Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақ тақырыбы |
Бүкiләлемдiк тартылыс заңы |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.2.6 Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану
|
|
|
Сабақ мақсаттары |
|
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі / уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
|
Сыныпта қалыпты атмосфера ұйымдастыру. Сабақ мақсатымен танысу. Белсенді жұмыс
Оқушылардың сұрақтар арқылы ойын жаңа тақырыпқа әкеледі.
Сұрақтардың жауабын толықтырып отырады. Бқл сұрақтар оқушылардың ойлау дағдысын дамытады. |
(G,I) Активити
|
Ауызша бағалау «Жақсы, өте жақсы, жарайсың»
|
Интерактивті тақтада Презентация |
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа материал Бүкіләлемдік тартылыс заңының тұжырымдамасы: Кез келген екі дене арасындағы өзара әсерлесу күші, олардың массаларының көбейтіндісіне тура, ал ара қашықтықтарының квадратына кері пропорционал.
Бүкіләлемдік тартылыс заңының формуласы
Түсіндірме сурет
Түсіру нүктесі және бағыты: Екі дененің центрлерінен бір түзудің бойында бір-біріне қарай бағытталады. G гравитациялық тұрақтысының физикалық мағынасы: бір-бірінен 1 м қашықтықтағы, әрқайсысының массасы 1 кг денелердің арасындағы әсер күшіне тең физикалық шама.
Топтық жұмыс
Топта бірігіп жұмыс жасауына нұсқаулық береді. Оқушылардың топта жұмыс жасауы ұйымшылдыққа, қабілетті оқушы сыныптастарына көмек беруіне ықпал етеді. Оқушылардың топта жұмыс жасауын бағалайды.
Қорытынды жасайды.
Жеке жұмыс Қалыптастырушы бағалау жұмысы |
Оқушылар тапсырманы орындайды Тапсырма: Ауырлық күші мен тартылыс заңы формулаларын қолданып, гравитациялық өріс кернеулігінің (еркін түсу үдеуі) өрнегін қорытып шығару;
Оқушылардың бірі қорыту жолын тақтада көрсету арқылы өз-өздерін тексеру. Гравитациялық өрістің кернеулігі (еркін түсу үдеуі)
Оқушылар сұрақтарға жауаптарын береді.
Топтық жұмыс 1-топ Сынып бөлмесінде бір-бірінен 2,25 м қашықтықта отырған массалары 79,5 кг және 60,0 кг екі студенттің арасындағы гравитациялық тартылыс күші қандай болады? 2-топ
3-топ Ғаламшардың орташа радиусы 2420 км, ал еркін түсу үдеуі 3,72 м/с2. Ғаламшардың массасын табыңыз. 4-топ Марстың массасы
6 5-топ Массасы 1 кг шар жерге қандай күшпен тартылады: Жердің массасы 61024кг, шардың массасы 1 кг, олардың центрлерінің ара қашықтығы жер радиусына 6,4106м-ге тең. 6-топ Массалары 1000кг екі дене арасындағы қашықтық қандай болғанда әсерлесу күші 6,67*10-9Н-ға тең болады? Жеке жұмыс 1-нұсқа Егер бірінші дене массасын 2 есе ұлғайтса не болады? 2-нұсқа Денелердің өзара әрекеттесу күші қалай өзгереді, егер олардың арасындағы қашықтық екі есе азаяды? |
Ауызша бағалау «Жақсы, өте жақсы, жарайсың»
Топта шығарылған есептің дескрипторы Негізгі формуланы жазады -1б Белгісіз шаманы анықтайды – 2 б Сандық мәнін дұрыс есептейді -2б Топта бірігіп жұмыс жасау белсенділігіне -1б Барлығы 6 балл
Жеке жұмыс Бүкіләлемдік тартылыс заңының негізігі формуласын жазады -1б Формуладағы шамаларды сипаттайды – 1б Тапсырманың жауабын дұрыс шешеді -1б Заңның пайдалану аймағын жазады -1б Барлығы -4балл |
Презентация А4 қағазы Таратпа материал |
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс
Үй тапсырмасы: |
Неге сіздің үстелдегі екі дененің өзара әрекеттесуі байқалмайды?
Оқушылар сұраққа жауап береді. |
Барлығы 10 балл |
Презентация |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бүкіләлемдік тартылыс заңы, 9сынып ҚМЖ
Бүкіләлемдік тартылыс заңы, 9сынып ҚМЖ
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақ тақырыбы |
Бүкiләлемдiк тартылыс заңы |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.2.6 Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану
|
|
|
Сабақ мақсаттары |
|
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі / уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
|
Сыныпта қалыпты атмосфера ұйымдастыру. Сабақ мақсатымен танысу. Белсенді жұмыс
Оқушылардың сұрақтар арқылы ойын жаңа тақырыпқа әкеледі.
Сұрақтардың жауабын толықтырып отырады. Бқл сұрақтар оқушылардың ойлау дағдысын дамытады. |
(G,I) Активити
|
Ауызша бағалау «Жақсы, өте жақсы, жарайсың»
|
Интерактивті тақтада Презентация |
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа материал Бүкіләлемдік тартылыс заңының тұжырымдамасы: Кез келген екі дене арасындағы өзара әсерлесу күші, олардың массаларының көбейтіндісіне тура, ал ара қашықтықтарының квадратына кері пропорционал.
Бүкіләлемдік тартылыс заңының формуласы
Түсіндірме сурет
Түсіру нүктесі және бағыты: Екі дененің центрлерінен бір түзудің бойында бір-біріне қарай бағытталады. G гравитациялық тұрақтысының физикалық мағынасы: бір-бірінен 1 м қашықтықтағы, әрқайсысының массасы 1 кг денелердің арасындағы әсер күшіне тең физикалық шама.
Топтық жұмыс
Топта бірігіп жұмыс жасауына нұсқаулық береді. Оқушылардың топта жұмыс жасауы ұйымшылдыққа, қабілетті оқушы сыныптастарына көмек беруіне ықпал етеді. Оқушылардың топта жұмыс жасауын бағалайды.
Қорытынды жасайды.
Жеке жұмыс Қалыптастырушы бағалау жұмысы |
Оқушылар тапсырманы орындайды Тапсырма: Ауырлық күші мен тартылыс заңы формулаларын қолданып, гравитациялық өріс кернеулігінің (еркін түсу үдеуі) өрнегін қорытып шығару;
Оқушылардың бірі қорыту жолын тақтада көрсету арқылы өз-өздерін тексеру. Гравитациялық өрістің кернеулігі (еркін түсу үдеуі)
Оқушылар сұрақтарға жауаптарын береді.
Топтық жұмыс 1-топ Сынып бөлмесінде бір-бірінен 2,25 м қашықтықта отырған массалары 79,5 кг және 60,0 кг екі студенттің арасындағы гравитациялық тартылыс күші қандай болады? 2-топ
3-топ Ғаламшардың орташа радиусы 2420 км, ал еркін түсу үдеуі 3,72 м/с2. Ғаламшардың массасын табыңыз. 4-топ Марстың массасы
6 5-топ Массасы 1 кг шар жерге қандай күшпен тартылады: Жердің массасы 61024кг, шардың массасы 1 кг, олардың центрлерінің ара қашықтығы жер радиусына 6,4106м-ге тең. 6-топ Массалары 1000кг екі дене арасындағы қашықтық қандай болғанда әсерлесу күші 6,67*10-9Н-ға тең болады? Жеке жұмыс 1-нұсқа Егер бірінші дене массасын 2 есе ұлғайтса не болады? 2-нұсқа Денелердің өзара әрекеттесу күші қалай өзгереді, егер олардың арасындағы қашықтық екі есе азаяды? |
Ауызша бағалау «Жақсы, өте жақсы, жарайсың»
Топта шығарылған есептің дескрипторы Негізгі формуланы жазады -1б Белгісіз шаманы анықтайды – 2 б Сандық мәнін дұрыс есептейді -2б Топта бірігіп жұмыс жасау белсенділігіне -1б Барлығы 6 балл
Жеке жұмыс Бүкіләлемдік тартылыс заңының негізігі формуласын жазады -1б Формуладағы шамаларды сипаттайды – 1б Тапсырманың жауабын дұрыс шешеді -1б Заңның пайдалану аймағын жазады -1б Барлығы -4балл |
Презентация А4 қағазы Таратпа материал |
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс
Үй тапсырмасы: |
Неге сіздің үстелдегі екі дененің өзара әрекеттесуі байқалмайды?
Оқушылар сұраққа жауап береді. |
Барлығы 10 балл |
Презентация |
шағым қалдыра аласыз
















