Қысқамерзімді жоспар
Сабақ тақырыбы: Бүйрек қызметінің созылмалы жетіспеушілігі
|
Бөлім: |
Молекулярлық биология және биохимия |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бейсенова А.И |
|
|
Күн: 15.12.2025 ж |
Сыныбы : 10 Ә,В,Г |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Бүйрек қызметінің созылмалы жетіспеушілігі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.5.3 - бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау; |
|
|
Құндылықтар |
Бірлік және ынтымақ:
|
|
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Комплимент айту» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады в) « Стикер» түсі бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар «Комплимент айту» арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . « Стикер» түсі бойынша топтарға бірігеді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
|||||||||||||||||||||
|
6мин |
ІІ Үй тапсырмасы « Серпілген сауал» тәсілі арқылы сұрайды 1.Бүйрек қызметінің жетіспеушілігі дегеніміз не? 2.Аурудың түріне байланысты бүйрек қызметінің жетіспеушілігінің неше түрі бар? 3.Гемодиализ дегеніміз не? 4.Диализ әдісінің неше түрі бар? 5.Перитонеальды гемодиализ қалай жүзеге асады және қандай жағдайда жасалады? 6. «Жасанды бүйрек» әдісі қалай жүзеге асады және қандай жағдайда?
«Миға шабуыл» тәсілі арқылы алдыңғы білімдерін еске түсіреді. жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу.. |
Оқушылар «Серпілген сауал» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап береді. «Миға шабуыл» тәсілі арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашады |
Кері байланыс: Жарайсың ! Тамаша жауап т.б |
Экран |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ІV Топтық жұмыс. Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады. 1- топ: «Бүйрек қызметінің жедел жетіспеушілігі» 2 -топ: « Бүйрек қызметінің созылмалы жетіспеушілігі» оқулықтағы ақпаратты топта талдап, қорғауға нұсқау береді.. Білімдерін толықтыру үшін бейнеролик көруді ұсынады
Созылмалы бүйрек аурулары https://youtu.be/5xSmp2ggVLM?si=6hjFEcV2VF8Mo6cP
|
Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, жаттығу жұмыстарын орындайды. Оқулықтағы ақпаратпен танысады «Кинометафора» тәсілі арқылы білімдерін толықтыру мақсатында бейнефильм көреді |
Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы беріледі |
А4 парағы Маркер флипчарт суреттер ,кестеле |
|||||||||||||||||||||
|
20 |
Сабақты бекіту тапсырмалары 1-тапсырма. « Терминге сипаттама бер» тәсілі Пиелонефрит Гемодиализ Трансплантация Уремия Донор 2-тапсырма Тұжырымның «Шындық», «Жалған» екенін анықтаңдар
3-тапсырма Цифрлық платформада тапсырма ұсынады
Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі А) https://wordwall.net/resource/52964940 Б) https://wordwall.net/resource/65958144
|
Термин сөздерге сипаттама береді. Тұжырымның «Шындық», «Жалған» екенін анықтаңдар Цифрлық платформада тапсырма орындайды |
Дескриптор: термин сөздерге сипаттама береді; Жалпы – балл-5
Дескриптор : тұжырымның «шындық» екенін анықтайды; тұжырымның «жалған» екенін анықтайды; Жалпы балл-5 Ауызша мадақтау
|
2-косымша Тапсырма жазылған парақтар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың соңы 2 мин |
Кері байланыс Рефлексия Шығу билеті Маған................түсінікті Мен.......түсінбедім, себебі .................. тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Қатысушылар «Шығу билеті» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Шығу билеті» тәсілі арқылы |
Кесте |
|||||||||||||||||||||
|
1 мин |
Үй тапсырмасы § 23оку |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бүйрек жетіспеушілігі
Бүйрек жетіспеушілігі
Қысқамерзімді жоспар
Сабақ тақырыбы: Бүйрек қызметінің созылмалы жетіспеушілігі
|
Бөлім: |
Молекулярлық биология және биохимия |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бейсенова А.И |
|
|
Күн: 15.12.2025 ж |
Сыныбы : 10 Ә,В,Г |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Бүйрек қызметінің созылмалы жетіспеушілігі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.5.3 - бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау; |
|
|
Құндылықтар |
Бірлік және ынтымақ:
|
|
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Комплимент айту» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады в) « Стикер» түсі бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар «Комплимент айту» арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . « Стикер» түсі бойынша топтарға бірігеді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
|||||||||||||||||||||
|
6мин |
ІІ Үй тапсырмасы « Серпілген сауал» тәсілі арқылы сұрайды 1.Бүйрек қызметінің жетіспеушілігі дегеніміз не? 2.Аурудың түріне байланысты бүйрек қызметінің жетіспеушілігінің неше түрі бар? 3.Гемодиализ дегеніміз не? 4.Диализ әдісінің неше түрі бар? 5.Перитонеальды гемодиализ қалай жүзеге асады және қандай жағдайда жасалады? 6. «Жасанды бүйрек» әдісі қалай жүзеге асады және қандай жағдайда?
«Миға шабуыл» тәсілі арқылы алдыңғы білімдерін еске түсіреді. жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу.. |
Оқушылар «Серпілген сауал» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап береді. «Миға шабуыл» тәсілі арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашады |
Кері байланыс: Жарайсың ! Тамаша жауап т.б |
Экран |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ІV Топтық жұмыс. Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады. 1- топ: «Бүйрек қызметінің жедел жетіспеушілігі» 2 -топ: « Бүйрек қызметінің созылмалы жетіспеушілігі» оқулықтағы ақпаратты топта талдап, қорғауға нұсқау береді.. Білімдерін толықтыру үшін бейнеролик көруді ұсынады
Созылмалы бүйрек аурулары https://youtu.be/5xSmp2ggVLM?si=6hjFEcV2VF8Mo6cP
|
Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, жаттығу жұмыстарын орындайды. Оқулықтағы ақпаратпен танысады «Кинометафора» тәсілі арқылы білімдерін толықтыру мақсатында бейнефильм көреді |
Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы беріледі |
А4 парағы Маркер флипчарт суреттер ,кестеле |
|||||||||||||||||||||
|
20 |
Сабақты бекіту тапсырмалары 1-тапсырма. « Терминге сипаттама бер» тәсілі Пиелонефрит Гемодиализ Трансплантация Уремия Донор 2-тапсырма Тұжырымның «Шындық», «Жалған» екенін анықтаңдар
3-тапсырма Цифрлық платформада тапсырма ұсынады
Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі А) https://wordwall.net/resource/52964940 Б) https://wordwall.net/resource/65958144
|
Термин сөздерге сипаттама береді. Тұжырымның «Шындық», «Жалған» екенін анықтаңдар Цифрлық платформада тапсырма орындайды |
Дескриптор: термин сөздерге сипаттама береді; Жалпы – балл-5
Дескриптор : тұжырымның «шындық» екенін анықтайды; тұжырымның «жалған» екенін анықтайды; Жалпы балл-5 Ауызша мадақтау
|
2-косымша Тапсырма жазылған парақтар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың соңы 2 мин |
Кері байланыс Рефлексия Шығу билеті Маған................түсінікті Мен.......түсінбедім, себебі .................. тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Қатысушылар «Шығу билеті» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Шығу билеті» тәсілі арқылы |
Кесте |
|||||||||||||||||||||
|
1 мин |
Үй тапсырмасы § 23оку |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз













