Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: §19. Бүйрек қызметіне әсер ететін факторлар. «Бүйрек жұмысына әсер ететін факторлар: тамақтану рационы, дене температурасының күрт түсуі, дәрілік препараттар, созылмалы және инфекциялық аурулар(кариес, іріңді ангина т.б.)».
|
Бөлім: |
9.2B Бөліп шығару |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сексенова Замира Наркомовна |
|
Күні: |
15.11.2023ж |
|
Сыныбы: 9 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
§19. Бүйрек қызметіне әсер ететін факторлар. Бүйрек жұмысына әсер ететін факторлар: тамақтану рационы, дене температурасының күрт түсуі, дәрілік препараттар, созылмалы және инфекциялық аурулар(кариес, іріңді ангина т.б.)». |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.5.3 - бүйректің жұмысына әсер ететін факторларды сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Бүйрек қызметіне әсер ететін факторларды сипаттайды Көпшілік оқушылар үшін: Тамақтану рационын және тұздың құрамын біледі. Кейбір оқушылар үшін: Дәрілік препараттар. Инфекциялық және созылмалы аурулар кезінде бүйрекке қалай әсер ететін сипаттап талдай алады. |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу ә). Топтық ережені еске түсіреді. б). Топтастыру. «Жақсы сөз жарым ырыс…» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айтады; |
Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-біріне жақсы тілектер айтады; Әртүрлі түстердің ішінен өзі қалаған түсті таңдау арқылы үш топқа бірігеді І-топ: ІІ-топ ІІІ-топ Топтың ережесі:
|
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 минут |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады. «Тірек сызбаны сөйлет» әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой талқылау. |
Білу және түсіну сұрақтарына жауап береді: 1. Әсер етуші факторлар дегеніміз не? Нефрон капсуласы эпителийнің бірнеше жасушасы бұзылса не болады? 2. Бүйрек қызметіне кері әсер ететін жағымсыз факторларды атайды. 3. Неліктен өсімдіктегі тамақты көбірек пайдалану керектігін түсдіру Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтады; |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 20 мин. |
Оқулықпен жұмыс. Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді, бақылайды. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар беріледі. Бүйрек қызметіне кері әсер ететін жағымсыз факторларды атаңдар? Неліктен өсімдіктегі тамақты көбірек пайдалану керек?
|
«ДЖИГСО» әдісі: Топтық жұмыс. Мәтінді оқып, топта талқылайды. Топтар арасында ақпарат алмасады. |
Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, түрткі сұрақтар қойып, қолдау көрсетеді. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс 5 минут |
Қолдану айдарындағы тапсырманы орындатады. Нұсқау, бағыт-бағдар, қолдау көрсетеді. Оқушыларға жалпылама төмендегі қолдану тапсырмалары беріледі. «Мағынаны қолдану» айдарындағы тапсырманы дәптеріне жазады. Дәптермен жұмыс. «Менен сұрақ-сенен жауап» кестесі
|
1. Тамақтану рационы, тұз бен суды тұтыну және бүйрек қызметінің арасындағы байланысты анықтайды. 2. Бүйрек қызметі және дәрілік препараттарды қолдану арасындағы байланысты түсіндіреді.
|
Дескриптор: 1. Бүйрек неліктен маңызды мүше болып есептелетінін талқылайды. 2. Бүйректің физиологиялық саулығын сақтауда дұрыс тамақтану рөлін бағалайды.
Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, түрткі сұрақтар қойып, қолдау көрсетеді. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұптық жұмыс 5 минут |
Талдау айдарындағы тапсырманы орындатады. Нұсқау, бағыт-бағдар, қолдау көрсетеді.
Оқушыларға жалпылама төмендегі талдау тапсырмасы беріледі. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Тапсырма: 1. Ыстық күні белсенді жұмыстың алдында адам көп мөлшерде тек ет жеді. Адамның зәрінің құрамы күні бойы қалай өзгеруі мүмкін екенін сипаттаңыз. Оқушыларға бұгінгі тақырып бойынша алған білімдерін бағалау тапсырмасы беріледі. Әр орындаған оқушы бағаланады. «Фишбоун» әдісі арқылы оқушылардың білімін анықтау Деңгейлік тапсырмалар беру
|
1. Бүйрек қызметіне көрсететін жағымды және жағымсыз факторлардың әсерін сызба ретінде бейнелейді. 2. Дәрілік препараттарды бақылаусыз қолдану кезінде пайда болатын бүйрек қызметінің бұзылу себептері мен механизмдері және ағзада созылмалы жұқпалардың болуы туралы пікірлерін айтады. Осы факторлардың жағымсыз әсерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипатайды. «Фишбоун» әдісі арқылы оқушылардың білімін анықтау Деңгейлік тапсырмаларды орындау
|
Дескриптор:
1. Сызба сызады.
2. Ө Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқамерзімді
жоспар Сабақтың
тақырыбы: §19. Бүйрек қызметіне әсер
ететін факторлар. «Бүйрек жұмысына әсер ететін
факторлар: тамақтану рационы, дене температурасының күрт түсуі,
дәрілік препараттар, созылмалы және инфекциялық аурулар(кариес,
іріңді ангина т.б.)». Бөлім:
9.2B Бөліп
шығару Педагогтің
аты-жөні: Сексенова Замира
Наркомовна Күні: 15.11.2023ж Сыныбы: 9
«Ә» Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы: §19. Бүйрек қызметіне әсер
ететін факторлар. Бүйрек жұмысына әсер ететін
факторлар: тамақтану рационы, дене температурасының күрт түсуі,
дәрілік препараттар, созылмалы және инфекциялық аурулар(кариес,
іріңді ангина т.б.)». Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты 9.1.5.3 - бүйректің жұмысына
әсер ететін факторларды
сипаттау Сабақтың
мақсаты:
Барлық
оқушылар үшін:
Бүйрек қызметіне
әсер ететін факторларды
сипаттайды
Көпшілік
оқушылар үшін: Тамақтану рационын және тұздың
құрамын біледі.
Кейбір
оқушылар үшін:
Дәрілік препараттар.
Инфекциялық және созылмалы аурулар кезінде бүйрекке қалай әсер
ететін сипаттап талдай
алады. Құндылықтарға
баулу: «Мәңгілік ел»
жалпыұлттық идеясы бойынша
«Жалпыға бірдей еңбек
қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы
оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық
сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі
артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық
патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы
қалыптасады. Сабақтың
барысы: Сабақ
кезеңі/Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы Қызығушылықты
ояту 7
мин.
І.Ұйымдастыру
кезеңі:
а) Оқушылармен сәлемдесу,
түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал
туғызу
ә). Топтық ережені
еске түсіреді.
б).
Топтастыру.
«Жақсы сөз жарым
ырыс…» әдісін пайдаланып, оқушылар
бір- біріне жақсы тілектер
айтады;
Оқушылар ұстазымен
амандасады, бір-біріне жақсы тілектер
айтады;
Әртүрлі түстердің
ішінен өзі қалаған түсті таңдау арқылы үш топқа
бірігеді І-топ: ІІ-топ ІІІ-топ Топтың
ережесі:
ТҚЕ
сақтау.
Топ басшысына
бағыну.
Белсенді
болу.
Бір-бірін тыңдау, өз пікірімен
ашық бөлісу, басқалардың пікіріне құрметпен
қарау.
Уақыт шегінде жұмыс
жасау. Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек
білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық
оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі
артады.
Жаңа сабаққа
кіріспе
5
минут
(Ұ) «Миға
шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен
жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық
талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар беріледі. Әр
оқушы өз оймен бөліседі. Бір-бірінің пікірін
толықтырып, пікір алмасады. «Тірек сызбаны
сөйлет» әдісі арқылы жаңа сабақты
байланыстыру мақсатында ой
талқылау.
Білу және түсіну
сұрақтарына жауап береді:
1. Әсер етуші
факторлар дегеніміз не? Нефрон капсуласы эпителийнің бірнеше
жасушасы бұзылса не болады?
2. Бүйрек қызметіне
кері әсер ететін жағымсыз факторларды
атайды.
3. Неліктен
өсімдіктегі тамақты көбірек пайдалану керектігін
түсдіру
Мағынаны білу үшін суретті
сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін
айтады;
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде
сыни ойлануды дамыту. Қалыптастырушы
бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада
білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан
оқушыға «Жарайсың!» деген
мадақтау
сөзімен ынталандыру.
Сабақтың
ортасы Мағынаны
ашу. 20
мин.
Оқулықпен жұмыс.
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді,
бақылайды. Оқушыларға жалпылама төмендегі
сұрақтар беріледі. Бүйрек қызметіне кері әсер
ететін жағымсыз факторларды
атаңдар? Неліктен өсімдіктегі тамақты
көбірек пайдалану
керек? «ДЖИГСО» әдісі: Топтық жұмыс.
Мәтінді оқып, топта талқылайды. Топтар арасында ақпарат
алмасады. Оқушыларды ынталандыру
мақсатында «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Қолдауды қажет
ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, түрткі сұрақтар қойып,
қолдау көрсетеді. Оқулық, жұмыс
дәптерлері,
Жеке
жұмыс 5
минут
Қолдану айдарындағы
тапсырманы орындатады. Нұсқау, бағыт-бағдар, қолдау
көрсетеді. Оқушыларға жалпылама төмендегі
қолдану тапсырмалары беріледі. «Мағынаны қолдану» айдарындағы
тапсырманы дәптеріне
жазады. Дәптермен
жұмыс. «Менен сұрақ-сенен жауап»
кестесі
«Менен
сұрақ»
«Сенен
жауап»
Бүйрек қызметі
қандай?
Тамақтану рационы
бүйрекке қалай әсер етеді?
Тұздың тұрақты
құрамын қалай сақтаймыз?
Физиология ғылымы нені
зерттейді?
Биологиялық сүзгі дегеніміз
не?
1. Тамақтану
рационы, тұз бен суды тұтыну және бүйрек қызметінің арасындағы
байланысты анықтайды.
2. Бүйрек қызметі
және дәрілік препараттарды қолдану арасындағы байланысты
түсіндіреді.
«Менен
сұрақ»
«Сенен
жауап»
Бүйрек қызметі
қандай?
Тамақтану рационы
бүйрекке қалай әсер етеді?
Тұздың тұрақты
құрамын қалай сақтаймыз?
Физиология ғылымы нені
зерттейді?
Биологиялық сүзгі дегеніміз
не?
Дескриптор:
1. Бүйрек неліктен
маңызды мүше болып есептелетінін
талқылайды.
2. Бүйректің
физиологиялық саулығын сақтауда дұрыс тамақтану рөлін
бағалайды.
Оқушыларды
ынталандыру мақсатында «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды.
Қолдауды қажет ететін оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы, түрткі
сұрақтар қойып, қолдау
көрсетеді.
Оқулық, жұмыс
дәптерлері,
Жұптық
жұмыс
5
минут
Талдау айдарындағы
тапсырманы орындатады. Нұсқау, бағыт-бағдар, қолдау
көрсетеді.
Оқушыларға жалпылама төмендегі
талдау тапсырмасы беріледі. Әр оқушы өз ойымен
бөліседі.
Тапсырма:
1. Ыстық күні
белсенді жұмыстың алдында адам көп мөлшерде тек ет жеді. Адамның
зәрінің құрамы күні бойы қалай өзгеруі мүмкін екенін
сипаттаңыз.
Оқушыларға бұгінгі тақырып
бойынша алған білімдерін бағалау тапсырмасы беріледі. Әр орындаған
оқушы бағаланады.
«Фишбоун» әдісі арқылы
оқушылардың білімін
анықтау
Деңгейлік
тапсырмалар беру 10 10 10 20 20 20 30 30 30 40 40 40 50 50 50
1. Бүйрек қызметіне
көрсететін жағымды және жағымсыз факторлардың әсерін сызба ретінде
бейнелейді.
2. Дәрілік
препараттарды бақылаусыз қолдану кезінде пайда болатын бүйрек
қызметінің бұзылу себептері мен механизмдері және ағзада созылмалы
жұқпалардың болуы туралы пікірлерін айтады. Осы факторлардың
жағымсыз әсерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын
сипатайды.
«Фишбоун» әдісі арқылы
оқушылардың білімін
анықтау
Деңгейлік тапсырмаларды
орындау 10 10 10 20 20 20 30 30 30 40 40 40 50 50 50
Дескриптор:
1. Сызба
сызады.
2. Ө | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














