалай құруға болады?
Ауызша мадақтау, ынталан- дыру
Смайликтер арқылы ҚБ
Информати
-ка 8- сынып оқулығы
-
-
Жеке жұмыс
/11мин
2-тапсырма көлемі үлкен тапсырма.
Алдымен мұғалімнің көмегімен, содан кейін өз бетінше орындайды.
Дескриптор
-
Вreak циклінің коды мен блок-схемасын анықтайды;
-
Сontinue циклінің блок- схемасы мен программа кодын анықтайды;
-
Вreak пен Сontinue циклдерінің жұмысын салыстырады.
-
тапсырманы мұғалімнің нұсқауымен өз беттерінше орындайды.
1)
N натурал саны берілген. Сол санның цифрларының арасында нөл болса, цикл жұмысын тоқтатып «Error», әйтпесе санның өзін кері қарай экранға шығаратын программа құрастыр.
N=int(input('N=')) p=0
for i in range(): x=int(input('')) if x == 0:
p=i; break
print('index=',p)
Дескрипторлар:
-
Берілген санды енгізу кодын анықтайды;
-
Санның арасында кездесетін нөл санын анықтау кодын жазады;
-
Break циклін қолданады;
-
Программа кодын тексереді.
2)
Латын әріптері мен «,» үтірі бар S жол берілген. Осы жолдағы
үтірге дейінгі әріптер мен олардың санын экранға шығаратын алгоритмнің блок-схемасын және программасын құрастыр.
s=0
for i in range(11, 21): s=s+i%10
if s>15:
break print(s) Дескрипторлар:
6 балл
Компьютер
, оқулық.
Компьютер
, оқулық.
Компьютер
, оқулық
-
-
Жұптық жұмыс
3-тапсырма шығармашылық тапсырма. Өз бетінше орындауын қадағалаййды.
-
S жолындағы үтірге дейінгі әріптерді анықтау кодын жазады;
-
Әріптердің санын анықтау кодын жазады.
3)
N натурал саны берілген. Сол санның цифрларының арасындағы ең кішісін табатын блок-схеманы құрастыр. Есептің программа кодын жаз.
n = int(input()) while n!= 0:
if (n<min)and(n % 3 == 0) :
min = n print("min = ", min) Дескриптор
-
Натурал санды енгізу кодын жазады;
-
Санның цифрларының кішісін анықтау кодын жазады;
-
Программа кодын компьютерде тексереді.
3-тапсырманы өз беттерінше орындайды.
Жоғарыда берілген мысалдағы тапсырманың толық блок- схемасын құрып, ұсыныңдар.
- Вreak пен сontinue нұсқаулықтарын қолданудың маңыздылығын сипаттайды.
4 балл
Сабақтың соңы
Ой толғаныс Жаңа сабақты бекіту/3мин
Сабақты бекіту сұрақтары
Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді.
-
Вreak нұсқаулығы цикл жұмысына қалай әсер етеді?
-
for i in range(1,10): if i ==4 : break циклы неше рет жұмыс істейді?
-
Вreak-ті циклде шартсыз қолдансақ, қандай нәтиже аламыз?
Өздерін-өзі бағалайды
Интерактив тітақта sabaq.kz/ka hoot- арқылы- тест- құрастыру
-
|
Кері байланыс /2мин |
«Таңдау» әдісі. Оқушыларға бес пікір жазылған парақ беріледі. |
4. Циклде бірнеше break нұсқаулығын қолдануға бола ма? Себебін түсіндір. Оқушылар өздерінің сабаққа қатысу деңгейі мен ынтасын білдіретін сөздердің астын сызады.
болды деп ойлаймын.
үйрендім / үйренгенім аз болды.
/ зейінсіз тыңдадым.
ризамын / риза емеспін. |
|
|
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілеттірек оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай текеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасы н сақтау |
||
|
Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс арқылы сабақты меңгерту. «Үйшік» әдісі арқылы топқа біріктіру, «миға шабуыл»: сұрақ қою, «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі,саралау тапсырмалары, шағын тест, кері байланыс жасату: «Таңдау». |
Смайликтер арқылы, ауызша, жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру. Тапсырмаларға балл қою арқылы бағалау, жалпы 10 балл. |
Компьютер мен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін еске түсіру. |
||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе қайсы? (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді? (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||
шағым қалдыра аласыз













