|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Сәндік-қолданбалы өнер |
|
|||||||
|
Сыныбы: 5б |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Бұйым өру түрлері |
|||||||
|
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.3.2-Түрлі конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардан қарапайым бұйым дайындау 5.2.6.1-Техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану 5.1.6.2-Бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, олардың қасиеттері мен міндеттерің анықтау |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Педагог іс-әрекет |
Оқушы іс-әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы
|
Оқушылармен сәлемдесу. Құндылықтарды еске түсіру. Өткен сабақты қайталау сұрақтары:
Қандай заттарды сәндік қолданбалы бұйымдарына жатқызуға болады? -Табиғи және жасанды материалдардан қарапайым бұйым дайындау үшін не қажет? -Жеті қазынаны білесінбе? -Өрім түрлерін ата?
Қамшы-whip,қайыс-leather, өру-weaving,қоға-the crowd |
Оқушылар жауап беріп, бүгінгі сабақтың тақырыбы бұйым өру өнеріне қатысты екендігін аңғаруы мүмкін. |
Өзін-өзі бағалау |
додекаэдр |
||||
|
Сабақтың ортасы
|
Қамшы өру және өрім түрлері ,қажетті материалдар сонымен қатар, қазақтың ұлттық қамшы өрудің шығу тарихын өнерінің ерекшелігімен және қамшы өру ерекшеліктерін бұйымдарды безендіру тәсілдерімен таныстыру.Ер тоқымның шығу тарихы туралы қысқаша түсінік беру Сұрақтарды талқылау
тапсырма Бұйымның түрі қамшыны көркемдеп өру үшін қажетті заттарды дайындап құрастыру. Қауіпсіздік ережесін сақтай білу. Былғарыдан өру заңдылықтарға сай өру ережесі, өзара керіп, өріп, домалақ немесе қималы бұйым жасалатын мұндай элементтер –былғары жолақтар , баулар болып табылады Сызба құралдарын, шаблондар мен суреттерді қолданады. Дифференциация: қарапайым, орташа және күрделі өрнекті композиция орындау ұсынылады. |
Оқушыларға қамшы түрлері ұсынылады. Бұйым бойынша қысқаша мәліметтерді сурет дәптерлеріне жазу. Осы арқылы оқушылар заттарды сипаттау бойынша алғашқы дағдыларын дамытады. Оқушылар қажетті материалдар (қамшы өруге қажетті құралдар беріледі) |
Қамшы өру қолөнерінің негізгі түрлерін білу; шығармашылық табиғи және жасанды бұйымдарды орындауда бірнеше идеялар ұсынады; өз бетінше жұмыс жасай алады; Өру үшін таспаны шартты түрде 1-ден 4 –ке нөмірлей алады, өру ережесін меңгерген. |
Сандық суреттер, көрнекілік Қамшы түрлері, ер тоқым http://atlanticrus.ru/content/osnovy-dekorativnoi-kamshu?page=show – қамшы өру үлгілері Қамшы өруге қажетті құралдар |
||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: «Жетістік басалдағы» |
Жұмыс орнын тазалау. Бүгінгі сабақта оқушылардың не үйренгендігін орындалған тапсырманы көрме жасау. |
Өзара бағалау |
көрме |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бұйым өру
Бұйым өру
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Сәндік-қолданбалы өнер |
|
|||||||
|
Сыныбы: 5б |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Бұйым өру түрлері |
|||||||
|
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.3.2-Түрлі конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардан қарапайым бұйым дайындау 5.2.6.1-Техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану 5.1.6.2-Бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдарды білу, олардың қасиеттері мен міндеттерің анықтау |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Педагог іс-әрекет |
Оқушы іс-әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы
|
Оқушылармен сәлемдесу. Құндылықтарды еске түсіру. Өткен сабақты қайталау сұрақтары:
Қандай заттарды сәндік қолданбалы бұйымдарына жатқызуға болады? -Табиғи және жасанды материалдардан қарапайым бұйым дайындау үшін не қажет? -Жеті қазынаны білесінбе? -Өрім түрлерін ата?
Қамшы-whip,қайыс-leather, өру-weaving,қоға-the crowd |
Оқушылар жауап беріп, бүгінгі сабақтың тақырыбы бұйым өру өнеріне қатысты екендігін аңғаруы мүмкін. |
Өзін-өзі бағалау |
додекаэдр |
||||
|
Сабақтың ортасы
|
Қамшы өру және өрім түрлері ,қажетті материалдар сонымен қатар, қазақтың ұлттық қамшы өрудің шығу тарихын өнерінің ерекшелігімен және қамшы өру ерекшеліктерін бұйымдарды безендіру тәсілдерімен таныстыру.Ер тоқымның шығу тарихы туралы қысқаша түсінік беру Сұрақтарды талқылау
тапсырма Бұйымның түрі қамшыны көркемдеп өру үшін қажетті заттарды дайындап құрастыру. Қауіпсіздік ережесін сақтай білу. Былғарыдан өру заңдылықтарға сай өру ережесі, өзара керіп, өріп, домалақ немесе қималы бұйым жасалатын мұндай элементтер –былғары жолақтар , баулар болып табылады Сызба құралдарын, шаблондар мен суреттерді қолданады. Дифференциация: қарапайым, орташа және күрделі өрнекті композиция орындау ұсынылады. |
Оқушыларға қамшы түрлері ұсынылады. Бұйым бойынша қысқаша мәліметтерді сурет дәптерлеріне жазу. Осы арқылы оқушылар заттарды сипаттау бойынша алғашқы дағдыларын дамытады. Оқушылар қажетті материалдар (қамшы өруге қажетті құралдар беріледі) |
Қамшы өру қолөнерінің негізгі түрлерін білу; шығармашылық табиғи және жасанды бұйымдарды орындауда бірнеше идеялар ұсынады; өз бетінше жұмыс жасай алады; Өру үшін таспаны шартты түрде 1-ден 4 –ке нөмірлей алады, өру ережесін меңгерген. |
Сандық суреттер, көрнекілік Қамшы түрлері, ер тоқым http://atlanticrus.ru/content/osnovy-dekorativnoi-kamshu?page=show – қамшы өру үлгілері Қамшы өруге қажетті құралдар |
||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: «Жетістік басалдағы» |
Жұмыс орнын тазалау. Бүгінгі сабақта оқушылардың не үйренгендігін орындалған тапсырманы көрме жасау. |
Өзара бағалау |
көрме |
||||
шағым қалдыра аласыз













