|
Білім беру ұйымының атауы |
І.Жансүгіров атындағы орта мектеп |
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|
Бөлім: |
6-бөлім:
Су – тіршілік көзі. Қазақстандағы
өзен-көлдер. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Алибекова Жазира Беглербековна |
|
Күні: |
20.01.2025 |
|
Сыныбы: 6 А |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бұлақ көрсең, көзін аш |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.1.5.1 - тыңдалған мəтін мазмұны бойынша жалпы жəне нақты сұрақтарға жауап беру, мəтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру; 6.4.4.1 - сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіну, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
- тыңдалған мəтін мазмұны бойынша жалпы жəне нақты сұрақтарға жауап береді, мəтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстырады; - сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсінеді, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолданады; ЕББҚ (баяу қабылдайтын оқушылар) - мұғалімнің көмегімен тыңдалған мəтін мазмұны бойынша жалпы жəне нақты сұрақтарға жауап береді, мəтіндегі ақпаратты жетек сұрақтың көмегімен шынайы өмірмен байланыстырады; - сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсінеді, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына топтамада берілген сөздер арқылы қолданады; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Ұйымдас тыру кезеңі 1 мин. Өткен сабақты тексеру 5 мин Жаңа білім: 7 мин Сабақтың ортасы: 10 мин
8 мин
7 мин
Сабақтың соңы: Кері байланыс 5 мин
Үйге тапсырма:
Рефлексия 1 мин
Бағалау: 1 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал тудыру 1.Оқушылармен амандасады, көңіл-күйлерін сұрайды. Сыныптың сабаққа дайындығына көңіл бөледі. Өткен сабақты еске түсіру мақсатында «Ашық микрофон» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау Cабақтың тақырыбымен таныстыру. Сабақтың мақсатымен таныстыру Күн ретін және сабақ тақырыбын дәптерге жаздыру. Тыңдалым. Айтылым (жеке жұмыс) «Бұлақ көрсең, көзін аш» мәтінді тыңдалады. Сұрақтар арқылы сұхбат алынады. Тілдік бағдар. Тілдік бағдарға түсінік беру Болымсыздық есімдігі және өздік есімдіктері туралы түсінік беріледі Топтық жұмыс 5-тапсырма 116-117 бет І топ 1-мәтін оқылады. Ауызекі сөйлеу тілінің ерекшеліктерін анықталады.Оқылым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап беріледі Сұрақтар: Мәтін не себепті «Таза бұлақ» деп аталған? Өз пікіріңді айт. Өзің қай жолаушының жауабын дұрыс деп ойлайсың? ІІ топ 2-мәтін оқылады. Ауызекі сөйлеу тілінің ерекшеліктерін анықталады.Оқылым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап беріледі Сұрақтар: Тұма және қайнар, бұлақтардың бір бірінен айырмашылығы неде? Бұлақтың қандай пайдасы бар деп ойлайсың? ІІІ топ Мәтінді салыстыра оқылады. Ауызекі сөйлеу тілінің ерекшеліктерін анықталады.Оқылым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап беріледі. Бұлақ қалай пайда болады? Екі мәтіннің тілдік ерекшеліктерін салыстыр.Не байқадың? Жазылым. (Жеке жұмыс) 8-тапсырма Сөйлемдерді көшіріп жазып, болымсыздық есімдігінің түрлену себебін түсіндіріледі ЕББҚ (ерекше білім беруді қажет ететін оқушылар) Топтама беріледі берілген сөйлемдердегі есімдіктерді тиісті зат есімдермен алмастырып жаздыру Жеке жұмыс. Функционалдық сауаттылыққа байланысты тапсырма беріледі Кестедегі сөздерге қатысты мақал мәтел айтылады Бұлақтың, өзен, көлдердің адамзатқа пайдасы бар ма? Космос ауылында адамға, барша тіршілік атаулыға пайдасын тигізетін қандай су көздері бар? Кері байланыс орнату сұрақтары 1.Бүгін сабақта тілдік бағдарға байланысты нені өттік? 2.Қандай тақырыптағы мәтіндермен таныстық? 3.Бұлақтың адам өміріне пайдасы бар ма? 4.Космос ауылы таза суға бай ма, жоқ әлде таза су жоқ па? 5.Бүгінгі сабағымыздың тақырыбын есіңе сақтай аласың ба? 3-тапсырма, 115 бет «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы рефлексия жүзеге асады Мұғалім формативті бағалау бойынша қорытынды балын қояды |
Психологиялық ахуал тудыру барысында оқушылар барлығы бірге белсенділік танытып,амандасады, көңіл-күйлері көтеріледі. Үйге берілген тапсырма бойынша өз пікірлерін білдіреді. Сабақтың мақсатымен танысады Күн ретін және сабақ тақырыбын дәптерге жазады.. Тыңдалым.Айтылым. Оқушылар мәтінді тыңдайды, сұрақтарға жауап береді Тілдік бағдар. Оқушылар есімдіктердің жасалу жолы н меңгереді І топ 1-мәтінді оқиды. Ауызекі сөйлеу тілінің ерекшеліктерін анықтайды.Оқылым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап береді ІІ топ 2-мәтінді оқиды. Ауызекі сөйлеу тілінің ерекшеліктерін анықтайды.Оқылым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап береді ІІІ топ Мәтінді салыстыра оқиды. Ауызекі сөйлеу тілінің ерекшеліктерін анықтайды.Оқылым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап береді 8-тапсырма Сөйлемдерді көшіріп жазады, болымсыздық есімдігінің түрлену себебін түсіндіреді ЕББҚ (ерекше білім беруді қажет ететін оқушылар) Топтама беріледі берілген сөйлемдердегі есімдіктерді тиісті зат есімдермен алмастырып жазады Оқушылар кестедегі сөздерге қатысты мақал мәтел айтады Мұғалімнің сұрақтары арқылы оқушылар кері байланысқа түсіп, өз пікірлерін білдіреді Тапсырманы жазып алады Әр білім алушы сабақ барысындағы білім жетістігіне қорытынды жасайды |
Тамаша, балалар, жарайсыңдар! Өзара бірін-бірін бағалайды Келісемін! Пікірің жақсы! Мұғалімнің бағалауы (мадақтаулар) Бағалауда топтардың өзара қолпаштауы жүзеге асады Тамаша! Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Талпын! І топ Дескриптор -мәтін не себепті “Таза бұлақ” деп аталғанын түсіндіреді; -жолаушылар дың қайсысының жауабы дұрыс екенін айтады; ІI топ Дескриптор -тұма және қайнар бұлақтардың айырмашылығын түсіндіреді; -адам өміріндегі бұлақтың пайдасына түсінік береді; ІIІ топ Дескриптор -бұлақтың қалай пайда болғанын түсіндіреді; -екі мәтіннің тілдік ерекшеліктер ін салыстырады; Дескриптор Білім алушы − сөйлемдер ді жазады, есімдіктердің түрленуін түсіндіреді; 4 балл Дескриптор Білім алушы −сөйлемдерді есімдіктердің орнына зат есімдерді қойып жазады 4 балл Дескриптор Білім алушы − сөздермен мақал мәтел құрастырады 2 балл − жетекші сұрақтар арқылы өмірмен байланыстырады; 4 балл Мұғалімнің қолпаштауы: Жарайсың, тамаша жауап бердің! Тамаша! Ойың ұшқыр екен! Өте жақсы жауап беріп, белсенді қатысқан оқушыларға 1 баллдан бонус беру |
Оқулық Қазақ тілі 6-сынып жұмыс дәптер «Елу әдіс-тәсіл» жинағы тыңдалым слайд Оқулық Қазақ тілі 6-сынып жұмыс дәптер |
Келісемін:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бұлақ көрсең, көзін аш
Бұлақ көрсең, көзін аш
|
Білім беру ұйымының атауы |
І.Жансүгіров атындағы орта мектеп |
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|
Бөлім: |
6-бөлім:
Су – тіршілік көзі. Қазақстандағы
өзен-көлдер. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Алибекова Жазира Беглербековна |
|
Күні: |
20.01.2025 |
|
Сыныбы: 6 А |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бұлақ көрсең, көзін аш |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.1.5.1 - тыңдалған мəтін мазмұны бойынша жалпы жəне нақты сұрақтарға жауап беру, мəтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру; 6.4.4.1 - сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіну, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
- тыңдалған мəтін мазмұны бойынша жалпы жəне нақты сұрақтарға жауап береді, мəтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстырады; - сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсінеді, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолданады; ЕББҚ (баяу қабылдайтын оқушылар) - мұғалімнің көмегімен тыңдалған мəтін мазмұны бойынша жалпы жəне нақты сұрақтарға жауап береді, мəтіндегі ақпаратты жетек сұрақтың көмегімен шынайы өмірмен байланыстырады; - сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсінеді, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына топтамада берілген сөздер арқылы қолданады; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Ұйымдас тыру кезеңі 1 мин. Өткен сабақты тексеру 5 мин Жаңа білім: 7 мин Сабақтың ортасы: 10 мин
8 мин
7 мин
Сабақтың соңы: Кері байланыс 5 мин
Үйге тапсырма:
Рефлексия 1 мин
Бағалау: 1 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал тудыру 1.Оқушылармен амандасады, көңіл-күйлерін сұрайды. Сыныптың сабаққа дайындығына көңіл бөледі. Өткен сабақты еске түсіру мақсатында «Ашық микрофон» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау Cабақтың тақырыбымен таныстыру. Сабақтың мақсатымен таныстыру Күн ретін және сабақ тақырыбын дәптерге жаздыру. Тыңдалым. Айтылым (жеке жұмыс) «Бұлақ көрсең, көзін аш» мәтінді тыңдалады. Сұрақтар арқылы сұхбат алынады. Тілдік бағдар. Тілдік бағдарға түсінік беру Болымсыздық есімдігі және өздік есімдіктері туралы түсінік беріледі Топтық жұмыс 5-тапсырма 116-117 бет І топ 1-мәтін оқылады. Ауызекі сөйлеу тілінің ерекшеліктерін анықталады.Оқылым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап беріледі Сұрақтар: Мәтін не себепті «Таза бұлақ» деп аталған? Өз пікіріңді айт. Өзің қай жолаушының жауабын дұрыс деп ойлайсың? ІІ топ 2-мәтін оқылады. Ауызекі сөйлеу тілінің ерекшеліктерін анықталады.Оқылым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап беріледі Сұрақтар: Тұма және қайнар, бұлақтардың бір бірінен айырмашылығы неде? Бұлақтың қандай пайдасы бар деп ойлайсың? ІІІ топ Мәтінді салыстыра оқылады. Ауызекі сөйлеу тілінің ерекшеліктерін анықталады.Оқылым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап беріледі. Бұлақ қалай пайда болады? Екі мәтіннің тілдік ерекшеліктерін салыстыр.Не байқадың? Жазылым. (Жеке жұмыс) 8-тапсырма Сөйлемдерді көшіріп жазып, болымсыздық есімдігінің түрлену себебін түсіндіріледі ЕББҚ (ерекше білім беруді қажет ететін оқушылар) Топтама беріледі берілген сөйлемдердегі есімдіктерді тиісті зат есімдермен алмастырып жаздыру Жеке жұмыс. Функционалдық сауаттылыққа байланысты тапсырма беріледі Кестедегі сөздерге қатысты мақал мәтел айтылады Бұлақтың, өзен, көлдердің адамзатқа пайдасы бар ма? Космос ауылында адамға, барша тіршілік атаулыға пайдасын тигізетін қандай су көздері бар? Кері байланыс орнату сұрақтары 1.Бүгін сабақта тілдік бағдарға байланысты нені өттік? 2.Қандай тақырыптағы мәтіндермен таныстық? 3.Бұлақтың адам өміріне пайдасы бар ма? 4.Космос ауылы таза суға бай ма, жоқ әлде таза су жоқ па? 5.Бүгінгі сабағымыздың тақырыбын есіңе сақтай аласың ба? 3-тапсырма, 115 бет «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы рефлексия жүзеге асады Мұғалім формативті бағалау бойынша қорытынды балын қояды |
Психологиялық ахуал тудыру барысында оқушылар барлығы бірге белсенділік танытып,амандасады, көңіл-күйлері көтеріледі. Үйге берілген тапсырма бойынша өз пікірлерін білдіреді. Сабақтың мақсатымен танысады Күн ретін және сабақ тақырыбын дәптерге жазады.. Тыңдалым.Айтылым. Оқушылар мәтінді тыңдайды, сұрақтарға жауап береді Тілдік бағдар. Оқушылар есімдіктердің жасалу жолы н меңгереді І топ 1-мәтінді оқиды. Ауызекі сөйлеу тілінің ерекшеліктерін анықтайды.Оқылым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап береді ІІ топ 2-мәтінді оқиды. Ауызекі сөйлеу тілінің ерекшеліктерін анықтайды.Оқылым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап береді ІІІ топ Мәтінді салыстыра оқиды. Ауызекі сөйлеу тілінің ерекшеліктерін анықтайды.Оқылым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап береді 8-тапсырма Сөйлемдерді көшіріп жазады, болымсыздық есімдігінің түрлену себебін түсіндіреді ЕББҚ (ерекше білім беруді қажет ететін оқушылар) Топтама беріледі берілген сөйлемдердегі есімдіктерді тиісті зат есімдермен алмастырып жазады Оқушылар кестедегі сөздерге қатысты мақал мәтел айтады Мұғалімнің сұрақтары арқылы оқушылар кері байланысқа түсіп, өз пікірлерін білдіреді Тапсырманы жазып алады Әр білім алушы сабақ барысындағы білім жетістігіне қорытынды жасайды |
Тамаша, балалар, жарайсыңдар! Өзара бірін-бірін бағалайды Келісемін! Пікірің жақсы! Мұғалімнің бағалауы (мадақтаулар) Бағалауда топтардың өзара қолпаштауы жүзеге асады Тамаша! Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Талпын! І топ Дескриптор -мәтін не себепті “Таза бұлақ” деп аталғанын түсіндіреді; -жолаушылар дың қайсысының жауабы дұрыс екенін айтады; ІI топ Дескриптор -тұма және қайнар бұлақтардың айырмашылығын түсіндіреді; -адам өміріндегі бұлақтың пайдасына түсінік береді; ІIІ топ Дескриптор -бұлақтың қалай пайда болғанын түсіндіреді; -екі мәтіннің тілдік ерекшеліктер ін салыстырады; Дескриптор Білім алушы − сөйлемдер ді жазады, есімдіктердің түрленуін түсіндіреді; 4 балл Дескриптор Білім алушы −сөйлемдерді есімдіктердің орнына зат есімдерді қойып жазады 4 балл Дескриптор Білім алушы − сөздермен мақал мәтел құрастырады 2 балл − жетекші сұрақтар арқылы өмірмен байланыстырады; 4 балл Мұғалімнің қолпаштауы: Жарайсың, тамаша жауап бердің! Тамаша! Ойың ұшқыр екен! Өте жақсы жауап беріп, белсенді қатысқан оқушыларға 1 баллдан бонус беру |
Оқулық Қазақ тілі 6-сынып жұмыс дәптер «Елу әдіс-тәсіл» жинағы тыңдалым слайд Оқулық Қазақ тілі 6-сынып жұмыс дәптер |
Келісемін:
шағым қалдыра аласыз













