|
Бөлім: |
Ғаламтор және әлеуметтік желілер |
||||||||||||||||||||||
|
Пән мұғалімі: |
Қалмұратова Ақбота |
||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: |
7 «Д» |
||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||||||||||||||||||||
|
Күні:25.01.2023 ж |
Қатысқаны: Қатыспағаны |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бүкіл әлемдік ғаламтор желісі. Есімше |
||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.1 Мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау; 7.4.4.1 Етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік, шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
етістіктің есімше түрін тілдесім барысында қолданады. Сабақ барысында талданған мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпараттарды интерпретациялайды, етістіктің есімше түрін тілдесім барысында қолданады. |
||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы
|
Ұйымдастыру бөлімі. Оқушыларды түгендеу, назарын сабаққа аудару. Оқушыларды топқа бөлу. Оқушылардың қолына орыны ауысқан сөздер беріледі. Сол бойынша оқушылар құрастырып өз топтарына отырады. 1 топ- Ғарыш Ш,а,р,ғ,ы 2 топ- Ғаламтор Т,м,ғ,а,л,о,а,р 3 топ- Компьютер т, ь, о,к,е,р,м,ю,п
Жағымды психологиялық тапсырма. «Сандардың менің өміріммен байланысы» тренинг. «1» саны шыршамен теңестіріледі. Баяу болса да басқалардан биік, көркем болып өсіп, ұзақ жыл сақталып, кез келгеннің көзіне жоғарыдан, алыстан-ақ ілінеді. «2» саны. Күні-түні демалмайтын екеу: Ай және Күн. Қосылу, толықтыру символы. Жақсы мен жаман, ер мен әйел, күн мен түн, ақ пен қара. Екі санына қазақ халқының көзқарасы міне осындай болып келеді. «3» саны. Жалпы түркі халықтарында, соның ішінде қазақ халқында үш саны қасиетті болып есептелінеді. Үш қуат: ақыл, жүрек, тіл. Қазақ халқынан өзге де ұлттарда үш саны қасиетті болып саналған. Бір мен екінің қосындысы ретінде қандай да бір істің бастамасын да, жалғасын да білдіреді. «4» саны. Қазақта төрт құбыласы сай, яғни «Алтау ала болса, ауыздағы кетеді, төртеу түгел болса, төбедегі келеді» деген мәтел екеуінің мағынасы бір болып келеді. Ертеде бұл сан тұрақтылық пен беріктілік, әділдіктің белгісі болған. «5» саны. Жоғарыда айтылған төрт бастаманың ортасында орналасып, жан-жағын басқарып тұрады.Қазақ халқы тілді, дінді, тарихты, дәстүрді, атамекенді бес анық деп атаған. Абай атамыздың өлеңінде «Талап, еңбек, терең ой, Қанағат, рақым ойлап қой, Бес асыл іс көнсеңіз» деп жақсы қасиетті 5 санымен байланыстырған
Оқушыларға сандар беріледі. Тақтадағы сандардың жанынан сұрақтар шығады сол арқылы оқушы қолындағы санға қарап жауап береді « Wordwall» әдісі. Сөздердің мағынасын табу 1.Білімді - көзі ашық 2.Жас - он екіде бір гүлі ашылмаған 3. Кәрі- асарын асап, жасарын жасаған 4.Батыр - жүрегінің түгі бар 5.Алыс - ит өлген жер 6.Момын - қой аузынан шөп алмас 7.Дос - жұлдызы жарасқан 8.Менсінбеу- көзге ілмеу 9.Туылу - дүние есігін ашу 10.Ұнату - жаны құмар 11.Тату - арасынан қыл өтпеу 12.Хабарласпау - ат ізін салмау 13.Қуану - екі езуі екі құлағына жету 14.Жомарт - қолы ашық 15.әдемі сөйлеу - сөздің майын тамызу «Блендр » әдісі бойынша сабақтың тақырыбы анықталады. Ғ- Г әріпнің сыңары А- ә әріпнің жуан сыңары Л- Үнді дауыссыз дыбысы А- .....болатын бала алысқа қарайды М- л әріпінің сыңары Т- қатаң дауыссыз дыбыс
О- Ө әріпінің жуандығы қандай Р- балалардың тілі көп келе бермейтін әріп
Ж-Киелі сан Е- .... ел жана Л- М әріпінің сыңары І- Ы әріпінің жіңішке сыңары С- күнделікті уақыт көретін зат І- айраннан жасайтын тағам
Қазіргі жастар ғаламторға қаншалықты тәуелді...
1 топ Ғаламтор желісінің тарихы қай кезден басталады? (кесте құрыңыздар)
2 топАлғашқы компьютерлік бағдарламаны қазіргімен салыстыруға болама? (ВЕНН диаграмма құрыңыз)
3 топ Әлеуметтік желілердің шартты белгілерін сызыңыздар Қазақша атауларын,суреттерін ағылшын тілінде көрсетеді
|
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Оқушылар 1, 2, 3, 4, 5 сандарының қалағанын таңдайды, таңдаған санына байланысты жағымды ахуал қалыптастырады
Оқушылар тақырыпқа байланысты қызықты сұрақтарға жауап береді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Әр сұрақты айналдыру арқылы тақырып анықталады
3 топ мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпараттарды интерпретациялайды |
Қалыптастырушы бағалау «Мен сабақтың басында қай деңгейдемін?..»
Жақсы жауап (1 ұпай)
Толық емес жауап
Жақсы жауап (1 ұпай)
Толық емес жауап
Жақсы жауап (1 ұпай)
Толық емес жауап
|
7-сынып қазақ тілі
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
ӘТН. Есімше
а) Аяған ә) Жаздырған б) Сезген в) Көреген г) Бүлдірген2. Күрделі етістікті тап.а) Айтуды ә) Бастады б) Барды в) Береді г) Ойланып қалды3. Есімшенің «с» жұрнағы қашан жалғанады.а) түбір етістіктен кейін тіке жалғанады ә) етістікке жалғанбайды б) жіктелген етістікке жалғанады в) болымсыз етістікке жалғанады г) көсемше жұрнақтарынан кейін жалғанады4. Жіктік жалғауы жалғанған есімшені тап. а) тыңдарман ә) ойлағаныңды б) көргелі в) айтамын г) ақылдасатынсыңДескриптор:
1- топ «Талдау-табыс кілті» Сөйлемдерден есімше жұрнағы жалғанған етістіктерді тауып, сөз құрамына талдау
Демеушілер жарыстан
жеңгендерге қомақты сыйлық
бермек.
2-топ. «Кестемен жұмыс» Кестеде берілген етістіктерге есімшенің жұрнақтарын жалғап, жіктеу.
3-топ. «Семантикалық карта»
Дескриптор: Оқушылар топтық тапсырманы орындайды Талдайды Кестені толтырады Етістіктерге есімшенің жұрнақтарын жалғап, жіктейді
|
. Грамматаика бойынша оқушылрға түсіндірме жұмыстары жүргізіледі
Грамматаика бойынша оқушылрға түсіндірме жұмыстары жүргізіледі
Оқушылар грамматикалық тақырыпты меңгереді.
Оқушылар топтық жұмыс арқылы куиз тапсырмасын орындайды
Грамматикалық тақырып бойынша талдау жүргізеді.
Кестеде берілген етістіктерге есімшенің жұрнақтарын жалғап, жіктейді
Семанткаилық картаны толтырады
|
Қалыптастырушы бағалау «Мен қай деңгейдемін?..»
Қалыптастырушы бағалау «Мен сабақтың аяғында қандай деңгейге жеттім?..»
Жақсы жауап (1 ұпай)
Толық емес жауап
Қалыптастырушы бағалау «Мен сабақтың аяғында қандай деңгейге жеттім?..»
Жақсы жауап (1 ұпай)
Толық емес жауап
|
massaget.kz/layfstayl/bilim/zharatylystanu/1462/)
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Есімшені қатыстыра отырып 1 топ –Ғаламтордың пайдасы 2-топ – Ғаламтордың зияны 3-топ – Ғаламтор желісі маған не үшін керек? тақырыптарында қорытынды сөз жазыңыздар Дискриптор
ҚБ |
Оқушылар қорытынды сөз жазады
|
Жақсы жауап (1 ұпай)
Толық емес жауап
|
|
|||||||||||||||||||
|
Рефлексия Бағалау
Үй тапсырмасы. |
Classroomscreen әдісі арқылы сабақты аяқтаймын
Оқушыларды табыс жолында бағалауларын санап шығамын
4-тапсырма |
|
|
|
|||||||||||||||||||
Тексерілді
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бүкіл әлемдік ғаламтор желісі. Есімше
Бүкіл әлемдік ғаламтор желісі. Есімше
|
Бөлім: |
Ғаламтор және әлеуметтік желілер |
||||||||||||||||||||||
|
Пән мұғалімі: |
Қалмұратова Ақбота |
||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: |
7 «Д» |
||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||||||||||||||||||||
|
Күні:25.01.2023 ж |
Қатысқаны: Қатыспағаны |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бүкіл әлемдік ғаламтор желісі. Есімше |
||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.1 Мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау; 7.4.4.1 Етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік, шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
етістіктің есімше түрін тілдесім барысында қолданады. Сабақ барысында талданған мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпараттарды интерпретациялайды, етістіктің есімше түрін тілдесім барысында қолданады. |
||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы
|
Ұйымдастыру бөлімі. Оқушыларды түгендеу, назарын сабаққа аудару. Оқушыларды топқа бөлу. Оқушылардың қолына орыны ауысқан сөздер беріледі. Сол бойынша оқушылар құрастырып өз топтарына отырады. 1 топ- Ғарыш Ш,а,р,ғ,ы 2 топ- Ғаламтор Т,м,ғ,а,л,о,а,р 3 топ- Компьютер т, ь, о,к,е,р,м,ю,п
Жағымды психологиялық тапсырма. «Сандардың менің өміріммен байланысы» тренинг. «1» саны шыршамен теңестіріледі. Баяу болса да басқалардан биік, көркем болып өсіп, ұзақ жыл сақталып, кез келгеннің көзіне жоғарыдан, алыстан-ақ ілінеді. «2» саны. Күні-түні демалмайтын екеу: Ай және Күн. Қосылу, толықтыру символы. Жақсы мен жаман, ер мен әйел, күн мен түн, ақ пен қара. Екі санына қазақ халқының көзқарасы міне осындай болып келеді. «3» саны. Жалпы түркі халықтарында, соның ішінде қазақ халқында үш саны қасиетті болып есептелінеді. Үш қуат: ақыл, жүрек, тіл. Қазақ халқынан өзге де ұлттарда үш саны қасиетті болып саналған. Бір мен екінің қосындысы ретінде қандай да бір істің бастамасын да, жалғасын да білдіреді. «4» саны. Қазақта төрт құбыласы сай, яғни «Алтау ала болса, ауыздағы кетеді, төртеу түгел болса, төбедегі келеді» деген мәтел екеуінің мағынасы бір болып келеді. Ертеде бұл сан тұрақтылық пен беріктілік, әділдіктің белгісі болған. «5» саны. Жоғарыда айтылған төрт бастаманың ортасында орналасып, жан-жағын басқарып тұрады.Қазақ халқы тілді, дінді, тарихты, дәстүрді, атамекенді бес анық деп атаған. Абай атамыздың өлеңінде «Талап, еңбек, терең ой, Қанағат, рақым ойлап қой, Бес асыл іс көнсеңіз» деп жақсы қасиетті 5 санымен байланыстырған
Оқушыларға сандар беріледі. Тақтадағы сандардың жанынан сұрақтар шығады сол арқылы оқушы қолындағы санға қарап жауап береді « Wordwall» әдісі. Сөздердің мағынасын табу 1.Білімді - көзі ашық 2.Жас - он екіде бір гүлі ашылмаған 3. Кәрі- асарын асап, жасарын жасаған 4.Батыр - жүрегінің түгі бар 5.Алыс - ит өлген жер 6.Момын - қой аузынан шөп алмас 7.Дос - жұлдызы жарасқан 8.Менсінбеу- көзге ілмеу 9.Туылу - дүние есігін ашу 10.Ұнату - жаны құмар 11.Тату - арасынан қыл өтпеу 12.Хабарласпау - ат ізін салмау 13.Қуану - екі езуі екі құлағына жету 14.Жомарт - қолы ашық 15.әдемі сөйлеу - сөздің майын тамызу «Блендр » әдісі бойынша сабақтың тақырыбы анықталады. Ғ- Г әріпнің сыңары А- ә әріпнің жуан сыңары Л- Үнді дауыссыз дыбысы А- .....болатын бала алысқа қарайды М- л әріпінің сыңары Т- қатаң дауыссыз дыбыс
О- Ө әріпінің жуандығы қандай Р- балалардың тілі көп келе бермейтін әріп
Ж-Киелі сан Е- .... ел жана Л- М әріпінің сыңары І- Ы әріпінің жіңішке сыңары С- күнделікті уақыт көретін зат І- айраннан жасайтын тағам
Қазіргі жастар ғаламторға қаншалықты тәуелді...
1 топ Ғаламтор желісінің тарихы қай кезден басталады? (кесте құрыңыздар)
2 топАлғашқы компьютерлік бағдарламаны қазіргімен салыстыруға болама? (ВЕНН диаграмма құрыңыз)
3 топ Әлеуметтік желілердің шартты белгілерін сызыңыздар Қазақша атауларын,суреттерін ағылшын тілінде көрсетеді
|
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Оқушылар 1, 2, 3, 4, 5 сандарының қалағанын таңдайды, таңдаған санына байланысты жағымды ахуал қалыптастырады
Оқушылар тақырыпқа байланысты қызықты сұрақтарға жауап береді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Әр сұрақты айналдыру арқылы тақырып анықталады
3 топ мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпараттарды интерпретациялайды |
Қалыптастырушы бағалау «Мен сабақтың басында қай деңгейдемін?..»
Жақсы жауап (1 ұпай)
Толық емес жауап
Жақсы жауап (1 ұпай)
Толық емес жауап
Жақсы жауап (1 ұпай)
Толық емес жауап
|
7-сынып қазақ тілі
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
ӘТН. Есімше
а) Аяған ә) Жаздырған б) Сезген в) Көреген г) Бүлдірген2. Күрделі етістікті тап.а) Айтуды ә) Бастады б) Барды в) Береді г) Ойланып қалды3. Есімшенің «с» жұрнағы қашан жалғанады.а) түбір етістіктен кейін тіке жалғанады ә) етістікке жалғанбайды б) жіктелген етістікке жалғанады в) болымсыз етістікке жалғанады г) көсемше жұрнақтарынан кейін жалғанады4. Жіктік жалғауы жалғанған есімшені тап. а) тыңдарман ә) ойлағаныңды б) көргелі в) айтамын г) ақылдасатынсыңДескриптор:
1- топ «Талдау-табыс кілті» Сөйлемдерден есімше жұрнағы жалғанған етістіктерді тауып, сөз құрамына талдау
Демеушілер жарыстан
жеңгендерге қомақты сыйлық
бермек.
2-топ. «Кестемен жұмыс» Кестеде берілген етістіктерге есімшенің жұрнақтарын жалғап, жіктеу.
3-топ. «Семантикалық карта»
Дескриптор: Оқушылар топтық тапсырманы орындайды Талдайды Кестені толтырады Етістіктерге есімшенің жұрнақтарын жалғап, жіктейді
|
. Грамматаика бойынша оқушылрға түсіндірме жұмыстары жүргізіледі
Грамматаика бойынша оқушылрға түсіндірме жұмыстары жүргізіледі
Оқушылар грамматикалық тақырыпты меңгереді.
Оқушылар топтық жұмыс арқылы куиз тапсырмасын орындайды
Грамматикалық тақырып бойынша талдау жүргізеді.
Кестеде берілген етістіктерге есімшенің жұрнақтарын жалғап, жіктейді
Семанткаилық картаны толтырады
|
Қалыптастырушы бағалау «Мен қай деңгейдемін?..»
Қалыптастырушы бағалау «Мен сабақтың аяғында қандай деңгейге жеттім?..»
Жақсы жауап (1 ұпай)
Толық емес жауап
Қалыптастырушы бағалау «Мен сабақтың аяғында қандай деңгейге жеттім?..»
Жақсы жауап (1 ұпай)
Толық емес жауап
|
massaget.kz/layfstayl/bilim/zharatylystanu/1462/)
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Есімшені қатыстыра отырып 1 топ –Ғаламтордың пайдасы 2-топ – Ғаламтордың зияны 3-топ – Ғаламтор желісі маған не үшін керек? тақырыптарында қорытынды сөз жазыңыздар Дискриптор
ҚБ |
Оқушылар қорытынды сөз жазады
|
Жақсы жауап (1 ұпай)
Толық емес жауап
|
|
|||||||||||||||||||
|
Рефлексия Бағалау
Үй тапсырмасы. |
Classroomscreen әдісі арқылы сабақты аяқтаймын
Оқушыларды табыс жолында бағалауларын санап шығамын
4-тапсырма |
|
|
|
|||||||||||||||||||
Тексерілді
шағым қалдыра аласыз























