|
Көркем еңбек |
|
||||||
|
Күні: 10.02.2025 |
Оқытушының аты-жөні: Талдықбаев Дәуренбек |
||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: 4 |
Қатыспағандар: 0 |
|||||
|
Бөлім: |
Сәндік-қолданбалы өнер |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бұйымды көркемдеп күйдіру. Безендіру |
||||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
7.2.3.1-Бұйымдардың функционалдық және эстетикалық сапасын арттыру үшін материалдарды механикалық өңдеу және бұйымды безендіру 7.2.3.4-Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-Бұйымды көркемдеп күйдіру кезеңдерін меңгерту,механикалық өңдеу жұмыстарын орындау - Бұйымның эстетикалық сапасын арттыру үшін бұйымды безендіру жұмыстарын жүргізу |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
-қол еңбегі құралдарымен жұмыс істеудің қауіпсіздік ережесін сақтайды -көркемдеп күйдіру кезеңдерін біледі -эскиз бойынша жұмыс кезеңдерін анықтайды -материалды механикалық өңдеуді жүзеге асырады -бұйым бетін безендіруді аяқтайды |
||||||
|
Құндылықтар |
«Жасампаздық және жаңашылдық» «Шығармашыл бала –ойлы бала» апта дәйексөзі |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
|||
|
Басталуы |
Сабақтың басында оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру. Сыныптың жұмысқа дайындығы (жұмыс орнын ұйымдастыру, арнайы киімнің болуы,сабаққа қажетті құрал – жабдықтардың түгел болуы).
Өткен сабақтың нәтижесін өткен сабақта не істегенімізді еске түсіреміз? -Өткен тақырыптар бойынша оқушылардың білімдерін пысықтау. Сұрақтар:
Сұрақтарға толық жауап берілген соң жаңа тақырыпты ашу үшін оқушылардан күйдірудің келесі қадамдарын сұраймын. Ағашқа күйдіріп сурет салудың теориялық білімдерімізді , бүгінгі сабағымызда практика жүзінде орындаймыз. Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы : «Бұйымды көркемдеп күйдіру. Безендіру» Сабағымыздың мақсаты: - Бұйымдардың функционалдық және эстетикалық сапасын арттыру үшін материалдарды механикалық өңдеу және бұйымды безендіру -Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
Күйдіру жұмысы қандай кезеңдерден тұрады? Есімізге алып , құрал жабдықтарымызды дайындайық. Қауіпсіздік ережесімен таныстыру
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады, сабаққа қажетті құрал жабдықтарын дайындайды.
«Ағашқа көркемдеп күйдіру» тақырыбы бойынша «Сыйқырлы кітапхана» сұрақ- жауап әдісі арқылы оқушылар өткен сабақтарда алған теориялық білімдерін пысықтайды
«Дүрбі» әдісі арқылы тақырыпты анықтайды
Сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. Слайд бойынша күйдіру кезеңдерімен, безендіру жұмыстарын атайды.
|
Қалыптастырушы бағалау |
Қауіпсіздік ережесі Оқулық «Көркем еңбек» 7сынып ұлдар
Презентат ция «Бұйымды көркемдеп күйдіру кезеңдері» Қажетті құралдар: тегіс тақтай, зімпара қағазы, күйдіру құралы, көшірме қағазы, карандаш, дайын эскиз суреттер, лак. |
|||
|
Ортасы |
Практикалық жұмыс презентатция таныстырылғаннан кейін басталады. Дайындаманы таңдайды: Алдын ала кесіліп дайындалған тегіс тақтайлар беріледі. бетті тегістеу: қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, дайындаманың бетін зімпара қағазымен немесе тегістеуішпен беттерді тегістейді. Барлық жұмыстарды орындау кезінде материалды өңдеу технологиясының орындалуын және қауіпсіздік шаралары қадағаланады.. Сарамандық жұмыс
Безендіру , яғни ағашты көркемдеп күйдіру аяқталған соң бұйымға түссіз лак жағылып, сурет рең береді, бейне айқындалады.
|
Оқушылар құрал – жабдықтарды дайындап, кезең - кезең бойынша күйдіру әдісін бастайды. Қауіпсіздік ережесін сақтайды. Оқушылар әрекеттер тізбегін атайды, дайындаманы таңдайды, дайындамаға белгілер жасайды, қолмен және электр құралдарымен өлшеміне қарай өңдейді, алдыңғы бетті қабатқа жоспарлайды, беттерді тегістеуішпен тегістейді. |
Дискриптор қол еңбегі құралдарымен жұмыс істеудің қауіпсіз тәсілдерін сақтайды -көркемдеп күйдіру кезеңдерін біледі -эскиз бойынша жұмыс кезеңдерін анықтайды -материалды механикалық өңдеуді жүзеге асырады -бұйым бетін өңдеуді аяқтайды |
|
|||
|
Аяқталуы |
(Қ) Жұмыс аяқталғаннан кейін оқушылармен бірге орындалған жұмыстарды талқылау, кері байланыс беру
|
Оқушылардың күйдіріп салған жұмыстар бағаланады Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша ойларын пысықтап, кері байланыс береді. |
Бағалау «Бәйге» Ұлттық құндылыққа негізделген бағалау әдісі. Оқушылар өз жұмыстарына өздері баға береді. |
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|
||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: 2: |
|||||||
|
|
|||||||
Т.Шонанұлы атындағы ЖББОМ КММ
АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы: Бұйымды көркемдеп күйдіру. Безендіру
Сыныбы: 7 ә
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бұйымды көркемдеп күйдіру. Безендіру
Бұйымды көркемдеп күйдіру. Безендіру
|
Көркем еңбек |
|
||||||
|
Күні: 10.02.2025 |
Оқытушының аты-жөні: Талдықбаев Дәуренбек |
||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: 4 |
Қатыспағандар: 0 |
|||||
|
Бөлім: |
Сәндік-қолданбалы өнер |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бұйымды көркемдеп күйдіру. Безендіру |
||||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
7.2.3.1-Бұйымдардың функционалдық және эстетикалық сапасын арттыру үшін материалдарды механикалық өңдеу және бұйымды безендіру 7.2.3.4-Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-Бұйымды көркемдеп күйдіру кезеңдерін меңгерту,механикалық өңдеу жұмыстарын орындау - Бұйымның эстетикалық сапасын арттыру үшін бұйымды безендіру жұмыстарын жүргізу |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
-қол еңбегі құралдарымен жұмыс істеудің қауіпсіздік ережесін сақтайды -көркемдеп күйдіру кезеңдерін біледі -эскиз бойынша жұмыс кезеңдерін анықтайды -материалды механикалық өңдеуді жүзеге асырады -бұйым бетін безендіруді аяқтайды |
||||||
|
Құндылықтар |
«Жасампаздық және жаңашылдық» «Шығармашыл бала –ойлы бала» апта дәйексөзі |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
|||
|
Басталуы |
Сабақтың басында оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру. Сыныптың жұмысқа дайындығы (жұмыс орнын ұйымдастыру, арнайы киімнің болуы,сабаққа қажетті құрал – жабдықтардың түгел болуы).
Өткен сабақтың нәтижесін өткен сабақта не істегенімізді еске түсіреміз? -Өткен тақырыптар бойынша оқушылардың білімдерін пысықтау. Сұрақтар:
Сұрақтарға толық жауап берілген соң жаңа тақырыпты ашу үшін оқушылардан күйдірудің келесі қадамдарын сұраймын. Ағашқа күйдіріп сурет салудың теориялық білімдерімізді , бүгінгі сабағымызда практика жүзінде орындаймыз. Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы : «Бұйымды көркемдеп күйдіру. Безендіру» Сабағымыздың мақсаты: - Бұйымдардың функционалдық және эстетикалық сапасын арттыру үшін материалдарды механикалық өңдеу және бұйымды безендіру -Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
Күйдіру жұмысы қандай кезеңдерден тұрады? Есімізге алып , құрал жабдықтарымызды дайындайық. Қауіпсіздік ережесімен таныстыру
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады, сабаққа қажетті құрал жабдықтарын дайындайды.
«Ағашқа көркемдеп күйдіру» тақырыбы бойынша «Сыйқырлы кітапхана» сұрақ- жауап әдісі арқылы оқушылар өткен сабақтарда алған теориялық білімдерін пысықтайды
«Дүрбі» әдісі арқылы тақырыпты анықтайды
Сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. Слайд бойынша күйдіру кезеңдерімен, безендіру жұмыстарын атайды.
|
Қалыптастырушы бағалау |
Қауіпсіздік ережесі Оқулық «Көркем еңбек» 7сынып ұлдар
Презентат ция «Бұйымды көркемдеп күйдіру кезеңдері» Қажетті құралдар: тегіс тақтай, зімпара қағазы, күйдіру құралы, көшірме қағазы, карандаш, дайын эскиз суреттер, лак. |
|||
|
Ортасы |
Практикалық жұмыс презентатция таныстырылғаннан кейін басталады. Дайындаманы таңдайды: Алдын ала кесіліп дайындалған тегіс тақтайлар беріледі. бетті тегістеу: қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, дайындаманың бетін зімпара қағазымен немесе тегістеуішпен беттерді тегістейді. Барлық жұмыстарды орындау кезінде материалды өңдеу технологиясының орындалуын және қауіпсіздік шаралары қадағаланады.. Сарамандық жұмыс
Безендіру , яғни ағашты көркемдеп күйдіру аяқталған соң бұйымға түссіз лак жағылып, сурет рең береді, бейне айқындалады.
|
Оқушылар құрал – жабдықтарды дайындап, кезең - кезең бойынша күйдіру әдісін бастайды. Қауіпсіздік ережесін сақтайды. Оқушылар әрекеттер тізбегін атайды, дайындаманы таңдайды, дайындамаға белгілер жасайды, қолмен және электр құралдарымен өлшеміне қарай өңдейді, алдыңғы бетті қабатқа жоспарлайды, беттерді тегістеуішпен тегістейді. |
Дискриптор қол еңбегі құралдарымен жұмыс істеудің қауіпсіз тәсілдерін сақтайды -көркемдеп күйдіру кезеңдерін біледі -эскиз бойынша жұмыс кезеңдерін анықтайды -материалды механикалық өңдеуді жүзеге асырады -бұйым бетін өңдеуді аяқтайды |
|
|||
|
Аяқталуы |
(Қ) Жұмыс аяқталғаннан кейін оқушылармен бірге орындалған жұмыстарды талқылау, кері байланыс беру
|
Оқушылардың күйдіріп салған жұмыстар бағаланады Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша ойларын пысықтап, кері байланыс береді. |
Бағалау «Бәйге» Ұлттық құндылыққа негізделген бағалау әдісі. Оқушылар өз жұмыстарына өздері баға береді. |
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|
||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: 2: |
|||||||
|
|
|||||||
Т.Шонанұлы атындағы ЖББОМ КММ
АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы: Бұйымды көркемдеп күйдіру. Безендіру
Сыныбы: 7 ә
шағым қалдыра аласыз
















