2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Бүкіләлемдік интернет желісі

Бүкіләлемдік интернет желісі

Материал туралы қысқаша түсінік
пән мұғаліміне
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады




Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Интернеттегі қауіпсіздік

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Бүкіләлемдік интернет желісі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.4.2.1 – біреудің жұмысын көшіріп алудың заңсыздығын талқылау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар

Білім алушылар бөгде жұмыстарды көшіріп алу заңсыз екендігін біледі.

Оқушылардың басым бөлігі

Авторлық құқық пен қауіпсіз жұмысты сақтау ережелерін түсінеді

Кейбір оқушылар

Біреудің жұмысын немесе авторлық құқығын бұзу заңсыз екенін бағалайды

Бағалау критерийі

Ақпарат авторы немесе алынған көзді көрсету керек екендігі туралы түсінеді.

Білім алушы заңсыз көшіру салдарын бағалайды

Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындайды:

плагиаттың маңыздылығы туралы талқылайды

лексика және терминология:

интернет, әлеуметтік желі, плагиат, мәтін, құпия сөз.

Құндылықтарға баулу


  • Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау;

  • Жауапкершілік;

Пәнаралық байланыс

Заң - Қазақстан Республикасының «Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы» заңының қолданыста бар екенін атап өту. Ағылшын тілі – терминдермен байланысты

Алдыңғы білім


«АКТ» курсынан енгізу/шығару жабдықтарымен, компьютердің ішкі/сыртқы құрылғыларымен таныс. Оқушылар ақпаратты іздеу мен онымен алмасу үшін интернетті қолдана алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


«Бес сұрақ» әдісі ақпарат жинақтауға арналған, ол сондай-ақ оқушыларға мәселені терең зерделеуге немесе оны шағын тақырыптарға немесе тармақтарға бөлуге мүмкіндік береді. Оқушыларға «Қалай» немесе «Неге» деген сұрау есімдіктері қолданылатын сұрақтар қойылады


Үлкен қағаз бен маркер

Сабақтың ортасы


Бейнебаян





  1. Бейнебаянды көріп болған соң сөздермен мәтіндегі бос аралықты толтыру;

  2. Ұсынылған бейнебаянда жауаптары табылатын сұрақтарды құрастыру;

  3. Бейнебаянда айтылған негізгі ойды білдіретін бір сөйлем құрастыру.

Сипаттамалар мен жауаптарды салыстыру үшін тік төртбұрышты және үшбұрышты формадағы пазлдарды құрастыру үшін Formulator Tarsia-ны қолдану



«Факт немесе пікір» әдісі арқылы білім алушылар ситуациялық жағдайды талқылайды. Бұл әдіс бойынша оқушылар оларға ұсынылған нәрсе факті ме, әлде қарапайым пікір болып (құндылық туралы ойға негізделген) табыла ма, соны шешуге тиіс. Оқушыларға белгілі бір мәселеге қатысты бірқатар тұжырымдар беріледі. Оқушылар тұжырымдарды талдап, олар факті ме, әлде пікір ме екендігін шешеді.

Тапсырма:

  • Бөгде жұмыстың заңды емес көшірмесін алуға мысал келтіріңіз.

  • Бөгде жұмыстың заңсыз көшірмесін алудың куәсі болсаңыз, не істер едіңіз?

  • Заңсыз көшірменің қандай салдары болуы мүмкін?

Дескриптор:

Бөгде жұмысты көшіріп алу заңды емес екенін түсінеді.

Заңсыз көшірменің салдарын біледі.



Тапсырма:

Жағдаят берілген.

«Өмірді өзгерткен жаңалық» тақырыбындағы жобалар байқауы жарияланды. Байқау шарты бойынша үлкен 3 жаңалық туралы жоба дайындау қажет. Азамат интернеттен екі жаңалық туралы ақпарат алып, өз жобасына қосты. Ал тағы бір жаңалық туралы ақпаратты рұқсат сұрамай-ақ сыныптасынан алып, оны да өз жобасына қосты. Дайын жобаны Азамат әділқазылар алқасына жіберді.

Азаматтың әрекетінің заңдылығын анықтаңыз.

Азамат____________________________, себебі____________________________ ___________________________________ Дескриптор:

Білім алушы

- көшірудің заңсыздығын анықтайды;

-көшірудің заңсыздығына қорытынды жасайды

http://mediakurs.kz/ru/video/447-chto_takoe_plagiat_i_avtorskoe_pravo























А4 формат қағаз

Маркер


















Қима қағаздар



















Таратпа қағаздар

Сабақтың соңы


С абақ соңында білім алушылардын bilimland.kz-тен тапсырмалар мен тест жұмыстарын орындатып, қорытындылаймын



Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы:

«БББ» әдісі бойынша, мұнда білім алушылар не білді? Не біледі? Не білгісі келетіні туралы жазады.

«Бас бармақты көтеру» әдісі арқылы білім алушылар өзін-өзі бағалайды. Бұл оқушылардың жауаптарын жылдам қарап шығуға мүмкіндік беретін стратегия – оқушылар өз жетістіктерін қалай сезінетінін көрсету мақсатында бас бармақтарын жоғары көтереді, көлденең немесе төмен түсіреді.

Бас бармақ жоғары – күтілетін нәтижеге қол жеткізгендігіне сенімді.

Бас бармақ көлденең – біршама дәрежеде қол жеткізілді, бірақ одан да жақсы нәтижеге жетуге болар еді.

Бас бармақ төмен – жетістікке жетуде прогресс шамалы

https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/qauipsizdik



















Стикерлер

Таратпа қағаздар

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Тапсырма тәсілі.

Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай (көмек керек пе, әлде күрделі тапсырма беру керек пе) түрлі кестелерді немесе жаттығулар мен тапсырмалар жасау.

  • Кез-келген біреуден көшіру үшін өзінің үй жұмысын жіберуін өтіну;

  • Кез-келген біреуге өзінің пароліңді жіберу;

  • Кез-келген біреудің фотосуретін оның рұқсатынсыз жариялау;

  • Банк шоттарын бұзу.

Дереккөздер тәсілі.

Бұл материалды пайдаланудың анағұрлым ауқымды көлемін көрсетеді. www.mediakurs.kz

Бағалау критерийлері бойынша әр оқушының қосқан үлесін әділ бағалауларына назар аударамын

«БББ» әдісі бойынша, мұнда білім алушылар не білді? Не біледі? Не білгісі келетіні туралы жазады.

«Бас бармақты көтеру» әдісі арқылы білім алушылар өзін-өзі бағалайды.

Білім алушыларға қауіпсіздік ережелерін сақтау ескертіліп, интернет желісінде жұмыс жасаған кезде қауіпсіздікті үнемі естен шығармаңдар. Ақпарат жүктеген кезде абай болыңдар!

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қолжеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау


Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?


21 Қаңтар 2019
561
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі