Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Динамика |
Мектеп: 27 IT-мектеп-лицейі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:25.09.2020ж |
Мұғалімнің аты-жөні:Омарбек Л |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Бүкіл әлемдік тартылыс заңы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.1.2.4 - бүкіл әлемдік тартылыс заңын есептер шығаруда қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Есептер шығаруда бүкіләлемдік тартылыс заңын қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады. Сабақ барысында оқушылардың айтылым, тыңдалым дағдыларын арттыру Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз Күш, гравитация, үдеу, Н, Н*м2/кг2, м/с2. Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Теріс массалар әдісі... Біртекті гравитациялық өріс... Денелердің өзара тартылыс немесе …денелердің массаларына тәуелді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу: Экономикалық өсу – бұл біздің ең маңызды міндетіміз, Қазақстанның өңірлік жəне жаһандық бəсекеге қабілеттілігі. Б. ә. т. з. аспан денелерінің қозғалысы жайындағы ғылым — аспан механикасының іргетасын қалайтыны туралы жеткізу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
3-сынып Математика. Амалдар қолдану 6-сынып География. Жер планетасы 7- Астрономия. Планеталардың қозғалысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Bilimland.kz, Umnik.kz- https://youtu.be/1DDiLueVXlo, https://youtu.be/nQaJloZD-xY сайттары арқылы тапсырма беру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім
|
9.2.2.6 – Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, түгелдеу. Топқа бөлу Оқушыларды физикалық шамалар бойынша топқа бөлінеді. 1.топ Күш 2.топ Масса 3.топ Үдеу Тапсырма (G) Б. Блум таксономиясы бойынша сұрақтар легін сипаттау
Дескриптор Бүкіл әлемдік тартылыс заңын еске түсіреді Денелердің бір-біріне тартылыс күшін қайта қарастырады Планеталардың қозғалысында бүкіләлемдік тартылыс заңының маңызын айқындай алады ҚБ: «Саусақпен ишара»
|
Алматы «Мектеп» Кронгорт Б.А ҚазақбаеваД.М Имамбеков О Қыстаубаев Т 2019ж
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 27 минут |
« Конверттегі бас қатырғыш». Әр топқа 1 сапалы есептен беріледі. Мақсаты: оқушылардың сыни тұрғыдан ойландырып тақырыпты меңгеру. Ол үшін оқушыларға өтілген материал бойынша проблеманы шешу сұралады. 1.Бүкіл әлемдік тартылыс заңы: екі нүктелік денелер арасындағы өзара әрекеттесу күші олардың массаларының көбейтіедісіне тура пропорционал, ал ара қашықтығының квадратына кері пропорционал.
2.Ауырлық күшінің жұмысы дененің гравитациялық өрістегі қозғалыс траекториясының түріне тәуелсіз, тек оның бастапқы және соңғы орындарына ғана тәуелді.
3.Массасы m0 дене Жер бер бетінен R1 қашықтықта болсын. Күштің әрекетінен 2-орынға өтсін, онда оған күш әрекет етеді деп алып, аурылқ күшінің жұмысын табамыз:
ҚБ. «Геометриялық фигуралар» оқушылардың бүгінгі сабақтан алған білімдерін сараптау мақсатында бағалаймын мұнда (без жұлдыз түсіндім) (төртбұрыш сенімсізбін) (үшбұрыш түсінбедім) «Лифт» әдісі арқылы есептер шығарады. Мақсаты: Ізденіппаздыққа, ұйымшылдыққа, ойлау қабілетін арттыруға машықтандырады. 1. Еркін түсу үдеуінің орташа мәні бойынша Жердің массасын анықтаңдар? 2. Массасы 5*1024 кг, радиусы 6100 км Шолпан бетіндегі еркін түсу үдеуі қандай? 3.Жер бетінен 400 км биіктікте тұрған массасы 40 кг дене Жерге қандай күшпен тартылады?Жердің радиусы 6400 км. 4.Егер Күннің массасы 2*1030 кг,ал оның маңындағы еркін түсу үдеуі 1508 м/с2 шамасындай болса,онда Күннің орташа тығыздығы неге тең?
ҚБ: «Қолдау» «Ой қозғау» әдісі арқылы проблема шешеді.
Дескриптор Дененің Жерге қатысты қозғалысы кезіндегі құбылысты атай алады Тартылыс күшінің жұмысын есептеудің нәтижесін талқылайды
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Динамика
Мектеп: 27
IT-мектеп-лицейі
Күні:25.09.2020ж
Мұғалімнің
аты-жөні:Омарбек
Л
Сынып: 10
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы
Бүкіл әлемдік тартылыс
заңы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
10.1.2.4 - бүкіл әлемдік тартылыс заңын есептер
шығаруда қолдану
Сабақ мақсаттары
Есептер шығаруда бүкіләлемдік тартылыс заңын
қолдану
Бағалау
критерийлері Гравитациялық өрістің күштік сипаттамасын еске
түсіреді Гравитациялық өрістің
энергетикалық сипаттамаларын
түсінеді
Қуысы бар денелер үшін
бүкіләлемдік тартылыс заңын есептер шығаруда
қолданады
Тілдік мақсаттар
Тілдік емес пәндер үшін
құрастырылады. Сабақ барысында оқушылардың айтылым, тыңдалым
дағдыларын арттыру Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес
мысалдарын қоса анықтаңыз
Күш, гравитация, үдеу, Н,
Н*м2/кг2, м/с2. Пәнге тән лексика мен
терминология: Қазақша Орысша Ағылшынша Бүкіләлемдік тартылыс Всемирное
тяготение Worldwide attraction Өріс Поле Field Күш Сила Forse Гравитация Гравитация Gravitation Үдеу Ускорение Acceleration
Диалогқа/жазылымға қажетті
тіркестер:
Теріс массалар
әдісі...
Біртекті гравитациялық
өріс...
Денелердің өзара
тартылыс немесе …денелердің массаларына
тәуелді
Құндылықтарды дарыту
Индустрияландыру мен
инновацияларға негізделген экономикалық
өсу: Экономикалық өсу – бұл біздің
ең маңызды міндетіміз, Қазақстанның өңірлік жəне жаһандық бəсекеге
қабілеттілігі. Б. ә. т. з. аспан денелерінің қозғалысы
жайындағы ғылым — аспан механикасының іргетасын қалайтыны туралы
жеткізу
Пәнаралық байланыстар 3-сынып Математика. Амалдар
қолдану 6-сынып География. Жер
планетасы
7- Астрономия. Планеталардың
қозғалысы
АКТ қолдану
дағдылары
Bilimland.kz,
Umnik.kz- https://youtu.be/1DDiLueVXlo,
https://youtu.be/nQaJloZD-xY
сайттары арқылы тапсырма беру
Бастапқы білім
9.2.2.6
–
Бүкіләлемдік тартылыс заңын
тұжырымдау және оны есептер шығаруда
қолдану
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
Ресурстар Сабақтың басы 8
минут
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу, түгелдеу. Топқа бөлу
Оқушыларды физикалық шамалар бойынша топқа
бөлінеді.
1.топ
Күш
2.топ
Масса
3.топ
Үдеу
Тапсырма
(G) Б. Блум
таксономиясы бойынша сұрақтар легін
сипаттау
Білу
Бүкіл әлемдік тартылыс заңы дегеніміз
не?
Түсіну
Бүкіл әлемдік тартылыс заңының формуласын
жаз?
Қолдану
Массалары 2 т денелердің бір-біріне
тартылыс күшін есепте? Олардың арақашықтығы 1 км. Талдау
Жер бетіндегі мен жерден бірнене километр
биіктіктегі еркін түсу үдеуін салыстыр? Жинақтау С түсіндір
Бағалау
Планеталардың қозғалысында
бүкіләлемдік тартылыс заңының маңызы
қанша?
Дескриптор
Бүкіл әлемдік тартылыс заңын еске
түсіреді
Денелердің бір-біріне тартылыс
күшін қайта
қарастырады
Планеталардың қозғалысында бүкіләлемдік тартылыс
заңының маңызын айқындай алады
ҚБ: «Саусақпен
ишара»
Алматы «Мектеп»
Кронгорт Б.А
ҚазақбаеваД.М
Имамбеков О
Қыстаубаев Т
2019ж
Келісемін
Келіспеймін
Айтарым бар
Сабақтың
ортасы 27
минут
«
Конверттегі бас қатырғыш». Әр топқа 1 сапалы есептен
беріледі. Мақсаты: оқушылардың сыни тұрғыдан
ойландырып тақырыпты меңгеру. Ол үшін оқушыларға өтілген материал
бойынша проблеманы шешу сұралады.
1.Бүкіл әлемдік тартылыс заңы:
екі нүктелік денелер арасындағы өзара әрекеттесу күші олардың
массаларының көбейтіедісіне тура пропорционал, ал ара қашықтығының
квадратына кері пропорционал.
2.Ауырлық күшінің жұмысы
дененің гравитациялық өрістегі қозғалыс траекториясының түріне
тәуелсіз, тек оның бастапқы және соңғы орындарына ғана
тәуелді.
3.Массасы m0 дене Жер бер
бетінен R1 қашықтықта болсын. Күштің
әрекетінен 2-орынға өтсін, онда оған күш әрекет етеді деп алып,
аурылқ күшінің жұмысын табамыз:
Бағалау
критерийі Дескриптор Балдық көрсеткіш
Бүкiләлемдік тартылыс заңын
тұжырымдайды.
Бүкіләлемдік тартылыс заңына анықтама
береді. Ауырлық күшінің жұмысы дененің гравитациялық
өрістегі қозғалыс траекториясының түріне тәуелсіз екенін түсіндіре
алады
Аурылқ күшінің
жұмысын пайдалана
алады 5балл 7балл 9балл
ҚБ. «Геометриялық
фигуралар»
оқушылардың бүгінгі сабақтан
алған білімдерін сараптау мақсатында бағалаймын
мұнда
(без жұлдыз
түсіндім)
(төртбұрыш сенімсізбін)
(үшбұрыш түсінбедім) «Лифт» әдісі
арқылы есептер
шығарады. Мақсаты: Ізденіппаздыққа, ұйымшылдыққа,
ойлау қабілетін арттыруға машықтандырады. 1.
Еркін түсу үдеуінің орташа мәні бойынша Жердің массасын
анықтаңдар? 2. Массасы
5*1024
кг, радиусы 6100 км Шолпан
бетіндегі еркін түсу үдеуі қандай? 3.Жер бетінен 400 км биіктікте тұрған массасы 40
кг дене Жерге қандай күшпен тартылады?Жердің радиусы 6400
км. 4.Егер Күннің массасы
2*1030
кг,ал оның маңындағы еркін
түсу үдеуі 1508 м/с2
шамасындай болса,онда Күннің
орташа тығыздығы неге тең? Бағалау критерийі Дескриптор Балдық көрсеткіш Бүкіләлемдік тартылыс заңының формуласын
түрлендіре отырып есептер шығарады.
Шарттарын жазады. Формуланы түрлендіреді.
ХБЖ-не келтіріп, есептер
шығарады 3 3 4
ҚБ:
«Қолдау» «Ой
қозғау» әдісі арқылы проблема
шешеді.
Дененің Жерге қарай қозғалысы
кезінде неліктен тартылыс күшінің жұмысы оң, ал Жерден алыстағанда
теріс болады?
Тартылыс күшінің жұмысын есептеудің нәтижесі
неліктен нөлдік потенциалы бар нүктелерді таңдауға тәуелді
емес? Неліктен Айдың Жерді айналу үдеуі жерге жақын
аралықтағы дененің еркін түсу үдеуінен аз болады? Гравитациялық өріс нүктелері
потенциалының аспан денесіне дейінгі арақашықтыққа тәуелділік
формуласын пайдаланып, тәуелділік графигін
φ =
φ(R)
тұрғызыңдар. Бір бірімізбен сөйлесіп тұрғанда арамыздағы
тартылысты неге сезбейміз? Адам неге құс
сияқты ұшып кетпейді?
Дескриптор
Дененің Жерге қатысты
қозғалысы кезіндегі құбылысты атай алады
Тартылыс күшінің жұмысын
есептеудің нәтижесін талқылайды
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||







