«Бекітемін»
Мектеп директорының оқу жұмысы жөніндегі орынбасары: А.К.Калиева
|
Бөлімі: |
Динамика |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Маженова Аягоз |
|
Күні: |
27.06.2024 |
|
Сыныбы: 10 г |
Қатысушылар саны: 22 Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бүкіл әлемдік тартылыс заңынаесептер шығару. Практикалық сабақ №3 |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.2.4 - бүкіл әлемдік тартылыс заңын есептер шығаруда қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
- бүкіл әлемдік тартылыс заңын есептер шығаруда қолдану; - формулаларға математикалық түрлендірулер жасау; |
|
Бағалау критерийлері |
- бүкіл әлемдік тартылыс заңын есептер шығаруда қолданады; - формулаларға математикалық түрлендірулер жасай алады; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 4 минут
Өткенге шолу 5 минут Сабаққа дайындық Топтық жұмыс 15 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру. Топқа бөлу Миға шабуыл әдісі арқылы өткен сабаққа шолу жасау. iSpring Suite электрондық контенті арқылы сұрақтар ұсынылады 1. Гравитациялық күш формуласы қандай? 2.Өзге планетадағы еркін түсу үдеуі формуласы қандай? 3.Бірінші ғарыштық жылдамдық шамасы неге тең? 4.Екінші ғарыштық жылдамдық? 5.Үшінші ғарыштық жылдамдық шамасы неге тең? 6. Жылдамдықты есептейтін формула? Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау, мақсатымен таныстыру Әр топқа 1 есептен беріледі. «Кім жүйрік?» әдісі. Сандық есептер беріледі.
Май=7·1022 кг, Rай=1737 км.
|
Оқушылар таратылған парақтардағы G,F,m,R физикалық шама белгілері арқылы 4 топқа бөлінеді Оқушылар үй тапсырмасына берілген сұрақтар жауап береді. Оқушылар сандық есептер шығарады. Бір-біріне есептерін қорғайды, түсіндіреді.
|
Бағалау парақтарын таратып беру. ҚБ: мұғалімнің ауызша мадақтауы, ынталандыру ҚБ: топтардың бірін-бірі бағалауы
2 балл |
10 сыныпқа арналған оқулық, интерактивті тақта Презентация https://www.canva.com/design/DAGRsyAODa4/2tVAxgsQmdGTxU3sW3MZ3A/edit?utm_content=DAGRsyAODa4&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton Тапсырма бар парақша |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жұптық жұмыс 8 минут Жеке жұмыс 5 мин |
Оқушыларға Phet Colorado электрондық контентінен демонстрация көрсетіледі. Оқушыларға физикалық шамалар арасындағы пропорционалдық қатынас түсіндіріледі. Сапалық есептерді шығару жолдары көрсетіледі. «Көршіңмен бөліс» әдісі
«Ойлан, тап!» әдісі.
А) F=ma В) F=GmM/R2 С) F=kqQ/R2 Д) F=mg Е) F=kx
А) массаға В) арақашықтыққа С) еркін түсу үдеуіне Д) гравитациялық тұрақтыға Е) зарядқа
А) 5 есе артады В) 5 есе кемиді С) 25 есе артады Д)25 есе кемиді Е) өзгермейді
А) 33,35·10 -11 Н В) 3,35·10 -11 Н С) 333,5·10 -11 Н Д) 3·10 -11 Н Е) 4·10 -11 Н
А) 4 есе кемиді В) 16 есе артады С) 16 есе кемиді Д) 4 есе артады Е) өзгермейді Жауаптар:
|
Оқушылар демонстрация қарайды. Қажетті мәліметті жазып, сапалық есептерді шығару жолдарын үйренеді.
Оқушыларға сапалық есеп беріледі, жұппен тапсырманы орындайды. Келесі жұпқа есептің шығарылу жолын түсіндіреді.
Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. Жауаптарын мұғаліммен тексереді.
|
ҚБ: жұптардың бірін-бірі бағалауы
3 балл
Оқущылар элективті тест орындайды. Әр дұрыс жауапқа 1 ұпайдан беріледі.
5 балл |
https://phet.colorado.edu/sims/html/gravity-force-lab/latest/gravity-force-lab_all.html
Тапсырма бар парақша
Тапсырма бар парақша |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут Рефлексия
Бағалау
Үй тапсырмасы |
Рефлексия «СМС» Оқушылар СМС арқылы үлестірілген қағаз үлгідегі телефонға кері байланыс жазады.
10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау жүргізу
Формула жаттау. Есептер жазылған парақтар таратылады..
|
Оқушылар бүгінгі сабаққа жазбаша кері байланыс береді. |
1-3 балл- 2 4-6 балл - 3 7-8 балл- 4 9-10 балл-5 |
қағаз үлгідегі телефон |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бүкіләлемдік тартылыс заңына есептер шығару. Практикалық сабақ
Бүкіләлемдік тартылыс заңына есептер шығару. Практикалық сабақ
«Бекітемін»
Мектеп директорының оқу жұмысы жөніндегі орынбасары: А.К.Калиева
|
Бөлімі: |
Динамика |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Маженова Аягоз |
|
Күні: |
27.06.2024 |
|
Сыныбы: 10 г |
Қатысушылар саны: 22 Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бүкіл әлемдік тартылыс заңынаесептер шығару. Практикалық сабақ №3 |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.2.4 - бүкіл әлемдік тартылыс заңын есептер шығаруда қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
- бүкіл әлемдік тартылыс заңын есептер шығаруда қолдану; - формулаларға математикалық түрлендірулер жасау; |
|
Бағалау критерийлері |
- бүкіл әлемдік тартылыс заңын есептер шығаруда қолданады; - формулаларға математикалық түрлендірулер жасай алады; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 4 минут
Өткенге шолу 5 минут Сабаққа дайындық Топтық жұмыс 15 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру. Топқа бөлу Миға шабуыл әдісі арқылы өткен сабаққа шолу жасау. iSpring Suite электрондық контенті арқылы сұрақтар ұсынылады 1. Гравитациялық күш формуласы қандай? 2.Өзге планетадағы еркін түсу үдеуі формуласы қандай? 3.Бірінші ғарыштық жылдамдық шамасы неге тең? 4.Екінші ғарыштық жылдамдық? 5.Үшінші ғарыштық жылдамдық шамасы неге тең? 6. Жылдамдықты есептейтін формула? Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау, мақсатымен таныстыру Әр топқа 1 есептен беріледі. «Кім жүйрік?» әдісі. Сандық есептер беріледі.
Май=7·1022 кг, Rай=1737 км.
|
Оқушылар таратылған парақтардағы G,F,m,R физикалық шама белгілері арқылы 4 топқа бөлінеді Оқушылар үй тапсырмасына берілген сұрақтар жауап береді. Оқушылар сандық есептер шығарады. Бір-біріне есептерін қорғайды, түсіндіреді.
|
Бағалау парақтарын таратып беру. ҚБ: мұғалімнің ауызша мадақтауы, ынталандыру ҚБ: топтардың бірін-бірі бағалауы
2 балл |
10 сыныпқа арналған оқулық, интерактивті тақта Презентация https://www.canva.com/design/DAGRsyAODa4/2tVAxgsQmdGTxU3sW3MZ3A/edit?utm_content=DAGRsyAODa4&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton Тапсырма бар парақша |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жұптық жұмыс 8 минут Жеке жұмыс 5 мин |
Оқушыларға Phet Colorado электрондық контентінен демонстрация көрсетіледі. Оқушыларға физикалық шамалар арасындағы пропорционалдық қатынас түсіндіріледі. Сапалық есептерді шығару жолдары көрсетіледі. «Көршіңмен бөліс» әдісі
«Ойлан, тап!» әдісі.
А) F=ma В) F=GmM/R2 С) F=kqQ/R2 Д) F=mg Е) F=kx
А) массаға В) арақашықтыққа С) еркін түсу үдеуіне Д) гравитациялық тұрақтыға Е) зарядқа
А) 5 есе артады В) 5 есе кемиді С) 25 есе артады Д)25 есе кемиді Е) өзгермейді
А) 33,35·10 -11 Н В) 3,35·10 -11 Н С) 333,5·10 -11 Н Д) 3·10 -11 Н Е) 4·10 -11 Н
А) 4 есе кемиді В) 16 есе артады С) 16 есе кемиді Д) 4 есе артады Е) өзгермейді Жауаптар:
|
Оқушылар демонстрация қарайды. Қажетті мәліметті жазып, сапалық есептерді шығару жолдарын үйренеді.
Оқушыларға сапалық есеп беріледі, жұппен тапсырманы орындайды. Келесі жұпқа есептің шығарылу жолын түсіндіреді.
Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. Жауаптарын мұғаліммен тексереді.
|
ҚБ: жұптардың бірін-бірі бағалауы
3 балл
Оқущылар элективті тест орындайды. Әр дұрыс жауапқа 1 ұпайдан беріледі.
5 балл |
https://phet.colorado.edu/sims/html/gravity-force-lab/latest/gravity-force-lab_all.html
Тапсырма бар парақша
Тапсырма бар парақша |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут Рефлексия
Бағалау
Үй тапсырмасы |
Рефлексия «СМС» Оқушылар СМС арқылы үлестірілген қағаз үлгідегі телефонға кері байланыс жазады.
10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау жүргізу
Формула жаттау. Есептер жазылған парақтар таратылады..
|
Оқушылар бүгінгі сабаққа жазбаша кері байланыс береді. |
1-3 балл- 2 4-6 балл - 3 7-8 балл- 4 9-10 балл-5 |
қағаз үлгідегі телефон |
шағым қалдыра аласыз













