Материалдар / бүкіләлемдік тартылыс заңы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

бүкіләлемдік тартылыс заңы

Материал туралы қысқаша түсінік
9 сыныпка арналган физика
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Сәуір 2024
157
1 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

8

Сабақтың тақырыбы: Бүкiл әлемдiк тартылыс заңы

Бөлімі:

Динамика негіздері

Педагогтің аты-жөні:

Азат Сейылқан

Күні:

30.11.2023

Сыныбы:9

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Бүкiл әлемдiк тартылыс заңы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.2.6 Бүкіл әлемдік тартылыс заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану

Сабақтың мақсаты:

Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдап, есептер шығаруда қолдана алады.

Зерттеу сұрағы


Онлайн симуляторларды қолдану оқушылардың физикалық құбылыстарды түсініп, күрделі есептерді шығару дағдысын арыттыруға ықпалы қандай?


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы




3 мин.

9:45-9:48






Үй жұмысы


5 мин

9:48-9:53









5 мин

Ой қозғау әдісі”

9:53-9:58 






7 мин

9:58-10:05

«ережеден мысал пайдалырақ»


Жұппен жұмыс


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасады, түгендейді, сабаққа дайындығын бақылайды.


«Сағат бойынша достар» әдісі арқылы жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады



Екі бала динамометрді екі жаққа қарай тартады. Балалардың әрқайсысы динамометрге 3 Н күш түсіреді.Динамометр нені көрсетеді?






Бүкіл сыныпқа”Бүкіл әлемдік тартылыс заңы ” туралы

видеоролик көрсетіледі

Оқушылар сабақтың мақсатын анықтау ұсынады.

 


І.Білу кезеңі.  

ІІ. Түсіну.

1 тапсырма  

https://phet.colorado.edu платформасы арқылы бүкіләлемдік тартылыс күшінің қандай физикалық шамаларға тәуелді екендігін қарастырады





Оқушылар сағат тілшелеріне сыныптасының атын жазады, берілген әрекетті орындайды



Ньютонның ІІІ заңын қолдана отырып есепті шығарады, себебін түсіндіреді.







Видеоға қарай отырып, бүкіләлемдік тартылыс заңын түсініп, сабақ мақсатын анықтайды.



Оқушылар платформадағы тапсырманы орындау арқылы бүкіләлемдік тартылыс күшінің массаға тура пропорционал, арақашықтың квадратына кері пропорционал екендігін дәлелдейді













Дескриптор

-есепті шығарады, анимация қолдана отырып себебін түсіндіреді.

Жалпы балл -2











Дескриптор

-массаға тура пропорционал 1 балл

Ара қашықтыққа кері пропорционал 1 балл


Жалпы балл -2







Сағат суреті, презентация






https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/template.php?f=mech_newton3&l=en





https://www.youtube.com/watch?v=wQ_tDRSg72g&t=61s





https://phet.colorado.edu/sims/html/gravity-force-lab-basics/latest/gravity-force-lab-basics_all.html


Сабақтың ортасы.

8 мин

10:05-10:12

Жеке жұмыс



ІІІ.Қолдану. 

2 тапсырма

Әр қайсысының массасы 10 кг болатын екі дене 10м қашықтықта өзара қандай күшпен әсерлеседі.





Оқушылар формуланы қолданып есепті шығарады.




Дескриптор

-бүкіләлемдік тартылыс заңының формуласын қолдана отырып есепті шығарады.

1 балл

Платформа арқылы есептің дұрыстығын дәлелдейді.

1 балл


Жалпы балл -2


https://phet.colorado.edu/sims/html/gravity-force-lab/latest/gravity-force-lab_all.html

 

Сабақтың соңы.

Жұппен жұмыс


12 мин

10:12-10:20














Рефлексия

3 мин

10:20-10:23










Бағалау

1 мин

10:23-10:24




Үй тапсырмасы

1 мин

10:24-10:25

ІV.Талдау.


3 тапсырма

 Жер бетіндегі массасы 100кг адамның жерге тартылыс күшін табыңыз.

Осы адамның жер бетіндегі ауырлық күшін табыңыз. (g = 9.8 м/с2)










«Тілшілер» ойыны арқылы рефлекция алынады.









Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау




100 беттегі 16 – жаттығу

1,2,4 есептер




Оқушылар берілген тапсырманы жұбымен орындайды













«Тілші» өз жазғанын оқиды, ал басқалары оған өз көзқарастарын айтады, тілшінің деңгейін анықтайды




 

Дескриптор

- жерге тартылыс күшін табады 2 балл

Ауырлық күшін табады. 1 балл

Платформаны қолдану арқылы есеп шешімін дәлелдейді 1 балл

Жалпы балл-4















Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл










https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/template.php?f=gp_newton_zakon&l=en
































Оқулық



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!