Бекітемін:
ДОЖЖО м.а: Ә.Айтниязова
|
Бөлімі: |
Динамика негіздері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Р.Ж.Дүзбатырова |
|
Күні: |
26.11.2024 ж |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бүкіләлемдік тартылыс заңына есептер шығару |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.2.6-Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
-Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдайды және оны есептер шығаруда қолданады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 3 минут
Өткенге шолу 5 минут Жаңа сабаққа дайындық 2 минут |
Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру.
«Жылдам тап» әдісі арқылы өткенді еске түсіру https://learningapps.org/view32817858 «Кинометафора» әдісі Оқушылардың жаңа сабаққа дайындығын тексеру мақсатында бейнеролик көрсету. Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау
|
Сынып оқушылары бір топ болып отырады. Оқушылар үй тапсырма-сы бойынша орындайды. Оқушылар бейнероликті көреді, өз ойларын айтады, бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады. |
Бағалау парақтарын таратып беру ҚБ: 3 балл |
9 сыныпқа арналған оқулық, презентация |
||||
|
Сабақтың ортасы Жеке жұмыс 10 минут Жұптық жұмыс 15 минут Жеке жұмыс 7 минут |
https://onlinemektep.org/schedule/lesson/16d39e78-fe90-4993-a789-4cda82add788/lesson тапсырмасын орындау «Есепке кім жүйрік?»
2.Массалары 1000 кг екі дене арасы қандай болғанда әсерлесу күші 6,6710-9 Н-ға тең болады? 3.Марстың массасы 61023 кг, радиусы 3300 км. Дененің Марс бетіндегі еркін түсу үдеуін есептеп шығарыңдар.
«Ойлан тап» әдісі (құрылымдық тапсырма) (қосымша 1) |
Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. |
ҚБ: 3 балл
ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы жұптар бірін-бірі бағалайды 3 балл
ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы өзін-өзі бағалау 1 балл
|
Тапсырма бар парақша
Тапсырма бар парақша |
||||
|
Сабақтың соңы
3 минут
|
Рефлексия.
Бағалау. 1-10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау жүргізу
Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу. 2,3-тапсырма |
Оқушылар бүгінгі сабаққа жазбаша кері байланыс береді. |
1-10 балл |
|
Жеке жұмыс. «Ойлан тап» (құрылымдық тапсырма)
(қосымша 1)
1.Төмендегі тұжырымдардың шындық немесе жалған екенін анықтаңдар.
|
№ |
Тұжырымдар
|
Шын |
Жалған |
|
1 |
Гравитациялық тұрақтының сан мәнін Генри Кавендиш анықтады. |
+ |
|
|
2 |
Шексіз әлем кеңістігінде де, Жерде де кез келген денелердің арасында әрекет ететін өзара тартылыс күші – бүкіләлемдік тартылыс күші деп аталады. |
+ |
|
|
3 |
Тартылыс күші денелердің арақашықтығының квадратына тура пропорционал.
|
|
+ |
|
4 |
Гравитациялық күштер тек өте жақын арақашықтықтарда әсер етеді. |
|
+ |
|
№ |
Тұжырымдар
|
Шын |
Жалған |
|
1 |
Гравитациялық тұрақтының сан мәнін Генри Кавендиш анықтады. |
|
|
|
2 |
Шексіз әлем кеңістігінде де, Жерде де кез келген денелердің арасында әрекет ететін өзара тартылыс күші – бүкіләлемдік тартылыс күші деп аталады. |
|
|
|
3 |
Тартылыс күші денелердің арақашықтығының квадратына тура пропорционал.
|
|
|
|
4 |
Гравитациялық күштер тек өте жақын арақашықтықтарда әсер етеді. |
|
|
|
№ |
Тұжырымдар
|
Шын |
Жалған |
|
1 |
Гравитациялық тұрақтының сан мәнін Генри Кавендиш анықтады. |
|
|
|
2 |
Шексіз әлем кеңістігінде де, Жерде де кез келген денелердің арасында әрекет ететін өзара тартылыс күші – бүкіләлемдік тартылыс күші деп аталады. |
|
|
|
3 |
Тартылыс күші денелердің арақашықтығының квадратына тура пропорционал.
|
|
|
|
4 |
Гравитациялық күштер тек өте жақын арақашықтықтарда әсер етеді. |
|
|
|
№ |
Тұжырымдар
|
Шын |
Жалған |
|
1 |
Гравитациялық тұрақтының сан мәнін Генри Кавендиш анықтады. |
|
|
|
2 |
Шексіз әлем кеңістігінде де, Жерде де кез келген денелердің арасында әрекет ететін өзара тартылыс күші – бүкіләлемдік тартылыс күші деп аталады. |
|
|
|
3 |
Тартылыс күші денелердің арақашықтығының квадратына тура пропорционал.
|
|
|
|
4 |
Гравитациялық күштер тек өте жақын арақашықтықтарда әсер етеді. |
|
|
-
1.Массасы 8 т-ға тең ғарышкеме массасы 20 т орбиталық ғарыш станциясына 100 м қашықтыққа дейін жақындап келді. Өзара тартылыс күшін анықтаңдар.
2.Массалары 1000 кг екі дене арасы қандай болғанда әсерлесу күші 6,6710-9 Н-ға тең болады?
-
1.Массасы 8 т-ға тең ғарышкеме массасы 20 т орбиталық ғарыш станциясына 100 м қашықтыққа дейін жақындап келді. Өзара тартылыс күшін анықтаңдар.
2.Массалары 1000 кг екі дене арасы қандай болғанда әсерлесу күші 6,6710-9 Н-ға тең болады?
Армысың, ақ мекенім Қаратөбем,
Қарайған төбелерден дара төбем!
Туғанда тал бесігім қалған жерім,
Іңгалап алғаш әнге салған жерім!
Қалдығайтым, Өлеңтім -
Жолдарындай өлеңнің.
Соналы, Шөмішкөл -
Көк шалғын күміс бел!
Ажарлы елсің сен,
Азамат ерсің сен!
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бүкіләлемдік тартылыс заңы
Бүкіләлемдік тартылыс заңы
Бекітемін:
ДОЖЖО м.а: Ә.Айтниязова
|
Бөлімі: |
Динамика негіздері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Р.Ж.Дүзбатырова |
|
Күні: |
26.11.2024 ж |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бүкіләлемдік тартылыс заңына есептер шығару |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.2.6-Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
-Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдайды және оны есептер шығаруда қолданады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 3 минут
Өткенге шолу 5 минут Жаңа сабаққа дайындық 2 минут |
Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру.
«Жылдам тап» әдісі арқылы өткенді еске түсіру https://learningapps.org/view32817858 «Кинометафора» әдісі Оқушылардың жаңа сабаққа дайындығын тексеру мақсатында бейнеролик көрсету. Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау
|
Сынып оқушылары бір топ болып отырады. Оқушылар үй тапсырма-сы бойынша орындайды. Оқушылар бейнероликті көреді, өз ойларын айтады, бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады. |
Бағалау парақтарын таратып беру ҚБ: 3 балл |
9 сыныпқа арналған оқулық, презентация |
||||
|
Сабақтың ортасы Жеке жұмыс 10 минут Жұптық жұмыс 15 минут Жеке жұмыс 7 минут |
https://onlinemektep.org/schedule/lesson/16d39e78-fe90-4993-a789-4cda82add788/lesson тапсырмасын орындау «Есепке кім жүйрік?»
2.Массалары 1000 кг екі дене арасы қандай болғанда әсерлесу күші 6,6710-9 Н-ға тең болады? 3.Марстың массасы 61023 кг, радиусы 3300 км. Дененің Марс бетіндегі еркін түсу үдеуін есептеп шығарыңдар.
«Ойлан тап» әдісі (құрылымдық тапсырма) (қосымша 1) |
Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. |
ҚБ: 3 балл
ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы жұптар бірін-бірі бағалайды 3 балл
ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы өзін-өзі бағалау 1 балл
|
Тапсырма бар парақша
Тапсырма бар парақша |
||||
|
Сабақтың соңы
3 минут
|
Рефлексия.
Бағалау. 1-10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау жүргізу
Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу. 2,3-тапсырма |
Оқушылар бүгінгі сабаққа жазбаша кері байланыс береді. |
1-10 балл |
|
Жеке жұмыс. «Ойлан тап» (құрылымдық тапсырма)
(қосымша 1)
1.Төмендегі тұжырымдардың шындық немесе жалған екенін анықтаңдар.
|
№ |
Тұжырымдар
|
Шын |
Жалған |
|
1 |
Гравитациялық тұрақтының сан мәнін Генри Кавендиш анықтады. |
+ |
|
|
2 |
Шексіз әлем кеңістігінде де, Жерде де кез келген денелердің арасында әрекет ететін өзара тартылыс күші – бүкіләлемдік тартылыс күші деп аталады. |
+ |
|
|
3 |
Тартылыс күші денелердің арақашықтығының квадратына тура пропорционал.
|
|
+ |
|
4 |
Гравитациялық күштер тек өте жақын арақашықтықтарда әсер етеді. |
|
+ |
|
№ |
Тұжырымдар
|
Шын |
Жалған |
|
1 |
Гравитациялық тұрақтының сан мәнін Генри Кавендиш анықтады. |
|
|
|
2 |
Шексіз әлем кеңістігінде де, Жерде де кез келген денелердің арасында әрекет ететін өзара тартылыс күші – бүкіләлемдік тартылыс күші деп аталады. |
|
|
|
3 |
Тартылыс күші денелердің арақашықтығының квадратына тура пропорционал.
|
|
|
|
4 |
Гравитациялық күштер тек өте жақын арақашықтықтарда әсер етеді. |
|
|
|
№ |
Тұжырымдар
|
Шын |
Жалған |
|
1 |
Гравитациялық тұрақтының сан мәнін Генри Кавендиш анықтады. |
|
|
|
2 |
Шексіз әлем кеңістігінде де, Жерде де кез келген денелердің арасында әрекет ететін өзара тартылыс күші – бүкіләлемдік тартылыс күші деп аталады. |
|
|
|
3 |
Тартылыс күші денелердің арақашықтығының квадратына тура пропорционал.
|
|
|
|
4 |
Гравитациялық күштер тек өте жақын арақашықтықтарда әсер етеді. |
|
|
|
№ |
Тұжырымдар
|
Шын |
Жалған |
|
1 |
Гравитациялық тұрақтының сан мәнін Генри Кавендиш анықтады. |
|
|
|
2 |
Шексіз әлем кеңістігінде де, Жерде де кез келген денелердің арасында әрекет ететін өзара тартылыс күші – бүкіләлемдік тартылыс күші деп аталады. |
|
|
|
3 |
Тартылыс күші денелердің арақашықтығының квадратына тура пропорционал.
|
|
|
|
4 |
Гравитациялық күштер тек өте жақын арақашықтықтарда әсер етеді. |
|
|
-
1.Массасы 8 т-ға тең ғарышкеме массасы 20 т орбиталық ғарыш станциясына 100 м қашықтыққа дейін жақындап келді. Өзара тартылыс күшін анықтаңдар.
2.Массалары 1000 кг екі дене арасы қандай болғанда әсерлесу күші 6,6710-9 Н-ға тең болады?
-
1.Массасы 8 т-ға тең ғарышкеме массасы 20 т орбиталық ғарыш станциясына 100 м қашықтыққа дейін жақындап келді. Өзара тартылыс күшін анықтаңдар.
2.Массалары 1000 кг екі дене арасы қандай болғанда әсерлесу күші 6,6710-9 Н-ға тең болады?
Армысың, ақ мекенім Қаратөбем,
Қарайған төбелерден дара төбем!
Туғанда тал бесігім қалған жерім,
Іңгалап алғаш әнге салған жерім!
Қалдығайтым, Өлеңтім -
Жолдарындай өлеңнің.
Соналы, Шөмішкөл -
Көк шалғын күміс бел!
Ажарлы елсің сен,
Азамат ерсің сен!
шағым қалдыра аласыз














